Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Vezeték nélküli gyertya
Sziasztok! Már többször megépítettem a kapcsolást, remekül működtek. Jelenleg olyan problémám van, hogy van egy adó, ami be van dobozolva, nem tudom az alkatrészek értékeit. Még mikor ezt csináltam, pár éve, készítettem hozzá 2db gyertyát, amiben van a vevő áramkör, tökéletesen működnek. Az egyik zselés a másik viaszos. Megpróbáltam utánépíteni egy másik vevőt, deegyszerűen 1cm-nél nagyobb távot nem akar átvinni. A zselés gyertyánál lehet látni milyen kondikat raktam bele, mkkora a teker átmérője, milyen "hosszan" hagytam meg az alkatrész lábakat stb. Tudom, hogy incs jelentősége, de már a tekercs huzal átmérővel is szórakoztam, csináltam ugyanolyanból, mint ami a működő készült. Egyszerűen nem tudom megnövelni a hatótávolságot illetve az átvitel erősségét. Mi okozhatja a problémát?
Kísérletezés céljából próbáltam változtatni a tekercs átmérőjét +/- 1cm-rel de nem vezetett eredményre. A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2013
Szia ! Ilyen problémám nekem is volt , de kondi csere segített , próbáld ki ha tudod styroflex kondival.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2013
Rendben, köszi az infót, a napokban nem hiszem hogy tudok vele foglalkozni, csak érdekelt a miértje. Köszi a tippet, amint lesz rá lehetőségem, kipróbálom.
Igazán nincs mit ! Én úgy másfél hónapot kínlódtam vele mire elfogadható motyót sikerült elkészíteni . Egyébként styroflex kondik közt is lehet rossz , főleg mert mind kontakt hibás lesz előbb utóbb a gyártás technológia miatt (Pl. a jó öreg pofozós tv-k is ezek miatt voltak pofonnal javíthatók . Nekem a "Mial" gyártmányúak jöttek be leginkább Hasznos kísérletezést !
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2013
Sziasztok! Skori vezeték nélküli led áramkörét akarnám megépíteni, csak nemtudom hogy a tekercsnél miylen átmérőjű huzalt kell használni ?Bővebben: Link
Csak próbáld teljesen egyformára készíteni a kettőt!
BD 137 helyett rakhatok BF 458-at? A diodamérő szerint NPN.
NPN az igaz. De csak 100mA-es. És azzal nagyon a határon menne a tranzisztor. Keress valami mást bele.
Tegnap este nem találtam itthon Bd tranyót, de most elbicajozok a műhelyig és keresek BD-t mert 100% hogy van.
Megépítetem a kapcsolást 9V ra de csak kb 1,5 cm es a hatótávolsága, lehet növelni, és le irná valaki részletesen az áramkör működését? A tekercsek 1mm es keresztmetszetű lakkozott rézből vannak, 4,5 cm és spray-s dobozra lett tekerve szépen, azután kicsit összeragasztottam és levettem róluk, kb egyformák. A LED maximum telefon aksiról világít a legjobban RGB belső színváltós és 1 cm átmérőjű.
A Nyákon van egy átkötés és pont hogy a középső kollekorra menő tekercset átszeli a középső tekercs kimenet, ez esetleg zavarhatja?
Igen erre rájöttem, csak a gond az hogy nekem egymás felett 1,5cm a hatótávolság.
C5 és C3 nekem ugyanolyan értékű volt, de az egyik valami régebbi darab. Helyettük raktam 2 egyformát most igy 3 cm a hatótáv. Gondolom nem megegyező frekin volt a 2 rezgőkör. Max mekkora hatótávot lehet létrehozni? 6-8 cm nekem elég volna.
Hát én ebben csupa kerámiakondit látok... és vajon melyik is nem ajánlott bele?
A fotóból nem derül ki, de végülis milyen tranzisztor került bele? (ugyanis nem mindegyik BD tipus jó hozzá)
Már mindegy, BD 137 van benne átadtam annak akinek kellett a kapcsolás, de megvolt elégedve.
Üdv mindenki, elolvastam vagy 35 oldalt ebben a topikban és nagyon tetszik az ötlet. Valahol olvastam hogy jó a BD140 is csak fordítva kell rákötni a tápot. Biztos jó úgy? Nem akarok ellőni a tranyót mert tudom hogy valami fontoshoz vettem csak nem jut eszembe mihez. Sajnos kerámia kondijaim vannak csak szóval megpróbálom teljesen egyformára csinálni a tekercseket.
Üdv: Tibi. A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2013
Nézd én holnap korán reggel megyek versenyre ezzel a kütyüvel XD. Irenaeus versenyre, tudomásommal az ő nevéhez fűződik az első magyar ember aki megépitett egy MOIRSE jeleket továbbító rádió adó-vevő feltalálása. Csoportban kell majd dolgozni, azt kérdték ezt építsem, csak én értek electrohoz a suliban Köbzoli irta hogy meg kell cserélni a tápot ha BD 140 est használsz, őt kérdezd. Ugye c4 a táp stabilitása maitt van és C3 meg a tekercs aktív eleme a rezgőkörnek!?
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2013
Sok sikert a versenyhez. Ismerős helyzet, a mi sulinkba is az évfolyamon kb 2-en vagyunk akik értenek az elektronikához, meg még egy embert érdekel rajtunk kívül(9. -es vagyok) Nem teljesen értem a válaszod ezért elnézést kérek, vagy nem nekem akartad esetleg címezni?!
Elkészült általam is a kapcsolás, bár nem működik. BD140-et használtam, minden más stimmel. a tápfeszt fordítva kapcsoltam rá de semmi jelenséget nem produkált. Van benne kerámia kondi is mert csak ezt találtam. A tekerccsel ami van párhuzamosan kondi az két teljesen egyforma. Valakinek van ötlete mit ronthattam el? Én a BD-re gyanakszom hogy csak nem jó úgy. A segítséget köszi előre is.
kép1 kép2
Nem tudom kié ez a leírás, de egy, az erősítők A,B,C,D, stb.. osztályba sorolásáról szóló dolgozatban kb. 2-es alá-t érdemelne, ha pedig a C osztályról kellene írni akkor 1-est.
A definíció szerint, a munkapont beállítása olyan, hogy A osztály esetén a jel teljes periódusideje alatt vezet a félvezető, B osztály esetén a periódusidő 50%-ban vezet, 50% alatt C osztályról beszélünk. Erősítő hatásfokra a három közül a C osztály a legjobb optimális esetben 90% felli érhető el. Ez az oszcillátor A osztályban indul, majd a visszacsatolás miatt túlvezérlődik, és a munkapont eltolódik C osztályba, mivel a tranyó B-E diódája egyeirányítja is a jelet, és ez a Dc összetevő eltolja a munkapontot. A definició szerint pl. az egyenirányítás is besorolható A,B,C osztályba Pl. egy trafó + graetz + elkó megoldás esetén C osztályú egyenirányításról beszélhetünk. Sima egyutas egyenirányítás esetén pl. (elkó nélkül) pedig nagyjából B osztályról (ha a dióda nyitófeszültségétől eltekintünk).
Szia! Nem látszik a képen, lakkozott huzalból készültek a tekercsek? Ha nem, akkor az a probléma, mert úgy gyakorlatilag menetzárlatot (vagy inkább zárlatmenetet) gyártottál. Készítsd lakkozott huzalból, de nekem és másoknak tökéletesen működik szigetelt(!) tömör vezetékkel is (MBCU).
Lakkozott természetesen. Egy PC-táp legnagyobb induktivitásárol bontottam. Lehet megpróbálom szigetelttel is, hátha. Köszi a választ!
A személyeskedést - különösen egy moderátorral szemben - a világon sehol nem szeretik, itt pedig különösen nem!
Sziasztok! Én most építettem meg a Skori féle cuccot, és nem csinál semmit. A vezeték vastagsága számít?
Köszi! Csak mikor írtam, nem volt időm átolvasni. Tehát nekem is a kerámia kondi lesz a ludas, gondolom. Tesóm vette az alkatrészeket lista alapján, ő meg nem ért hozzá. Pedig odaírtam, hogy fólia kondenzátor kell.
Nekem a legújabb wima fóliakondikkal sem működött a kapcsolás.
Régi TV-kből, és rádiókból stb, stb lehet bontani axiális fóliakondikat, azok kellenek ide.
Szép estét!
Engem is nagyon érdekelne ez a vezeték nélküli led meghajtásennél a fölsőt meg is építettem, de nekem nem akart működni. Ezért lenne pár kérdésem: milyen drótból érdemes a tekercset csinálni milyen vastag, sodrott nem sodrott stb. Meg, ha jól látom akkora 4,7 nF-os kondinak folia kondinak kéne lennie nekem nem volt 4,7 nF-os ezért másmien folia kondit raktam bele persze egyforma értékűt, de nem működött. Aztán kipróbáltam ezzel csavargattam, mert ugye az elktrnikában nincs 2 egyforma alkatrész és gondoltam majd én csavargatom a kondikat hátha egyformák lesznek.de még így sem működik. Így mostmár teljesen tanácstalan vagyok mit kéne még változtatni. A segítséget előre is köszönöm. Üdv: Olivér
Tegyél bele megfelelő értékű kondikat és működni fog. A trimmerrel nem tudom mit akartál, de egy nagyságrenddel kisebb mint kéne.
Szép napot!
Tehát akkor tegyek bele 4,7 nF-os folja kondit és tuti működni fog? De mi van akkor, ha nem egyforma a két kondi, mert ugye elektronikába nem tudnak két egyforma alkatrészt gyártani. Én tekercsnek vastag sodrott drótot használtam az jó lesz-e? Köszönöm előre is a segítséget és az eddigit is köszönöm.
Az alkatrész szórás belefér, nem fog problémát okozni. Tekercsnek jobb lenne egyszálas drót, de ettől még működhetne.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |