Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » MOSFET-ek
Helo
A segítségeteket szeretném kérni. Meg építeném ezt aBővebben: Link kapcsolást, de én nem transzformátort használnék hanem feszültség növelőt. Vagyis a TR3,TR4,TR5,TR6 nem 12v-ot kapcsolgatna hanem 250v-ot, és 1A-ert. Arra vagyok kíváncsi hogy milyen teljesítmény mos fet kell a TR3,TR4,TR5,TR6- helyére, és honnan tudom azt meg rendelni.
Minden_féle_képpen IGBT-k közt kell keresgélned.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
Mi ez a IGBT? Sajnos még kezdő vagyok a témában. Találtam megfelelőt Bővebben: Link, de nem tudom hogy hogy kell be kötni? ebből is négy kell?
Insulated gate bipolar transistor. Olyan eszköz, ami egyesíti a bipolár tranzisztorok és a FET-ek előnyeit. Igen, négy kell ebből is, miért kellene kevesebb? Bekötni ugyanúgy kötöd be, mint a FET-et, a D helyére jön a C, S helyére az E.
Azért gondoltam hogy kevesebb kell, mert ha sima Fet-ekkel oldom meg akkor 2db N csatornás és 2db P csatornás kell. Viszont a IBGT-nél nem jelölik hogy milyen csatornás, és ez összezavart. Szóval akkor 4db IRG4BC30K-val megoldható a kapcsolás?
Nem. P csatornás eszközt csak P csatornással tudsz helyettesíteni. De P-s IGBT ritka dolog, komplementer kellene, de ott meg a P-s eszköz paraméterei nagyon eltérhetnek (nem vagyok ebből naprakész most). A meghajtást át lehet alakítani úgy, hogy két, N-es eszközt tudjon kezelni.
Akkor tudnátok egy olyan kapcsolást ajánlani ami 250V egyen feszültségből, váltót csinál? nem kel hogy szinuszos legyen.
Akkor tudnál egy konkrétabb célt is megadni?
Először beírod, hogy : Idézet: „de én nem transzformátort használnék hanem feszültség növelőt........nem 12v-ot kapcsolgatna hanem 250v-ot, és 1A-ert.” Utána: Idézet: „ami 250V egyen feszültségből, váltót csinál? nem kel hogy szinuszos legyen.” " váltó"...mekkora? "nem színuszos"..- mégis mire akarod használni? Teljesítmény mekkora? Van pár topik, ami passzolhatna a kérdésedhez.
Egy olyan invertert szeretnék amiben nem transzformátor van, hanem egy feszültség növelő. Ezt úgy gondoltam, hogy a bemenetre egy 12 V-os aksit tennék. A feszültség növelővel elérem hogy 250v egyen feszültség legyen, és eszt kéne átalakítani 250v váltóra. Felőlem lehet szinuszos is, de gondolom azt bonyolultabb kivitelezni. A teljesítményével kapcsolatban 200W-ra gondoltam. A lényeg hogy egy trafó nélküli invertert szeretnék.
Itt találsz egy egészen jó összefoglalást.
Mivel neked nem kell szinuszos kimenet, ezért combosabb két tranzisztor, vagy méginkább FET kapcsolóüzemben megoldja a kérdést, egy transzformátorral. Olyanokra keress rá, hogy váltóirányitó, inverter, transzverter. Ez utóbbiból nem a "szabadenergiás" kell. A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
Ez eléggé meredek neked..A 12 voltos akkud a többszörös konverzió miatt 200 watt kimenőnél legalább 300 wattot kérne, ami 25 amper.
Trafó vagy fojtó nélkül pedig nem lesz sose 250 voltod. A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
Térjél vissza a legelső verziódhoz... ahol lehet 100 voltot csinálni, ott 250-et is.
Fetet pedig találsz hozzá mindenképpen, p-s, n-es kivitelben, akár párhuzamosan kapcsolva többet is.
Igen ám, de a Fet-ekel kapcsolatban meg az a problémám, hogy nem tudom milyen kell. N-es nek IRF 740-est gondoltam, viszont p-s sehol ne találok.
Én azt javaslom hogy felejtsd el ezt a kapcsolást. Árulnak néha olcsón (2-3 ezerért) szünetmentes trafókat, amihez csak egy push pull kapcsolás (összesen 2db FET) kell. A kisebb trafók 150-200W körül tudnak, a nagyobbak amiket pedig 700W-1kW-osként árulnak azok 500W-ot.
Találsz a topikjában kapcsolást, én is tettem fel olyat ami 600W-on már működött. És ott kellene ezzel foglalkozni nem a fetes topikban, mert nem ide való.
Legalább 100, de inkább 200 voltosból válogass és ha kitartasz a 200 watt mellett, 50 amper környékét legalább.
PFET is van, IRF9540 féléből max. több kell, de ha sokáig keresel, biztos találsz jobbat is. Az akkud továbbra is és mindenhogyan kérdéses, meddig bírna 25 ampert leadni... a kapocsfeszültsége is gyorsan csökkenne 11,5.....11.... voltra és annyi az egésznek.
Igaz, az aksi tényleg nem bírná. A Fet-eket is lehet párhuzamosan és sorossan kötni???
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
Páthuzamosan lehet - a te esetedben a soros kizárt és felesleges is.
Sziasztok.
Az alábbi kapcsolásban a Q1 fetet szeretném diódaként használni, de nemigazán jön össze. Ha Q2-Q3 Gate-je GND-n van, akkor a Q1 Source-n a B1 feszültséget mérem. Használjak inkább diódát (D2), vagy valamit elrontottam a kapcsolásban?
Ha diódaként kell, kösd össze a gate és a source elektródákat, a source és a drain a dióda...- utána nem kell tenned semmit.
A Q1-nek az volna a lényege, hogy ha a gate-je kap vezérlést, akkor jóval kisebb feszültség fog esni a Q1-en, mint egy sima diódán. A Q1 akkor kapcsol be, amikor a félhídból a felső tranyó bekapcsol. Máskor nem is szükséges, mert különben az alsó tranyó vezet, akkor mindegy, hogy mekkora a feszültségesés a Q1-en. Sajnos a felső tranyó bekapcsolásához kell a GND-hez képest kell 12+10 V...
Idézet: „Sajnos a felső tranyó bekapcsolásához kell a GND-hez képest kell 12+10 V...” Azzal nincs gond. Egy fet meghajtó elintézi. Engem csak az zavar a lenti kapcsolásban, hogyha az össze fet zárva van, és a Vin nincs rákötve, csak a B1, akkor is mérek feszültséget a Q1 source-n. Pedig szerintem a fet-ben lévő dióda miatt ott nem kéne feszültségnek lenni. Vagy rosszul gondolom?
Ebben az esetben a Q2 FET-ben lévő dióda nyitóirányban van a körben, tehát az, hogy ott feszültséget mérsz, normális.
Miért természetes? A Q1 diódájának nem kéne lezárnia?
A kerdes jogos. Az 1N4148 zarva van, akkor a Q1 is zarva kellene legyen. Ha a drain-jere kerul is feszultseg a Q2 diodajan keresztul, a source-on nem kellene megjelenjen. Egy merest megerne a Q1 gate-source feszultsege. 2V/220kOhm = 9uA szivargasa csak nincs annak az 1N4148-nak.
Esetleg Q1 szivargasi arama? A Vin-en mekkora terheles van a fold fele? A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2015
A Q2 diódáján keresztül mérsz feszültséget. A Q1 diódája zárva van, de ha jó a műszered (kellően nagy a belső ellenállása), akkor könnyen tudsz feszültséget mérni ott, ahol nem kellene. Valamennyi szivárgó áram lehetséges, amit a műszer ki tud mutatni. Mennyit mérsz azon a ponton?
Idézet: „A Vin-en mekkora terheles van a fold fele?” Semekkora. Egy 100µF kondi van rajta. Bakman A Q1 source-n 8,180V van. A Gate fesz is 8V. A Q2 Gate-en 11V van. Lehet, hogy a Q2 fet kuka és ez kever be nekem... (Egy próbapanelen forrasztottam össze a kapcsolást, tesztelésképpen.)
Sziasztok.
Szeretnék egy nagy teljesítményű H hidat építeni, ami 5V-ról hajtana egy durván 5A áramigényű motort. E célból vettem néhány IRF9Z34N típusú MOSFET-et (a H híd alsó felére IRLZ34N kerül). Kipróbáltam külön a híd alsó és külön a felső felét is, egy kicsi, kb 200mA-t igénylő motorral. A probléma az, hogy míg az N csatornás MOSFET-tel a motor teljes fordulaton pörög, addig csak a P-csatornás MOSFET-tel a motor elindul kb fél fordulaton, és pár másodperc alatt szinte teljesen megáll, miközben a 7805-ös IC, amit a próba erejéig használtam totálisan forró lesz. (Ha csak a motor vagy a motor és az N csatornás MOSFET van bekötve, akkor csak langyos lesz percekig tartó teszt után is). A kérdésem az, hogy mit csinálok rosszul, vagy ez a MOSFET alkalmatlan 5V-hoz? Mellékletben csatolom, hogy miként volt bekötve (a kapcsolók helyett egy darab drót volt próbapanelon, illetve a motorhoz védődióda). Bocsi a paint-es rajz miatt, de most csak ez állt rendelkezésemre. |
Bejelentkezés
Hirdetés |