Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TN 180- Azaz védőlakk
 
Témaindító: fureszk, idő: Feb 1, 2007
Lapozás: OK   2 / 3
(#) raron válasza FatMan hozzászólására (») Feb 10, 2007 /
 
Hol lehet olyan lakkokat venni? Lehetőleg valamilyen ellenállót mondjatok, ha tudtok.
(#) MaSTeRFoXX válasza Sonix hozzászólására (») Feb 10, 2007 /
 
Ha pl a fotolakkot nem mosod le a kész áramkörröől akkor az tényleg eléggé ellenálló.... a forrsztásnak A fotolakkot nem vagy csak nagyon rosszul lehet forrasztani...
Én Akrilllan lakkot használok általában, de néha azt csinálom hogy lemaratom a nyákot, készre összeszerelem, és után adok neki csak akrillan lakkot, ekkor még a nedvesség ellen is véd
(#) dr_uhu válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Feb 10, 2007 /
 
Én +20-at használok és soha nem mosom le a nyákról. Nagyon jól forrasztható marad a nyák, a lakk nem ég rá hanem szétfut az ón elöl.
(#) Sonix válasza dr_uhu hozzászólására (») Feb 26, 2007 /
 
Nekem többféle tapasztalatom van...
Volt, hogy simán bírtam forrasztani a fotolakkot, és volt amikor egyáltalán nem.
Ezek a nyákok különböző levilágítási idővel lettek fotózva, szerintem ez nagyban befolyásolhatja a forraszthatóságot!
(#) raron válasza Sonix hozzászólására (») Feb 26, 2007 /
 
És mikor forraszthatóbb könnyen?
(#) Sonix válasza raron hozzászólására (») Feb 26, 2007 /
 
Én úgy tapasztaltam, hogy ha tovább van világítva, akkor nehezebben forrasztható! Ez gyárilag érzékenyített nyákkal volt így!
(#) Frankye válasza Sonix hozzászólására (») Feb 26, 2007 /
 
Szerintem a fotolakkot egyszerűen körömlakk-lemosóval le kell mosni forrasztás előtt. Sokal tisztább megoldás!
(#) Sonix válasza Frankye hozzászólására (») Feb 26, 2007 /
 
Természetesen én is lemosom, csak kipróbáltam, hogy lehet-e forrasztani és hát...nem 100%-os a dolog!
(#) Frankye válasza Sonix hozzászólására (») Feb 27, 2007 /
 
Tekintve, hogy nem arra a célra készült, ne is várj tőle mást... Ha forrasztólakknak hívnák, és nem lehetne forrasztani, akkor megérteném, hogy nem tetszik a dolog, de nem annak hívják. Miért várod tőle, hogy erre is lehessen használni?
(#) Sonix válasza Frankye hozzászólására (») Feb 27, 2007 /
 
Azt hiszem kicsit félreértettél!
Én nem várom el a fotolakktól, hogy forrasztható legyen!

dr. uhu (#65644):
"Én +20-at használok és soha nem mosom le a nyákról. Nagyon jól forrasztható marad a nyák, a lakk nem ég rá hanem szétfut az ón elöl."

A fenti hozzászólásra reagáltam, hogy nekem vegyes tapasztalataim vannak ezzel kapcsolatban és a lemosás mellett döntöttem!
(#) Frankye válasza Sonix hozzászólására (») Feb 27, 2007 /
 
OK, bocs! Tényleg 1/2-re értettem... Sorry!
(#) KMarci hozzászólása Márc 4, 2008 /
 
Sziasztok!

Olyan problémával találtam szembe magamat, hogy gondoltam egy nagyot és át akartam forrasztani az erősítőm trafójának primer és szekunder oldali kapocsléc helyetti nyákon a réz fóliákat, hogy legalább ott legyen valami keresztmetszet, de egyszerűen semmivel nem tudom leszedni azt a zöld ráégetett lakkot.

próbáltam:
- szintetikus hígító
- lakkbenzin
- nitrohígító
- 95ös benzin
- tiszta aceton
- folyasztószer
- izopropil alkohol
- kromofág

még a kés is alig vitte, kemény izomerőt kívánt, de az meg elég hosszadalmas és barbár megoldás, ráadásul a réz fóliát is meggyilkolhatja

esetleg van valami hivatalos oldószere vagy csak a kuka?

köszi előre is
üdv: Marci
(#) patexati válasza KMarci hozzászólására (») Márc 4, 2008 /
 
Cak mechanikusan jön le róla mert rá van égetve csiszolópapír leviszi szerintem
(#) mrx23 hozzászólása Szept 17, 2008 /
 
Helosztok!

Lenne egy hatalmas problémám.
Lefújtam kb 15nyákot Prisma Color Acryl lakkal és mikor az egyiket összeraktam kiderült hogy kismértékben vezet a lakk!
0.5V-t lehet mérni a lakkon.
Azt írja hogy nem tartalmaz ólmot, amit tartalmaz: Propan butan,Aceton,Butyl acetate.
Mivel lehetne leoldani róluk?
Csiszolni nem szeretném mert így is nehéz volt felrakni az SMD-et.
Köszönöm!
(#) Frankye válasza mrx23 hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Próbáld meg lakkbenzinnel, szintetikus higítóval, aromás higítóval, esetleg nitrohigítóval, denaturált szesszel.
Mindegyik használatánál légy óvatos, mert egyrészt mérgező/kábító lehet a gőzük, másrész iszonyatosan gyúlékonyak, ergo dohányzás, nyílt láng a közelükben tilos, sőt, jó, ha a páka se meleg! Természetesen csak jól szellőző helyen!

(Megj.: A forrasztáskor előkerülő gyantát én úgy szoktam eltávolítani, hogy denaturált szeszbe beleáztatom a kész NYÁK-ot, majd megszárítom. A módszert mindenki csak saját felelősségére alkalmazza! Tekercsek esetében nem ajánlott!)
(#) mrx23 válasza Frankye hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Denaturáltszesz meg sem kottyant neki
Közben sikerült rájönnöm hogy nem is lakk vezet, hanem forrasztó vízet használtam, és valahogy fent maradhatott a felületen, hiába mostam le den.szesszel. Nagyon remélem hogy nem szivárgott be az epoxyba.
Volt már valakinek hasonló problémája?
Denszesz. után mitől fehéredik ki a forrasztás körüli terület?
Meg az ón is mattabb lesz.
(#) lgyk válasza mrx23 hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Hi!

A PB a hajtógáz, az aceton a lakk oldószere (mivel gyárilag ebben oldották fel, ezért le is tudod vele szedni), a butil-acetát pedig egyáltalán nem vezet, ez maga a lakkréteg.
(#) bbatka válasza mrx23 hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
"valahogy fent maradhatott a felületen, hiába mostam le den.szesszel. Nagyon remélem hogy nem szivárgott be az epoxyba.
Volt már valakinek hasonló problémája?"

Kezdőként (1988) én is sok nyákot tönkretettem vele mire rájöttem hogy vezetővé tette a nyákot. Az összes folyasztószerre érvényes ez kivéve a forrasztógyantát és az smd-hez használt fluxot. Oldjál fel forrasztógyantát (a fenyőgyanta jobb) denaturált szeszben, vidd fel a felületre és úgy fél óra után már forraszthatod is. Én fent szoktam hagyni utána felület korrózió védőnek. Bár újabban pákával nagyon vékonyan végig ónozom a vezetőcsíkokat.
(#) gulasoft válasza Sonix hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Ez sajnos nem így van.
Szitázzák de nem az egészet.
Először a szitán elkészítik a maszkot, a maradék helyre szitázzák fel a festéket, ami egész addig nokedli marad amíg uv nem éri. Innentől kezdve gáz a dolog, mert a nokedlire ha rárakod a fóliát akkor az beleragad, tehát ezzel csak szitázni lehet sajnos, egyébként nem lenne gond ha olyan lenne mint a p20, de ez nem oldószerese megszáradós, hanem nyúlós nokedlimaradós uv nélkül.
(#) gulasoft válasza KMarci hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Igen az szitázva van, és a festék igen erősen ellenáll mindennek. Direkt így készül. Csak kaparni lehet.
(#) molnarp válasza bbatka hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Szia!
Én is hasonlóképpen jártam, de szerintem nem a forrasztóvíz okozta.
Én Wolfos olajat használtam, amit később tisztítóspray-vel lemostam. Ez beszivároghatott a panelbe mert másnap vettem észre hogy "izzad" a panel. Természetesen nem működött az áramkör, mivel pár helyen kismértékben átvezetett. Alapos sikálás tiszta vízzel majd hajszárítóval közelről szárítottam. Ezt 2-3-szor megcsináltam, és végül jó lett...
(#) bbatka válasza molnarp hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Gondolom azóta te se használod. Maradok a gyanta + denaturált szesz párosításnál. Mostanában meg a flux-ra kezdek rászokni, az smd alkatrészek hozzák magukkal.
(#) Sword hozzászólása Máj 30, 2009 /
 
Lehet, hogy buta kérdés, de ha nem szeretném birizgálni a panelt később, csak védeni akarom akkor akár sima akril lakkal is lefújhatom a forrasztási oldalt?
(#) szamóca válasza Sword hozzászólására (») Máj 30, 2009 /
 
Igen, de ha mégis "birizgálni kell" később, akkor bajban leszel. :yes:
(#) Sword válasza szamóca hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
Hát igen...
Lehet veszek inkább valami forrasztható lakkot ha találok nem túl drágán. Vagy befuttatom cinnel az egészet
(#) szamóca válasza Sword hozzászólására (») Máj 31, 2009 /
 
A legolcsóbb jó megoldás, porrá tört fenyőgyantát alkoholban, vagy acetonban feloldani, és ecseteléssel felvinni a panelra. Véd, és első osztályú folyatószer.
(#) Kriss hozzászólása Szept 4, 2009 /
 
Nekem ilyen lett a panel Wolf's TN 180-al. Aki szépre szereté csinálni annak semmiképpen nem ajánlom!

JDM-7.JPG
    
(#) david91 hozzászólása Ápr 29, 2011 /
 
Én is tettem egy próbát ezzel a termékkel. Szerintem nem rossz lakk, elfogadható védőréteget képez a nyákon, gyorsan szárad, otthoni nyák készítéshez megfelelő. Profi gyári nyákok bevonórétegeitől persze messze van. Oda kell figyelni, hogy viszi fel az ember, tiszta legyen a felület az nagyon fontos, és kb 20cm ről kell vékonyan rászórni mint ahogy írják is a flakonon. Aki már használt festékszórót, annak nem lesz gondja vele.

üdv.
(#) Frankye válasza david91 hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Az az egyetlen baj vele, hogy nem állandó a minőség. Van, amikor egészen jó (ld. a Te esetedet), máskor meg szörnyű rossz. Ha nem jó szériát fogsz ki, akkor kidobhatod a teli flakont...
(#) karakan hozzászólása Ápr 18, 2012 / 1
 
Én sajátos módszert alkalmazok a forrasztás gátlásra!
Eagle az én tervező programom és megcsinálom vele ugye a nyák rajzolatát + csak az alkatrészek lábainak a helyét így elkészítem az áramkört és rávasalom az alkatrészek lábainak a helyére a sablont így lakkozáskor csak közvetlenül ott fogja érni a lakk ahol azt akarom hogy ne legyen forrasztható! Bricostore-ban veszek hőálló spray festéket és két rétegben száradás után mégegyszer átfújom a nyákot, majd bedobom a legkisebb fokozaton a sütőbe! kb- 40-50 percig az ott sül, és rákeményedik a festék. miután kész a sütés kiveszem gyorsan a forró nyákot és átpolírozom és csak ott jön le a festék ahol alatta volt toner, ugye az alkatrészek lábainál! a nyák így 600 fok ig a lakk miatt forrasztásgátló! utána átkenet forrasztópasztával hogy az alaktrészeket könyebb legyen forrasztani és kész a tökéletes nyák! Következő projectemnél teszek majd fel képet is !
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem