Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni! Van egy Led-projektorom aminek az audió stereo jack kimenetére van kötve egy aktív Pc hangfalszet. (A projektort Mindig tévé vevő hajtja meg Hdmi kábelen keresztül). Teljesen jól működik csak szeretném a projektort a Laptopommal is használni és itt jön a probléma. A aktív hangfal sztereó vezetékét elvágtam és 2db 3,5 jack kötöttem össze, az egyik a laptopba a másik a projektorba megy de sajnos ha így dugom össze nagyon halk lesz a laptop hangereje maximálisra véve is. Tudom láma kérdés, de hogyan tudnám úgy összekötni, hogy ne keljen semmit kapcsolgatni és ki-be dugdosni. Segítséget előre is nagyon köszönöm!
Ha jól értem a projektort és a pc-t akarod a hangfalon hallgatni. Ezt a kábel felejtsd el mert a két kimenetet összekötöd az nem örül egymásnak. Vegyék vagy csinálj egy kis keverőt amin a két jelet össze tudod keverni és azt küld a hangfaladba. Esetleg egy
Kellene csinálnod hozzá egy keverőt valami ilyesmit. Ebből 2db kell hogy sztereó legyen és elég két bemenettel megépíteni.
Igen, gyakorlatilag egy erősítő kell a laptop után, és utána a sima összekötögetés helyett egy aktív összegző. Mindenből persze 2, mert sztereó.
Mivel a hangfalak aktívak, nem feltétlen kell aktív összegző, megfelelhet egy passzív, ellenállás hálózat összegzőként. Egyszerűbb is, meg táp sem kell.
A kimenetekre tegyél 4,7k-s ellenállásokat, és a végüket közösítsd, akkor csak 6dB-t fog halkulni, és nem kell dugdosnod, és nem kell keverőt építeni. A GND-ket ellenállás nélkül kösd persze össze! Ha csak simán összekötöd, csúnyán beleszólhatnak egymás hangjába. Például ha mindkettő be van kapcsolva, és egyik szólni szeretne, a másik kisimpedanciás kimenete, vagy némítótranzisztora simán elhalkítja! Durva esetben ki is nyírhatják egymást.
A két bemenetnek - gondolom én így látatlanban - minden bizonnyal eltérő a bemeneti impedanciája, érzékenysége, jelszintje, stb.
Szerintem az lenne a legegyszerűbb megoldás, ha a bemeneteket egy emitterkövető erősítőn keresztül eresztenéd össze. Ekkor - egyrészt egyik sem "pofázik" vissza a másikra, - másrészt az impedanciák és egyebek egy automatikus illesztéssel fognak csatolódni. Persze okosnak lenni így elméletben nagyon jó, ezért a gyakorlatban is ki kellene próbálni. Véleményem szerint az emitterkövető bőven jó erre, mert erősítése <1-nél, de bármilyen szintillesztésre képes. Tápnak egy 9V-os elem - talán 20 évig is elviszi, vagy valamelyik becsatolt cuccosból kivenni a tápfeszt. A sztereóhoz természetesen mindent párban! Még a legfapadosabb olcsó tranzisztor is megteszi hozzá, pl. BC107.
Tehát azt szeretnéd, hogy a laptop (képe és) hangja is megjelenjen (a projektoron és) az aktív hangfalszetten keresztül, vagy azt, hogy a projektoron keresztül kerüljön hang (és kép) a laptopra?
Üdv Inhouse
Valamit nagyon benéztél. Minek van eltérő bemeneti impedanciája? Egy sztereó erősítőnek? Arról van szó, hogy van két jelforrás, egy a laptop kimenete, és a projektor kimenete. Ezt a kettőt együtt szeretné "kihangosítani" egy aktív PC hangfal szet. Ennek a bemenetére kell összegezni a két jelforrást, mert a kimenetek egyszerű párhuzamosítása nem megengedhető. Erre született aktív keverő javaslat, mire én állítom, hogy egy egyszerű passzív (ellenállásos) összegző is megfelel.
Nem értem miből gondolod, hogy minek van eltérő bemeneti impedanciája, mikor csak egy (sztereó) bemenet van. A passzív illesztő csillapítása néhány dB, ami az aktív hangfal szet hangerő szabályzójával vidáman korrigálható. A kereszt csillapítás a két kimenet között az áteresztő csillapítás meglehetősen nagy, tekintve a kis kimeneti impedanciákat. Így semmi szükség az aktív összegzőre, ami csak további gondokat okoz, külön doboz, elem, csatlakozók, míg a passzív változat (2 × 3, vagy 2 × 2 ellenállás) egyszerűen beépíthető az összekötő kábel csatlakozójába. Ezekután nem értem miért preferálod az aktív megoldást.
Szerintem is, főleg, ha egyszerű, gyors, minimális alkatrészt tartalmazó eszköz kell, és ennél az alkalmazásnál nem igazán fontos sem impedanciaillesztés, sem a szintek beállítása. Egy a fontos, működjön, és ne söntöljék ki egymást! Más tészta, hogy ha valami "hifista" kérdez hasonlót, annak precíz műveleti erősítős, vagy összegzős megoldást illik javasolni. 9V-os elem helyett én inkább az USB-feszt használnám, ha már ott van, mégha zajos is. Elemek drágák...
Igen, már látom lelki szemeim előtt - mégiscsak jól gondoltam. Mit lehet ezen "benézni"? Nem két erősítőre akar kötni egy bemenő jelet, hanem egy erősítő bementére két jelforrásból jelet.
A laptop kiad sztereóban egy szabványos jelszintet. A projektor meg szintén. Ha azt akarom, hogy ne "pofázzanak" bele egymásba, és ne is nagyon rosszalkodjanak egymással, hát le kell szépen egymástól a visszahatás okán választani őket. Itt láttam, olvastam néhány egyszerű ellenállásos megoldást, de aktívat szintén. Az emitterkövető-tranzisztoros megoldást én azért javasoltam, mert az egy eléggé egyszerű de jól bevált megoldás, tápfeszének még akár egy régi (4-6 voltot kiadó) bármilyen mobiltelefon-töltője is megteszi, és mégiscsak követhető út. Az emitter követő nem előerősít, csupán illeszt - és ez lenne benne a lényeg.
"Elemek drágák..."
Igazad van! Ha már a laptop akksiról megy, mehet ez az illesztő is arról. De a projektor egészen biztosan nem akksis. Tehát ha van hálózat, akkor minden mehet 220-ról. Így a kis jelillesztő aktív elem is egy használt teló-tápról. Mégsem esik rajta kb. 6 dB, mint a valaki által javasolt passzív, ellenállásos megoldásnál. Agyő!
reloop javasolta, és tökéletesen megfelel. Miért lenne sok az a 6 dB ? Éppen az észrevehetőség határán van, és a hangerőszabályzóval gond nélkül korrigálható, már ha szükséges. Felesleges ágyúval lőni verébre, innen - onnan tápot szerezni, az elem meg épp akkor merül le mikor kellene stb.
Jól van, valami igazad csak lehet, bár ahogyan írod ...
"innen - onnan tápot szerezni," ... hát ez az apám! Azt az egészben a legkönnyebb! Elmész bármely élelmiszerboltba, Tescóba, Intersparba, ahol van ilyen elektromos hulladék-begyűjtő doboz . ... az emberek sokszor többet kidobnak, mint gondolnád! És egyáltalán nem azért mert * , hanem mert új telót vettek és a régihez meg már nem kell nekik. (van olyan, amikor még a telo is mellette van, Működik, csak már megunták ...) Nekem pl. van itthon vagy 4-6 darab ilyen töltőm. A 3-4-5-8 V-okat kicsikarni mindig ideális kisérleti eszköz, és szintén jó a kijövő áramerősségük, a legtöbb a 450-600 mA-t is bírja. Ha tönkremegy? Hát nem kell megsiratnom és * szúrnom magam. Mindenkori alapelvem: "Többet ésszel, mint ész nélkül". * Nem kocsmában vagy, mellőzd a trágár szavakat !
Erről van szó! Többet ésszel! Nem kell egy aktív tranya, ami nem erősít, csak ott van, és még egy T-szkós tápot is igényel... Olcsóbb feljebb tekerni a potit azzal a pár dB-vel. Négy ellenállásnál egyszerűbb nincs, és piszkosul nem ront semmit a hangon sem, meg enni sem kér. Szükséges minimum, nincs mit ragozni rajta. Részemről itt be is fejeztem, mert ennyire kicsi feladatra ennyi karaktert pazarolni kár... szerintem itt be is lehetne fagyasztani a fórumot, a probléma meg van oldva... Persze a kérdés indítójának van joga ezt eldönteni... Jöhet a következő!
Köszönöm a válaszokat "Nagymoli" megoldása tökéletesen bevált!
Köszönöm Nagymoli!
Szívesen, máskor is! Ideje lenne megtanulnom írni!
Sziasztok ki tudna nekem szerezni egy RA6363Sbe tuneres vidi erőlködőbe hang panelt szerezni nagyon meg köszönném.Természetessen nem ingyen.
Na megcsináltam ezt az ellenállásos megoldást, amit pucuka javasolt.
De mit is mondhatnék rá? Az általa javasolt elosztónál a 4k7-es ellenállásokkal annyira de annyira áthallik a másik bemenet, ráadásul tényleg feljebb kell venni a hangerőt, mert csillapít ám rendesen ... Inkább megpróbálkozom az aktív, emitterkövetős verzióval, amit én vetettem fel e témában. Lehet tranyós, vagy IC-s - pl, LM324 vagy TL074. Az a kis póttápfeszültség-megoldás igazán nem okozhat majd problémát. Legfeljebb a TV-ből vagy a videóból kölcsönzöm ki hozzá SCART-on keresztül a +12 V kapcsolófeszültséget. Avagy - marad másik megoldásnak egy régi mobiltelefon töltője.
Most szerinted melyik lenne a "hangpanel"? Az előerősítő-fokozat, a hangszinszabályzó-rész vagy maga a végfok?
A kérésedből mindez sajnos nem derül ki! |
Bejelentkezés
Hirdetés |