Fórum témák
» Több friss téma |
Hallottam egy Zimmermann nevezetű feltalálóról,
hát elkápesztő világraszóló találmányai voltak, csakhogy az elismerésről mindég lekésett. Úgyhogy e név hallatán nem árt az óvatosság, vagy megnézni, nincs-e áprílis elseje!
Bizooony!
A NASA kutatói pedig (akik mostanára érték el-nagykeservesen-hogy 50% körüli a napelemeik hatásfoka) mostanában már csak répát szednek,mert annak van szezonja
Hoo, remek sugárzó mosollyal fogok írni a ki mit épített topikba a reaktoromról :vigyor3: :buck: :zavart2:
Na én végre hajlandó is leszek válaszolni a téma eredeti kérdésére. Csinálsz otthon 5-6 9-es tisztaságú szilíciumot, megolvasztod, építesz egy szerkezetet, amivel fel tudsz emelni 2-300 kg-ot nagyon lassan, változtatható sebességel. A megolvasztott szilíciumba beleraksz egy magot, ahol elkezdődhet a kristályosodás, elkezded kihúzni a szilíciumból, és egykristályt csinálsz (olvass utánna a pontos paramétereknek) Ezután ezt 0,5 mm-es szeletekre roncsolásmentessen felszeleteled, fogsz egy- lehetőleg minél kissebb gyémánt csiszolótárcsát, és addig csiszolod, amíg egynes nem lesz. Nagyon egyenes. Ezután már csak a pn rétegeket kell létrehoznod, de az már gyerekjáték. Ráforrasztasz 2 drótot a szilíciumhoz, az ismert pontnyomásos technológiával, ügyelve arra, hogy megfelelő legyen a nyomás nagysága, mert állítólag 10% eltérésnél elég hamar leszakad. És kész is a napelemed.
A másik verzió hogy 2 tranzisztorból és egy gombelemből építesz magadnak Psziho-reterdarikus gravitáció amtidúdómódosítós- parainduktív örökmozgót, amiből 1000KW-nyi energiát lehet kinyerni gombelemenként. Hálózatra dugni nem tanácsos, mert a 10^15%-os hatásfoka miatt azon nyomban egy fekete lyukat csinál a szerkezet helyére.
Szerintem dobjunk össze házilag egy SonyPSP-t,ami egy házilag gyártott napelemről menne,de ha épp felhős az ég vagy este van játszhatnékunk akkor egy SMD atomerőműről adhatnánk neki a tápot. De ha ez amatőr feladat akkor gondolkozhatnánk a galaxisok közötti gyors tömegközlekedésen,mégpedig két irányítottan összekapcsolt feketelyukkal. A két feketelyuk között a test a fénysebességet is átlépheti.Ezt még nagyon rég láttam vmi dokumentumfilmben.
Hogy vmi értelme is legy a hozzászólásomnak: A napelemes dolog felejtős,de a napenergiát lehet házilag jó hatásfokkal használni: Fényhűtés Nagyon érdemes elolvasni ezt a cikket,mert a srác részletesen leírta mit csinál és minden lépéshez rakott fel képet. Elég brutális (hő)energiát lehet vele nyerni. ( a fókuszban kb 600 fok van)
Folyékony áramot a TESCO-ban lehet kapni almalé álnév alatt, az a jó benne ,hogy a szilárddal összekeverve hipervizet kapsz ami nélkülözhetetlen egy mai háztartás életében !!
A folyékony áramot még régen álltalánosban ismertem meg, az eggyik kölök azt hitte hogy a kénsavból jön az áram ( hisz az elemekben is az van ) és a folyékony áramban akrta feltölteni a telefonját... még jó hogy ott voltunk ( kb 6.osok voltunk xD )
Én már egyszer csináltam egy atomerőművet csak nem akartam magyarországon felépíteni így elmentem Csernobilba...
Atomerőmű 1 Atomerőmű 2 Jó kis off téma lett ez is..
Ha a nap energiájából elektromos áramot akarsz előállítani erre, nem csak a szilicium-kristály alkalmas.
Házilag meg lehet próbálkozni galenitot csinálni, ebben van kén is, 80-90 évvel ezelőtt ezeket használták félvezetőnek. A hatásfoka elég alcsony lesz, de olcsón elő lehet állítani.
Na, remélem mindenki kipoénkodta magát!
A következő viccelődő, offoló, warn-t kap ajándékba... Inkább próbáljatok segíteni. Aztakutyafáját!
Nem tudom menyire lenne megvalosítható, nameg mekkora hatásfokkal birna, de mi lenne ha építenél egy hőerőmüvet? Na nem ojat amibe gyurják a szenet, hanem amit a nap melegít. Zárt rendszer lenne, a nap felmelegítené a vizet, az meghajtaná a turbinát, ami elektromos áramot termel. A csörendszerbe elöbb cészrü légkörinél alacsonyabb nyomást létrehozni, ezáltal csökkenne a víz forráspontja.
Vagy fényhütéses rendszerbe turbinát beiktatni. Persze mindez ha neked elektromos áram kell.
Ezen a témán nincs mit előre lendíteni. Ez egy halott téma. SonyPSP házilag, Plazmavágó házilag, 15kW-os lézer házilag, és még oldalakon keresztül tudnám sorolni azokat a témákat, akit ugyan ebbe a kategóriába tartoznak.
Ezek mind komolytalan élénk fantáziás, nem gondolkodás eredményei. Én a zárás mellett teszem le a voksom: Maradjon : [ ] Zárolva legyen: [ X ]
Önmagában a "napelem készítés" topiknak szerintem van létjogosultsága, hiszen bárkit érdekelhet, hogyan gyártanak napelemeket.
Házilag eléggé nehéz működő napelemet készíteni, de nem lehetetlen (régebben láttam egy "festék-napelemet", ahol szerves színezék volt a fényt megkötő közeg, és jodidos-jódos rendszerrel alakították vissza az elhasználódott festékmennyiséget). Ez sem igazán sufni kategória, de aki nagyon lelkes, megoldhatja. Si napelemben nem érdemes gondolkodni, a gyártásához az analitikai tisztaságú vegyszer is kevés. Ja, és túl sok értelme nincsen a "festék-napelemnek", mert a festékanyag és a regeneráló közeg egy idő után elhasználódik. Gyakorlatilag egy olyan napelemet lehet házilag összedobni, ami az alacsony hatásfok mellé még megkapta a galvánelemek összes hátrányát is... Aki BME-s és szeretne napelemet "gyártani", vegye fel a Napelemek nevezetű 3 kredites, vizsgás tárgyat. A laborgyakorlat során egy Si egykristály napelemet kell összerakni, bemérni. A folyamat teljesen hasonló egy ipari gyártáshoz (többlépcsős tisztítás, oxidnövesztés, bórszennyezés, oxidmarás, fotoreziszt, kontaktgőzölés, stb...).
Itt van minden hozzá. Vegyszert is lehet az oldalon rendelni, de nem olcsó móka...
Így jobban elnézve nem fogy el a regeneráló anyag sem, mert az áthaladó elektron visszaalakítja jodiddá. De azért messze nem olyan tartós, mint egy amorf Si napelem.
Na ez engem érdekel. Mikor lehet fölvenni, mi az előtanulmányi rendje, és mit jelent a vizsga. Mert láttam már az ott gyártott napelemekből, épp egy kisvonat ment körbe körbe...
szerintem meg ne... (elvégre nincs a téma címében, hogy "Házilag", és így lehet témába vágó komolyabb dolgokról is beszélni... attól, hogy valaki nem ért hozzá, még nem kell egy topicot bezárni...)
--- 6-8. szemeszterben lehet felvenni keresd ki wikin, ott van róla bővebb info
A szabadon választhatók között megtalálod, elvileg bármikor felvehető (legalábbis a Neptunon így láttam...). Semmi előkövetelménye nincs (különben nem tudtam volna felvenni), de az elektro1 erősen ajánlott. Jó alaposan kiismerni a diódák (Si, Schottky és Zener főleg) szerkezetét és működését előtte.
Napelemek
(ettől függetlenül az OFF hozzászólásokat meg a fénykapus linkeket ki lehetne szedni :p )
A gyerek egy egyszerű megoldást keresett, nem pedig azt hogy egy sor reakcióegyenlet álltal elkészítse saját napelemét. Javasoltam neki a szélenergiát.
Ha nagyon napelemet akar valaki építeni de nincs kedve szilícium-ot előállítani, az mennyen el külömböző vásárokra bolhapiacra ( nem vicc !! ) , mert ott szerezhet be dolgokat amik Idézet: működnek. Kiszeded belőlle a szilíciumpanelt ( és már jók is vagyunk ) sorba kapcsolod őket ( ha lehet ilyet ) és energiád van !!! „nappal” Számológépekben (kicsi), kerti lámpákban (közepes) van ilyen. Ha a házadat akarnád ellátni energiával akkor nehezebb mócer jön. Vagy napkollektor generátorra kötve. Sok dolgot elírhattam, vagy baromságot írtam, bocs..
Köszi, megtaláltam. Kicsit böngésztem a tanulmányi rendet, és arra jöttem rá, hogy 4. félév előtt unatkozás lesz (persze van azért digit2 meg társai), és csak 6.-7. ben veszek fel olyan tárgyakat amilyeneket én akarok. Már ha nem szeretném a fél életemet bent tölteni. Na mind1, erre majd visszatérek később, most inkább az első év túlélése foglalkoztasson.
Hello! Ha már minden áron napenergiából szeretnél áramot előállítani (szerintem is ebből érdemes), akkor ajánlom figyelmedbe a napkollektorokat, amivel meleg vizet tudsz készíteni filléres ráfordítással, amiből én úgy csinálnék áramot, hogy:
Egy 1m3-es hungarocellel hőszigetelt tartályban tárolnám a felmelegített vizet, majd egy Stirling motort hajtanék meg vele (ez a legjobb hatásfokú hőerőgép, ami hőkülönbségből közvetlenül forgómozgást állít elő), amire rákötnék egy egyszerű generátort. A nappal eltárolt hőenergiából estére is maradna (pl. világításra). A hideg oldalt egy kút vizével hűteném, ami egész évben kb.10C-fokos. A napkollektorhoz csak néhány kiselejtezett ablaktábla és némi rézcső stb. szükséges... A stirling motor meg házilag kivitelezhető nagyobb vascsövekből, bicikli kerékből (lendkerék)stb. ha csak 10%-os hatásfokot érsz el, akkor is faljagosan jóval olcsóbb, mint egy napelem és nem csak akkor használható, amikor süt a nap. Nem kell akkumlátor az energia eltárolásához, mert az 1m3 melegvíz tárolja az energiát hő formájában.(4200J/C/liter; 1000 liter 70C-os víz, 10C-os kútvíz => 4200J*1000*(70-10)=252000000J=70kWh energia, 10%-os hatásfokkal 7kWh áram) Éves napsugárzási átlag:3,17kWh/m2, ehhez kb.25m2 házi készítésű napkollektor kell. Szerintem megéri
Idézet: „Stirling motort” Hogy is van ez??
Csá!!
Ha van vmi jó infód a stirling motorokról felrakhatnád mert érdekel a dolog! Köszi
Most ezt remélem csak viccesdiből kérdezted, vaagy méégseem???
Gyerekek, jól elpoénkodtátok a témát, bár eleve halott téma volt az is igaz! Mert amibe már Topi főszerkesztő úr is beleavatkozik, az vagy egy hiperérdekes téma, vagy egetverő baromság. Egyébként ha van valakinek jó Kínai kapcsolata, azok gyártanak napelemet olcsón! Vagy vegyetek sok-sok kerti solar lámpát, kiáruljátok belőle a Fehér ledet 200-ért, az akksit 400-ért, és már majdnem ingyen is van a 7x7cm-s fényelem cella!
Nem javasoltam ezt előtte....?!
Az otthon gyártott napelem készítéséhez való hozzáálláshoz szeretnék néhány érdekes dolgot megemlíteni: Az egyik a nukleáris atomreaktor létrejötte a természetben. Gambiában találtak, és feltártak természetes módon létrejött urán reaktorokat melyek év milliókon keresztül működtek természetes szabályozással! A másiknak jelenlevő tanuja voltam, 1980-82 tájékán jártam Solton, az adó antenna közelében, és a szántóföldön a káposztafejek zizegték a Kossuth rádiót. Nem hangosan, de azt zizegték! Kora reggel volt harmatos minden. Később a zizegés abbamaradt. Most jutott eszembe még egy dolog! Az igazi detektoros ősrádió teljes egészét el lehet készíteni otthon házilag a tanyán. Amit muszály megvásárolni, az a rézdrót a hallgatóhoz, a mágnesek. A demodulátor egy kisdarab szilicium közönséges varótűvel. (szilicium, az ország bármely vasöntödéjéből beszerezhető). Én biztos vagyok benne, hogy (valahogy) meg lehet csinálni a napfény gazdaságos hasznosítását házilag, elvégre a növények is ezt teszik mégpedig jól, és nano szinten.
Szerintem nembiztos, hogy abból kell kiindulni amit a jól felszerelt műhelyünk, vagy laborunk asztalán látunk. Állítólag aeromérnöki szempontból nézve a dongó önerejéből képtelen a repülésre, de a dongó ezt nemtudja és repül. Idézet: „Állítólag aeromérnöki szempontból nézve a dongó önerejéből képtelen a repülésre, de a dongó ezt nemtudja és repül.” Nahát, ez tényleg érdekes megközelítés :eek2: :eek2: Ez most megfogott nagyon...
Véletlenül sem kötözködni akarok, csak megjegyeznék pár dolgot:
Idézet: „Gambiában találtak, és feltártak természetes módon létrejött urán reaktorokat melyek év milliókon keresztül működtek természetes szabályozással” Ha ez így menne, Paksról hazaküldenének mindenkit... Én inkább azt gyanítom, hogy kellően szegény volt a talaj hasadóanyagokat tekintve, de valamennyi mégis volt ott, és szép lassan lebomlott. Grafitrudakat biztos nem ástak ki a földből. Idézet: „szántóföldön a káposztafejek zizegték a Kossuth rádiót” Nemrég voltunk pár napot a Kékesnél, külön vittem krumplit, szöget, rézdrótot. Nem zizegett, pedig vagy öt ismerősöm is esküszik erre, hiába próbáltam ki minden nap a torony tövében is. Rossz lehetett a krumpli... Idézet: „szilicium, az ország bármely vasöntödéjéből beszerezhető” Az az, de melyik ország? Nálunk már szinte egy kézen számolják az öntödéket. Van valakinek ismerőse, aki tudna hozni egy jó kis tömböt? Bocs, de ezt már kétlem. Ha mégis, a tisztasága milyen alkalmazást tesz lehetővé? Idézet: „(valahogy) meg lehet csinálni a napfény gazdaságos hasznosítását házilag, elvégre a növények is ezt teszik mégpedig jól, és nano szinten” Épp ez az, nanoszint. Nekünk még nem nagyon megy, atomi szintű folyamatokat meg vagy soha, vagy csak jó soká fogunk reprodukálni. Drótot tekerni könnyű, mert látom; mivel nézzem a gyenge kölcsönhatás változását? Idézet: „Állítólag aeromérnöki szempontból nézve a dongó önerejéből képtelen a repülésre, de a dongó ezt nemtudja és repül” Ne mondd, hogy a dongó a hülye... Hiányzik még pár dolog a mérnöki tudományból, eszerint (is). Tényleg nem rossz szándékból írom, csak az ilyen ötletek általában vihart szoktak kavarni. Örömmel használnék környezetbarát, magas hatásfokú eszközöket, gyógyíttatnám magam nanorobotokkal, de ezekhez már nem elég a tanya. Műszerek, mérések, és sok halálprecíz kontrollmérés nélkül sem igazolni, sem elhinni nem lehet, hogy a háttérben van valami használható effektus. |
Bejelentkezés
Hirdetés |