Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ESR mérő
 
Témaindító: zoly15, idő: Márc 28, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   10 / 17
(#) speed008 válasza Zerocross hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Szerintem nagyon kellene, mert a réz belső ellenállása nem túl nagy. Ugyebár: 0,018*mm2/m.
Szóval, ha ismered a vezető szélességét és hosszát, akkor elvileg így számolható ki.

De még mindig bent van a pakliba, hogy a másik kondi zárlatos és már burul is minden számítás.

Az érzékenységet elvileg egy 100uA es műszer helyett 50uA es műszerrel lehetne fokozni, vagy még érzékenyebbel. Elvileg ha raksz bele több söntöt, akkor tudod kapcsolgatni a fokozatokat.

De ez felesleges, mert itt nem kell olyan pontos értéknek lennie, mert minden gyártónak más adattáblája van.
(#) pucuka válasza speed008 hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Jujj! Nem belső ellenállása, hanem fajlagos ellenállása van. sicc
(#) Zerocross hozzászólása Jún 13, 2012 /
 
A generátort én LMC555-tel építeném, leginkább a rendkívül alacsony fogyasztás miatt. Mivel mérőhídról van szó, úgy gondolom, hogy a mérőjel amplitúdó-stabilitása helyett a mérő OPA tulajdonságai a legfontosabbak. Bár még nem kerestem konkrét típust, lehet ellent mondanak egymásnak a "nagy sávszélesség, kis fogyasztás alacsony tápfeszről és még olcsó is legyen" feltételek.
(#) speed008 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Köszönöm a felvilágosítást
(#) erdgab válasza Zerocross hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Csak úgy kérdezném,nem igazán értek hozzá,de az LMC555 helyett a TLC551 nem lenne jobb?
(#) Zerocross válasza erdgab hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Mélyenszántó tisztelet erdgab Úrnak! Mindig összefutok a neveddel, valahányszor egy jó témában olvasgatok.

Fogyasztásra kb. egykutya, viszont az LMC555 3MHz-ig a TLC551 csak 1,5MHz-ig használható, de ez a paraméter ebben az esetben nem határoz. Igazából nekem LMC555 van kéznél.

Viszont az OPA fogósabb kérdés...
(#) erdgab válasza Zerocross hozzászólására (») Jún 14, 2012 /
 
Alázatos szolgája Zerocross Uramnak,részemről a szerencse!
Szeretek építgetni és épp most fontolgatom eme műszer összerakását,végül is mindenem van hozzá.Több tesztert sikerült már összekalapálni,LCM3,LCFesr,AVR-es tranzisztor teszter,IGBT teszter,stb.Nekem van itthon mindkét tip. IC-ből,csak gondoltam megemlítem.
(#) Zerocross válasza erdgab hozzászólására (») Jún 14, 2012 /
 
Hagy ragadjam meg az alkalmat, hogy megkérdezzem, milyen tapasztalatokat gyűjtöttél az LCM3-ról?
(#) erdgab válasza Zerocross hozzászólására (») Jún 15, 2012 /
 
Nekem az első kiadású szoftver van bent,ez még nem tartalmazza a későbbi külső vizsgálatra is alkalmas kiegészítést.A tekerccsel játszottam kicsit,nálam a fólia oldalon van kissé megdöntve a 33nF kondenzátor is egy régebbi kiadású került bele és fémdobozban van a mérő.Kellett kis kalibrálás,beállítás a szoftverben,de nem volt vészes.Az esr mérés szerintem szuper,vettem 1 és 0,5% tűrésű ellenállásokat 1-10 ohm között 3 félét,ezek vegyes kapcsolásával néztem,jónak bizonyult.Bekapcsoláskor,kondi mérésnél,biztosan beáll nullára,nem kell nullázni,ezt tartja is,rádugott mérővezetékekkel kb. 4-5pF értéket mászik el,ez µF mérésnél semmi gondot nem okoz.Vettem olyan kondikat (stiroflex és fémházas)amikre mérés után írták rá az értéket,megmértem őket,eléggé pontosan mutatta az LCM3 is.Nagyon elégedett vagyok vele.
(#) Zerocross válasza erdgab hozzászólására (») Jún 15, 2012 /
 
Lehetőségeimhez mérten néhány alkatrészt már beszereztem az LCM3-hoz: PIC, Reed, passzív elemek egy része. Ami gond nekem az etalon kondi beszerzése. Valaha (a múlt évezredben) gyerekkoromban találkoztam bemért fóliakondikkal, de ez már nem elérhető nekem.
A kérdezősködésem egyik oka, hogy majd ha a PIC programozására kerül a sor akkor melyik progi legyen benne. Mivel in-circuit mérőt külön is építeni szándékozom, ezért nem vezető opció az LCM3-nál, ha másik program jobb a tapasztalatok alapján.
Idézet:
„... ,beállítás a szoftverben, ...”
az én olvasatomban ez úgy hangzik, hogy volt hozzáférésed az eredeti forrásfájlokhoz? Arról nem beszélve, hogy e'szerint értessz a programozáshoz .
Ha meg szabad kérdezni, valójában mit kellett a szoftverben beállítani?
(#) erdgab válasza Zerocross hozzászólására (») Jún 16, 2012 /
 
Nem,nem,nem értek a programozáshoz és nincs hozzáférésem az eredeti forráskódhoz.Bocsáss meg,félreérthetően fogalmaztam.István annak idején kivezette az IC PGD,PGC,GND lábakat,ezeken lehet állítani a kondenzátor (1nF) értékét a programban,erről beszéltem.Ahogy írtam,nekem az első verziós program fut és nagyon elégedett vagyok,de összehasonlítást nem tudok mondani.
(#) speed008 hozzászólása Júl 20, 2012 /
 
Üdvözletem.
Érdeklődnék, hogy nincs e véletlenül valakinek egy jó ESR érték táblázata.
Nekem olyasmi kellene, amiben nagy voltos kondiknak is van ESR értéke.
(#) _vl_ válasza speed008 hozzászólására (») Júl 20, 2012 /
 
Elnézel egy nagyobb kondigyártó oldalára (pl. yageo.com, niccomp.com) és belekukkantasz valami átlagos sorozat adatlapjába. A legtöbb cégnél ott van modellenként az ESR.
De ha tudod a konkrét konditípust/gyártót, megnézheted a gyártó katalógus szerinti értékét, ahhoz a legjobb hasonlítani a mért értéket.
(#) speed008 válasza _vl_ hozzászólására (») Júl 20, 2012 /
 
Köszönöm a gyors választ.
Amiket mérek kondikat azoknak még a származása is kétséges, nem a gyártója. Made in China
(#) Ge Lee válasza speed008 hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Mint mindenben, a legjobb eredményt itt is majd a tapasztalat hozza. A nevesebb gyártók adatlapjai, és a boltban vásárolt, illetve javítás alatt álló és még jónak mért kondik között nagyobb eltérések is lehetnek, de erre rájössz majd a mérések során. A gyári műszerekhez kiadott ESR táblázatok sem tekinthetők szentírásnak (sőt némelyik elég rossz). Az az igazi ha saját táblázatot készítesz magadnak, de ha már napi szinten méricskélsz akkor az sem kell, mert rámérsz egy adott értékű kondira és fejből tudod hogy ki kell-e dobni vagy sem.
(#) speed008 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Kezdetben szerintem az LCM3 mérő ESR diagramja elég jó. Nagyobb értékű kondenzátorok is benne vannak, és elég jól ki lehet rajta igazodni.
(#) speed008 hozzászólása Júl 30, 2012 /
 
Üdvözletem!

Megépítettem a Ge Lee által készített kapcsolást. Működik is a műszerem rendesen.

Érdekelne, hogy szerintetek miért tapasztalom néha, hogy egy kondenzátor ESR-je nagyjából fele a táblázatban foglaltnak. A műszerem kalibrálása jó szerintem, mert többször is ellenőriztem, és nem mindig tapasztalom ezt.
(#) _vl_ válasza speed008 hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Elég frappáns magyarázatnak tűnne, hogy mondjuk annak a kondenzátornak az ESR-je fele a táblázatban levőnek...
(#) speed008 válasza _vl_ hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
De, ez hogyan lehet?
Lehet, hogy LowEsr típusú kondenzátorok ezek? Illetve, ezeket hogyan lehet felismerni?
(#) _vl_ válasza speed008 hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Itt van ez a kondi: 470u 35V Bővebben: Link ESR: 23mohm
Itt van ez a másik: 470u 35V Bővebben: Link ESR: 46mohm
És mind a kettő Low ESR. Nézd meg a táblázatodat, egy sima kondi ezeknek a többszörösét fogja hozni, szerintem kb. 100-200mohm lesz ott. Ekkora különbség van kondi és kondi között. Ha nem elkót nézegetnénk, hanem valami más technológiát - pl. tantált, akkor talán még ennél kisebb számokat is láthatnánk. Ha létezne pl. 470u-s kerámiakondi, akkor talán az 5mohm sem lenne elképzelhetetlen.
(#) _vl_ válasza speed008 hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Idézet:
„Illetve, ezeket hogyan lehet felismerni?”

Mondjuk onnan, hogy az ESR mérő a táblázatnál kisebb értéket mér.
(#) speed008 válasza _vl_ hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Köszönöm a felvilágosítást. Ahogyan látom nagy a szórás a gyártók között is. Az a gond, hogy nem minden gyártónak van normális esr táblázata, ezért az LCM3 diagramját használom.

Éppen most bontottam egy noname panelt. Előélete ismeretlen. Ezek High-ESR kondik valószínűleg (KYS gyártmány). Volt, hogy a 100µF en 12ohm-ot mértem. Összesen 4 volt megfelelő.
(#) Ge Lee válasza speed008 hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Pont ezért írtam az előző hsz-ben amit írtam. A neten keringő ESR táblázatokat felejtsd el, csinálj sajátot a boltban vásárolt, illetve a jónak mért bontott kondik alapján. A gyári készülékekben és a boltokban kapható kondik ESR-je jelentősen eltér mondjuk egy Yageo doksitól. A 12 ohmos 100µF már borzasztó, kukába való.
(#) speed008 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Amint lesz időm csinálok egy maszek táblázatot.
De a gagyi kínai kondikat nem teszem az adatokhoz, mert nagy szórása van
(#) tom75 hozzászólása Dec 4, 2012 /
 
esr értéket lehet kapacitásból számítami?

Bizonyos esr mérők tudnak esr értéket és kapacitást is mérni, melyik értéket számolják melyikből?
Köszi
(#) pucuka válasza tom75 hozzászólására (») Dec 4, 2012 / 1
 
ESR értéket nem lehet kapacitásból számolni, a kettőnek csak áttételesen van köze egymáshoz. Az ESR érték konstrukciós jellemző, legfőképp a kondenzátor kivitelétől függ, persze minél nagyobb kapacitású a kondenzátor, minél nagyobb feszültségű, annál nagyobb a mechanikai mérete is ezáltal a veszteségei is nagyobbak. De ugyanakkora kapacitású, és feszültségű kondenzátor készülhet alacsonyabb veszteséggel (low ESR) is.
(#) Orion90 hozzászólása Feb 5, 2013 /
 
Sziasztok!

Van egy LCM3-as műszerem, ami In Circit mérővezetékkel használok. Az a baj vele az utóbbi időbe hogy minden bekapcsolásnál újra kell kalibrálni. Kalibrálás nélkül ha bekapcsolom, és összezárom a két műszerzsinórt kb. 150-250 miliohmot mér. Forrasztásokat átnéztem egyelőre szemmel láthatóan minden rendbe van.

Mi lehet a baj? Kösz előre is!
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2013
(#) Orion90 válasza Orion90 hozzászólására (») Feb 5, 2013 /
 
Ja, és ha kalibrálom kb. 0 miliohm-ra, néha utána akkor is ha összezárom a mérőzsinórt akor ilyen 20-30 mohmot mutat.
(#) pucuka válasza Orion90 hozzászólására (») Feb 5, 2013 /
 
Az LCM3 műszerrel az LC mérő topikban foglalkoznak meglehetősen aprólékosan. Javaslom, hogy ott tájékozódj.
(#) Andreas3 hozzászólása Ápr 17, 2013 /
 
Kicsit másik műszer,hátha tud valaki segiteni benne.
Külföldről lehet rendelni szinte fillérekért okos kis műszereket.
Többek közt egy ESR mérő is érkezett.
Kijelző,4gomb,csatlakozó felület és tápcsati az egész.
Angol menüs.
Viszont csak akkor használható ha kalibrálva van.
Up,J0,J1,Cm,Lr értékeket lehet beállitani +-128ig...
Megtaláltam az angol nyelvű leirást,de azt esélyes egy olyan
kinai irta meg angolul,aki nem tud angolul...
Találkozott már valaki ilyennel?
Esetleg tudja hogy kell kalibrálni?
Hogy kell ide fotót felölteni?
Következő: »»   10 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem