Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Robotfűnyíró vagy fűnyíró robot
http://www.automower.com/
Ez lenne.
http://www.electrolux.hu/node141.aspű
Itt lenne magyarul. Egy ilyet kellene lekoppintani. Természetesen az ügyfélszolgálat nem veszi fel a telefont, és az emilekre sem válaszolnak.
Már régóta tervezem egy ilyen ketyere építését. Már meg is vannak hozzá a motorok, aksik. A vezérlést én is valamilyen mikrovezrlővel akarom megoldani. vagy pic 16f877 vagy ds89c420, bár az utóbbi időben hajlok arra, hogy egy kétvezérlős rendszert kellene építeni. egyik vezérlő csak a motorkat vezérelné, figyelné az érzékelőket, a másik a pontos helyezetet számolná ki valahogy.
A töltést én is dokkolóval akarom megoldani. A dokkoló megtalálása viszont nehezebb dió mint gondoltam. Most is ott tartok, hogy nézegetem a különböző elveket. Rádióiránymérés, infrasorompó, ultrahangos távmérés, induktív modellvezérlés, stb. Valyon melyik lesz a nyerő?
Még a méreteket sem tudom, de az biztos, hogy 2 garnitúra kelene.
2 szíj + kb.: 6 bordás kerék. De még nem tom. Azért kéne valami bolt ahhol lehet venni mert akkor tudok válogatni a méretek között.
""""A nemtudommekora pont most fogyott el.""""
Ha tudok címet megirom. Csak lesz valami.
12V-os normál motor. Nem mértéktelenül erős, de van hozzá egy áttételem is, ami a motor max fordulatakor pont olyan gyorsan forog, ahogy a robotnak mennie kell.
Fűnyíráshot két nagyfordulatú lapos léptetőmotorom van, 10cm-es késekkel tökéletesen nyírja a füvet (próba alapján). Én ezekkel kezdek hozzá.
Nem tudja valaki, hogy hol találhatnék a neten ultrahangos távolságmérő kapcsirajzot? Ha lehet pic-es vagy valamilyen mikrovezérlős kellene. Előre is kösz.
Kérés visszavonva, közben találtam nem is egyet.
Hát igen google a barátom.
Nemtudja valaki miből lehet kitermelni ilyen ultrahang adó és vevő cuccokat?
Amúgy a Conradnál találsz ilyeneket, csak át kell nézned hogy melyik kell neked. ( ha meg van már a rajz , az egy harmadábólk megvan)
Közben rájöttem, hogy túlbonyolítom a dolgot. Valszeg úgy fogom csinálni, mint sok gyári: drót körül a területen(ebbe 12V nagyfreki), és egy infra adó a dokkolóba. Nem is kell tudni, hogy merre jár a kicsike. Ha az akksi 10% alá merül akkor elkezdi figyelni, hogy merről jön az infra jel és szépen arra kez el menni. Pár perc alatt megtalálja a dokkolót és rááll. Ennyi. Nem kell drága és körülményes helymeghatározás.
Ez az! Csak így tovább! Lenne fotód arról a motorról, amivel a füvet akarod nyírni? Ha boldogultál az elektronikával, sikíts, vevő vagyok!
Csináltam képet a motorról. Bár kicsit sötétek aképek, de a lényeg látszik.
Hi!
Az infrához pár tanács. Több infraledet rakj bele, és ezokat ne folyamatosan égesd, hanem adj rá mondjuk 40KHz-es impulzuscsomagokat, jó nagy árammal. Olyan 1 Amperrel. Így 10 méteres hatótáv fölé kerülsz simán. A vevőbe meg raksz mondjuk egy TSOP1738-at vagy hasonlót, abban van automatikus erősítés. De még így is felmerül hogy mivan ha valami nagy bozót eltakarja a jeleket, vagy valahonnét visszaverődik mondjuk a falról, és a robot elkezd a fal felé menni?
Jól néz ki! Vajon mibe való gyárilag a kicsike?
Én ebben az elektonika témában sajnos nem vagyok nagyon otthon, álltalában csak meglévő dolgokat szoktam továbbépíteni, ezért az lenne a kérésem, ha a vezérléssel jutottál valamire, osszd meg velünk, különben hülyén halok meg. Mindenképpen szeretnék csinálni egy ilyen szerkezetet, mert a benzines fűnyíró drága és büdös, a villanyos meg eszi a kábelt!(Arról nem is beszélve, hogy fél napom rámegy és meghuzom a derekamat.)
Erra a visszaverődés dologra már van ötletem. Fogok egy sima infravevőt, és fölérekok egy tükröt 45 fokos szögben. Ezt a tükröt elkezdem forgatni és detektálom hol a legerősebb a jel, arra van a cél. A forgatást léptetőmotorral oldom meg, így a pontos irány a lépések számából könnyen kiszámolható. Szerintem megoldható.
A motor egy nagyfordulatszámú léptetőmotor. Direkt a nagy fordulatra kihegyezve. Régi MFM vinyókban lehet találni efféle kincseket. A vezérlése ránázásre nem lesz gond, mert megvan a z eredeti panel hozzá, amin van 2 tranyó ami felváltva kapcsolgatja rá az áramot. 6 szál megy be, de ebből csak 3 kell, a maradék az gondolom valami visszajelző áramkör lehet, pl milyen fordulaton megy. Ezzel nem foglalkoztam, mert ez a funkció nekem nem kell.
Egyébként nagyságához és sebességéhez mérten meglehetősen erős. Már kisérleteztem vele egy kicsit , kinn a füvön (még nyáron ) és 10-15 cm-es késsel vígan nyírta a füvet, persze a megfelelő előretolás esetén. Két (vagy ha még tudok szerezni, akkor három) ilyen motort teszek alulra egymás mellé.
Lenne egy-két kérdésem.
A területet ha körülkerítem ezzel az indukciós kébellel, akkor milyen nagy fogyasztásra számoljak? Milyen frekit érdemes használni? A vevőtekercsnek kb mennyi menet kell, és mire kell tekerni (légmagos, ferrit, ...?)? Közben elkezdtem tervezgetni az áramköreit is, ezért kellenek ezek az infók. Valaki csinált már ilyen kapcsolást? A töltést is ilyen indukciós vagy milyen energiaátvitellel akarom megoldani. Ehhez nem kellenek érintkezők, így sokkal jobb. De ehhez sajnos még nem találtam egy használható rajzot sem, bár már valaki elmagyarázta egyszer, így az elvet ismerem, de egy rajz azért jól jönne.
Sziasztok
Érdeklődéssel olvastam a témát. Már régóta foglalkozom én is ezzel a gopndolattal. Építettem egy "próba robotot" amit elsősorban a vezérlés és a kisérlezetés céljára fogok használni. (keresem a fényképet, ha érdekel bennetek felrakom.) Én két külön motorral tervezem a meghajtást, bordás szíjakkal. A vezérlés pic-el. Lényeg, hogy megjegyzi az útvonalat, majd visszatér az alappontig (itt tölteni is tudja az akkukat.) A nyírást egy nagyfordulatú 12v-os motor és annak áttétele alapján 3 kés végezné. A közlekedéshez, akadálykikerülése infra és ultra radarok. Röviden ennyi. Egyébként jónak és hasznosíthatónak tartom a fórumot. Gratula mindenkinek aki részt vesz benne. Az indukciós töltést jó ötletnek tartom, de én sem találtam eddig hozzá rajzot, így egyenlőre maradok a hagyományos érintkezősnél.
Megtaláltam a fényképeket. Ahogy írtam ezzel csak a vezérlést szeretném kipróbálni. Minden bontott anyag, szgép, régi floppy, stb. A fejben lennének a szenzorok, táp, akku, stb a törzsben. A meghajtó motorok két darab régebbi szalagos dat kazetta behúzó motorjai. Meghajtás PWM. Kerekek eredeti fűnyíró kerekek. A hátsó részben 2 db. cd meghajtó tálca, melyeken napelemek. Napsütésben kitolja őket automatikusan és tölti az akkukat. A fejet léptetőmotor hajtja. Eddig ennyi.
Ez a napelem gondolat nagyon jó. Mennyi idő alatt készítetted el? Gratula, nekem nagyon tetszik.
Hát ez nagyon szuper! Gratulálok!
A vezérlés ebben már működött, vagy erre lesz felépítve? Mindenre kiváncsiak vagyunk, infokat még-még-még!
Nekiborultam a témának és sikerrel jártam!
Konkrét robot nincs, csak szimuláviók voltak. Én nem PIC-en próbálkoztam, hanem egy PCvel. Írtam egy progit, amibe be kell vinni a térképet (ez módosítható automata felderítésséel is) majd a robotocska végigszalad rajta. ha akadályt talál kiekrüli, ideiglenesen bejegyzi az akadály helyét, megpróbálja minél pontosabban körbenyírni majd folytatja tovább a nyírást. Az akksi merülése esetén megkeresi a legrövidebb utat a dokkoló egységhez és dokkol.
Az utat és a pozícióját, hogy számolja? Mi van akkor, ha megcsúszik, vagy belebotlok esetleg a kutya kicsit odébb túrja?
Hát ha rárakok egy 55ah akksit akkor a kutya csak rugdalja... meg szerintem nem is csúszik meg...
Akkor gondolom valami impulzus számlálót teszel bele amivel mred az elmozdulást.
Majd az idő eldönti, hogy mennyire téved. |
Bejelentkezés
Hirdetés |