Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műveleti erősítő
 
Témaindító: petrik, idő: Júl 31, 2005
Lapozás: OK   73 / 107
(#) c27 válasza cimopata hozzászólására (») Márc 28, 2017 /
 
Én is a tápfesz felét írtam (azaz az 5V felét). Az a bajom, hogy ha 1,65V a 0A akkor amikor -250mV van a AMC bemenetén a kimenetén a 8x beépített erősítés miatt -2V lesz így max 200mV-ig tudom használni nem 250-ig. Akkor már jobb, ha teszek egy 4,7V zénert és arról táplálom meg az AMC-t és simán két ellenállással felezem a tápfeszt az R4-hez, referenciának pedig ott a zéner feszültség.
Értem amit írsz, csak így vesztek az átfogott tartományból egy kicsit (1 kisebb erősítést pedig inkább hagynám), bár az is igaz, hogy negatív tartományban lehet nem is kell a 250mV, bár egyelőre még nem dobnám el a lehetőséget, hogy mérjek addig.
A másik gond, hogy a mikrovezérlőnél van egy schottky dióda is beépítve a fordított polaritás ellen, így inkább 4,75-4,8V a tápfeszültség. Talán mégis szerencsésebb lenne egy 4,7V zénerről táplálni az AMC-t és két ellenállással felezni a tápfeszt. (Adatlapban is zénerről táplálják meg az AMC-t)
(#) cimopata válasza c27 hozzászólására (») Márc 28, 2017 /
 
Nem értelek.

Tegyük fel +/-250mV ot akarsz mérni. A ref 3,3V a ref féltáp 1,65V. Az opamp erősítés 6,6x ekkor lesz 0-3.3V a kimenetén.
(#) c27 válasza cimopata hozzászólására (») Márc 28, 2017 /
 
Valószínűleg az a probléma, hogy nem nézted meg az AMC adatlapját, mint írtam az AMC belsejében van egy fix beépített 8x erősítés. Tehát, ha az AMC bemenetén 250mV van akkor az AMC kimenetén 2V és ez megy az opamp-ra. Tehát lényegében +-2V-ot kell mérni mert az jön ki az AMC-ből. Tehát ha 2,5V az elméleti 0A akkor +-2V +2,5V az a tartomány amelyet tudnia kell az opamp kimenetének.
Vagy attól függ, hogy 2,5V helyett mit választok, de +-2V a mérendő tartomány, csak az offset mértéke a kérdés.
(#) cimopata válasza c27 hozzászólására (») Márc 28, 2017 /
 
Megnéztem az adatlapot.
5V tápnál 2,55V a közepe. Még opam sem kell.

Fogod lekötöd a VOUTN-t a GND-re a pozitív kimenetén meg simán ADC-zed a feszt.
Ha szeretnéd kicsit kitolni a fesztartományt az ADC skálájához akkor csinálsz még egy kevéske 1,5x erősítést a diff erősítővel és kész.
(#) c27 válasza cimopata hozzászólására (») Márc 28, 2017 /
 
Huh valamit nagyon elnéztem, de mintha egy másik ábrát találtam volna tegnap.
Mindegy, de azt azért nem igen tehetem meg, hogy lekötöm a VoutN-t a mikrovezérlő földjére. Ha pozitív és negatív áramot is akarok mérni akkor a VoutN 1,4 és 3,9 között ingázik. Amúgy elég csak a sima kivonóerősítő föld és 5V táppal és mehet is 1x erősítéssel vagy ha kell tényleg teszek bele egy pici erősítést.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2017
(#) c27 válasza c27 hozzászólására (») Márc 28, 2017 /
 
A szerkesztett hozzászólásom elveszett....
Igazából csak a VoutP-t kell rákötnöm az ADC-re, mert elvileg a VoutN és VoutP szimmetrikus csak invertálva van a VoutN. Tehát, ha VDD2 a mikrovezérlő tápjára van kötve és a gnd és gnd2 közös, akkor csak a VOUTP-t kell monitorozni az ADC-vel. A 0A a 2,55-2,6V-nak felel meg, és erre jön rá a +-1V Esetleg a VoutN-t leköthetem egy ellenállással a földre ha így értetted.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2017
(#) sdrlab válasza c27 hozzászólására (») Márc 29, 2017 /
 
Így van! Jól látod, nem kell ezt túlbonyolítanod! Simán a kimenetre kötöd az AD bemenetét, és nem differenciális módban méred az 1.5...3.5V közötti kimenő jelet.
Azonban ha jól értettem a PIC tápfesze nem stabil, hanem egy diódával ejtett feszültség. Ez így alapban nem lesz nagy pontosságú sohasem, de talán nem is kell neked ez most.
Ha jobb kell, akkor nem úszod meg legalább egy stabkocka tápfesz stabilizálást, ami a diódához képest már lényeges javulás lesz, vagy pedig referenciát kell adni az AD-nak(pl TL431-el felépítve), és maradhat a tápfeszültség ilyen, amilyen...
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2017
(#) c27 válasza sdrlab hozzászólására (») Márc 29, 2017 /
 
Igazából van stabilizátor, csak a mikrovezérlő paneljén van pluszba egy schottky dióda a fordított polaritás ellen, de előtte ott a 7805 szóval stabil az a fesz, csak nem 5V hanem a schottky diódán eső feszültséggel kevesebb.
Azt még nem tudom, hogy ha nem használom a VOUTN kivezetést azt hagyjam szabadon vagy kössem le pl. 10K-val a földre?
(#) sdrlab válasza c27 hozzászólására (») Márc 29, 2017 /
 
Mihez képest stabil ? Függ a pillanatnyi terheléstől, hőmérséklettől... Hiába stabil előtte, utána már nem lesz az. Attól függ mekkora pontosságot vársz el az egésztől ?!
Nem kell a másik kimenettel foglalkozni, szabadon hagyhatod! De legalábbis földre kötni eszedbe ne jusson )
(#) c27 válasza sdrlab hozzászólására (») Márc 29, 2017 /
 
Földre is köthetném egy 10k ellenállással szerintem az nem okozna semmi galibát.
Én csak erre írtam, hogy van benne stabilizátor: "nem úszod meg legalább egy stabkocka tápfesz stabilizálást", de lehet teszek bele zéner diódás referenciát vagy valami más feszültség referenciát.
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2017
(#) sdrlab válasza c27 hozzászólására (») Márc 29, 2017 /
 
Persze, 10k-val bárhová kötheted, nem fog számítani, csak...minek ?! )
A dióda, legyen az zéner, vagy sima, nem fog stabil szintet adni neked. Ha referenciát akarsz, akkor vagy merev tápfesz kell(a stabkockában is van referencia), vagy külön referencia, mint a más sokat emlegetett 431-es. Ha ezeket kihagyod, már a 10bit is felesleges lesz ehhez a pontossághoz. Ha viszont ennyi is elég, akkor valóban nem kell túlbonyolítani...
(#) c27 válasza sdrlab hozzászólására (») Márc 29, 2017 /
 
Még nem tudom mennyire fog számítani a pontosság, ha kell akkor kerítek egy TL431-et.
Kösz a segítséget mindenkinek!
(#) vandorbot hozzászólása Ápr 2, 2017 /
 
Mit jelent a műveleti erősítő adatlapján szereplő pl. phase margin 50 fok. Ha ezt túllépem, gerjedésre hajlamos lesz a kapcsolás ?
(#) vandorbot hozzászólása Ápr 6, 2017 /
 
Mit jelent a no phase reversal ?
(#) granpa válasza vandorbot hozzászólására (») Ápr 6, 2017 /
 
Nincs fázisfordítás; de tedd fel a gépedre a Google fordítót: hasznos.
(#) vandorbot válasza granpa hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Ó, köszi. A fordítással nincs gondom. Gyakorlatilag mit jelent azt még nem tudom meg belőle.
(#) proli007 válasza vandorbot hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Hello!
Ha a bementi jel felfelé indul el és a kimeneti jel is ezt teszi, akkor nincs fázisfordítás. Vagy is azonos fázisú a kimenti jel a vezérlő jellel.
Ha a bementi jel felfelé indul el, és erre a kimenti jel lefelé, akkor mondjuk, hogy fázisfordítás van. Ez mondjuk 180 fokot jelentene és a két jel ellenfázisban van egymással.
Az első változatot szokás "neminvertáló", míg a másikat "invertáló" kapcsolásnak nevezni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2017
(#) Pafi válasza vandorbot hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Megfordítom a dolgot: a phase reversal az a jelenség, amikor a bemeneti jelet egy határ fölé (vagy alá) növelve egyszercsak a kimeneti jel nem abba az irányba megy tovább, amerre várnád, hanem visszafelé. Ilyen tulajdonságú erősítő fokozat visszacsatolva ki tud akadni túlvezérlés esetén.

A "no phase reversal" pedig olyan (műveleti) erősítőt takar, aminél ilyentől nem kell tartani.
(#) Pafi válasza vandorbot hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Nem. A phase margin egy adott visszacsatolás (pl. tipikusan 100 %-os visszacsatolás) mellett a teljes hurokban az a fázistolás a levágási frekvencián (azon a frekin, ahol a hurokerősítés pont 1), amit még képzeletben hozzáadva begerjedne az erősítő. Szabályozástechnikai fázistartalék.

Nem műveleti erősítő specifikus jellemző, hanem minden szabályzási körre érvényes.
(#) Cinema hozzászólása Ápr 7, 2017 /
 
Keresek Dual, azaz kettős Rail-to-Rail műveleti erősítőt, ami +12V és -12V-os tápról használható.
Mit ajánlotok, ami itthon beszerezhető?

Üdv!
(#) Peter65 válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Pl.: OP295, a RET-nél kapható.
(#) vandorbot válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Köszönöm a világos válaszokat.
(#) Szabi1 hozzászólása Ápr 7, 2017 /
 
Sziasztok! Adott egy szimmetrikus jelbemenetet aszimmetrikussá átalakító áramkör, rod eliott rajza szerint, és ott egy TL072 dolgozik. Ha az ezközbe csak simán egy laptopot szeretnék csatlakoztatni egy rca to jack 6.3 adapterrel akkor nincs akkora jelszint mint például egy keverőnél, és hallatszik hogy nagy az alapzaj. Ha a TL072CP-t kicserélném egy NE5532P-re jobb volna a jel-zaj viszony, érdemes volna kicserélni, volna e hátulütője?
(#) steelbird válasza Szabi1 hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Szia!
Egy laptop is ad le akkora jelet, hogy nem lenne illendő zajosnak lennie. A TL072 -es fokozatnak sem. Nem lehet, hogy más okból zajos?
(#) Szabi1 válasza steelbird hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
A TL panelon a tápágakba van 100nF hidegítő kondi, a tápba van 7812 és 7912 stabilizátor ic, 2x2200µF kondi, a trafó lehet túl van gerjesztve, mert melegszik és mintha erősen brúgna.
A TL-es átalakító egy 2V RMS érzékenységű DSP-be fut bele (gyári panel) ami szoftweresen is szűri az esetleges DC komponenseket a jelből. A DSP kimenet maximálisan 2V RMS-t képes kiadni, és belemegy ugyancsak egy TL fokozatba, ami szimmetrikussá alakítja a jelet. Az XLR csatlakozókra a kábel forrasztása után egy jó adag szigetelőszalag van tekerve, és aztán egy réteg alufólia ami le van földelve hogy semmiképp se kapjon zavarokat a csatlakozótól, a készülékház lemezből van, földelve. Nem tudom hogy lehetséges hogy a trafó okozza a zajt? Mert akkor megpróbálok valahonnan keríteni egy másik tápforrást hogy kipróbáljam.
(#) pucuka válasza Szabi1 hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Most zúg, vagy zajos? Nem mindegy. Ha a trafó extra módon melegszik, lehet túl van terhelve. Pl. egy pufferkondi zárlat miatt. Attól zúghat.
A zajosság az a hangfrekvenciás feszültség, és az erősítő fokozat saját zajszintjének (súgás, sistergés) viszonya. Ezen tud segíteni a kisebb sajátzajú erősítő cseréje. Bár a TL072 is eléggé kiszajú.
(#) steelbird válasza Szabi1 hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Ha a trafó okozná, akkor nem csak a laptoppal jelentkezne a hiba, hanem más jelforrással is.
Vagy az okozza a problémát, hogy aszimmetrikus a laptop kimenete és így a bemenő jel a GND -n halad és amiatt szed össze valamit, vagy akár bekötési probléma is lehet, vagy amire még tippelnék, az a jelszintek hibája. Lehet, hogy valamelyik egység/fokozat feleslegesen túl sokat erősít a láncban. De én kipróbálnám pl. még másik laptoppal is, meg ellenőrizném, hogy nem gerjed-e valamelyik stabkocka.
Hogy van bekötve a laptop aszimmetrikus kimenete a szimmetrikus bemenetre?
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2017
(#) Cinema válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Köszönöm.

Üdv!
(#) Cinema válasza Szabi1 hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
IC-csere ezen nem segít, csak ha már a TL-áramköre sem zajos. Táp szűrés, hidegítés, ferritgyűrűvel ellátott vezeték-bekötések.
A szimmetrikus kimenet az XLR 2-es és 3-as pontja között ad ki jelet, ami az 1-es lábhoz képest dupla nagyságú. Az aszimmetrizáló fokozatot úgy kell bekötni, hogy a jel az XLR 2-es és 3-as lábáról menjen, 1-es láb csak az árnyékolás. Jack alj, vagy dugó esetén a két belső érintkezőről. Ha ez nem oldható meg, akkor mindenképpen jelveszteség lesz és zajos is lehet az egész áramkör. Az 1-es láb az XLR dugóban csak árnyékolás, illetve ezen van a fantom-táp negatívja, ami ha feszültség alatt van, az is okozhat zajt, amit a tápkörből, vezetékezésből a két összekapcsolt készülék pedig zajt termel ezen az úton.
Ki kell iktatni a fantom-tápot.
A fogadó készülék testpontja ne legyen a védőföldeléssel összekötve, akkor sokkal kisebb lehet a zaj, ami zavart okoz.
Ha ezek teljesülnek, már nem lehet zavaró zaj, vagy más probléma is van.

Üdv!
(#) teszti hozzászólása Ápr 8, 2017 /
 
Sziasztok!

Segítséget kérnék egy áramkörrel kapcsolatban: KÉP

Az a problémám, hogy az áramkorlát beállítása a lednek nem igazán működik. A műveleti erősítő LM358.

Öt ledet kötnék sorba, és egy kapcsolóval választani a kb. 160mA és 110mA között. A képen nem látható, de a 220k elleállás után van egy 100k ellenállás is így kisebb lesz az áramerősség.

A problémám az, hogy ha be van állítva áramkorlát és a másik kimenetre kötök valamit akkor megnő az áramerősség a ledeken.

Amit eddig csináltam:

- az induktivitásokkal párhuzamosan köttem 1n + 1k kondi-ellenállást sorosan,
- cseréltem a 0.012 söntöt nagyobbra, az áramkorlátot beállító ellenállásokat is növeltem, csökkentettem,
- növeltem, csökkentettem és eltávolítottam a RUN/SS és GND közötti kondit,
- növeltem, csökkentettem és eltávolítottam a C15-ös kondit,
- megnöveltem a kimeneti kondik értékét,
- plussz kondit tettem Vin és GND közé,
- kipróbáltam másik 5 voltos stabot,
- cseréltem az LM358-at,
- a kimenetek és a feedback közé betettem 100pF kondit,
- változtattam a frekvenciát

ezek közül amikor párhuzamosan kötöttem az induktivitásokhoz a 1nf + 1k párost akkor csökkent az áramerősség 20-30%-ot, illetve még akkor is amikor a kiemenetek és a feedback közötti ellenálláshoz páruhozamosan kötöttem 100pF-et.

Ha növelem a venti feszültségét akkor a ledek áramerőssége is nő, ha csökkentem akkor az is csökken.

Ha kihagyom az LM358-at és a GND-re csatlakoztatom ledeket és a ventit is akkor nem változik a led áramerőssége a venti feszültségváltozásával.
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2017
Következő: »»   73 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem