Fórum témák
» Több friss téma |
Hali!
Én műanyag edényben tárolom, melegítem, használom.A melegítést úgy oldottam meg, hogy forró vízbe helyeztem a vaskloridos edényt, és már használtam is, de 1 idő mulva így is túlsokáig tart.
Igen ezt én is így szoktam csinálni, de most olvastam, hogy akvárium melegítővel melegítitek ezáltal 5 perc alatt is le marja NYÁK-ot
Igen ezt olvastam supi, de az 5 perc nem ezen múlik.
Azért a vaskloriddal óvatosan! Régebben rengeteget nyúlkáltam benne, aminek az eredménye az lett, hogy nem nől rá a bőr a körömömre, állandóan bereped vérzik,stb.
Ezt csak azért mondom, mert olvastam egy hozzászólást, hogy csak sárga lesz a kéz, de nem mar... ez így nem igaz Persze 1-2 alkalom még nem tragédia, de hosszabb távon használjatok kesztyűt. A melegítésre megfelel az üvegbúrás akváriumi vízmelegítő, persze ezt is csak jól szellőztetett helységben szabad végezni (a gőze ártalmas a szemnek, és a légutaknak) Tárolás: mindenképpen jól zárható üveg, vagy műanyag edényben (befőtes üveg esetén a fém kupak alá célszerű celofántot rakni). Csapba lehetőleg ne öntsük (persze hova máshova), ha mégis akkor csak folyó víz mellett, hogy hígguljon. Fém felületekre pedig lehetőleg ne kerüljön, mert szinte azonnal nyomot hagy.
Így van! Aki már lélegezte be a gőzét, az tudja, hogy marja de cefettül a légutakat!!!!
a sósavas módszer is
még nem próbáltam a vaskloridot... szerintem jó a h2o2+sósav
Hali !
Szeretném kérdezni: a sósavas oldat is többször felhasználató, kb mennyi ideig tart a maratás?
Hali!
Nekem a maratás 1-4perc! Felhasználható később is, csak kell hozzá önteni egykis h2o2-t! Vigyázz vele mert nagyon büdös! üdv.
Hi !
Köszi! OK. Mostmár van elég info, hogy én is kipróbálhassam Mindenkinek köszönöm!
Hello lenne egy kicsit kémiai jellegű kérdésem
A vaskloridnak milyen fém áll ellen ón? cink? acél? azt tudom, hogy a rézen kívül az aluminium is hevesen sőt hevesebben reagál rá de jó lenne tudni, hogy az üvegen a fán és a műanyagon kívül még mi áll ellen neki...
Nem vagyok biztos, de talán a saválló acél...
Pedig ott lehet venni, csak ne nagy mennyiséget akarj!:no:
200g felett már annak tartják. Azért nem akarnak veled foglalkozni, mert külön kell rendelniük, és mint tudod, az fárasztó. No, meg szépen kell beszélni a gyógyszerészkisasszonnyal:yes: Kb 1,5dl-es üvegben, 100g-os kiszerelésben, légmentesen lezárva. Kell ennél jobb?
Hát, mondjuk a gyémánt.
Fémből meg valsz. az arany. Vigyázni kell, mert az anyu rozsdamentes mosogatóját is kikezdi! Tárolásra jól záródó üveg, v. műanyag edényt, kevergetésre, pedig műanyag pálcát (pl: nyákból levágott csík) használj. A sósavas, maratás valóban gyors, de nagyon agresszív. Csak szabad levegőn (udvar), nagyon jól szellőztetett helyiségben szabad használni! Én nem használnám.:yes:
Hi !
A link tényleg jó...! Én más aránnyal dolgozok 5:2:1 /víz, sósav, hidrogén-peroxid/ így ha beleteszed, egyből elkezd pezsegni, felette érezni a meleg levegő áramlását, és mivel gyorsan mar nincs ideje alámarni. Én sima papírt használtam. Lényeg: Először nagyon sokáig hagyjuk ázni, aztán nem a sarkon kezdjuk el húzni, mint a képen láttuk, mert akkor lejön a keret, hanem az oldallal párhuzamosan, lehetőleg középen, utána óvatosan lesimogatjuk a maradékot , aztán ugye az oldat. Elcseszni valójában szerintem csak a vasalást lehet. Ha sokáig melegíted, akkor éppen leég a festék. Nekem sima paírral sikerült, jól rányomtam, éppen barnulásig melegítettem a lapot. A NYÁK-ot én nagyon finom smirglive/polirozó/ tisztitottam fémesfényűre, majd alkohollal lemostam, a csiszolástól érdesebb lett, ez is javította a festék tapadását. A maradék festéket maratás után acetonnal /körömlakk-lemosó/ lemostam. íme az eredmény, első próbára. Ja és ha látod, hogy a festék nem tapad rendesen, vagy simításra lejön, ne is próbáld maratni, acetonnal mosd le és inkább kezdd újra! Náhol az árnyékosabb foltok, azok az acetonnal elkent festék maradványai, égegyszer át kell mosnom... Amugy a nyákot szkenneltem, szóval a minőség nem tökéletes...
hi!
azt szeretném tudni , hogy a telített gyorsmarót (TN150) hova lehet tenni, hogy lehet megsemmisíteni? A választ előre is köszi! Üdv.
Vigyázni kell vele...
Egyik osztálytársamnak elkezdett vérezni az orra, mikor föléhajolt, én meg köhögtem, a szemet is csípi... Nagyon erős... Nekem egy fém kanalat is szétmart...
úgy sikerült rövid maratási időt elérnem, hogy egy állványzat segítségével a panelt vízszintes állapotban az edény fele magasságnál megtartottam. ezután annyi tn150-et öntöttem bele, hogy a folyadék a felületi feszültségénél fogva fusson rá a panel alsó felületére. az oldáskor keletkező anyag sűrűsége nagyobb a vaskloridénál, így az azonnal lesűllyed ill. van lehetősége a friss vaskloridnak odaféni a maratandó felülethez. ezzel a módszerrel 15 pecrces maratási időt sikerült elérni a 3éves (!) számtalanszor használt vaskloriddal.
többet ért ez, mint akarmilyen melegítés vagy kevergetés - már csak azért is, mert a kétoldalas panelnek csak az egyik oldalát érte az oldat, így külön-külön lehetett fotózni mindkettőt.
Mit ne mondjak...
Elég hosszú idő, ne légy rá büszke, még ha 3 éves is a lötty.:no: Az anyag akkor megy tönkre, ha használod, mármint maratásra, az állásban nem. Ennél sokkal régebbit is használtam már. Ha nagyobb mennyiséged van, a használt löttyöt ne keverd össze a még "szűzzel", ill. ha kezd lassan dolgozni, akkor egy kevés vízzel higítsd, és egy kis sósavat is önthetsz hozzá. (Feloldja a lötty alján összegyűlő, ill. lebegő szemcséket). Melegíteni, meg mindenképpen célszerű, a 15 min-ből, egyből barátságosabb kb 4-5 min lesz. Attól még az 5leted tetszik, kipróbálom.:yes: Ezzel nem kell kevergetni, az 5let cool!
Volt azért az az oldat jópárszor használva azelőtt. :yes:
Köszi az ötletet, bár mostanában már nem nagyon foglakozok nyákgyártással - ezt inkább rábízom egy cégre, melyet hosszas keresgélés után sikerült megtalálnom. Asszem mindenkinek így a legjobb. :yes:
Megtudhatjuk?
Egyébként nagyon nagy felület maratásához elegendő 100g vasklorid, nem is hinné az ember gyereke.:yes:
mire vagy kíváncsi?
nemtom pontosan hányszor használtam a vaskloridot de gondolom inkább a nyákgyártás érdekel: http://www.globeltron.hu/ én elégedett voltam velük.
"gondolom inkább a nyákgyártás érdekel"
Köszi, talált.:yes:
Legalább egy évtizede használom a sósav/peroxid keveréket a vasklorid helyett: nem kell melegíteni, átlátszó folyadék. Természetesen gázok keletkeznek, amivel számolni kell!
Vettem 0,5 liter 32%-os sósavat és egy liter 30%-os peroxidot (H2O2). Beszereztem különböző méretű műanyag (téglalap és négyzet formájú) edényeket, hogy mindig csak a minimális, de elegendő anyag kerüljön felhasználásra a NYÁK méretétől függően. A sósavat felhígítottam 10-15%-ra (most éppen 10%-at használok). A kiválasztott edénybe öntök minimális, de legendő mennyiségű sósavat, mert ez a könyebben beszerezhető. Ezután öntöm hozzá a peroxidot. A peroxid a sósav mennyiségének kb. 10%-a, mely fokozatosan növelhető mennyiség. A hozzáadott peroxid mennyisége határozza meg a maratás sebességét. A "maratás sebessége" jól látszik a folamatosan keletkező buborékok mennyiségén. Vigyázat, gázok keletkeznek! Kezdőknek: Hígításkor a sósavat öntjük a vízbe és nem a vizet a sósavba (gimnáziumi tananyag). A sósav és a peroxid nagyon agresszív anyagok, mégsem térnék vissza a vaskloridra.
Még jó, hogy a vaskloridból nem keletkezik klórgáz(!!!) legfeljebb kis sósavgáz. Remélem a klór élő szervezetre gyakorolt hatását nem kell senkinek taglalni...
Azért csak óvatosan ezzel a HCl+H2O2 keverékkel! Jól szellőztetni!
Szerintem azért tudsz csinálni klórgázt belőle, ha mondjuk egyenáramot vezetsz bele. de azér ne próbáld ki.
Ezzel pláne óvatosan: " legfeljebb kis sósavgáz)", mert ilyen, nincs!:no:
Amit Te annak gondoltál, a felszabaduló gáz, az klórgáz. Ha ezt elnyeleted vízben, kapod a sósavat.:yes: A vaskloridos módszernél minimális agresszív gáz szabadul fel, amíg a sósav-peroxidos módszernél nagyon sok! Azt hiszem még jól emlékszem rá, pedig régen póbálták beleverni a buksiba.
asszem te mondod jól.
nem azon kell morfondírozni, hogy vajon milyen gázt szipóok be itt a lötyiből már egy fél órája, legyen az vaskloridos vagy peroxidos, hanem hogy mi a fenének szipózom. Nyitott ablak, jó szellőztetés, nem szipózni. Gumikesztyű, nem fogdosni semmit össze. Pláne nem a lakás bűtorait utána. És kész. Egyik eljárásban használt anyag sem gyógyszer. egy kedves ismerősöm anyukája kérdezgeti még mindig, miután kérdeztem, tud-e vaskloridot szerezni, mert patikus, hogy ugye nem bombát akarok csinálni. aranyos.
Tény, hogy egyik módszer sem veszélytelen/egészséges...
Szerintem a legjobb, ha az udvaron csinálod, ott nagy baj nem lehet... /a kutyára azért figyelj! , mert rámegy aztán Kormosból lesz Kókuszgol(y)ó/
"Még jó, hogy a vaskloridból nem keletkezik klórgáz(!!!) legfeljebb kis sósavgáz. Remélem a klór élő szervezetre gyakorolt hatását nem kell senkinek taglalni... Azért csak óvatosan ezzel a HCl+H2O2 keverékkel! Jól szellőztetni!"
1.Kémia!!! Lehet, hogy nem jól fogalmaztam, bár sztem érthető. A vaskloridból a hidrolízis folytán keletkezik kis mennyiségű HCl, az oldatot ha melegítjük ezért érezhetjük a szúrós szagát! És ezért zavarosodik meg az oldat. 2. kémia!!! 2HCl + H2O2 = Cl2 + 2H20 egyenlet szerint zajlik a keverékben a reakció, ezért pezseg az oldat, a kezdetben nascens(atomos) állapotban lévő klór végzi nagyon gyorsan a réz leoldását! 3.Sósavat nem a klórgáz vízbe vezetésével gyártanak hanem HCl gázt oldanak vízben, amit müanyagipari melléktermékként kapnak, régebben H2+Cl2 keverék elégetésével kaptak! (ez is kémia!!!) |
Bejelentkezés
Hirdetés |