Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » RIAA korrektor
Témaindító: Ghost Rider, idő: Aug 25, 2006
Azon gondolkodtam, hogy butaságot kérdeztem-e?
Szóval akkor lehet NPN-ből is építeni? A tápfesz ilyenkor fordítva kerül az áramkőrre? Boccs a tudatlanságomért! Este ezért nem aludtam.
Igen, a tápfesz megforditásával és az elkók és diódák polaritásának cseréjével elvileg megoldható bármely áramkörnél. A két elem nem teljesen szimmetrikus, de ez csak a (majdnem) szimmetrikus komplementer végfokoknál problémás.
Az eredeti kapcsolásban Hiraga a 2SC1775A(E) Hitachi NPN tranzisztorokat használta.
Késöbbi utánépítők talán a tranzisztorok nehéz beszerezhetősége, vagy a "modernebb" alternatívák keresése nyomán eljutottak a BC560 PNP-hez és megfordították hozzá a tápot... Magam is ezzel kezdtem. Amúgy Bonavolta oldala bővelkedik a jobbnál jobb kapcsolásokban...
Köszönöm szépen! Ezt nem is tudtam.
Így már világos. Ma már jobban alszom!
Sziasztok!
Építettem egy fetes riaa mm korrektort. Ami emitterkövető lévén 5mv-ot ad ki. Szeretnék mögé tenni egy ne5534-et ,ami 1.5v -ig erősít. A kérdésem az lenne , hogy a 300X erősítés miatt be fog -e gerjedni ,és elég lesz -e sávszélessége? Esetleg tudtok valami jobb ic-t javasolni hozzá?
Hali!
Készül két újabb remekmű! Az egyik egy pár oldallal előrébb feltüntetett Moszkvai által kifejlesztett HIRAGA visszacsatolásos IC-s riaa korrektor,a másik pedig a Bolthely által feltüntetett KIT-RIAA KORREKTOR. Az utóbbiról jó vélemények születtek,ugyan szólni még sosem hallottam. Tetszik a nyák elrendezése,és hogy akár egy 9V-os elemmel is elmegy. A HIRAGA visszacsatolásosat hallottam szólni,elég jó hangú riaa szerintem,így szeretném kipróbálni élőben is. A KIT korrektort feltettem teljes egészében RAR-ba csomagolva.
En szemely szerint 2 fokozatura keszitenem ekkora erositesre, es igy lesz elegendo savszelesseged is.
Urbán cikkében (amit Sipos könyvéből lopott) szintén egy fokozatú rajz van. A B*A szorzatból visszafejtve jó, ha elmegy 10 kHz-ig. Nincs megfelelő erősítés tartalék, főleg nem a mélyekhez. Ezért az egyik mérnök ismerősöm tervezett egy kapcsolást, melyben 2 db 5532 végzi a korrekciót. Az első kb. 10-15 szeres erősítéssel és megfelelő sávszélességgel végzi a RIAA korrekciót, a második pedig szintet illeszt. A kapcsolás megvan, de nem kaptam engedélyt a közzétételére. Az volt életem első RIAA korrektora, azóta készült már több is belőle, panasz nem volt rá.
Elkészült a második HIRAGA eredeti tranyókkal, ( Ipcollector jóvoltából , köszönet érte .)
Doboza készül és jöhet a próba .
Szép lett!
Majd kérhetnénk beszámolót, hogy milyen különbség van a BC-s változathoz képest? Főleg hangzásra.
Töröm a fejemet, hogy mi középen az a két műgyantával kiöntött kocka, de nem jövök rá, szabad a gazda.
Köszi .
Én is kíváncsi vagyok rá , rövidesen kiderül .
Sosem jöttem volna rá, ha nem RIAA-ról lett volna szó, akkor valamilyen miniatűr leválasztó trafónak vagy DC-DC konverternek néztem volna (ha nagyobb lett volna).
Most hallgattam meg összehasonlítva a két előerősítőt .
Nagy különbséget nem hallottam , zajban az eredeti (2SC1775) tranyós jobb , de ez betudható az erősítés csökkentésének is . Tovább kell hallgatni , hogy esetleg apróbb eltérések is észlelhetőek legyenek . Mivel könnyen kipróbálható az MM fej is , azt is megtettem . Nagyon nagy különbség van közöttük . Csökkent analógos jellege , beszűkült tér , hangszerek elfedik egymást , apró részletek tüntek el , színpad mélysége sem igazán érezhető az MM PU -val . MC levegős kiszélesedik a színpad , a kórus minden tagja hallható és elfoglalt helyük is érzékelhető . Bár ez az összehasonlítás sem korrekt , mivel az MM hangszedő csak AUDIO-TECHNIKA AT66 matuzsálem .
Köszönöm szépen!
Mindenképp meg fogom építeni. Már találtam is négy teljesen egyforma bétájú tranyót.
Könnyen megépíthető , válogatott összeragasztott tranyókkal stabilan tartja a 0V DC szintet .
TINA szimulációjában is jól teljesített . (Nyákterven az alsó trimmert tükrözd vissza mert véletlenül az fordítva maradt )
Egyenlőre itt tartok a Hiraga MC-vel.
A kérdésem az lenne, hogy a kimenő kondival vannak-e tapasztalataitok? Van ahol 2µF-ot írnak de van ahol meg még nagyobbat ajánlanak. Ti mekkorát használtok? Jó-e ha 2db 1µF van párhuzamosan kötve vagy egy darabból kell állniuk?
Szia!
Jó a párhuzamosan kötött kondenzátoros megoldás, ha egyben nincs 2,2 µF-os.
Idézet: „Bár ez az összehasonlítás sem korrekt , mivel az MM hangszedő csak AUDIO-TECHNIKA AT66 matuzsálem .” Ezért az utolsó mondatodért megszavazok neked egy Hobbielektronika Fair Play díjat. Ha van ilyen... A leveled többi része, abban a formában ahogy leírtad, nehezen állná meg a helyét... Pár hete lecseréltem egy MC hangszedőt egy MM-re (MI-re), és pont az ellenkezőjét tapasztaltam mint Te ! Típusokat direkt nem írok, mint ahogy Te sem tetted, - első közelítésben -.
Jó lesz az! :yes:
A 0V beállításánál érdemes többször is lemérni,és imádkozni hogy megmarad a 0V.
Nálam egy 1µF-os MKP és egy 470nF-os MKP kondi van párhuzamosan.
A neves hangszedőgyártók ezt egy kicsit másként látják.
Az Audio-Technica-tól a Transfiguration-ig mindnek egy-egy MC hangszedő a zászlóshajója...
Ma kicsit játszadoztam a csöves-Hiraga kimenőkondijaival.
Kíváncsi voltam, hogy mit lehet még belőle kiszedni. Eddig 1db 2µF-a/orosz/ párhuzamosan 1db 220nF-al /orosz/hallgattam. Majd kipróbáltam 1db Remix 2µF (C3012)párhuzamban ROE 1µF-al. Azt tapasztaltam, hogy a mélyek alsó tartományban javultak. De a hangja megváltozott, a középtartomány egy kicsit elmosódott lett, hiányzott az orosz 2µF-os hangja.Aztán összekötöttem az orosz 2µF-ot a remixet, 3db-1µF-os ROE-t plussz tettem rá orosz 220nF és 700nF-ot. És kellemesen csalódtam! Nem hittem volna.Most már így is marad.
Erre mondják, hogy szubjektum. Kinek mi tetszik
Azok a fémköcsögös kondik nagyon torzak, de a torzitást, gyakran izgalmasabbnak, dúsabnak lehet hallani Ezt a Heybrok HB1-ben is kijátszott a gyártó, a jugo kondijával . Ennyire spilerek !
Én nem mondom!..... Tudom!
Nagyon köszönöm .
Igen... , biztos lehet fordítottan is kedvező tapasztalatokról beszámolni . Most cseréltem le lemezjátszóm és MM ORTOFON OM10 PU-val szerelték , ami szintén meglepetést okozott az előző AUDIO TECHNIKA AT66 hangszedőmhöz képest ( röviden , sokkal jobb ) . Az MC-vel még nem volt időm összehasonlítani , de amint megtörténik beszámolok róla .
Éppen matt vagyok, mert nem értem "a tudom"-ot
|
Bejelentkezés
Hirdetés |