Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Két hifi - egy autóban
 
Témaindító: euroset2, idő: Okt 31, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) euroset2 hozzászólása Okt 31, 2010 /
 
Kedves Barátaim !

Bizonyára sokatoknak van két hifije az autóban.
Mondjuk egy régebbi MAGNÓS, és egy CD fölötte.
Vagy bármi más okból.

Ugye felvetődik a kérdés, hogy ha ezek nem egy közös erősítőn át csatlakoznak a hangszórókra, hanem a saját belső erősítőjükön, akkor a párhuzamba kapcsolás nagyon érdekes végeredményekkel járhat - s még finoman fogalmaztam.

Sok megoldás van, nyilván lehet átkapcsolót beiktatni, vagy relét stb.

Azonban az én helyzetemben a legideálisabb a MIXELÉS volna, tehát mindkét eszköz egyszerre szólhasson (egyikből a Navigátor hangja, másikból halk zene).

Egy ötletem támadt, és ebben kérem segítségeteket.

Mindkét hifi eszköz hangfalkimeneteit (2x2 ér) kifelé irányban lediódázom (minden érre egy-egy dióda - biztos ami biztos még a testet sem hagynám dióda nélkül. ,mivel az egyik hifinek a teste nem egyenlő a hangszóró negatívjával), és utána kötöm párhuzamba egymással, illetve a hangszórókkal.

A kérdésem nem az lenne, hogy ezzel az ötlettel benevezhetek-e a világ legjobb megoldásai közé, hanem hogy a gyakorlatban ez valóban megvéd engem attól, hogy az egyik hifi a másik végfoka felé visszasugározzon, illetve az ötletem életképes ?

Ha igen, akkor kb. 50 wattos kimenőre, milyen diódákat
ajánlanátok nekem ?

És még két kérdés, ha már nyithattam témát:

1. Autó hifi memóriája lemeríti az akkut néhány nap alatt. Ha kikötöm, mindent mindig elfelejt. Kérdés: ezt a memória szálat (+12v) lehet szerintetek valamivel lefolytani, hogy kevesebb áramot vegyen rajta át fel a hifi az akkuból ? Pld. egy ellenállás annak minősül, vagy maga a terhelés ugyanaz lesz az akkunak ?
Mert ha egy ellenállással szépen ki tudnám tapogatni, hogy melyik az a még "memóriatartó" feszültség, ami az akkunak is baráti, és a (kínai) hifi is memóriában marad, az hibátlan volna.

2. Szintén autó hifi: üresjáratban a hifi (tehát CD trackek közt, vagy ha épp nem indítom el a CD-t), elég zajos jelet ad a hangfalakra. Nem tiszta sziszegő jel, kicsit zavarosabb ha fülelem. MOtor leállítva, tehát nem generátor zavar. Kérdés: milyen zajzár megoldással lehetne EGYSZERŰEN lezárni a kimenetet? Hangfal kimenetre kötném, szétszedni a gépet nem tudnom (garancia). Tehát 50 wattos erősített kimenetet mivel tudok zajzárazni, VAGY zajt csillapítani, szűrni rajta ?

Köszönök minden leendő választ !
(#) Gyu válasza euroset2 hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
Hali!
A diódázás felejtős dolog!(úgy lehetne megcsinálni, hogy a rádiók VONAL szintű jelét egy keverőbe, majd erősítőbe vezetjük.)
A rádiód memória szála hány mA-t vesz fel az akksiról?
Azzal a zajjal szerintem nem tudsz semmit csinálni, ilyen gyárilag a rádió!Gondolom a proci hangja hallatszik bele.
(#) euroset2 válasza Gyu hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
1. A diódázást elfelejteném, de még nem szeretném. Kérlek győzz meg mi lenne belőle a gyakorlati eredmény ?

2. A memóriaszálat nem mértem meg, meg kellene igaz ?
És ha megtudom, hogy X-mA-t, akkor mi következik utána ?

3. Nyilván ez a percegés valahol bent keletkezik, elég összetett ez a hifi, nem szeretném megbontatni belül, viszont csak van valami megoldás, hogy egy zajzárat szerezzek hozzá, ami lezárja a hangfalakat - az általam potméterrel beállított érték alatt -
Esetleg valami zavarszűrő beiktatása, ami azt a tartományt csillapítja (adott esetben a zenének a rovására is)
(#) pivi1 válasza euroset2 hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
Üdv!
Idézet:
„az egyik hifinek a teste nem egyenlő a hangszóró negatívjával”

Az egyik hidba van kötve a másik viszont nincs,ebből semmi jó nem származna.Minimum egyenáramú leválasztás( pl kondis) kellene hozzá.
(#) euroset2 válasza pivi1 hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
Köszönöm ! És ez hogy néz ki a gyakorlatban ?
(#) quite válasza euroset2 hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
A diódát nyugodtan felejtsd el. Itt a válasz, hogy miért:

Egyutas egyenirányítás

A hangszóró kimeneten (és a vonal kimeneten is) szinuszos váltakozó feszültség van, ha egyenirányítod, akkor abból nem lesz nagy zenélés.
(#) euroset2 válasza quite hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
A kutyafáját.

Most vakarózom épp
(#) Gyu válasza euroset2 hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
A dióda csak fél periódust enged át és feszültség is esik rajta.A rádiód kimenetéből nem egyen feszültség megy a hangszóróra, ha sorba teszel egy diódát, akkor olyan lesz a hangja mintha torzítana.Bróbáld ki, hogy sorba teszel egy diódát a hangszóróvezetéken és meghallod + az a félperiódus betudna menni a másik rádió kimenetén.

Ha csak pár mA, akkor szerintem nem az meríti le ilyen hamar.Ha több, akkor lehet hogy a rádió hibás.

Esetleg egy olyan "zajzárat" lehetne csinálni, ami rálenne kötve a hsz vezetékre és bizonyos fesz szint felett kapcsol egy relét ami rákapcsolja a hangszórókat a rádió kimenetére.Itt a fórumban is van ilyesmi téma hangvezérelt kapcsoló néven.
(#) CIROKL válasza euroset2 hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
Ha vakarózol ha nem attól erre a fen ált ötletedre nem nagyon van megoldás , csak is ha a vonal szintü jeleket egy keverőbe és onnan egy külön álló erősítőbe vezeted amire csatlakoznak a meglévő hangszórók .
A hangszóró kimeneteket nem lehet csak úgy büntetlenül össze kötözgetni , semmi diódával meg kondenzátorral sem ! Abból csak kár keletkezik némi füsttel fűszerezve.

(#) euroset2 hozzászólása Okt 31, 2010 /
 
Úgy néz ki, hogy akkor az első témaindító kérdésem hamar kivégeztetett. Tehát a legolcsóbb megoldás: két hifi közt egy átkapcsoló.
Egyébként a két hifi fejenként 4 hangszóró kimenettel rendelkezik, és ez ugye 4x2 szál / egység. A negatívot sem akarnám közösíteni, akkor már minden relén legyen. Viszont nem találtam égen földön 8 áramkörös 12 voltos relét, csak 4 áramköröst. Persze lehet két relé, de én egyből csinálnám meg, mert én mániákusan kímélem az akkumulátort, mégha csak egy reléről is van szó. Sok kicsi sokra megy.
(#) quite válasza euroset2 hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
"...mert én mániákusan kímélem az akkumulátort..."

És mitől kíméled? Két relé elhanyagolható fogyasztásától?
És a fejegységek nem fogyasztanak? Mert ezekhez képest azért a relék fogyasztása szinte nulla.

Ha már ennyire kímélni akarod az akkumulátort, akkor ne hallgasd egyik fejegységet sem akkor, ha nem jár a motor. Ha meg jár a motor, akkor nem mindegy hány relé működik?
(#) Nagymoli válasza quite hozzászólására (») Nov 1, 2010 /
 
2 fejegység helyett egy elég lenne, és sok problémától mentesülnél. Nálam pl. se CD, se magnó, csak rádió, egy USB, és egy SD kártyanyílással, és nem sziszeg, nem kell kontakthiba kollekció a kocsiba. SD kártya kicsi, mozgó alkatrész nincs benne. Kátyús úton sem akad. Néhány relé árából kijön egy ilyen fejegység.
(#) quite válasza Nagymoli hozzászólására (») Nov 1, 2010 /
 
És ezt miért nekem címezted?
Nem én akarok két fejegységet működtetni, én tökéletesen megelégszem az egy darab CD-s fejegységgel.
(#) EcoPityu válasza euroset2 hozzászólására (») Nov 1, 2010 /
 
Nem kell relé, nem kell keverő, és nem is kell külön erősítőfokozat!
A te ötleteid az előzőekben már ki lettek szórva, magyarázattal együtt...
Viszont én kicsi olcsó , jó megoldást kínálok!
De muszáj megbontanod az egyik fejegységet!

Kinézed magadnak azt (szerintem a CD-s) amelyik nagyobb kimenőteljesítményű /ha van köztük hidalt, azt/.
Nos a hídkapcsolású végfokok kimenetein féltáp van , ez esetedben k.b.6V egyenfeszültség.
Ezt a fejegységet levetkőzteted megállapítod milyen végerősítő IC van benne, és google-val megkeresteted, majd letöltöd az adatlapját.
Az adatlapról megállapítod, a bemeneti lábait, ide fogunk becsatlakozni.
A másik fejegység végfokát, azaz annak a kimenőjelét kondenzátoros leválasztás(sosros kondi a jellel), majd ellenállásosztós leosztás után, újabb kondenzátor és ellenállás soros tagjával becsatlakozol a másik fej végfok IC-jének bemenetére. Így, ha megfelelő a leosztás, és "bekeverés" mértéke, akkor a másodlagos fejegység saját hangerőszabályzójával keverheted hozzá a CD-s jeléhez a másik műsorforrást. és kész!
Ha kérdés van, a temető után magyarázok...
(#) euroset2 válasza EcoPityu hozzászólására (») Nov 1, 2010 /
 
Hát köszönöm, de mindkét egységen van LINE IN bemenet, tehát ez egy összecsatlakozással is mehetne. Azonban így mindkét egységet be kell kapcsolni minden esetben...
(#) Gyu válasza euroset2 hozzászólására (») Nov 1, 2010 /
 
Igaz hogy bekell kapcsolni mindkettőt, de nemértem, hogy ez miért gond.Ha a line bemeneten kötnéd össze őket, akkor nemlehetne összekeverni a kettőt, ellentétben EcoPityu ötletével.
(#) Nagymoli válasza quite hozzászólására (») Nov 1, 2010 /
 
Bocs, nem neked akartam célozni, hanem a téma indítójának, de csak a "válasz" -t nézve, kattintottam egy jót. 12 óra éjszakázás, meg egy óra buszon zötykölődés után csodálom, hogy reggel elláttam a monitorig.
(#) quite válasza Nagymoli hozzászólására (») Nov 1, 2010 /
 
Oké, semmi gond!
(#) karpi válasza euroset2 hozzászólására (») Nov 1, 2010 /
 
A magno /radios gondolom allandoan mukodhet , a CD -t azt nem mindeg kapcsolod be razos uton biztos nem.

Van sok audio CD-d ? mert nem erdemes manapsag mar ilyesmit hasznalni.

Van mp3-as USB-s lejatszo , sot wireless amit a radiod fog egy akarmelyik csatornan 88- 108 MHz kozott.

De van wave lejatszo is amibol meg jobb i svan mint a CDA minoseg .

De ha van sok CD-d akkor kossed be a line in-ra a CD kimenetet es minden OK.
CD -nek lenne vegerositoje ? ha van az se baj , ha nincs rajta hangszoro nem sokat fogyaszt.

Egy "stand by"-ba levo cucc nem fogyaszt sokat ...ha lemerul az akud az magatol merul le mert regi es nincs feltoltve vagy nem lehet mar feltolteni ,Az aku-t kell megvizsgalni .

Letezik ilyen "buffer" erosito "mixer "EQ-vel es 4 kimenettel aminek van tobb bemenete es elol egy kapcsoloval lehet kivalasztani a kivant eszkozt .
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem