Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MultiSim - tapasztalatok
 
Témaindító: SD, idő: Jún 30, 2006
Lapozás: OK   14 / 37
(#) drywater válasza kekmokus hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Hy!

Igazán nem tudok segíteni, mert én is most tanulom a progit, de azért feltennéd a rajzot?
Lehet, hogy vmi elkötésről van csak szó.
(#) vilon hozzászólása Okt 13, 2008 /
 
Sziasztok!
Tudnátok segíteni az ultiboard ( 10 ) beállításban?
Az a gondom, hogy képtelen egyoldalasan megcsinálni a nyákot, viszont két oldalra sem hajlandó, pedig elvileg úgy van beállítva. Elkezdi, néhány kötést átvisz majd képes agyónra kínlódni magát, ahelyett, hogy több kötést rakna az alsó oldalra.
Van esetleg valami lehetőség, hogy én határozzam meg Pl. hogy százalékosan milyen arányban készítse el az alsó és felső oldalakat?
(#) lidi válasza vilon hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
Nézd meg a net -ek tulajdonságainál, hogy mindenhol engedélyezve legyen minden réteg.
(#) vilon válasza lidi hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
Szia!
Átnéztem a beállításokat de nem igazán találtam semmit. Egyébként az alap beállítást használom 2 réteggel, amivel nemrég már készítettem nyákot és nem problémázott. Most végül, a 147 kötésből megcsinált 130-at, ebből néhányat a alsó részre húzott de a többit már nem volt hajlandó összekötni, pedig nem lehetetlent vártam. A maradékot kézzel kötöttem össze a hátsó oldalon.
Nem ragnád fel esetleg GIF-ként a te beállításodat? Hátha mégis elnéztem valamit.
(#) lidi válasza vilon hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
Ne a pcb, vagy az autorouter beállításainál nézd, hanem alul az excel szerű nézeten, a neteknél is meg lehet szabni hogy melyik net melyik rétegen huzalozódjon. Ott szokott bibi lenni. Azoknál engedélyezd minden netnél minden réteget. Amgy be lehet lőni az autoroutert ugy hogy hobbi szintűen huzalozzon, tehát lehetőleg mindent alul, és max azt felül átkötés szerűen amit muszály. De én kézi huzalozással csináltam eddíg mindig.
(#) lidi válasza vilon hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
Itt is írtam róla. Ha ezek után se megy, akkor rakd fel ide a file-t, hogy bele tudjak nézni.
(#) vilon válasza lidi hozzászólására (») Okt 14, 2008 /
 
Szia!
Megnéztem alul ahol előzőleg mondtad és valóban igazad volt, mert itt már be tudtam állítani, hogy melyik kötést melyik oldalra készítse el. Valóban amatőrként gondolkodtam, hogy azt a részt figyelmen kívül hagytam.
Most már rendben van, bár az utólagos kézimunka így sem maradhat el.
Köszi a segítséget!
(#) ptk01 hozzászólása Dec 1, 2008 /
 
Sziasztok!

A minap ismerkedtem meg a NI 10.1 -es szoftival. Lenne pár kérdésem hátha tudjátok rá a választ.

A felállás a következő: Multisimben megrajzoltam egy áramkört melyet átkonvertáltam Ultiboardba. Ezt figyelembe véve kérdezném a következőket:

- Az Ultiboardban hogy tudom kicserélni egy adott alkatrész tokozását? Nem egészen triviális.

- A gumihuzalozást hogy tudom módosítani ha arra szükségem van (pl. ha egy új alkatrészt akarok betenni)?

- Az "OPTIONS / PCB PROPERTIES" menüpont alatt ha bármit állítok, miért nem változnak meg a default beállítások? Miért nem tudom pl. a huzalozás vastagságát megváltoztatni? Itt jegyezném meg, hogy máshol meg tudom változtatni: NET GROUP

- Pl. auto huzalozásnál miért nem változtatja automatikusan a huzal vastagságát (az adott kis részen), pl. hogy az IC lábak között is eltudja vezetni? Ha esetleg tud ilyet, hol kell beállítani?

- Az irányadó (alkatrész) vektorokat hol tudom kikapcsolni, hogy ne látszódjanak, mert néha már nagyon zavaróak?

Hirtelen ennyi jutott eszembe, de még biztosan fel fognak merülni újabbak is. Remélem tudtok rá választ adni.

A segítségeteket előre is köszönöm!
(#) lidi válasza ptk01 hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
1. kiválasztod az alkatrészt, majd
Tools / Change shape

2. célszerű multisimben modositani, majd annotálni ultiboardba

3 mikor átrakod a projectet ub be, akkor be tudod allitani a vastagságokat, vagy később is, alul az excel szerű nézeten, a nets tabon.

4. van egy auto adjust trace width az autoroute/place options ban, de nem biztos hogy erre való

5 design toolboxnál a layers fülön kapcsold ki a force vectorst. (nem jegyzi meg sajna)

Amugy ha modositasz ub ben, célszerű backannotálni ms be is. Mert ha modositasz a kapcs rajzon, és forward annotálsz, akkor megint átállít mindent.
(#) ptk01 válasza lidi hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
Köszönöm szépen a gyors válaszokat! Viszont felmerült pár új az előzőekhez kapcsolódva.

A 2. kérdésemre a válasz érthető... Viszont. Nincs konkrét mód, hogy direktben az Ultiboardban tudjak ezen változtatni? Mert ha nincs, a következő probléma merül fel. Ultiban szépen elhelyezett alkatrészeket elvesztem, pakolhatom megint ki, ha újrakonvertálom a rajzot. Erre nincs valami megoldás?

3. Válasz... Ismerem ezt a módszert, de a gumihuzalozás alatt lévő rajznál nem veszi figyelembe ezt. Az automata 10-es mérettel huzaloz így is úgy is. Igaz, utána már meg lehet változtatni. Tehát a lényeg, hogy miként lehet átírni a default 10-es értéket pl. 20-asra? Nekem csak a NET GROUP-al sikerült, de így hirtelen nem is tudom mi volt vele a bajom. Lényeg, hogy úgy már 20-as mérettel próbálkozott az automata. (csak kényelmi szempontból használnám az autohuzalozást, jobban szeretem a kézit)

4. válaszodat már néztem előtte, én is arra tippeltem, de még valami miatt nem működött nekem. Valószínűleg én bénázok.

Backannotálást hogy csinálod? Gondolom az annotálás alatt a paraméterek változásának átkonvertálását érted.

Segítséged előre is köszönöm!
(#) lidi válasza ptk01 hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
2. ne transfer to ultiboardod -ot nyomj a késöbbiakben, hanem forward annote -t. Transfer csak az 1. alkalommal kell.

Ugyanitt találod a backannote -t is, ami az ultiboardban változtatott dolgokat importálja vissza ide. (pl tokozás változtatás)

Van lehetőség a neteket ultiboarban is változtani, de nincs értelme szerintem. Mert ha a kapcs rajz készítőben csinálod, akkor legalább minig dokumentálva van a project.

Nem magamat akarom reklámozni, de ezt olvastad ? cikk
(#) ptk01 hozzászólása Dec 2, 2008 /
 
Igen, olvastam. A leírás nagyon jó lett! Grat!

A plusz alkatrész igazából egy átkötés (jumper) lett volna. Persze ezt minek is dokumentálni a Multiban?

Gondolom abban a "táblázatban" keresgéljek ahol az alkatrész lábak dokumentálva vannak, hogy ki kivel van összekötve. Ott kell majd hozzáadnom a jumper lábait ha jól sejtem?

Ilyenek mintha nem lettek volna leírva, azért is bátorkodtam kérdezni.
(#) lidi válasza ptk01 hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
Igen, ott lesz. Hát igen mikor a leirás készült, akkor még én is elég kezdő voltam ms/ub téren. Ma már a tapasztalatok birtokában bővebben tudnék írni róla.

Amire figyelni kell, hogy ha benne is van a progiban egy alkatrész, pl BC182, és még a tokozás is stimmel, pl TO92, attól még a lábakat össze tudja keverni. Tehát mindíg le kell ellenőrizni az adott tipust, megvizsgálva a gumiszálakat, hogy jó helyre húzza-e. Ha nem (ami valószínú), akkor pedig ms -ben, a footprintnél a pin mappinggal korigálni kell. Én emiatt inkább saját footprintet rajzolok a tranyókanak. Ez elég nagy hátránynak tűnik, de én ennek ellenére kedvelem ezt a program párost. A saját footprintem amúgy is jobb. (távolabb raktam a lábakat, nagyobb furattal és forrszemmel)
(#) ptk01 hozzászólása Dec 2, 2008 /
 
Igen, pont most futottam bele abba amit említettél. Pl. a TO92-es tokozásnak olyan kicsik a lábtávolságai, hogy nem lehet értelmes forszem méreteket beállítani.

Esetleg tudsz valami helyet ahonnét alkatrész adatbázist le lehet tölteni ami használható? Ne kelljen már ezt is rajzolgatnom.

Más: Elkezdtem kézzel huzalozni. Arra még nem jöttem rá, hogy lehet egy adott huzal mentén többféle vastagságot beállítani (IC lábnál legyen csak vékony). Ez picit visszanyúlik az első kérdéseimhez. Van erre ötleted? Biztosan meg lehet valahogy oldani.

Egyébként azon filózom, hogy áttérek másik tervezőre, csak maga ez a párosítás nagyon vonzó, ezért nem tettem még. Régebben PADS-al ill. OrCAD-el és Protellel dolgoztam, azokkal nem szenvedtem ennyit, pedig mind más megszokást, stratégiát kívánt.
(#) lidi válasza ptk01 hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
letölthető alk. adatbázisról nem tudok.
Amúgy ha jobb gombot nyomsz egy vezetősávon, akkor előjön egy menu, ott properties, majd ott a general fül. Ott át tudod állítani a méretét.

Ami lehet az adott net alapértelmezése, vagy egyedi méret is.
(#) ptk01 hozzászólása Dec 2, 2008 /
 
Igen, az az egész netre vonatkozik, tehát a teljes hosszúságában változtatja a vastagságot. Még nem adom fel, próbálkozom picit.

Köszönöm a segítséged!
(#) lidi hozzászólása Dec 28, 2008 /
 
Találtam egy site-ot, ami nemrég indult, és modelleket lehet letölteni/közzéteni rajta multisimhez/ultiboardhoz.
Még nincs túl sok minden, de talán fejlődni fog.

http://ni.kittmaster.com/

Én már töltöttem is fel egy saját modellt. Egy 4 áramkörös relét.
(#) nagy_david1 hozzászólása Jan 2, 2009 /
 
Sziasztok! Nemtudom csak en vettem eszre vagy mas is de mintha ez a program eleg BUG-os lenne, eleg nagy, sok mindent tud de nekem eleg sok hulyeseget csialna szerintem, pedig teljes verzios es teljes update-s verziom van. Valakinek meg voltak BUG-jai? pl par a sok kozul: ugyanaz az egyszeru kapcsolas egyszer mukodik, maskor ujracsianlva ugyanugy mar nem, es tenyleng minden cakli-pakli ugyanugy van s egyszer megy a teszt maskor nem, vagy beteszek egy gratez hidat valto feszultsegre es lefelezni a feszultseget s ha diodakbol kulon csinalok gratez mar csak a diodan eso feszultsegese van csak s nem felez, es meg jopar ilyennel en talalkoztam. Legyszi irjatok hogy ti is eszleltetek ilyeneket? Ugyanakkor valakinek valami tapasztalata a "candence oracad" nevu programmal mert en alig tudtam valahogy feltenni s ugy se ment, eleg cseles a feltevese s nem tudom megerie azt valhogy feltenni, mennyivel jobb mint a workbench.
(#) niedziela válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 2, 2009 /
 
Megpróbáltam elolvasni az irományod, de nagyon BUG-os. Teljes update kellene az ékezetes betűkre
(#) lidi válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 2, 2009 /
 
rakd fel ide esetleg azt a kapcsolást .ms ben ami nem megy, akkor rá tudunk nézni.
(#) nagy_david1 válasza lidi hozzászólására (») Jan 2, 2009 /
 
Hat letoroltem mert 1 honap alatt kicsit felidegesitett. Es foleg azert mert egyszer megcsinaltam valamit, akkor ment es utana mar nem. Na de a kerdesem marad hogy csak en talalkoztam hibakkal?
(#) lidi válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 2, 2009 /
 
Vannak benne apró bosszantó hibák, de szerintem hosszab használat alatt minden progiban találni ilyet. És azt is el kell fogadni, hogy nem mindenható a program. Előfordul hogy olyat szeretnénk amire nem képes. Ezekkel én együtt tudok élni. Hatalmas segítség az egyszerűbb analóg és ttl áramkörök tervezésénél viszont a szimuláció. Más szimulátorok is léteznek, de ilyen egyszerűen kezelhetőt én még nem találtam.
(#) nagy_david1 hozzászólása Jan 2, 2009 /
 
Na ujra felteszem es megprobalkozok vele, igaz most valamiert kotekedik velem az ujratevesnel lehet megegyszer le kell toltenem a 10-est. Koszi a kerdesemre a valaszt.
(#) nagy_david1 hozzászólása Jan 3, 2009 /
 
Na ujratettem a programot de pl megint maradt az a gratez hidas problema. Legyszives probalja ki valaki hogy rakjon egy AC generatort es egy kesz gratez hidat utana es utana egy DC volt merot es masnal is feltunik egy erdekes DC feszultseg, vagy csak nallam szorakozik. (pl 220 AC V utan egy gratez es a DC V mero 89.99 es ilyesmi voltokat mer, mikozbe ha kirakom pl 1n4007-esbol a gratezot mar jol mer, pl 210 volt lesz s ezt mar elfogadom a diodan eso feszultseg kent.
(#) lidi válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Tényleg olyan nehéz lenne mellékelni azt a rohadt file-t ? Én ugyanis be tudok rajzolni egy működő rajzot, de látni kéne hogy nálad mi a baj. Igy rajz nélküli tippem : nem raktál föld pontot, így nem tud mihez viszonyítani. Szerintetek ha ilyen hiba lenne a progiban, akkor mernék árulni pénzért ? Persze egyszerűbb mindíg másra fogni a hibát.
(#) niedziela válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Ez a "hiba" a 8.0 - 10.0 verziókban mind megtalálható
Valaki biztos megtudja mondani miért van ez.

Volt már olyan is, hogy egy kapcsolást azért nem tudtam szimulálni, mert egy dioda miatt 4V helyett 15kV lett a kimeneten. Szóval valóban van pár furcsa dolog benne.

Az is jelenség, amit már írtál, egy kapcsolást ki próbálasz aztán másnap kicsit másként mutatja a szimulátor...stb

olyan amilyen

Most nézem, az sem mindegy melyik hidat használod

1B4B42 - 125V
1G4B42 - 197V
3N246 - 88V

(#) niedziela válasza niedziela hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Gondolom ennyi csak a kapcsolás

hid.gif
    
(#) lidi válasza niedziela hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
köszi. küldjétek gif-ben, meg jpg-ben. Jöhet még pdf ben is, de nehogy véletlenül multisim fileba küldjétek, mert a végén még ki tudom próbálni hogy mivan. Komolyan srácok , nektek nem lehet segíteni.
(#) niedziela válasza lidi hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Tessék itt a forrás, bár szerintem mindegy ki rajzolja meg, ugyanazt fogja látni.
Semmi speciális nincs benne

forras.ms9
    
(#) lidi válasza niedziela hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Na jó most az egyszer berajzoltam nektek. Valóban hiba van a graetz-ek modelljeiben. (100 ra van rakva a diódák visszirányú feszültség tűrése). Mondjuk használom már egy ideje ezt a progit, de nekem nem jott ez elő. Nem akartam még 230V-ot egyenirányítani.

De ezen kár volt fennakadni, ugyanis a modellt lehet javítani, vagy kiválthattátok volna a graetz-et 4db diódával.

diodak.ms10
    
Következő: »»   14 / 37
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem