Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Gitár búgás, zúgás, stb. megszüntetése
Lapozás: OK   6 / 9
(#) kadarist válasza Gránátalma hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Miért ne gerjedne be magától egy erősítő? Ott vannak az színuszoszcillátorok, amelyek valójában begerjesztett erősítők. De szerintem építsd meg a másik rajz alapján, az talán letisztultabb kapcsolási rajz, kevesebb tévedési lehetőséggel.
(#) Gránátalma válasza kadarist hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Félreérted, rosszul fogalmaztam.
Persze be tud gerjedni magától, DE ezt rádugtam az erősítőre és nem gerjed magától, csak ha kap vezérlőjelet, nagyobb amplitudóval, kb olyan 300-350mV körül. Alatta alig torzít, ha eltekerem az első potmétert, tehát tovább cöskken a vezérlő jel, akkor meg nem torzít. Tehát az oszcillálás vezérlés nélkül nem áll fent.
(#) kadarist válasza Gránátalma hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Lehet, hogy az ultrahang-tartományban gerjed vagy ki tudja, milyen frekvencián, azt meg úgysem hallod. Így csak azt veszed észre, hogy a hallható tartományban torzít, mert képtelen a normális jelátvitelre. Ezt szkóppal lehetne letisztázni.
(#) Gránátalma válasza kadarist hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Mondjuk ez igaz, csak most sajnos nem áll rendelkezésre a szkópom.
Amúgy a tina szerint jók a feszültségek, mindkét erősítő bemenetén.
Néhány tized eltéréssel.
Elmagyarázharná ez a csaj a kapcsolásnak, hogy működjön már jól
Na azt hiszem neki esek a másiknak. 'Megás helyett 1,2Megás ellenállás lesz benne, mert kifogyóban vagyok, gondoom ez nem végzetes probléma, vagy mégis?
(#) kadarist válasza Gránátalma hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Nem gond. Majd próbáld ki 4558-al is, az nem FET-bemenetű... hátha.
(#) Gránátalma válasza kadarist hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Azzal akartam eredetileg, csak a boltban nem volt. Így maradt a tl072.
Köszönöm a segítséget, majd jelentkezem.
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2013
(#) kadarist válasza Gránátalma hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Jó építést!
(#) Gránátalma válasza kadarist hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
No megépítettem.
Bekötöm, a potit kb akárhova tekerem a zaj jelentősen csökken, ez nem gerjed, DE csökkenti az alap jelszintet és a humbucker hangszedővel(aminek a jele kb 350mV) ugyan úgy torzít.
A kis single coil-al, aminek a jele kb 30mV, azzal nem torzít, de bitang halk.
Szóval az a probléma, még nyitott.

Amúgy az eredetin a poti alá Trigger level van írva, tehát nem a bemeneti jelszintet kellene szabályoznia, nem??
(#) kadarist válasza Gránátalma hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Az valami indítási jelszint, tehát, hogy mekkora jelnél lépjen be az effekt. Ez a noise gate (zajkapu) effektre éppen igaz is lehet. Ha kicsi a kimenő jelszint, akkor építs hozzá egy előerősítőt, amit az effekt és a végerősítő közé tehetsz.
Egyébként rengeteg rajzot, leírást, nyáktervet lehet találni ehhez. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2013
(#) Gránátalma válasza kadarist hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Igen ám, de a jelszintnek nem szabadna csökkenni, és torzítania sem kellene az eredeti jelen...
Ez egy videó róla, a máködéséről. ezen nem változik a gitár hangja, hangereje, csak a zaj tűnik el.

Bővebben: Link
(2:20tól)

De ott van egy kapcsoló, meg egy nyomógomb(?)is a dobozon, plusz egy gate led. Ezeket vajon miért nem tartalmazza egyik kapcsolás sem.
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2013
(#) dokidoki válasza Gránátalma hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Helló.
Írod, hogy a send return kört nem kötötted be, hát akkor nem is fog menni jól. Bár ebben a formában a kapcsolás sem egyértelmű, mert a send-return résszel megkeverhető az után-építő polgár. Ha végigköveted a jelnek az útját akkor látod, hogy a bemeneti fogadó tranyó után kettéválik, egyik irány a jelképzés a szabályozáshoz, a másik meg lenne a tényleges jelnek az útja, amit a szabályzó attack potival ellátott return bemenettel címkézett fet és a kimeneti műveleti erősítő.
Ettől függetlenül, a erősítők kimenetén a beletett zenner feszültségét kellene mérned.
(#) Gránátalma válasza dokidoki hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
És nem szabadna sem zúgnia sem csökkenteni a jelszintet.
Amúgy gondoltam rá, hogy rövidre zárom a send returnrt, de a gyári pedálokon is van ilyen ugyebár, és ha kihagyja a polgár, attól még nem produkál efféle dolgokat a pedál.
Az csak azért van, mert ugye Input gitár, output erősítő. és közbe a send kimegy a többi effektre és a return ön gondolom visszajön, ezáltal a gitár jele a lehető legrövidebb úton megy még az erősítőbe, de közben más effekteket is tud szűrni a pedál.. gondolom én.
De én ha a gitárt átengedtem rajta szörnyű ricsaj kerekedett.
Most, hogy mondod megmérem a másikon, az alapon, mik a feszültségek a műveleti kimenetén.
(#) dokidoki válasza Gránátalma hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Igen, azért zúghat, mert még valami nem, jó, vagy, lóg a bemenete mert a send-return nincs összekötve. Igen, van ilyen, de ha oda nincs épp bedugva semmi akkor összekötődik a gyáriakban is a két pont, Loop esetben meg beillesztődik a hurokban ha használva vannak a csatik.
(#) Gránátalma hozzászólása Júl 18, 2013 /
 
Műveleti feszültségei:

Poti állásától függőn változik:

láb poti minimum poti maximum
2 - 4,97 7,75
3 - 4,89 6,66
1 - 8,80 8,95

5 - 4,91 6,5
6-7 -8,80 8,83
(#) Gránátalma hozzászólása Júl 18, 2013 /
 
Kipróbáltam az erősítő send return ágába kötve, ugyan az a jelenség.
Amúgy még mindig nem jöttem rá, hová csalták el a három állású kis kapcsolót meg a nyomógombot belőle, a ledről nem is beszélve.
(#) dokidoki válasza Gránátalma hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Ne haragudj, nem értem ezt: az erősítő a send-return ágba kötve.
Azt a kettő pontot csak kösd össze. Főleg ha nem akarsz effektet hurkolni az elejére.
Ezért mondom, megkeveri a rajz azt, aki nem érti a működését.
A poti tekergetés hatására a műveleti erősítők kimenetén a feszültség nem változhat.
Igaz, vagy 4db poti is van az áramkörben, de akkor se, mert nincs egyéb összefüggés erre.
(#) Gránátalma válasza dokidoki hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Nana várj.
Most a kicsi kapcsolásról van szó. A sok potis nagyon nem jó.
Az egy potis történetnek változik a feszültsége tekergetésre.

Az erősítőm effekt ágába kötöttem be a noise gate-et, de ugyan az a hatása ott is, mint a bemenetelé sorba kötve.
(Csak van olyan csöves torzítóm, aminek teljesen más hatása van, ha a gitár jellel sorba van kötve mint amikor az effekt lánc ágban.Ezért próbáltam ki)
(#) dokidoki válasza Gránátalma hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Most megnéztem a másik kapcsolást is. Gyakorlatilag a két kapcsolás egyezik, csak a másodikban nincsen kiépítve a állítási mint attack, relase, attenuation, lehetőség ott fixek az értékek.
Így a helyzet ugyanaz.
(#) dokidoki válasza dokidoki hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
Illetve annyi az eltérés a két kapcsolás kötött, hogy a 'négy-potis az sönt-szabályzással valósítja meg a jel manipulálást, míg az 'egy-potis az soros áteresztőként - csillapítóként üzemelteti a szabályzó fet-et. De ez utóbbi kapcsolás hibás. Mert el van kötve az utolsó műveleti er. bemenete rossz helyre stb. Térj vissza a négypotis verzióra.
Jobb lenne látni mit építettél, és milyenek a potik értékei, mert azok nem szerepelnek a rajzon.
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2013
(#) Gránátalma válasza dokidoki hozzászólására (») Júl 18, 2013 /
 
500k-s a poti, ahogy írja az egyikre.

Látni kéne? Szerintem ezt nem akarod látni

Bővebben: Link

Bővebben: Link
(#) Gránátalma hozzászólása Júl 19, 2013 /
 
No dolgozgattam kicsit az ügyön.
Méretezgettem az IC munkapontját, ellenállsokat cseréltem, arra jutottam, hogy:
működik. kiveszi a zajt ha a gitár után van bekötve sorosan(ez az egy potis változat), de még mindig túvezérel valamelyest sajnos, pedig játszottam a visszacsatolásokkal.
Bedugom, tekerem a potit majd egy hangos reccsenéssel közli, hogy megtaláltam az ideális trigger pontot és valóban eltűnik a zaj.
Esetleg ezek kiküszöbölésésre valami ötlet?
Még mindig csillapít amúgy, vagy 50mV-ot, ami elég rossz...de azzal majd foglalkozom ha már nem reccsen és nem torzít.
(#) dokidoki válasza Gránátalma hozzászólására (») Júl 19, 2013 /
 
Értem, az egypotisnál logikus, de a négypotisnál már nem lehat az, mert a sönt-fet alsó tagjának biztos nagy lenne, de lehet, hogy a 1K is nagy oda(attenuation), a többi ismeretlen potinak jó lehet, a 100K.
A képeiden a látvány nem oly vészes Én tudok ennél vadabbat is De látom, hogy az egypotis MRX-et építetted meg, de annak a kapcsija az biztos, hogy hibás. Így a nyilván nem lehet jó a működése.
A hozzászólás módosítva: Júl 19, 2013
(#) dokidoki válasza Gránátalma hozzászólására (») Júl 19, 2013 /
 
Nos, mint írom alább. Hibás a kapcsolás. Az ic1b 6 lábán lévő kondi 0.047 rossz helyre csatlakozik. Át kell kötni a kondi másik végét a 1M / 100K pontjáról a FET 10microF elejére, vagyis a bemeneti szintillesztő utáni 22K ellenállás arra a pontjára, melyre a 10µF is csatlakozik.
Ilyen a másik is.
És persze, a jelből valamennyit megfog ez a kapcsolás, mert a jel-útban nincs erősítést végző elem.
(#) Gránátalma válasza dokidoki hozzászólására (») Júl 20, 2013 /
 
No, leválasztottam a 0,047U kondit a 100k/1Mega osztóról, átkötöttem a 22k-s kimenetére, de semmi változás.
Maradt atúlvezérelt alap jel, single cioil pickup-el is, pedig a 680Ohm os ellenállást cseréltem 460k-ra az IC1a visszacsatolásánál.
(#) Gránátalma hozzászólása Júl 22, 2013 /
 
Megnéztem szkóppal, a kimeneti jelben nincs négyszög sehol. Szóval nem értem miért torzít is a pedál.
Alapvetően, amit látni lehet, hogy kisebb lesz a jel, kb negyede. Alakja, frekvenciája nem nagyon módosul, illetve a fázisán se láttam tolódást.
(#) dokidoki válasza Gránátalma hozzászólására (») Júl 22, 2013 /
 
Valamit elköthettél azon a kapcsoláson, mert igazán semmi sincs benne, ami elronthatná a működést ilyen szinten. Lásd a bemenetén egy szimpla emitter követő van, a potival szabályzott műveleti erősítő az nem vesz részt a jel továbbításában, az csak a tranyó és a fet szabályzójelét állítja elő. A fet az pedig csak egy szabályzott ellenállásként söntöli a jelet. de nem is halad át rajta a jel.
Mivel, a bemeneti emitter követő után a fet söntöli a jeledet, ami egy bizonyos jelszint alatt teljesen kisöntöli így zajkapuként működik, nagyobb jelé hatására lezár, vagyis csillapítás nélkül engedi a jelet a kimeneti műveleti erősítőre, ami teljes visszacsatolással a jelet, nem bántja.
Vagyis, a bemeneti emitterkövető és a kimeneti műv.er. között a fet söntöl, ha a jelszint elér egy beállított alacsony szintet, amit TE határozol meg a emitterkövető utáni műveleti erősítő erősítésével, illetve a tranyó és fet szabályzó feszültségével.
Hozzávetőleg ennyi. Térj vissza az eredeti 4-potis kapcsoláshoz, és annak az értékeihez, attenuator poti rövidzárral helyettesíthető, a maradékoknak elég a 100Kohm.
Szkóp helyett jobban járnál egy jelnyomozóként egy erősítőbemenettel vizsgálódnál, és füllel hallgatnád a jelutat nyomozva, hogy hol akad el a jel. Esetleg a fetet kiforrasztva, nézd-hallgasd, hogy hogyan alakul. Mert a kritikus pontja egyedül a fet, és a tranyós szabályzó jel kialakítás, és annak a működése.
(#) Gránátalma válasza dokidoki hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Közbe nézem szinusz jellel, már a bemeneti tranyó emitterén torzul a szinusz hullám alja. ahogy tekerem a potit pedig csökken a jel és még torzabb lesz, pedig a poti le van választva kondival.
(#) Pufferzsola hozzászólása Dec 14, 2013 /
 
Üdv.

Ha már van rá topic, akkor ide írom. Elektromos gitárom van, belső kábeleket leárnyékoltam alufóliával, passzív a cucc, szóval semmi elektronika nincs benne, ha a két potméter nem számít annak Szóval. Ha Aux kábellel kötöm a gépre, semmi gond, de ugye ilyenkor kell egy átalakító, ez utóbbi viszont kezdett kontaktos lenni, ezért vettem kéteres árnyékolt kábelt, egy 3,5-ös és egy 6,5-ös szerelhető, fémházas Jack csatit, és összepakoltam, szépen illedelmesen, forrasztással stb. Ezzel a kábellel viszont iszonyatosan zúg a rendszer, és a zúgás megmarad akkor is, ha a kábel végén nincs gitár, és csak úgy van a levegőben a csatlakozó. Monó csatlakozóim vannak, szóval a két eret összesodorva forrasztottam be, ebből gondoltam hátha az lehet a baj, ezért az egyik végén elvágtam az egyik csatlakozónál. A zúgás azonban megmaradt. A kábel 2+-0,5m hosszú. Valaki tipp? Azért nem értem, mert elvileg az Aux kábelem nem szigetelt ... O.o
(#) Pufferzsola hozzászólása Dec 19, 2013 /
 
Valaki valami ötlet?
(#) Longa György válasza Pufferzsola hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Mérd meg nincs-e szakadás vagy érintkezési hiba.Abemenet nyitottságára utal a búgás.
Következő: »»   6 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem