Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Robotika kezdőknek
Pont a -méreteihez és tömegéhez képest- nagyobb teljesítmény miatt jó a nagyobb teljesítményigényű munkavégzésre (fűnyírás, hómarás, ...) használni a BELSŐÉGÉSű motort, a finomabb mozgásokhoz, manipulátorokhoz és a haladáshoz pedig lehet más (elektromos, hidraulikus) hajtást használni, melyekhez az energiát szintén szolgáltathatja a belsőégésű motor.
Sajnos nem ennyire egyszerű.... Ezt a projektet az angolok indították alig több mint egy évtizede. A robot fő csapásiránya az ember-gép kommunikáció volt. Az adatbázisát részben feltöltötték, részben a netről frissül. A 2004-es prototípuson jól látható, hogy szó sincs benne elbújtatott emberről... Ezen a videón sem látok ilyesmit. A leírásokat böngészve kiderül, hogy most még valóban van ember az előadások alatt benne, de ezt szeretnék 100%-ban elektronikával kiváltani, tehát ez egy folyamatos projekt.
Azt hiszem abban egyet tudunk érteni, hogy alkalmazása válogatja. A kérdés feltevője éppen azt nem mondta, hogy a robotjának mely részét hajtaná villannyal, és mely részét tüzelőanyaggal
Ilyen mozgást, és ilyen HIBÁKAT, amiket ez a micsoda produkál, gép nem csinál szerintem. Amikor táncolnak, akkor láthatjuk, hogy a lépéseik nem egyformák egymáshoz képest sem, de ezen még túl lehet lépni. Azt mondhatjuk, hogy nincsenek egymáshoz szinkronozva, ok. De a jobb szélsőnél látszik például, hogy nem ugyanakkorát lép vissza mint előre. Ez szerintem tipikusan emberi momentum. Gondolom nem tesznek három tök egyforma robotba három különböző programot, csak azért hogy átverjenek.
VAGY pedig teljesen másról szól az egész, ezért kérek szépen valami leírást róla (amit találtam az elég semmit mondó volt). Például mi a célja az egésznek, mit csinál benne az ember, és mit a gép?
Üdv!
Én egy viszonylag egyszerű két motoros /lánctalp/ járművet szeretnék építeni. Bluetoothon kersztül kapcsolódna pc re, ahonnan a négy alap irányba lenne irányítható. Tudnátok tippet adni mivel valósíthatnám meg? Elolvastam a legtöbb cikket ebben a témában de nekem nincs szükségem semmilyen szenzorra stb. A nagyon távlati célok esetleg egy mobilról is irányítható, képet továbbító rendszer. De, már az első részének is örülnék, ha megvalósíthatnám ezt a számomra már nehéz szintnek mondható kütyüt. Köszönöm.
El kell dönteni hogy miből akarsz építkezni! Legegyszerűbb egy játékot átfaragni az igényeidnek megfelelően. Nem mondtad hogy milyen háttérismereteid vannak, így elég nehéz érdemben válaszolni.
Ez lenne a Lunohod
Gyerekkoromból maradt rám de megsínylette az éveket, az motorok, fogaskerekek jók. Elektronikát tanultam középiskolában 4 évig aztán ipari elektronikai technikus lettem, és fél évig villamosmérnökire is jártam de a programozáson kívül más nem fogott meg . Az az egy ment.
Üdv!
A kommunikációhoz pl BTM222 es modul jó, az class-1 (100m hatótáv). A modul soros adatot ad/vesz, ezt valamilyen mikrovezérlővel lehet átalakítani a motormeghajtók számára megfelelő jellé. A motorokat H híddal lehet hajtani, létezik komplett ic is erre.
Bluetooth-UART modul használata.
WILL-I - Robot, AVR mikrovezérlővel. Ebben a két cikkben található alkatrészekből össze lehetne hozni szerintem. Alkatrészek: Bluetooth vagy Bluetooth2 A második egyszerűbb mert abban van logic level converter, hestoreban van-e ilyen? Motorvezérlő Atmega <-ez megfelel a célnak? LM7805 Nagyából ezek kellenek plusz kondi ellenállás vezeték stb. Valószínűleg egy égető is kell.
Ezek szerintem megfelelnek a célra.
Gondolom az integrált antenna miatt döntöttél az adott modulok mellett. A felsorolt cikkek jó támpontot adnak.
Én azt olvastam - sajnos a linket nem mentettem le, hogy a mozgás abszolút elektronikával van segítve, mert nehéz lenne ennyi vasat emelgetni és ember van jelenleg benne, de gondolom a bevételek jó részét éppen arra fordítják, hogy a végén 100%-ban gépként működhessen. A régi honlapon sokkal több érdemi információ volt, de gondolom rájöttek, hogy jobb, ha a show van előtérbe tolva, a technika megmarad nekik....
Ez kell neked (Bluetooth taviranyitott robot):
Jani-6 A Sharp szenzor es a mikroszervot lehagyhatod rola...
Ha megveszem a mikrovezérlőt, az megoldható, hogy valaki a fórumozók közül felprogramozza nekem?
Így nem kell megvennem a programozót is. HEKIT-301 (AVR-ISP) Ez is jó a program betöltéséhez? Ha ki akarom hagyni a will-i robotból a Logic level Convertert, akkor olyan BT modult kell néznem aminek van UART része is. <- vagy itt valami képzavar van nálam?
Képzavar van!
UART-ja kell hogy legyen a mikorovezérlőnek, az a kommunikációs modul. Ha el akarod hagyni az illesztőt akkor 3.3V-os mikrovezérlő vagy 5V-os BT modul kell. (Ilyen BT modulról nem tudok)
Hello
Újabb kérésem illetve kérdésem volna találtam itthon egy router-t amit már majdnem el is felejtettem hogy van . Ha valaki tudna ennek a párhuzamos portjának az életre lehelésében segíteni azt megköszönném. ez valójában egy híd de gondolom ezen is meg lehet oldani ez lenne a becses neve:SMCWEBT-G A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2013
Sziasztok!
Elsőkörben elnézést szeretnék kérni Tőletek hogy eltüntem egy kis időre. @bodgabo: Értettem az okítást ezentúl a "belsőégésű" kifejezést fogom használni, és sok sikert a robotod megépítésehez. Szívesen olvasnék róla egy beszámolót érdekel a dolog. @sargarigo: Erre a tipusú válaszra gondoltam hogy, közre játszik-e a dolgokban a megnövekedett sebesség. De erre a válasz tehát egyértelmű igen. Nem szeretnék belsőégésű motorral meghajtott gépet építeni, csak 5letelés szinten érdekelt a dolog. Köszönöm a válaszaitokat. Szép napot HunKiraly
Hello! Azért nem olyan főbenjáró bűn az!
"A hosszú korszak iparának húzóágazatai közül bemutatja a mezőgazdasági gépgyártás, a malom-, cukor- és szeszipar, a bányászat és kohászat, a gőzgép-, robbanómotor- és szerszámgépgyártás, valamint az erősáramú elektrotechnikai ipar eredményeit és teret szentel a finommechanikai ipar, a fényképezés és a vegyipar fejlődése szemléltetésének." Mind ezt a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum honlapján találtam.. üdv!
Üdvözlök mindenkit az oldalon! Egy akkumlátoros robot fűnyírót szeretnék építeni.Lenne egy vezetékkel körbe kerített terület, ahol a robot véletlenszerűen járkálna.A vezetékbe egy jelet, vagy frekvenciát küldenék, és a robotom elején lennének érzékelők amik közeledéskor érzékelnék ezt a jelet, és módosítanák az irányát.A vezeték a földön lenne a fű alatt.Tehát rá is lehet lépni. Ehez az érzékelő rendszerhez szeretnék ötletet, vagy segítséget. Előre is köszönöm.
Szia!
Elvileg nem vészes a dolog, már le is írtad a mikéntjét. A vezetékbe belehajtasz valami színuszos áramot, a fűnyíród orrába pedig teszel egy-egy tekercsantennát. Hangolt körös erősítővel felerősíted a jelet annyira, hogy értelmezni tudd. Amikor valamelyik vevő jelez, akkor tudod hogy éppen a derót felett van a gép aktuális sarka. Fűnyíró helyett szerintem érdemes először valami kissebb prototípust építeni, hogy a vezérlés megfelő legyen, és csak ha az már működik, akkor kiereszteni a kertbe a szörnyet
Üdv!
Tudnátok ajánlani olyan boltot ahol ezeket beszerezhetem, mert itt nagyon drága a postaköltség. IC Perf Board 3.6 x 1.7 IC Perf Board 2.8 x 1.8 Logic Level Converter Köszönöm.
Hello! Ezek aztán nem nagy kalandok. Aki készít itt nyákot az legyártja neked szerintem.. Kukkants be az aprókba és kérdezz. Az 5/3V-os átalakító is ránézésre egy Fet tranyó két ellenállás 3-ról 5-re, 5-ről háromra meg egy feszültségosztó. De lehet célszerűbb lenne egyből azt a nyákot legyártatni, amit ezekre/hez szeretnél építeni. üdv!
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2013
Kösz a tippet küldtem e-mailt, bár tervekből készítik, az meg nekem nincs.
Készül egy Klann lépegető robotom. Az építése itt nyomonkövethető:
Lépegető Robot
Helló Mindenkinek!
A következő problémával fordulnék hozzátok. Először használok L293D motorvezérlőt egy kis robotomhoz, és azt tapasztalom, hogy az IC melegszik. A bekötése nagyon hasonló, a WILL-E cikkekben található bekötéshez, annyi különbséggel, hogy én PIC16F690-est használok, illetve, mivel ebben egy CCP modul van, ezért a két "enable" lábat erre az egy lábra kötöttem be. A motorok, amiket meghajt, két darab ilyen áttételes modellmotor: Bővebben: Link . 50%os kitöltöttségű PWM jelnél lassabban melegszik, de akkor is egy idő után már forró, illetve teljes kitöltöttségnél hamar azzá válik. Lehetséges, hogy nem bírná el az IC ezeket a kis motorokat? Amúgy tökéletesen működik, jól váltja az irányokat, PWM jel kitöltöttségével változik a forgatási sebesség is (500 Hz-en használom), csupán nem merem így egy percnél tovább használni, mert nagyon melegszik. A motorok pólusai közt, illetve a pólusok, és a föld között 100nF-os kerámiakondik vannak, a motortáp és a föld között 100µF-os elektrolit kondi van téve. Más is tapasztalt már hasonlót? vagy ennek az IC-nek ez a normális működése? A válaszokat előre is köszönöm! Üdv: Egon
Ennek az ic-nek a középső lábai (a gnd-k) szolgálnak a hűtésre! Gondolom kevés ónnal forrasztottad, így nincs ahol leadja a felesleges hőt! Ha próbapanelen készült, akkor csinálj neki jó nagy ónszigeteket hogy tudjon hűsölni! Másik megoldás, hogy teszel rá valami hűtést. Természetesen az nem jó egy félvezetőnek sem ha sokáig forralják. Gondolom a védődiódák rajta vannak. Igazság szerint nem emlékszem rá hogy mennyire melegedett mikor én használtam, de nem hiszem hogy átment fűtőtestbe. Elképzelhető, hogy a pwm-ed nem elég meredek? Tényleg, mekkora frekin járatod? Talán ez is okozhat gondot, érdemes lehet lejjebb menni vele.
Helló!
Kipróbáltam PWM nélkül is, csak az "enable" lábakra kapcsoltam magas jelet, és így is ugyanúgy melegszik, mint teljes kitöltöttségű PWM esetén (500 Hz-en járattam). Lemértem multiméterrel, 1.5 perc járás után 59-60 fokos volt az IC teteje. A járatás egyszerűen 3 másodperc előre, 3 másodperc hátra mozgás. Védődiódákat nem tettem, mert úgy tudom a D változata az L293-nak beépített diódákat tartalmaz. Egyenlőre egy kb 3x5 mm-es ónsziget van mindkét oldalon GND lábaknál, esetleg még egy kicsit növelhetek rajta, amennyire a nyomtatott áramkör engedi. Az IC lemezes foglalatban van, nem tudom, ez mennyire rontja a hőelvezetést. Esetleg forrasszam be lemezfoglalat nélkül? |
Bejelentkezés
Hirdetés |