Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Kérdésem a következő lenne; hogyan tudnám megvalósítani azt, hogy egy egy másodpercenként érkező pozitív impulzusból (VW Jetta ajtó led kb 3V) folyamatos pozitív, vagy negatív szintet kapjak? A kezdő ötletem egy 555monostabil kapcsolás lett volna, DE; annak a vezérlése negatív impulzussal történik (illetve, ilyen rajzot találtam csak) és nem tudom, hogy hogy viselkedik a kimenete, ha az időzítés letelte előtt kap újabb jelet, akkor a kimenete állandó marad e? Ha a pulzáló impulzus megszűnik, akkor a kimeneten is meg kellene szűnjön a jel. Leírom mire kell, hátha ez segít; az ajtó bezárása után az autó komfort száljára kell negatívot adni, hogy fölhúzza az ablakokat, ehhez az időzítő megvan, már csak valahogy el kellene indítani, kézenfekvő lenne a kpzár motorja, de azt CanBus vezérli és egy fröccsöntött csoda, tehát ez kilőve... az összes létező analóg vezetéket végigmértem, de mindegyiken össze vissza van jel.... és amelyiken van záráskor, azon van nyitáskor is... tehát az egyetlen út a villogó led... Ja és tudom, hogy ezeket az autókat lehet programozni, hogyha kétszer nyomok a zárásra, akkor húzza az ablakokat, de az enyémen valamiért ez nem működik, pedig maga a funkció be lett kapcsolva VAGal... előre is köszönöm mindenkinek. üdv: E.
Szia
Szerintem inkább egy az ajtó zárjára éoitett mikrokapcsolóban gondolkodnék. Jól elhelyezve indithatná egyböl az időzitőt...
Szia!
Köszönöm, de nem az a cél, hogy az ajtó becsukásakor húzza fel az ablakot, hanem, mikor bezárom. Ahhoz meg akkor kéne egy tiltás a gyújtásról, mert ha benne ülök néha szeretem leengedni de köszi: E.
Ő, most látom, lehet, hogy félreértettelek, mert te a zárra gondoltál... de ahhoz inkább nem nyúlnék hozzá... ha látnád, te sem.
Nem is kifejezetten a zárbetétre gondoltam, hanem a központira.
Szia!
Jó lesz az 555-össel is. Bővebben: Link Biztonság kedvéért hozzátenném, 555-ösökkel még nem dolgoztam, ezért valaki ránézhetne, mert ezen az oldalon gyakran van hibás kapcsolás.
Amennyiben a folyamatos DC impulzus valami logikai bemenetet hajt meg, akkor egy soros dióda és egy pár-pártíz mikrós kondi (függő a bemeneti impedanciától) szükséges, esetleg egy ellenállás+zener diódás határolással. Amíg van impulzus, a kondi töltése nagyjából állandó, csekély váltakozást fog mutatni, de az belefér a logikai bemenet toleranciájába. Ha a jel megszűnik, a kondi lassan kisül a bemeneti impedancián.
Szia!
didyman válasza nagyon tetszik az egyszerűsége miatt, de ha nem válik be és nem érkezik újabb válasz, akkor te vagy a befutó! nagyon köszi a gyors választ. Üdv: E.
Szia!
Ez nagyon tetszik, a zener diódás határolást nem nagyon tudom, hogy hogy kell (kocaforrasztó ), egy pici rajzot kérhetnék Előre is köszi Üdv: E.
Szia!
Ha jól értem a dolgot akkor ezt egyszerűen meg lehet oldani,pár tranzisztorral. Én úgy csinálnám hogy kezdeném egy pl 1n4148-as diódával ami ezt a bizonyos pozitív impulzust átengedi,a dióda után pl 100K ohmal lehúznám testbe a pozitív impulzust,és az ellenállással párhuzamosan kötnék kb 470 mikrofaradot és ez után jöhetne egy npn tranzisztor bázisa ellenálláson keresztül. pl olyan 10 khohmon keresztül. az emitter testen.a kollektoron ha van az a bizonyos + impulzus akkor megjelenik a test mert ugye a tranyó zár folyamatosan ,hiszen a kondenzátor tartja a bázisáramot addig még a + impulzus éppen szünetel kis ideig.Ha a negatív állandó impulzus helyett + kellene,akkor egy pnp tranzisztorral meg lehet fordítani ....
De neki nem kell invertálás, a kapcsolásod meg invertál, ráadásul a tranyó kollektorát semmi sem húzza fel "H" szintre, így sokat nem biztos, hogy tenni fog. A 100k+470µF az hasra érték, ismerni kéne a LED villogásának sebességét, aztán FE kapcsolásnál, ha Re zérus, akkor a tranyó h11 paramétere miatt a báziskör hasra 60kOhm terhelést fog jelenteni, a szumma kapacitást merítő érték így olyan 40k körül lesz.
Közben lett rajz, így már működik.
Azt egyelőre hagyjuk ki, amíg a bemenet paramétereit nem ismerjük: Ehhez valamiféle adatlap rendelkezésre áll (mekkora fesz, áram)? Amúgy egy soros ellenállás+zener a dolog.
ott a rajz ,nézd meg,egyébként ha tovább tartja a kondi a bázisáramot az nem gond szerintem,a lényeg hogy a villogást áthidalja,és a koni kapacitásával lehet játszani.
Szia!
Passz semmi adatlap... a VW amúgy se arról híres, hogy közzétesz ilyeneket... olyan pici a jel, hogy mezei digit műszer nem is méri, a mutatós kb 4Vig ugrik...
a rajzról lemaradt a + 12 volt ,nem írtam oda,bocsi
Szia!
Őszintén fogalmam sincs, logikai szint, semmi komoly terhelésről nincs szó. E
Szerintem 100mA bőven elég,és a rajzon feltüntetett 2 tranzisztor ennyit bír
Az kétségtelen, de a bemenetre érkező jelet nem terheli nagyon, ugye?
nem fogja,mert 10 Kohm és 100 Kohm nem fogja terhelni.
a 470u addig terhet még feltöltődik,utánna már alig folyik áram rajta,tehát nyugodtan rákötheted
Szia!
A kondenzátor illesztésével kapcsolatban, akkor magyarra fordítva, ha ezt így összerakom és a pulzáló jel hatására nem lesz a kimeneten semmi, akkor növelnem kell a kondi értékét, hogy nyisson a fet, ha pedig akármilyen pici jelre azonnal reagál, akkor csökkentenem kell, hogy nem legyen olyan érzékeny a kapcsolás...? Illetve, itt az ábrán az a bejárat négyszögjelet mutat, nekem pedig folyamatos szint kell... mindegy, hogy pozitív, vagy negatív, csak folyamatos legyen. Ja és a lednek van valami funkciója? Bocsi, ha hülyéket kérdezek, de kezdő vagyok...
Minden világos, köszönöm a segítséget mindenkinek, simpi megoldását választom. Neked is köszi dante01 csak félek attól, hogy nehogy hazavágjam a kp zár vezérlést, ha túlzottan megterhelem és az első pillanatban egy üres kondi tulajdonképpen rövidzár...
Ja, még valami a kondi milyen legyen? kerámia fólia, tantál? bírnia kell a nagy hőingást (autó)
Hali!
Bár úgy látom már született megoldás, de azért adnék még egy tippet. Szerintem megoldható egy RS bistabillal is. Amit kialakíthatsz két logikai NAND kapuból is. Ez esetben lesz két bemeneted. Az egyikre (SET) megy a jeled a LED-től, míg a másikat (RESET) felhasználhatod arra, hogy ha felhúzta az ablakokat alaphelyzetbe állítod a rendszert. Továbbá két kimeneted lesz az egyik logikai 1 szintre kerül, ha a SET bemenetre jel érkezik, a másik kimenet pedig pont ellentéte lesz. Tehát azt a kimenetet tudod használni a vezérlésedhez, amelyik szükséges. Bővebben: Link
Szia!
Köszönöm a tippet, sajnos korlátozottak a lehetőségek egy ilyen autó ajtóban, nem tudnék honnan reset jelet szerezni... azért köszi Idézet: „az ajtó bezárása után az autó komfort száljára kell negatívot adni, hogy fölhúzza az ablakokat, ehhez az időzítő megvan” A RESET jelet előállíthatod az általad említett időzítő jeléből. Ehez egy harmadik NAND kapura van szükség, ill két ellenállásra és egy kondira. Ezekből csinálsz egy lefutó éllel indított pozitívba menő impulzust adó monostabilt. Tehát ez esetben egy CD4011-es IC (4 NAND kaput tartalmaz) két ellenállás és egy kondi kell a teljes kapcsoláshoz. De ne érts félre, nem azt mondom, hogy mindenképp ezt csináld, csak mint lehetőséget vázolom, hátha később más is hasznát veszi.
Én a sima D+C megfejtést csak kipróbálnám bármi bonyolítás előtt, de csak azért, hogy ne Simpié legyen az első . Egy akámilyen TTL bemenet lezárása CMOS esetén MOhm nagyságrend is lehet, de akár 10k is realizálható-ettől függ a kondi. Mérni (számolni) egyszerű: "H" szintet adsz rá és a befolyó áramot méred. A LED kérdéses még, hiszen lehet, hogy a 12V, vagy a GND felől van szaggatva, előbbi esetben egy differenciális ellenállás lesz sorban (ami elhanyagolható) a 12V felé, utóbbiban egy kb. 1k körüli valami. A bemeneti ellenállás ezzel természetszerűleg feszültséget oszt, ha 10k alá adódik, akkor ezzel számolni kell. A kondi kapacitása a villogás frekvenciája és a bemeneti ellenállás (mint fő meghatározó) révén számolható az f=1/RC alapján úgy, hogy a kapott értéket szorzod 10-zel. Ha a bemenet CMOS (a befolyó áram 0,0xuA, vagy nem mérhető nagyságrend), akkor a kondival egy ellenállás párhuzamosan szükséges például 100kOhm értékben. 1Hz-en villogó LED esetében a szükséges kapacitás így 22µF-ra adódik-ha ennek a LED-en keresztül kell töltődnie, azt még el fogja viselni bőven. Ha a bemeneti ellenállás pár kOhm köré adódik, akkor mindenképpen célszerűbb kezd lenni a tranzisztorral támogatott megoldás, de arra kapásból azt mondom, hogy egy földelt kollektoros megoldás egy tranzisztorral képes megodlani FET és egyéb kanyar nélkül-ha aktuális lesz, majd lerajzolom.
Újraindítható MMV lenne a legjobb megoldás szerintem. PL: 555-tel. (Bővebben: Link) A kisütő tranzisztort optocsatolóval vezérelve nem csak a leválasztás lesz megoldva hanem könnyű a jeladó LED "mellé" bekötni az optocsatoló LED-jét. Így csak 3-5mA plusz fogyasztás lesz a meglévő jeladó LED mellett. ( Néhány optocsatoló sokkal kevesebb árammal is megelégszik. ) ...
[off] A linkelt áramkörben a beérkező jel szélesítése volt a feladat. De bizonyos frekvencia felett az áramkör kimenete "beragad" és folyamasos jelet ( logikai szintet ) ad. |
Bejelentkezés
Hirdetés |