Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Érdekességek
 
Témaindító: Gatery, idő: Szept 5, 2006
Lapozás: OK   92 / 610
(#) pucuka válasza kérdező hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
A többszörös sodrásnak egyrészt mehanikai, technikai, másrészt elektromos okai vannak. 400 Hz -en már érezhető a skin hatás, nagy áramok esetén jól jön a sok elemi ér. A sodrott, amúgy is nehéz kábel sokkal könnyebben hajlítgatható, és nem daruval kell a helyére passzolni.
(#) kérdező válasza pucuka hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Talán még a zavarkibocsátás is kisebb? A rádiókban, erősítőkben is gyakran sodrottan vezetik a fűtést a csövekhez.
Nem semmi ez a 400Hz. Kb. mióta használják? Gondolom Amerika miatt terjedt el a 115V.
Régen a szovjet gépeken is ez a feszültség volt.
(#) Gafly hozzászólása Okt 13, 2013 /
 
Most van egy érdekes cikkaz Indexen, azzal a címmel hogy Itt megy levegő és a macska a parlamentbe
Semmi politika, de érdekes. Egyszer én is szívesen megnézném...
(#) Gafly válasza kérdező hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Idézet:
„Összesodorva csak prakitkusságból van.”

Telefontechnikából való példát hoznék erre, a légvezetékből a 3mm-es bronz az még egy szálból van, a 7*1.35-ös alumínum az már (amint a neve mutatja), 7 elemi szálból. És semmi köze nincs a skin hatásnak hozzá, csak már ebben a keresztmetszetben olyan lenne mint egy sétabot, a hálózatos telefonszerelő meg mint a Laokoón csoport
Idézet:
„Előfordul egy-két érdekesség a repülőtereken.”

Ez így van
Idézet:
„Antennák, radarok, adócsövek -nem tudom, hogy mostanában milyen csöveket használnak, gondolom magnetront igen- inverterek, umformerek, és sok más jó cucc.”

Az umformer és az inverter nem cső. Meglepő módon már alig-alig vannak szolgálatban csövek. Jó, a lokátor végfokában még talán.
Idézet:
„Sajnos ami igazán különleges, oda nem engednek be.”

Tessék jönni velünk kirándulni/üzemlátogatni és akkor beengednek érdekes helyekre...
(#) kérdező válasza Gafly hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Azt tudom, hogy az umformer, és az inverter nem cső. Az egyik forgó gép, a másik félvezetős teljesítmény elektronika. Apukám a müncheni reptéren dolgozik, és bevitt egyszer. Ott nem lehet csak úgy járkálni, mint egy vasútállomáson. Egyszer azért megnéznék egy adót, pl. a Solti 2MW-os nagyadót, vagy Lakihegyet. Mármint az adótermet. Egyébként a nagyobb URH műsorszóró adók végfokozataiban van még cső?
(#) kristikoma válasza kérdező hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Idézet:
„Egyébként a nagyobb URH műsorszóró adók végfokozataiban van még cső?”

Ez engem is érdekel. Így látatlanban nem valószínű, mert például a budapesti nagyadó néhány programot kb. 80kW csúcsban adja, itt elektroncsövet nem valószínű, hogy alkalmaznak. A solti nagyadóból már visszavettek, 1MW csúcsban. Attól még valószínűleg csöves.
(#) kérdező válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
A solti nagyadó szerintem biztosan csöves. A lakihegyi is elvileg az (valami kisebbségi rádiót ad, különféle nyelveken). Egyszer Lakihegyre jó lenne benézni. Ott talán még az eredeti elektronika üzemel.
(#) Gafly válasza kérdező hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Sajnos Paks sem Solt sem jött össze HE szervezésben, érdeklődés hiányában. Paksot megoldottam magam, Soltra még gyúrok...
(#) kérdező válasza Gafly hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Paksra én is szívesen elmennék, de még nem sikerült. Nemrég a gimivel mentünk volna, de pont előtte költöztünk Németországba...
Azért valamikor egy nyáron csak bejutok.
(#) kristikoma válasza Gafly hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Pakson magam is jártam az iskola szervezésében, de ugyanígy eljutottam Albertirsára is.
(#) szamóca válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Irsán a MIRSA-n kívül van valami?
(#) kérdező válasza szamóca hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Ott tudtommal a 750kV-os alállomás van. Azt is érdemes lenne megnézni, nem akármi.
A nyáron körbevonatoztam a Balatont, és megnéztem a Balatonszentgyörgyi autotranszformátoros állomást. (50/25kV)
(#) dokidoki válasza kérdező hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Egy ismerősom járt bent, van tőle egy kalapnyi képem.
(#) kérdező válasza dokidoki hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
A 750kV-nál fázisonként külön trafók vannak? El tudod küldeni őket?
A GANZ trafók a világ legjobb trafói. Gyártják még?
(#) Gafly válasza kérdező hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Ha már ennyire érdekel a téma, akkor itt van neked egy kis olvasnivaló. El leszel vele egy darabig
(#) kérdező válasza Gafly hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Köszi. Ezt már elolvastam. Jó leírás. Van egy bonyolultabb is, sok-sok képlettel.
(#) Marko Ramiusz válasza kérdező hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Szia, kérdező! A bonyolultabb leírást meg lehet valahol találni, érdekelne. Üdv.: Yoe
(#) dokidoki válasza kérdező hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Igazat megvallva nem értek hozzá, de van egy kép ami válaszolhat erre, nekem az sejlik, hogy külön trafó van fázisonként.

Kép 032.jpg
    
(#) Gafly válasza dokidoki hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Az említett linken van egy csomó link fényképekkel. Meg a leírásból is kiderül, hogy kűlön trafók vannak.
Kíváncsi lennék az műszaki okára, mert így sokkal több anyag kell bele.
Na jó, azért sejtem
(#) kérdező válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Szia!
Itt a "bonyolult" leírás. Részletesen leírja a dolgokat. Azért vannak elég macerás képletek.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2013
(#) dokidoki válasza Gafly hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Szerintem, komoly kihívás kezelni a 750kV feszültséget főleg ezen a teljesítményszinten, meg egy trafó olaj nélkül is 270tonna... Három fázis egyben igen durva lenne.
(#) kérdező válasza dokidoki hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Hát igen. Ez valamivel nagyobb mint egy telefontöltő. Az adattábla alapján több trafó van. Érdekes, hogy a fázisokat a b c-vel jelölik a megszokott R S T, vagy a nyugati L1 L2 L3 helyett.
(#) kristikoma válasza kérdező hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Szerintem nem érdekes a jelölés, mert a 3 fázisú trafóknál régebben volt ez a jelölés. Igen, több trafó van ott, de már nincs a csúcsra járatva az állomás. Ettől függetlenül a kompenzálásnak mennie kell, a tekercseket hűtő ventillátorok elég nagy zajt termelnek. Muszáj feszültség alatt tartani az egészet.
(#) kérdező válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Ha pl. feszültségmentes lenne évekig, mi történne? (Azon kívül, hogy felmászhatnak, és ellophatják a vezetéket.)
(#) kristikoma válasza kérdező hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Hát nem azon kívül, mert a szaki ezt említette. Látható a Mavir honlapján, hogy van import bőven. Valamelyest működik, bár lehet, hogy a 400-as távvezetéken jön inkább a delej. Ha feszültségmentes lenne, akkor az pénzben egy évi költség menne ki az ablakon, egy javítás idejéig, nemhogy egy évig!
U.i.: A javítás úgy történik, hogy egy Faraday-kalitkában van a szerelő, de neki elvileg semmi baja.
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2013
(#) kérdező válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Ha már rajta van a dróton, nem lesz baja, hiszen a verebek is ott ücsörögnek, pláne ha még fémszálas ruhában van. De hogy megy oda? A szigetelésen nem lehet átmászni, mert hamar pecsenye lenne az illetőből.
(#) kristikoma válasza kérdező hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Ne aggódj, verebeket nem lehetett a vezetékeken látni. De pont ez a lényeg, nem fog megsülni a szerelő, mert az áram a könnyebbik utat választja. Nem fémruha, hanem kalitka van tudomásom szerint.
(#) kérdező válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Ha most is van import, akkor rajta van a 750kV? Export is szokott lenni ezen a vonalon?
(#) kristikoma válasza kérdező hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Igen, rajta van a nagyfeszültség. Export akkor van, ha valamelyik országnak kell energia és nekünk van felesleg. Ilyenkor az adott ország megveszi. Ritkán van export, mert az ukránoknál több nagyteljesítményű erőmű van, itthon meg a csúcs-, illetve a szigetüzemű erőműveket nem éri meg állandóan üzemeltetni, ezek általában gáz, illetve olajfűtésűek. Előnyük az, hogy gyorsan beüzemelhetőek, ez kb. 8 perc.
(#) Csongi_ válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 14, 2013 /
 
Udv!
Elnezest kerek, hogy csak igy kozbeszolok, de olvasgattam a hozzaszolasokat, es a karbantartas/szerelesrol ez jutott eszembe. Nameg a femszalas fuharol.
Következő: »»   92 / 610
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem