Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Lapozás: OK   899 / 1319
(#) Moderátor hozzászólása watt hozzászólására (») Jan 27, 2011
 
Csont ide vágó rossz kérdéseit töröltem. Remélem sikerül a jó helyre megismételni.

Üdv,
MSpike.
(#) proba válasza Ladoz hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Nem igazán tudok angolul de a Deep Sleep wake-up-ról meg az RTCC -ről van valami szöveg az erratában.
(#) watt válasza (») Jan 27, 2011 /
 
Ez már egy éve volt.
(#) duhonyizoli hozzászólása Jan 27, 2011 /
 
Üdv mindenkinek!
Érdeklődnék affelől, hogy tudna-e segíteni valaki abban, hogy van egy ICD 2-em, amit egy ismerős segítségével át alakítottam smd-s re?
Viszont melegszik benne a táp íc, van 1-2 gond vele, de nem tudok mit kezdeni ezzel.
Lenne e valaki akinek ha elküldöm postán az összes dokumentuomt és az eszközt, akkor meg vizsgálná (persze nem kérem ingyen) és vissza postázná persze az postai költséget állom.
Várom a segítségeket.
Köszönöm előre is.
Egyébként Nógrád megyeében szirákon lakom.
Hát ha valaki közel lakik.
Köszi mindent.
Zoli
(#) duhonyizoli hozzászólása Jan 27, 2011 /
 
Üdv mindenkinek!
Érdeklődnék, hogy tudna-e valaki segíteni abban, hogy van 1 ICD2-esem(smd alkatrészekkel), aminek a táp Ic-je melegszik a kimeneti IC miatt. Az átalakításban egy mérnök haverom segített, a megépítést én csináltam.
Próbálkoztam sok praktikával, de nem jöttem rá, hogy mi lehet a baj csak találgatom.
Ezért szeretnék meg kérni valakit, hogy segítsen átvizsgálni, megnézni úgy, hogy el postázom neki (persze nem ingyen várom el), ill. a vissza postázást is én állom.
Ha Bp-i valaki, akkor a személyes találkozást is meg ejthetjük.
Természetesen, van hozzá minden dokumentum, ami az elkészítéás és át alakításhoz kellet. Ezt is csatolnám az égetőhöz.
Előre is köszönöm a segítséget.
Zoli
(#) duhonyizoli hozzászólása Jan 27, 2011 /
 
Bocsi hogy 2xer írtam, csak nem találtam meg az előzőt rég fórumoztam már.
Üdv Zoli
(#) trudnai válasza watt hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Ami kesik nem mulik
(#) mps hozzászólása Jan 27, 2011 /
 
Sziasztok!
Néhány napja próbálkozok külső eeprom írással-olvasással, vagyis még csak olvasással. Találtam is egy motorvezérlést a microchipnél itt, ebből és a Piccoló projectből próbálom össze ollózni, de nem megy. A cél az, hogy egy hőmérést időnként mentsek, és amikor úgy gondolom áttöltsem pc-re.(Értelmet ne keressetek benne, csak tanulgatok ).
Szóval a kérdéseim:
Ha külső tápról megy a cucc, akkor az usb csatlakozóban gondolom, csak a két adat vezetéket és a testet kell bekötni. Ezt jól gondolom? (Gondolom a két táp közt mindenképpen folyna jó kis kiegyenlítő áram.)
A mellékelt kód nem igazán akar működni, ha olvasok az eepromból, akkor az a rész nem megy, próbáltam commentezni. A mainban a 114. sor.
Köszi a segítséget előre is!
Bár még lesz kérdés, mert egyenlőre elképzelésem sincs, hogy kell azt kivitelezni, hogy nem folyamatos az usb kapcsolat, de egyenlőre menjen az eeprom kezelés.
Kis kiegészítés: az ix, egy ciklusbók kapta az értékét, de át lett közben fix értéknek írva, csak még előtte feltöltöttem:ix=12
(#) icserny válasza mps hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
A C18 telepítési könyvtárban nézd meg a perifériakönyvtár dokumentációját! (I2C Example1_Master)

Idézet:
„Szóval a kérdéseim: Ha külső tápról megy a cucc, akkor az usb csatlakozóban gondolom, csak a két adat vezetéket és a testet kell bekötni.”
Igen, de egy analóg bemeneten akkor figyelni kellene az USB csatlakoztatást. Lásd:
#define USE_SELF_POWER_SENSE_IO és
#define USE_USB_BUS_SENSE_IO

Idézet:
„elképzelésem sincs, hogy kell azt kivitelezni, hogy nem folyamatos az usb kapcsolat”
Át kell térni valamilyen más protokolra: USB Mass Storage, vagy hasonló.
(#) mps válasza icserny hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Szóval az usb nekem még sok lesz ebben a formában, de az eprom érdekel. Viszont nekem ilyen nincs a gépemen, se fájl, se könyvtár, és a súgóban sem leltem igazán semmit, csak, hogy van i2c is.
Tulajdonképpen azt sem tudom megy e a bus, vagy jól inicializáltam e.
(#) sanyi01 hozzászólása Jan 27, 2011 /
 
Hello Mindekinek!

Egy teljesen kezdő kérdésem lenne, amit valószínűleg sokan meg tudnának válaszolni: hogy kell *.hex fájlt készíteni, úgy, hogy az F10 megnyomására valóban létre jöjjön a hex fájl?

október óta küszködöm az alapokkal, eddig sikertelenül. Topi és Deguss cikkeiből tanultam, az ő cikkei segítségével sikerült feltelepítenem, és beállítanom az MPLAB IDE programot is, mert a Kónya László féle piros (3. kiadás) könyvben sokminden van, de nem egy teljesen kezdőnek, és így egy teljesen nulla szintről induló semmit sem tud kezdeni se a programmal, se a piros könyvvel.

A PICKIT 2-t vásároltam meg a ChipCad Kft-től 13000Ft-ért októberben, úgy hogy több híres elektronikai boltot sikertelenül jártam be érte, pl az Incomp-ban azt se tudták hogy mi ez a PIC mikrovezérlő...
A Kónya féle piros könyv a Kandó 8.kerületi jegyzetboltjában (alagsor) porosodott 1 éven át, én vettem ezt meg 7000 Ft-ért.

Eddigi kiadásaim (20000 Ft), de még egy hex fájl készítése is sikertelen 4 hónap alatt...

A mellékletben küldöm a *.err fájlt, illetve ami nincs benne, az output ablak utolsó sorait:

Halting build on first failure as requested.
----------------------------------------------------------------------
Release build of project `C:\pic\ledvillog\villog.mcp' failed.
Language tool versions: MPASMWIN.exe v5.35, mplink.exe v4.35
Wed Jan 05 18:49:07 2011
----------------------------------------------------------------------
BUILD FAILED

A piros könyv mellékletéről másoltam be a blink_01.asm-et a c:\pic\ledvillog\ könyvtárba, úgy hoztam létre projektet, és úgy csináltam mindent, aogy a fent említett cikkben ez le van írva.

Ha valaki tudna segíteni, megköszönném!

villog.err
    
(#) mps válasza sanyi01 hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
A válaszhoz szerintem nem ártana ha a forrást is megmutatnád. Mondjuk én is elég kezdő volnék, de az biztos, hogy hiányzik egy includolt fájl: a pfej.inc.
A proci milyen, mert gondja van sok perifériával is.
Szerintem Topi cikke alapján indulj el, és nézd meg Watt honlapját is! Én azzal kezdtem, és elsőre hiba nélkül fordultak a programok. (Már miután javítottam a gépelési hibáim )
Ja, és a legfontosabb irodalom: a mikrovezérlő adatlapja!
(#) sanyi01 válasza mps hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Hello

Küldöm a mellékletben a forrásfájlt.

Includolt fájl nem hiányozhat, mert én nem C-ben, hanem Assambly-ben kezdem az ismerkedést, a piros :duhos2: könyv vezetése alapján...

Proci: PIC16F887

Watt honlapját nemismerem, rákeresek.

Mivel diplomás munkanélküli vagyok, és vége a kandós vizsgaidőszaknak, ezért bőven van időm holnap is ezzel foglalkozni egész nap...

villog.asm
    
(#) MPi-c válasza sanyi01 hozzászólására (») Jan 27, 2011 / 1
 
A csatolt fájlban az üzeneteket, hibákat, figyelmeztetéseket értelmezted? Az MPLAB helpben, ott van az MPASM Assembler súgója is és abban kódszámokkal a hibák, figyelmeztetések és üzenetek leírása.
Ott kezdődik a probléma, hogy a fordításkor a "PFEJ.INC" fájlt nem találja, valószínüleg nem adtad meg az elérési útját.
Pontosítok a forrást látva: "..\PFEJ.INC" így biztos nem jó!

Idézet:
„Includolt fájl nem hiányozhat, mert én nem C-ben, hanem Assambly-ben kezdem az ismerkedést,”

Include fájl az assemblerhez is kell!
(#) mps válasza sanyi01 hozzászólására (») Jan 27, 2011 / 1
 
Kell neki az a fájl hidd el. ASM-ben is lehet includolni, különben minek is lenne ott? Abban van a proci definíció, és gondolom még pár dolog, amit így hiányol a fordító. Ebből az is kiderülne, hogy 887 van e ott is! Sajnos nincs meg nekem a könyv melléklete, így nem tudom megnézni mi van a pfej.inc-ben.
Ha Watt nevére kattintasz, egyből meg lesz a honlapja is! Szerintem ha azt elolvasod, holnap estére lesz egy-két működő programod
(#) icserny válasza sanyi01 hozzászólására (») Jan 28, 2011 / 1
 
Ha a PICkit2 Debug Express Kit-et vetted meg (PIC16F887 demó panel + PICkit2 programozó), akkor a gyártó honlapjáról letöltheted a hozzá való mintaprohramokat (PICkit 2 Debug Express Lessons ). Bár az is lehet, hogy CD-n is megkaptad.

Ebben a gyűjteményben a Blink.asm csinálja az egyszerű LED villogtatást. A Kónya könyv túl tudományos, abban bizonyára leválasztják a minden programhoz szükséges fejrészt (konfigurációs bitek beállítása, a mikrovezérlőt leíró állomány becsatolása), ezért nem ment a program lefordítása.

Blink.asm
    
(#) icserny válasza mps hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Idézet:
„Szóval az usb nekem még sok lesz ebben a formában”
Elhiheted, hogy nekem is. De vannak kidolgozott mintapéldák (pl. USB Device - Mass Storage - Internal Flash), amelyeket érdemes elkezdeni nézegetni.

Ha az USB CDC-vel (amit a PICCOLO projektben használunk) próbálkozol, akkor arra kell ügyelni, hogy mindig a PC oldalon történjen a kapcsolatbontás.
Idézet:
„nekem ilyen nincs a gépemen, se fájl, se könyvtár”
Az MCC18 doc könyvtárában levő PIC18F Peripheral Library Help Document.chm-ra gondolok. Lehet, hogy csak a legújabb kiadásban vannak mintapéldák. A mellékelt példa protokollját valószínűleg módosítani kell, mert nincs benne a memórián belüli címzés (általános slave-hez készült).

i2c_example.c
    
(#) mps válasza icserny hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Idézet:
„Elhiheted, hogy nekem is.”

Nem hiszem
Köszönöm, nekem tényleg nincsennek meg példák, csak pár egyszerű dolog az example könyvtárban.
Azt, hogy működik e a kommunikáció, vagyis sikerült e életet lehelnem bele, tudom valamivel ellenőrizni?
(#) icserny válasza mps hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Mégegy példa, ez kifejezetten I2C EEPROM-hoz. Egészen pontosan olyan EEPROM-hoz, ami egybájtos címzést használ. Arra vigyázni kell, hogy ez page write (lap írása) kapcsán nem adott számú bájtot, hanem nullával terminált bájtsorozatot ír ki! Ez azt is jelenti, hogy a kiírandó bájtok között nem lehet nulla...

Ha csak egy bájtot kell kiküldeni egy alkalmommal, akkor az EEByteWrite( unsigned char control, unsigned char address, unsigned char data ) függvény használható, forrása i2c_eebw.c-ben található.
Idézet:
„Azt, hogy működik e a kommunikáció ...”
Mármint az EEPROM-mal? Lehet valamit írni bele, majd visszaolvasáskor kiküldöd a PC-re. Ötletadónak PIC24-re tudok mutatni ilyen példát.
(#) mps válasza icserny hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Köszönöm!
Tanulmányozgatom, most ott tartok, hogy már nem akad el. De még értelmetlen dolgok jönnek vissza, legalábbis ha össze hasonlítom az eeprom tartalmával raktam bele pk2-vel némi adatot).
Az oldalad folyamatosan használom
(#) sanyi01 válasza mps hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
megtaláltam a keresett pfej.inc fájlt, és includoltam. Továbbra is egy rakás hiaüzenet, egy sorral lejjebb: conf18f46K20.inc hiányzik. Beletettem ezt is, de továbbra is ugyanazok a hibaüzenetek. Nekem conf16f887 kéne, de ilyen nincs a "kónya féle piros :duhos2: könyv" cd mellékletében, így további sikertelenségek miatt abbahagytam az egészet.

Ma reggel találtam a cd-n egy fájlt a pic16f887-hez, azt telepítettem, és van benne 12db assembly-s project, köztük a tegnapi ledvillogtatós, csak ez már nem a kónya féle hibás verzió.

Ezt behoztam az MPLAB-ba, és hiba nélkül buildeltem. Van hex fájlom!

Következő lépés a futtatás. Sajnos erre az MPLAB-ban nincs lehetőség, viszont itt van a PICKIT2 Programmer, amibe importáltam a hex fájlt. Majd a read-dal beolvastam a memóriába (a programozó és a próbapanel be van dugva a számítógépem usb portjába és fel van telepítve)
A verify-re kattintva vagy a többi gombra kattintva a programban végigmegy a zöld csík, de az égvilágon semmi más nem történik: magyarul, nem tudom hogy kell FUTTATNI a programot, hogy kell megnézni, hogy valóban működik a program?
(#) proba válasza mps hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Nekem i2c kezeléskor (szoftveres) az volt a probléma, hogy más portbitet is használam i2c kezelés közben ugyan arról a portról .Ez tette lehetetlenné a kommunikációt.
(#) icserny válasza sanyi01 hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Idézet:
„megtaláltam a keresett pfej.inc fájlt, és includoltam. Továbbra is egy rakás hiaüzenet, egy sorral lejjebb: conf18f46K20.inc hiányzik.”
Hmmm. Az bizonyára a PICkit3 Debug Expresshez való (PIC18-as panel!!!).
Idézet:
„köztük a tegnapi ledvillogtatós, csak ez már nem a kónya féle hibás verzió.”
Az sem hibás, csak nem a te panelodhoz való.
Idézet:
„Majd a read-dal beolvastam a memóriába”
Write gombbal kellene beleírni a memóriába. Ne feledd, hogy a feliratok a PICkit2 kezelőprogramjában vannak, tehát annak a szempontjából értendők. A Read gomb kiolvassa a memóriából, a Write gomb beleírja a memóriába...

Futtatáshoz a VDD-t be kell kapcsolni (pipa), az MCLR meg ne legyen lehúzva. Egyébként a PICkit2-nek és a Debug Express kártyádnak is van részletes leírása a mellékelt CD-n vagy CD-ken.
(#) sanyi01 válasza icserny hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
megtaláltam a megfelelő verziójú programot a cd ehhez a panelhoz való könyvtárában, és már hex fájl is van hozzá. Buildeltem, fő a biztonság. De akár buildelem, akár nem, futtatni nem lehet. nem villognak a ledek, ugyanis nincs futtatás gomb a Pickit 2 programmer programban
(#) kissi válasza sanyi01 hozzászólására (») Jan 28, 2011 / 1
 
Van az, csak RESET-nek hívják !

Egy kicsit olvasgass már, pl. PK2 User's Guide!!!

Programozni, futtatni, debuggolni is lehet az MPLAB alól a PK2-vel!

Steve
(#) icserny válasza sanyi01 hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Idézet:
„nincs futtatás gomb a Pickit 2 programmer programban”
Míg ezt írtad, közben megválaszoltam. VDD-t kell bekapcsolni. De előtte WRITE kell a Read helyett!
(#) sanyi01 válasza icserny hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
A nagy kérdés: "Hogyan kell futtatni a programot, azaz hogyan látom a ledek villogását a ledvillogtató program futtatásakor úgy, hogy nincs FUTTATÁS (RUN) gomb?"
(#) kissi válasza sanyi01 hozzászólására (») Jan 28, 2011 / 1
 
Miközben írtam, már másik lapon vagyunk, nézz vissza !

Steve
(#) icserny válasza sanyi01 hozzászólására (») Jan 28, 2011 / 1
 
Már harmadjára írom: be kell kapcsolni a VDD-t (pipa). Ennyi...
Továbbá az MCLR ne legyen lehúzva (ne legyen mellette pipa)!
(#) szilva válasza sanyi01 hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Idézet:
„Következő lépés a futtatás. Sajnos erre az MPLAB-ban nincs lehetőség,

Dehogy nincs: futtathatod akár a beépített szimulátorában is, vagy közvetlenül felprogramozhatod a PICkit2-n keresztül az áramkörödbe épített PIC-et is vele. Első esetben a Debugger menüben kell kiválasztani az MPLAB SIM-et, második esetben a Programmer menüben a PICkit2-t. A PICkit2-n keresztül a Programmer menü Program pontjára kell kattintanod, hogy a PIC programozása megtörténjen.

Idézet:
„viszont itt van a PICKIT2 Programmer, amibe importáltam a hex fájlt.”

Én is jobban szeretem a PICkit2 saját progiját használni programozáshoz, mint az MPLAB-ba épített támogatást. Eddig jó.

Idézet:
„Majd a read-dal beolvastam a memóriába (a programozó és a próbapanel be van dugva a számítógépem usb portjába és fel van telepítve)

Ez már nem annyira jó, mert a Read gomb a PIC memóriájából másolja (olvassa be) az adatokat a PICkit2 program bufferébe. Ha a PICkit2 program bufferébe előzőleg beolvasott hex-et akarod a PIC memóriájába másoltatni (kiírni), akkor a Write gombot kell használnod.

Idézet:
„A verify-re kattintva vagy a többi gombra kattintva a programban végigmegy a zöld csík, de az égvilágon semmi más nem történik:”

A Read után a Verify természetesen jól le fog futni, csak értelme nincs: az előzőleg a PIC-ből beolvasott memóriatartalmat fogja összehasonlítani az újra beolvasottal.

Idézet:
„magyarul, nem tudom hogy kell FUTTATNI a programot, hogy kell megnézni, hogy valóban működik a program?”

Miután az elkészült hex-et a Write gombbal sikeresen kiírod a PIC memóriájába, a PICkit2 progin lévő Vdd checkbox-ot ki kell pipálni. Ekkor a PICkit2 tápfeszültséget fog adni az áramkörödre, aminek hatására a korábban a PIC-be programozott firmware (itt inkább így hívjuk) elindul.
Következő: »»   899 / 1319
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem