Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Motorosok közti komunikáció
Lapozás: OK   1 / 2
(#) welger hozzászólása Márc 16, 2006 /
 
Hali!
Szükségem lenne egy olyan intercomra amely két bukósisakba épített headset között létesít kapcsolatot. Motorosok is használnak ilyet, én repüléshez használnám. Továbbá szeretném hozzákapcsolni a reprádiómat is.
A Lidl áruházban volt hasonló akcióban a múlt héten, de lemaradtam róla.
A headset-jeim hangszórója 2*0.25W monóban bőven megfelel tehát kb 0.5 w-os erőlködö kell hozzá. Jó lenne sisakonként külön megoldani a hangerőszabályozást.
Ha valaki ismer ilyet, kérem segítsen!
Thx!
(#) Kera_Will válasza welger hozzászólására (») Márc 16, 2006 /
 
Igazándiból neked 2 darab "roncs" zsebrádió is meg teszi aminek a hangfrekis fokozatai jól működnek.
(ja olyanok amiknek jól elkülöníthető fokozataik vannak )
Azon kívül bármilyen "házi telefon" kapcsolás amiben 2 - 3 tranzisztorból kialakított erősítő kapcsolás van.

Érdekesebb az energia igényed és a repülés időtartama.Ez befolyásolja azt hogy milyen alkatrészekből lenne érdemes építeni a rendszert.

Beszéd váltó kapcsolók beépítése is szükséges,
1 keverő pultot is kell csinálnod mert legalább 6 eszköz van amit szeretnél üzemeltetni.
Mik is ezek:

1. repülő rádiód mikrofon/hangszoró
2. interkom1 mikrofon/hangszoró
3. interkom2 mikrofon/hangszoró

Ezek közt milyen "prioritási" viszonny lépjen fel ?
A interkomban mindig szeretnétek 1mással beszélni.
Reprádióból/ba mindketten/egyedül akartok szólni/hallani stb .

Ezt is figyelembe kell venni majd a csatlakozok beszéd irányok kialakításakor.

Bocsi hogy ha kicsit bonyolítottam volna a problémádat.
De világosan kéne látni mi is lenne a célszerűbb/egyszerűbb megoldás.
(#) szabi83 válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 16, 2006 /
 
ez is ide tartozik valamelyest sztem
ez is
vagy ez
meg ez

remélem segítettem

üdv
(#) Kera_Will válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 16, 2006 /
 
Igen én ilyesmikre gondoltam ... kösszi a keresgélést

csak majd 1 keverő kell a repcsi rádió és ezek közé ..
(#) welger válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 16, 2006 /
 
Köszönöm válaszod!

A gépem subaru 1.8 100Le motorral szerelt (12 voltos), tehát az áramellátással nincs gond.
A pilóta és az utas között folyamatos oda-vissza kapcsolatra van szükség. A reprádió hangját is szeretnénk mind a ketten hallani, viszont csak a pilóta mikrofonja küldjön jelet. A rádiónak külön adásindító gombja van, tehát a mikrofonjelet folyamatosan rá lehet küldeni, úgyis csak akkor továbbít, ha megnyomom az adásindítót.

A gyári kütyün van egy bekapcsoló és két poti amelyekkel sisakonként lehet a hangerőt szabályozni. A rádió hangerejét magán a rádión is tudom állítani.

Nem vagyok szaki ezért kérlek amatőr számára is érthetően válaszolj.
THX!
(#) Kera_Will válasza welger hozzászólására (») Márc 16, 2006 /
 
akkor inkább rajzolok csak kicsit később mert lassan indulok haza ...
Tehát nem annyira bonyolult a belkom drótozása a kívánt kommunikációs irányok szerint ...
(#) welger válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 16, 2006 /
 
Előre is kössz!
Vároma rajzot.
(#) szabi83 válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 16, 2006 /
 
most buktam a pontokat
(#) Kera_Will válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 16, 2006 /
 
Mért buktad volna ?!
Alkoss vmit Te is és Én is aztán majd ütköztetünk ...
hátha még jobb dolog sül ki belőle

több többet :eek2: a végén meg
(#) vicsys válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 16, 2006 /
 
Khmmm...
Járt utat a járatlanra....
(#) szabi83 válasza vicsys hozzászólására (») Márc 16, 2006 /
 
(#) Topi válasza welger hozzászólására (») Márc 16, 2006 /
 
Szorosan ehhez kapcsolódó fórum téma:
[link=http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_35.html]http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_35.html[/link]
(#) welger válasza Topi hozzászólására (») Márc 16, 2006 /
 
Engem a vezetékes megoldás érdekel, de hozzá kell kapcsolnom a reprádiót is.
(#) welger válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 25, 2006 /
 
Tökéletes választ eddig még nem kaptam, ezért magam rajzoltam valamit. Közzétenném véleményezésre.
A rajz alapját a szabi83 által ajánlott link adta.
Az ott található intercomot két részre osztottam (mikrofon és erősítő).A mikrofon részt megdupláztam és rákötöttem egy erősítőre. Ez a pilóta és az utas mikrofonja lesz. Csak egy erősítőt használnék, ezért beépítettem még egy hangszórót, így mindketten ugyanazt halljuk.
A reprádió alapban egy kb 0,5-1w os fülhallgató hangszórót hajt meg ezért azt 150n.en és 56-k-n keresztül kötöttem be az erősítőbe.
A bukómba épített mikrofon 2 érintkezős ezért a rajzon szereplő harmadik lábat az 1k-s ellenállással lehagynám.

Mellékelem a képet és kérném a szakikat, hogy véleményezzétek. Mik az esetleges hibák és hogyan javítsam őket?

THX!
welger.

2mic.GIF
    
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 27, 2006 /
 
Hi!

No előkerültem

Közben rajzoltam 1 keverőt.

Ami minden bemeneti csatornádat
mikrofon utas/pilota/reprádiohangszóró rákeveri a közös erősítőd bemenetére.

Közös erősítőd bármilyen erősítő lehet ami meg hajtja a 2 fejhallgatódat Utas/Pilota oldalakon.

A radio mikrofonjára a pilota mikrofonjelét vezeti ki.

Van olyan gyári adóvevő aminek az adásra kapcsolása így történik ahogy a PTT gombot bekötöttem a rajzon. Tehát ha a mikrofon meleg pontját 1-10 kiloohmos ellenállással a földre, negativ pontra kötöd akkor megy adásra.Ezt nézd meg az adóvevőd adatlapján lévő külső mikrofon csatlakoztatásáról szóló leírásban ha éppen máshogy lenne mindenképp nézz utána!!!!!!

A UTAS/PILOTA mikrofon elektret tipusú, minden esetben így kell bekötni. 2 kivezetése van 1ik maga az egész ház ami földre megy,
másik a jel kimenete.Ennek 1 munka ellenállásra kell kapcsolódnia , ez az ami a tápfesz fele megy. Ezen keresztül kap tápot is egyben.

A P1 - P2 potencióméterekkel tudod az mikrofon csatornák erősítését beállítani.

P3 potival a reprádió hangerejét tudod beállítani.
P4-el a reprádióra jutó mikrofon jelszintjét szabályozhatod.

Ui.: BOCS! mic utas / mic pilota fel cserélődött igaz elég késő volt már ...

belkom1.gif
    
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 27, 2006 / 4
 
Hi!

Ne hari! De elkövettem 1 kis elkötést
!!!

Ilyen későn/korán már/még ne hagyjátok hogy írjak is valamit ide :yes: ! Köszönöm!

Szóval a lényeg hogy a mikrofon erősítő potik csúszkái és álló részeit összecseréltem !!!
Itt van az újabb javított rajz !!!

Közben megjegyzéseket is fűztem hozzá ...
Pl.: dinamikus mikrofon erősítővé lehet alakítani ha az elektret mikrofon részére berakott munka ellenállást elhagyod . Akkor csak csatoló elektrolit kondenzátor marad a bemeneten.
A P1, P2 ilyen módon való bekötése széles erősítési tartományt biztosít. kb.: 0-100 szoros közt.
Mivel maximum esetben : a 1M / 10k = 100.
Minimum esetben pedig 10k/0 = 0.
Ha a trimmerpotit kicseréled nagyobbra akkor nagyobb erősítést is betudsz állítani mint 100szoros.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 27, 2006 /
 
no itt a végén is 10k/1M = 0.01 !!! tehát csillapító is a tag 1ben 0,01 - 100 erősítést tudsz beállítani

és nem 10k/0 és az nem 0 hanem végtelen lenne
(#) welger válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 27, 2006 /
 
Köszönöm az alapos munkádat! Elfogadom megoldásnak.
A héten én is gyengén állok szabadidővel, de igyekszem megcsinálni és leírom, hogy mükszik.

THX!
welger.
(#) Kera_Will válasza welger hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
Még 1 kis apróságok ... sztem nagyon nem kell hangerő szabályzó se .. esetleg csak hangosabb legyen .
Repcsin van is zaj rendesen ... .

Military kivitel kell neked, ott sincs halkitás nagyon vagy fix állandó hangerőtől felfele lehet csak növelni.

Repcsirádiód hangerő potiját ne nagyon tekergesd el mert akkor a trimmerrel beálltott érték is változni fog.
Érdemes 1 fix közepes értéket megjelölni/jegyezni amire állítod a vevő hangerő szabályozóját.


Ez részben jó is lehet ... tudsz bejövő jelet növelni csak ne torzitson nagyon ...

Ügyeseb esetben lehetne bonyolítani a dolgot 1 ugynevezett AGC áramkörrel kiegészíteni ami meghatározott jelszint tartományban állandó kimenő szintet biztosít.(amolyan "bolond biztossá" tehető a rendszer valamekkora közepes hangerőt adsz neki és utána nem kell vele törődni.)

A trimmerek segítségével lehet belőni majd a jelszinteket amiknél még nem torzit a fejhalgatódban a jel.
Adó irányban is ez a helyzet a mikrofon bemeneten lévő potit addig kell állítani míg a kontroll vevőben nem kezd el torzítani a jeled.

Össze gerjedésre is vigyázni kell pláne a fejbeszélő készlet esetében !!!
Ezen elvileg a P1 P2 mikrofon erősítés szabályzó potikkal tudsz segíteni. No meg a fejhallgató erősítőn is.
Külön független erőlködőt is tehetnél a keverő kimenetére UTAS/PILOTA pl.: 2db lm386-os ICből.
Igy jól lesznek lezárva az erősítők terheléssel.
Most ha 1 erősítőre 2 hangszórót kötsz akkor párhuzamosan érdemes inkább de akkor feleződik a terhelés impedancia értéke ezért jobban terheli az erősítőt.
De ha pl 2 darab sztereo fejhallgatót kötsz (32 ohmosak általában ) párhuzamosan akkor negyedelődik és pont 8 ohmra jön ki !
Természetesen mind a 4 darab fülest párhuzasan monoba kell kötni egymással.

Potik jók de ha sikerült vmi jó állapotot elérni akkor érdemes megmérni a csúszka és a 2 fix láb közti értéket meg mérni és potik helyett közeli FIX értékű ellenállást tenni.
Miért is ?! Mert repül/mozog/remeg ...stb ... ez meg 1 kis káhás hibát eredményezhet idővel.Jó minőségű potikkal azért nem lehet gond remélhetőleg.
No meg a madzagozás pláne a füles és a miki madzag az inkább legyen valami "bivaly kötőfék" vezeték mert nem igazán jó ha hamar eleszi a töredezetség.

Háát hirtelen ennyit.
(#) Kera_Will válasza welger hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
Hi!

Elvileg itt a full verzió ...

ha vmi kérdéses akkor írjál.
(#) damatic válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
És ehhez mit szóltok mint mikrofonerősítő?
(#) Kera_Will válasza damatic hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
JÓ kis szintre ok ...csak nem miki kis szintű erőlködés kell hanem éppen külső hangszóró jelkimenetet kell meg zabolázni .
(#) damatic válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
Ember, ha neked van egy kompresszált, limitált jeled, amit lesugárzol FM-en, akkor az tuti nem lesz sem hangos, sem halk a vételi oldalon, ha már egyszer kondícionálva van a jel, és be van állítva egy ideális hangerőre fixen. Sőt a rádióátvitel jellemzői miatt (a halkabb hangok elvesznek az éterben) előnyösebb is, ha egyből a mikrofon jelét kompresszálod, és úgy kerül az adóra. Ezt a nagyok is így csinálják (rádiók).
(#) Freddo hozzászólása Jan 8, 2007 /
 
Sziasztok !

A segítségeteket kérném.
Én egy olyan szerkezetet szeretnék készíteni, ami a motoron ülő két személy közötti kommunikációt valósítja meg vezetékes módón. Ez egy mono, de duplex kommunikáció lenne. Érzésem szerint ez megvalósítható két darab egymástól független mono erősítővel, aminek a bemenetén egy kondenzátor mikrofon, a kimenetén pedig egy fülhallgató lenne (32ohm). A tápfeszültség lehet akár alkáli elem (9V), vagy esetleg motor aksiról (12V) is táplálható.
Megköszönném, ha segítenétek, küldenétek nekem ilyen erősítő kapcsolást.

Előre is köszönöm !
Tibor
(#) dbase hozzászólása Jan 8, 2007 /
 
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_35.html
Azaz:Sisakbeszélő, avagy kisteljesítményű adóvevő
(#) Freddo hozzászólása Jan 10, 2007 /
 
Köszönöm a segítséget, először ezzel a kapcsolással próbálkozom:

http://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?fn=d22295e4afab711...ic.GIF

Egy olyan kérdésem volna, hogy a szél által okozott zajokat hogyan tudnám kiszűrni?

Tibi
(#) welger válasza Freddo hozzászólására (») Jan 10, 2007 /
 
Üdv!
Az alábbi rajz megépítéséről engem lebeszéltek, mert elég nagy a háttérzaj és ezt nem tudja kiszűrni.
Még nekem sem sikerült működőképes intercomot építenem. Részben szabadidő hiányában. A linkelt rajzok nagyrészét megépítettem, de nem igazán úgy működött ahogy elvártam.
Ha lessz időm én mindenképpen a következőkből fogok építeni:
Conrádnál találtam mikrofon előerősítőt:
http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&cid=VkZaU1ZrMVZNVVZVV...ZPUT09
Építek hozzá erősítőt amely az előerősített hangot 0,5-1w hangszórónak megfelelőre növeli. Pl amit Kera_Will rajzolt nekem:http://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?fn=c9e28df84c3f4d2...86.gif
Vagy valamilyen építőkészletet, ha találok.
De lehet ilyet készen is venni a conradnál 23000-90000 huf.ért
Egy másik lehetőség, hogy az alábbi, halláskárosultak számára kapható zajerősítőt megbuherálja valami hozzáértő, de lehet, hogy elég csak mikrofont cserélni rajta:http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&cid=VkZaU1ZrMVZNVVZVV...ZPUT09

Ha sikerül valamit építened, kérlek írd le a tapasztalataidat.

welger.
(#) dbase válasza Freddo hozzászólására (») Jan 10, 2007 /
 
Szivaccsal a mikrofonra.Vagy gége mikrofon kell.
(#) Freddo hozzászólása Jan 11, 2007 /
 
Köszi a segítséget, a conrados cucc az jónak tünik, a halláskárosult készülék szerintem nem jó, mert pont a szélzajt fogja felerősíteni.
Ha előbb tudom ezt a conrádos kütyüt, csak ezt vettem vóna
Most megépítettem egyet : http://www.redcircuits.com/Page78.htm
Ezt. Működik, csak nagyon búg...nem tudom mi lehet vele, kicsit tornázok rajta, ha nagyon nem megy, akkor marad a conrados kütytü...
(#) Freddo hozzászólása Jan 11, 2007 /
 
http://www.d-audio.hu/product_113/category_53/product_info.html

Ezt most találtam !!
Olyan mint a conrad, és csak 470.- Ft
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem