Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Csont ide vágó rossz kérdéseit töröltem. Remélem sikerül a jó helyre megismételni.
Üdv, MSpike.
Nem igazán tudok angolul de a Deep Sleep wake-up-ról meg az RTCC -ről van valami szöveg az erratában.
Üdv mindenkinek!
Érdeklődnék affelől, hogy tudna-e segíteni valaki abban, hogy van egy ICD 2-em, amit egy ismerős segítségével át alakítottam smd-s re? Viszont melegszik benne a táp íc, van 1-2 gond vele, de nem tudok mit kezdeni ezzel. Lenne e valaki akinek ha elküldöm postán az összes dokumentuomt és az eszközt, akkor meg vizsgálná (persze nem kérem ingyen) és vissza postázná persze az postai költséget állom. Várom a segítségeket. Köszönöm előre is. Egyébként Nógrád megyeében szirákon lakom. Hát ha valaki közel lakik. Köszi mindent. Zoli
Üdv mindenkinek!
Érdeklődnék, hogy tudna-e valaki segíteni abban, hogy van 1 ICD2-esem(smd alkatrészekkel), aminek a táp Ic-je melegszik a kimeneti IC miatt. Az átalakításban egy mérnök haverom segített, a megépítést én csináltam. Próbálkoztam sok praktikával, de nem jöttem rá, hogy mi lehet a baj csak találgatom. Ezért szeretnék meg kérni valakit, hogy segítsen átvizsgálni, megnézni úgy, hogy el postázom neki (persze nem ingyen várom el), ill. a vissza postázást is én állom. Ha Bp-i valaki, akkor a személyes találkozást is meg ejthetjük. Természetesen, van hozzá minden dokumentum, ami az elkészítéás és át alakításhoz kellet. Ezt is csatolnám az égetőhöz. Előre is köszönöm a segítséget. Zoli
Bocsi hogy 2xer írtam, csak nem találtam meg az előzőt rég fórumoztam már.
Üdv Zoli
Sziasztok!
Néhány napja próbálkozok külső eeprom írással-olvasással, vagyis még csak olvasással. Találtam is egy motorvezérlést a microchipnél itt, ebből és a Piccoló projectből próbálom össze ollózni, de nem megy. A cél az, hogy egy hőmérést időnként mentsek, és amikor úgy gondolom áttöltsem pc-re.(Értelmet ne keressetek benne, csak tanulgatok ). Szóval a kérdéseim: Ha külső tápról megy a cucc, akkor az usb csatlakozóban gondolom, csak a két adat vezetéket és a testet kell bekötni. Ezt jól gondolom? (Gondolom a két táp közt mindenképpen folyna jó kis kiegyenlítő áram.) A mellékelt kód nem igazán akar működni, ha olvasok az eepromból, akkor az a rész nem megy, próbáltam commentezni. A mainban a 114. sor. Köszi a segítséget előre is! Bár még lesz kérdés, mert egyenlőre elképzelésem sincs, hogy kell azt kivitelezni, hogy nem folyamatos az usb kapcsolat, de egyenlőre menjen az eeprom kezelés. Kis kiegészítés: az ix, egy ciklusbók kapta az értékét, de át lett közben fix értéknek írva, csak még előtte feltöltöttem:ix=12
A C18 telepítési könyvtárban nézd meg a perifériakönyvtár dokumentációját! (I2C Example1_Master)
Idézet: Igen, de egy analóg bemeneten akkor figyelni kellene az USB csatlakoztatást. Lásd: „Szóval a kérdéseim: Ha külső tápról megy a cucc, akkor az usb csatlakozóban gondolom, csak a két adat vezetéket és a testet kell bekötni.” #define USE_SELF_POWER_SENSE_IO és #define USE_USB_BUS_SENSE_IO Idézet: Át kell térni valamilyen más protokolra: USB Mass Storage, vagy hasonló. „elképzelésem sincs, hogy kell azt kivitelezni, hogy nem folyamatos az usb kapcsolat”
Szóval az usb nekem még sok lesz ebben a formában, de az eprom érdekel. Viszont nekem ilyen nincs a gépemen, se fájl, se könyvtár, és a súgóban sem leltem igazán semmit, csak, hogy van i2c is.
Tulajdonképpen azt sem tudom megy e a bus, vagy jól inicializáltam e.
Hello Mindekinek!
Egy teljesen kezdő kérdésem lenne, amit valószínűleg sokan meg tudnának válaszolni: hogy kell *.hex fájlt készíteni, úgy, hogy az F10 megnyomására valóban létre jöjjön a hex fájl? október óta küszködöm az alapokkal, eddig sikertelenül. Topi és Deguss cikkeiből tanultam, az ő cikkei segítségével sikerült feltelepítenem, és beállítanom az MPLAB IDE programot is, mert a Kónya László féle piros (3. kiadás) könyvben sokminden van, de nem egy teljesen kezdőnek, és így egy teljesen nulla szintről induló semmit sem tud kezdeni se a programmal, se a piros könyvvel. A PICKIT 2-t vásároltam meg a ChipCad Kft-től 13000Ft-ért októberben, úgy hogy több híres elektronikai boltot sikertelenül jártam be érte, pl az Incomp-ban azt se tudták hogy mi ez a PIC mikrovezérlő... A Kónya féle piros könyv a Kandó 8.kerületi jegyzetboltjában (alagsor) porosodott 1 éven át, én vettem ezt meg 7000 Ft-ért. Eddigi kiadásaim (20000 Ft), de még egy hex fájl készítése is sikertelen 4 hónap alatt... A mellékletben küldöm a *.err fájlt, illetve ami nincs benne, az output ablak utolsó sorait: Halting build on first failure as requested. ---------------------------------------------------------------------- Release build of project `C:\pic\ledvillog\villog.mcp' failed. Language tool versions: MPASMWIN.exe v5.35, mplink.exe v4.35 Wed Jan 05 18:49:07 2011 ---------------------------------------------------------------------- BUILD FAILED A piros könyv mellékletéről másoltam be a blink_01.asm-et a c:\pic\ledvillog\ könyvtárba, úgy hoztam létre projektet, és úgy csináltam mindent, aogy a fent említett cikkben ez le van írva. Ha valaki tudna segíteni, megköszönném!
A válaszhoz szerintem nem ártana ha a forrást is megmutatnád. Mondjuk én is elég kezdő volnék, de az biztos, hogy hiányzik egy includolt fájl: a pfej.inc.
A proci milyen, mert gondja van sok perifériával is. Szerintem Topi cikke alapján indulj el, és nézd meg Watt honlapját is! Én azzal kezdtem, és elsőre hiba nélkül fordultak a programok. (Már miután javítottam a gépelési hibáim ) Ja, és a legfontosabb irodalom: a mikrovezérlő adatlapja!
Hello
Küldöm a mellékletben a forrásfájlt. Includolt fájl nem hiányozhat, mert én nem C-ben, hanem Assambly-ben kezdem az ismerkedést, a piros :duhos2: könyv vezetése alapján... Proci: PIC16F887 Watt honlapját nemismerem, rákeresek. Mivel diplomás munkanélküli vagyok, és vége a kandós vizsgaidőszaknak, ezért bőven van időm holnap is ezzel foglalkozni egész nap...
A csatolt fájlban az üzeneteket, hibákat, figyelmeztetéseket értelmezted? Az MPLAB helpben, ott van az MPASM Assembler súgója is és abban kódszámokkal a hibák, figyelmeztetések és üzenetek leírása.
Ott kezdődik a probléma, hogy a fordításkor a "PFEJ.INC" fájlt nem találja, valószínüleg nem adtad meg az elérési útját. Pontosítok a forrást látva: "..\PFEJ.INC" így biztos nem jó! Idézet: „Includolt fájl nem hiányozhat, mert én nem C-ben, hanem Assambly-ben kezdem az ismerkedést,” Include fájl az assemblerhez is kell!
Kell neki az a fájl hidd el. ASM-ben is lehet includolni, különben minek is lenne ott? Abban van a proci definíció, és gondolom még pár dolog, amit így hiányol a fordító. Ebből az is kiderülne, hogy 887 van e ott is! Sajnos nincs meg nekem a könyv melléklete, így nem tudom megnézni mi van a pfej.inc-ben.
Ha Watt nevére kattintasz, egyből meg lesz a honlapja is! Szerintem ha azt elolvasod, holnap estére lesz egy-két működő programod
Ha a PICkit2 Debug Express Kit-et vetted meg (PIC16F887 demó panel + PICkit2 programozó), akkor a gyártó honlapjáról letöltheted a hozzá való mintaprohramokat (PICkit 2 Debug Express Lessons ). Bár az is lehet, hogy CD-n is megkaptad.
Ebben a gyűjteményben a Blink.asm csinálja az egyszerű LED villogtatást. A Kónya könyv túl tudományos, abban bizonyára leválasztják a minden programhoz szükséges fejrészt (konfigurációs bitek beállítása, a mikrovezérlőt leíró állomány becsatolása), ezért nem ment a program lefordítása. Idézet: Elhiheted, hogy nekem is. De vannak kidolgozott mintapéldák (pl. USB Device - Mass Storage - Internal Flash), amelyeket érdemes elkezdeni nézegetni.„Szóval az usb nekem még sok lesz ebben a formában” Ha az USB CDC-vel (amit a PICCOLO projektben használunk) próbálkozol, akkor arra kell ügyelni, hogy mindig a PC oldalon történjen a kapcsolatbontás. Idézet: Az MCC18 doc könyvtárában levő PIC18F Peripheral Library Help Document.chm-ra gondolok. Lehet, hogy csak a legújabb kiadásban vannak mintapéldák. A mellékelt példa protokollját valószínűleg módosítani kell, mert nincs benne a memórián belüli címzés (általános slave-hez készült). „nekem ilyen nincs a gépemen, se fájl, se könyvtár” Idézet: „Elhiheted, hogy nekem is.” Nem hiszem Köszönöm, nekem tényleg nincsennek meg példák, csak pár egyszerű dolog az example könyvtárban. Azt, hogy működik e a kommunikáció, vagyis sikerült e életet lehelnem bele, tudom valamivel ellenőrizni?
Mégegy példa, ez kifejezetten I2C EEPROM-hoz. Egészen pontosan olyan EEPROM-hoz, ami egybájtos címzést használ. Arra vigyázni kell, hogy ez page write (lap írása) kapcsán nem adott számú bájtot, hanem nullával terminált bájtsorozatot ír ki! Ez azt is jelenti, hogy a kiírandó bájtok között nem lehet nulla...
Ha csak egy bájtot kell kiküldeni egy alkalmommal, akkor az EEByteWrite( unsigned char control, unsigned char address, unsigned char data ) függvény használható, forrása i2c_eebw.c-ben található. Idézet: Mármint az EEPROM-mal? Lehet valamit írni bele, majd visszaolvasáskor kiküldöd a PC-re. Ötletadónak PIC24-re tudok mutatni ilyen példát. „Azt, hogy működik e a kommunikáció ...”
Köszönöm!
Tanulmányozgatom, most ott tartok, hogy már nem akad el. De még értelmetlen dolgok jönnek vissza, legalábbis ha össze hasonlítom az eeprom tartalmával raktam bele pk2-vel némi adatot). Az oldalad folyamatosan használom
megtaláltam a keresett pfej.inc fájlt, és includoltam. Továbbra is egy rakás hiaüzenet, egy sorral lejjebb: conf18f46K20.inc hiányzik. Beletettem ezt is, de továbbra is ugyanazok a hibaüzenetek. Nekem conf16f887 kéne, de ilyen nincs a "kónya féle piros :duhos2: könyv" cd mellékletében, így további sikertelenségek miatt abbahagytam az egészet.
Ma reggel találtam a cd-n egy fájlt a pic16f887-hez, azt telepítettem, és van benne 12db assembly-s project, köztük a tegnapi ledvillogtatós, csak ez már nem a kónya féle hibás verzió. Ezt behoztam az MPLAB-ba, és hiba nélkül buildeltem. Van hex fájlom! Következő lépés a futtatás. Sajnos erre az MPLAB-ban nincs lehetőség, viszont itt van a PICKIT2 Programmer, amibe importáltam a hex fájlt. Majd a read-dal beolvastam a memóriába (a programozó és a próbapanel be van dugva a számítógépem usb portjába és fel van telepítve) A verify-re kattintva vagy a többi gombra kattintva a programban végigmegy a zöld csík, de az égvilágon semmi más nem történik: magyarul, nem tudom hogy kell FUTTATNI a programot, hogy kell megnézni, hogy valóban működik a program?
Nekem i2c kezeléskor (szoftveres) az volt a probléma, hogy más portbitet is használam i2c kezelés közben ugyan arról a portról .Ez tette lehetetlenné a kommunikációt.
Idézet: Hmmm. Az bizonyára a PICkit3 Debug Expresshez való (PIC18-as panel!!!).„megtaláltam a keresett pfej.inc fájlt, és includoltam. Továbbra is egy rakás hiaüzenet, egy sorral lejjebb: conf18f46K20.inc hiányzik.” Idézet: Az sem hibás, csak nem a te panelodhoz való.„köztük a tegnapi ledvillogtatós, csak ez már nem a kónya féle hibás verzió.” Idézet: Write gombbal kellene beleírni a memóriába. Ne feledd, hogy a feliratok a PICkit2 kezelőprogramjában vannak, tehát annak a szempontjából értendők. A Read gomb kiolvassa a memóriából, a Write gomb beleírja a memóriába...„Majd a read-dal beolvastam a memóriába” Futtatáshoz a VDD-t be kell kapcsolni (pipa), az MCLR meg ne legyen lehúzva. Egyébként a PICkit2-nek és a Debug Express kártyádnak is van részletes leírása a mellékelt CD-n vagy CD-ken.
megtaláltam a megfelelő verziójú programot a cd ehhez a panelhoz való könyvtárában, és már hex fájl is van hozzá. Buildeltem, fő a biztonság. De akár buildelem, akár nem, futtatni nem lehet. nem villognak a ledek, ugyanis nincs futtatás gomb a Pickit 2 programmer programban
Van az, csak RESET-nek hívják !
Egy kicsit olvasgass már, pl. PK2 User's Guide!!! Programozni, futtatni, debuggolni is lehet az MPLAB alól a PK2-vel! Steve Idézet: Míg ezt írtad, közben megválaszoltam. VDD-t kell bekapcsolni. De előtte WRITE kell a Read helyett! „nincs futtatás gomb a Pickit 2 programmer programban”
A nagy kérdés: "Hogyan kell futtatni a programot, azaz hogyan látom a ledek villogását a ledvillogtató program futtatásakor úgy, hogy nincs FUTTATÁS (RUN) gomb?"
Miközben írtam, már másik lapon vagyunk, nézz vissza !
Steve
Már harmadjára írom: be kell kapcsolni a VDD-t (pipa). Ennyi...
Továbbá az MCLR ne legyen lehúzva (ne legyen mellette pipa)! Idézet: „Következő lépés a futtatás. Sajnos erre az MPLAB-ban nincs lehetőség, ” Dehogy nincs: futtathatod akár a beépített szimulátorában is, vagy közvetlenül felprogramozhatod a PICkit2-n keresztül az áramkörödbe épített PIC-et is vele. Első esetben a Debugger menüben kell kiválasztani az MPLAB SIM-et, második esetben a Programmer menüben a PICkit2-t. A PICkit2-n keresztül a Programmer menü Program pontjára kell kattintanod, hogy a PIC programozása megtörténjen. Idézet: „viszont itt van a PICKIT2 Programmer, amibe importáltam a hex fájlt.” Én is jobban szeretem a PICkit2 saját progiját használni programozáshoz, mint az MPLAB-ba épített támogatást. Eddig jó. Idézet: „Majd a read-dal beolvastam a memóriába (a programozó és a próbapanel be van dugva a számítógépem usb portjába és fel van telepítve) ” Ez már nem annyira jó, mert a Read gomb a PIC memóriájából másolja (olvassa be) az adatokat a PICkit2 program bufferébe. Ha a PICkit2 program bufferébe előzőleg beolvasott hex-et akarod a PIC memóriájába másoltatni (kiírni), akkor a Write gombot kell használnod. Idézet: „A verify-re kattintva vagy a többi gombra kattintva a programban végigmegy a zöld csík, de az égvilágon semmi más nem történik:” A Read után a Verify természetesen jól le fog futni, csak értelme nincs: az előzőleg a PIC-ből beolvasott memóriatartalmat fogja összehasonlítani az újra beolvasottal. Idézet: „magyarul, nem tudom hogy kell FUTTATNI a programot, hogy kell megnézni, hogy valóban működik a program?” Miután az elkészült hex-et a Write gombbal sikeresen kiírod a PIC memóriájába, a PICkit2 progin lévő Vdd checkbox-ot ki kell pipálni. Ekkor a PICkit2 tápfeszültséget fog adni az áramkörödre, aminek hatására a korábban a PIC-be programozott firmware (itt inkább így hívjuk) elindul. |
Bejelentkezés
Hirdetés |