Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Sziréna
Nagyon fontos a papír minősége, lehet ez volt az 1-ik gondod. Nekem a naptárak fényes papírja jött be legjobban.
A másik, hogy kell készíteni egy lenyomó görgőt, jól át kell melegíteni a panelt is, és lenyomózni. Nekem egy videomagnó nyomógörgőlyéből sikerült karos görgőt csinálni. Nagyon ritka, ha utána kell rajzoljak. A fotózással nem voltam kibékülve soha, inkább kézzel rajzoltam a paneljeimet, mint hogy nekiálljak lakkozni, filmet készíteni előhívatni, majd maratni. Itt kinyomtatom 1800-as emelt minőségben, aztán vasalok, görgőzök áztatok, maratok. De abban igazad van, hogy mindegy milyen malomban őrlünk, lényeg, hogy jól őrőljünk!
Jaja, nekem a fotóval a fojton lejáró szavatosságú fotolakkspré, a réteg egyenletességének bajai, az előhívás macerái, a megvilágítás macerái, a bemaródások voltak a bajaim, de hát ezek mind egyéni és kikisérletezhető dolgok, ha valaki átesett rajta, persze, hogy jól müködik
Mivel ritkán készítettem nyákot, mindig újra kellett szoknom a technikát. A münyomó papiros módszernél talán kevesebb az elrontó tényező számomra, meg a papirt egyszer bespájzoltam és nem jár le a szavatossága, emiatt szeretem. A nyomtatásnál jó erősre szoktam állítani a festéktónust.
Ígérem, ez az utolsó OFF a témában:
Látod, lehet, hogy ez volt a baj nálam! A nyomtatónk lehet, hogy nem elég nagy mennyiségű festékport visz fel a papírra! Pedig a lehető legsötétebbre van állítva, a gazdaságos mód (nem TACSKÓ gazdaságos! ) ki van kapcsolva, stb., mégis... Na mindegy, a fotó nekem végülis bejött. És az a fő, ahogy watt master is írta, hogy működik a dolog! Apropos! Főleg watt szaktársat kérdezném, de aki tudja a választ, mondja nyugodtan ( :hehe: ): A vasúti utastájékoztató hangszórók mekkora teljesítményűek és impedanciájúak? Nem lehetnek alkalmasak e célra?
Hát azt nem tudom, viszont a MÁV szignált jó buli lenne belekomponálni a PIC-be!
Csak ki a fene tudja, melyik hang hány kHz-en megy...
Valahol, ezer évvel ezelőtt, asszem megvolt a MÁV szignál, lekottázva!
Ha akarod, előkeresem Neked! :hehe:
Az jó lenne kiindulásnak, köszi!
Pár vicces hang sosem árthat, melléraknám mondjuk még a fagyisautóét, aztán lehet az autós találkozón vicceskedni
Hmm, a Bojan Doban féle pic égetőhöz vajon melyik progi lenne a legjobb? Egyik helyen a winpic pro-t olvastam, watt cikkében nincs utalás rá, csak annyi van, hogy a WPB_F18_xxx progit ajánlja. Az viszont nem tudom, jó e ehhez?
Hmm, maszatolgatok a pic égetővel, egyenlőre kudarc
Nem akarja látni a pic-et a WPB_F18 progi az istennek sem. Látszólag az égető működik, ha az "LPT port check"-ben pipálgatom a paramétereket, akkor a megfelelő ICSP csatilábon megjelenik az 5V illetve lemegy. Az "LPT port adatél beállítás"-nál a D0....D7-et a Bojan Dobaj rajz szerint beállítottam. (Vdd: D2, Vpp: D4, PGC: D1, PGD: D0) Az viszont nem tudom, inverz kell e neki, ezeket üresen hagytam. A "Vdd(+5V) On" kapcsolót kikapcsolva hagytam, mert ezt a feszültséget megkapja a pic a szirénapanelről, gondolom nem egészséges szembeereszteni a két db 5V-ot. Az "LPT Cim beállítás" H378, gondolom jó, ha egyszer kommunikál az égetővel. Azt viszont nem tudom, miért világít a PIC égető másik piros ledje, ami a 8-18-as dip foglalathoz való és az LPT D3 kapcsolja fel. (Én a 28, 40 lábú foglalatból vettem ki az ICSP jeleket) Az ICSP kábel 20 centi körüli, túl hosszú lenne? Fura... Most jön az, hogy átnézem a szirénapanelt, nem rontottam e el valamit a nyákon... ha esetleg van ötlete valakinek közben, megköszönöm.
Szia!
És ha esetleg kipróbálnál más égetőprogit, mondjuk az icprog-ot?
Megpróbáltam, azzal valamilyen szinten megy a dolog, de a betöltés végén hibát ír ki "Verify failed at0000h!"
Hardverként a ProPic2 programmert tudtam kiválasztani, Bojan Doban félét nem ajánlott fel.
Röptiben írok, mert éppen nyaralok, érdemes lenne a kapcsolási rajz szerint a port polaritásokat átellenőrizni. Az IC-prog esetében is be kell ezt állítani, ha LPT-s programozót választasz, főleg ha 7406-al épülőt, mert az invertál, szemben a 7407-es megoldású égetőkkel. Tehát meg kell keresni a kiválasztott égető rajzát és összehasonlítani a BJ-vel. Ezután be kell állítani a PGC,PGD(In és Out),Vpp,Vdd polaritásait. Ha egy is hibás, nem fog működni.
A WPB esetében a program 7406-os beállításokat hoz fel, ezért elvileg fel kéne ismernie a 2320-at! A 2321-et nem fogja, ezért kézzel kell kiválasztani a listából a 2320-at. Amikor azt üzeni, hogy ez nem az a PIC és folytassa-e, akkor igent kell mondani. A 20cm ICSP az jó kell legyen. A printer kábel sem lehet 60cm-nél hosszabb! Hétfőtől leszek sűrűbben...
Köszönöm szépen a választ mindenkinek!
Közben én is olvasgattam a fórumot meg nézelődtem, hasonló sejtésem lett a leírtakhoz. Délután alaposan átellenőrzök mindent, remélem sikerül túlesnem a kezdeti gyermekbetegségeken...
Hát csak nem akar összejönni a dolog Azt hiszem megvárom Wattot és újravesszük pontosan melyik opciót mire állítsam pontosan, hátha valamit rosszul értelmeztem.
Frankye, ha jól tudom te már sikeresen égettél PIC-t... esetleg odaadhatom neked az enyémet egy próba erejéig, hogy a te égetődben mit csinál? (kezdek tartani tőle, hogy esetleg valamit nem vettem észre korábban és esetleg meghalasztottam a 18F2320-at... ) Kezdek elkeseredni már Addig is elkezdtem elemezgetni az Eriston 150 hangjait, (melyik milyen hosszan szól), hogy majd pontosan hasonlót bele lehessen tenni a programba.
Az icprogot próbáld meg a melléklet szerint beállítani, elvileg így sikerülnie kell.
Igen, köszönöm szépen a helpet!
Ugyanígy álítottam be, de hibát ír ki a végén Nekem 1.05E van, nem tudom ez számít e valamit. A pic-et közvetlenül betettem az égetőbe, hogy az esetleges kábelhibát is kiszűrjem, de semmi. A led szépen világít, mintha csinálná, meg működne. Ezért gondoltam, hogy magát a pic-et kéne lecsekkoltatnom egy működő, tuti égetőben, hátha elcsesztem már a nagy igyekezetben
Persze, hétfőn melózok, szólsz, odaadod, én meg megnézem. Nekem ICD2-s égetőm van (by poyo&MPi-c, mindkettőjüknek ezúton is hálás köszönet! ), az MPLAB-bal gond nélkül "ír-olvas-beszél, kész főnyeremény!"
Köszi szépen előre is!
Amúgy melyik sörmárkára vagy "hitelesítve"?
Na úgy néz ki, hogy holnap elmegyek újabb pic-t venni, mert valahogy sikerült elcsesznem a nagy próbálgatásban, Frankyenél sem látja az égető.
Tanulópénz szépen befizetve Ahogy láttam, watt is visszatért a nyaralásból, lassan lehet majd bombázni a kérdésekkel
Sajnálom szegény kis PIC-t.
Jah, szegény Watt master majd foghatja a fejét, a :lama: kérdéseink miatt! :hehe:
Ilyen kérdésem lesz majd pl: hogy mit csinál a pic, ha egyszerre két gombot is megnyomok a szirénahang bemenetekből? Mit kell beírnom és hová a programban, hogy a horn hang gombja mindig felülbírálja a többit (mint a rendőrségi szirénáknál... bármilyen szirénahang megy, ha elkezdik nyomni a hornot, akkor arra vált át) stb...stb...
Na nem is folytatom
Ha két gombot is lenyomsz, vagy többet, akkor az fog szólni, amelyiket hamarabb nyomtad le.
A felülbírálatos működést nem is olyan egyszerű megcsinálni, mivel én csak egy hang megszólalását terveztem, és azt is csak úgy, hogy ha nyomom a gombot. Egyik hang se "ragad" be, így az sem volt kérdés, hogy felül kelljen bírálni valamelyiket. Én nem terveztem igazi szirénázást, Te igen?
Természetesen én sem fogom az autóban szirénázva használni...
Viszont egy ismerősöm megkért, hogy igazi mentőautón kipróbálhassa az enyémet, ha kész van. Ő is meg akarja építeni, ha beválik. Náluk megszokott a horn-os "autós ösztöke" a sziréna mellett. Végülis egy sima váltó nyomógombbal megoldható a horn-ra átállás, ha jól belegondolok, nem kell hozzá semmi programtrükközés.
Ha nagyon kell, megpróbálhatom átírni, de csak ha nagyon muszáj!
A történet azért nem egyszerű, mert egy egy effektben addig van, amíg a gomb le van nyomva. A gomb felengedését vizsgálom, az szakítja meg az effektet. Persze egy másik gomb lenyomása is kiválthatná az eseményt... Szóval meg lehet oldani, csak kicsit több munka... Ha tényleg kell, mentősöknek megcsinálom.
Szerintem egyenlőre várjunk vele, előbb próbálják ki, meg váljon be, stb... Egyébként a mosonmagyaróvári mentőscsapat fanatikusairól lenne szó. Azt is kérdezték tőlem, hogy milyen eséllyel lehet megoldani a régi nisa szirénahangot a pic-be... (ez egy motor hajtotta sziréna volt, hasonló a légószirénához. A gond csak az, hogy itt a gomb elengedése után kéne még szólni a hangnak egy lepörgő frekivel. Lásd a videót: Nisa szirénahang)
Nagyon felcsigázta őket a brutál hangerő lehetősége, meg a lehetséges hangok sokasága, beállíthatósága. (Nem alaptalanul, az életük függ tőle vonuláskor) Az áramkör viszonylagos olcsósága is felkeltette az érdeklődésüket, mivel minden fejlesztést a saját zsebpénzükből dobnak össze, (Nem vicc!) és egy gyári szirénaerősítő min. 40eFt, ezt meg meg lehet úszni 7-8eFt-ból. Én a magam részéről szívesen segítek nekik, amit tudok (panel összerakása, stb), de a pic program része fehér folt sajnos. A legyártott trafók egyike nekik készült, remélem be fog majd válni. Készítettem egy újabb nyáktervet is, amin már a pic 2-8-ig terjedő lábai is elő vannak készítve 100nF-os kondival másik 6 hang nyomkodására, igy összesen 12 hangot lehetne tekergetni egy 12 állású dzsekszlivel, ez igy már minden mentősök álma lenne szerintem Beleférne a 3db eriston hang, 3db Code3 hang, meg még tudomisén milyen típusok hangja... Tényleg Watt, nem akarsz gyártani szirénaerősítőt kisszériában? Szerintem a csóri vidéki kis önkéntes tűzoltó egyletek berosálnának, ha a bolti ár töredékéért ilyen brutál szirénát tudnának venni... na mindegy, csak úgy eszembe jutott hirtelen... Idézet: „Tényleg Watt, nem akarsz gyártani szirénaerősítőt kisszériában?” Ahogy én észrevettem, nem az erősítő-hangelőállító résszel van a gond, hanem a hangszóróval...
Háát, van benne igazság... mondjuk a mentősöknél a szögletes tölcsérnek bírnia kell, mert 100W-os és 11 ohmos. Esetleg kér db Elektris hangsugárzó sorba kötve (50-50W-os). Ezekből 4 és 12,5 ohmos létezik.
Tényle, ha már itt tartunk!
Mekkora impedanciájú és teljesítményű a legkisebb, még alkalmazható hangszóró? Tudom, hogy azzal "nem szól akkorát", mint egy ilyen jókorával, csak kíváncsi vagyok! |
Bejelentkezés
Hirdetés |