Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Az AFC az Automatic Fading Correction (vagy Control, ki hogy hívja), gyakorlatilag egy antennajeltől függő erősítésszabályozás, az elhalkulások (fading) kiegyenlítésére. Többnyire a demodulátor előtti csövekre szokták alkalmazni (előkör (ha van), keverő, KF-erősítő). A demodulátoron képződő hangfrekvenciából szűréssel előállított, lassan változó negatív egyenfeszültség, amivel szabályozzák ezen csövek erősítését. Ezért használnak ezeken a helyeken változó meredekségű csöveket, amik erősítése a negatív előfeszültségtől függ. Tehát a negatív előfeszültség nem csak a munkapontot tologatja, hanem az erősítést is változtatja.
Ha túl sok a negatív feszültség, lehúzza a csövek erősítését. Ilyesmi főleg akkor van, ha a szűrőellenállás értéke csökken, vagy egyéb hiba van, mondjuk a demodulátoron túl nagy áram folyik és ez megnöveli ezt a feszültséget. Bár ilyenkor torzítás is fellép. Ha megnézed egy ilyen csőnek vezérlőrácsfeszültség-anódáram diagrammját, láthatod, hogy erősen görbült, a lezárási pont (cutoff) messze a negatív tartományban van. Az állandó meredekségű csövek viszont eléggé határozott anódkönyökkel rendelkeznek, sőt, némelyiket ki is "hegyezik erre" (sharp cutoff). Szakirodalom van több is feltöltve a 4shared.com-ra, amik rádiójavítással foglalkoznak (Pabst, Gyurkovics stb.).
Köszönöm a rajzot!
Nézd meg a hangerő potiról is hogy brummog.
Ha innen jobban megy akkor a csatváltóban lesz a hiba ha innen is halk akkor a végfokban.
Hol is van egy csöves rádióban a csatornaváltó????
Jogos elírtam nem csat hanem hullámváltó.
Így már remélem senkiben nem marad képzavar. Kár hogy nem lehet javítani a saját hozzászólásban.
Orion 322 skálaégő lehetett gyárilag fehérre festve?
Vagy ebben a példányban valaki extrázott? Köszi a válaszokat.
Az ötvenes, hatvanas években szinte minden rádió skálaizzója gyárilag fehérre volt festve. Valószínűleg tompább szórt fényt akartak ezzel elérni.
Helyesbítek, ez persze csak a hátsó megvilágításra vonatkozik, az él-világítású skálákra nem.
Sajnos mind a 2 izzó rossz benne.
Van normál skálaégőm mivel lehetne befesteni?
Ne szenvedj a festéssel, inkább csak divat volt, normál külső szoba megvilágításnál nem nagyon látszik a különbség.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2015
Szívesen
Hasznosnak bizonyultak? Azért kíváncsiak lennénk, mik voltak a hibák és majd a megreparált remekműről is hallanánk örömmel.
Köszönöm nem szenvedtem a festéssel.
De ne csak dumáljak itt az eredmény: Öt hiba lett javítva. Szól AM FM minden müxik rendeltetés szerűen. Még a műhelyasztalon, de már összerakva.
Szép lett, gratula.
Nekem is tetszik. Még egy ilyent be fogok szerezni.
Egy tavaly év végi projekt: Videoton RZ4900 Zengő. Alapvetően működőképesen került hozzám, csak a két legfontosabb nem működött, a varázsszem, és a zengető. A zengetőt a magassugárzó hajtja, ezért itt kerestem a hibát, ami jól elvolt dugva: a magassugárzó vezetéke elszakadt, a membrán alatt, a zengető rugói mögött. Megforrasztottam, a varázsszemet pótoltam, és kész.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2015
Szerintem 2-3 héten belül megleszek vele,ugye mindig az idö hiányzik,mindenképpen referálok
ha kész.
Most egy Orion AR 604 van soron, és ehhez kérnék egy kis segítséget. Az URH egység hiányzott belőle, amit egy bontásból megmaradt egységgel pótoltam (valamikor régebben volt szó róla, egy OIRT-ra átalakított példány). Viszont nem nagyon akar működni. A hullámváltó csúszkákat rendbe raktam, az összes AM sáv tökéletesen, üvöltve szól, de az URH-n még csak az alap sistergés sem hallatszik. Az ECC85-öt kicseréltem egy biztosan működőre, de semmi változás. Kapcsolási rajz alapján mértem, a fesz. választó 220V állásában az egyik anódján a 120V helyett 140V van, a másikon 112V helyett 70V, ez gyanús. Mi okozhatja?
Előre is köszönöm.
Szerintem nem rezeg az oszcillátor.
Ha van szkópod, nézd meg URH állásban az ECH81 heptódarácsán, van-e váltófesz (10,7 MHz). Az, hogy miért nem rezeg, azt alkatrészméréssel kéne kideríteni. A kondikat zárlatra (trimmereket is) és kapacitásra. A két anód- és rácsellenállás értékét is meg kéne nézni, hogy stimmelnek-e. Aztán a csőaljzat jó-e, nincs-e korrodált forrasztás, érintkező, ilyesmi. Ezek alapdolgok ilyenkor.
A szkópom jelenleg javításban. A csőaljzat, forrasztások jók. Az alkatrészek megméréséhez rendesen szét kell szedni az egész blokkot (és akkor már vissza is alakíthatom), úgyhogy az a hét valamelyik napjára tolódik. Addig is köszi.
László Károly vagyok,új a fórumon.Csak azt szeretném kérdezni hogy van két 120 éves műszerem,Radványi Elek gyártmány.Apámtól örököltem.Szeretném tudni hogy milyen értékük van.
Ilyen állapotban? Szerintem egészen magas. Persze ez inkább piaci kérdés. Ha van rá kereslet - mint Amerikában - akkor magas. Ha nincs - akkor nulla De mindenképpen szépek dísztárgyként is.
Gyönyörűek, kiváltképp a balik. Érdekesség a cégfelirat: "Co.m.b.H", ez vegyesen angol, meg német. Company mit beschraenkte Haffnung (GmbH)
Ilyet is ritkán lát az ember, nagyon szépen megmaradtak.
Az oszcillátort rácsáram mérésével is ellenőrizheted, nem kell hozzá feltétlen szkóp.
Jó estét!
Ma este volt egy kis időm foglalkozni vele. Átnéztem az URH dobozt és találtam benne egy furcsa, a kapcsolási rajzon nem szereplő kötést (képen jelöltem). Fényképről összehasonlítottam egy másikkal, abban sincs. Kikötöttem, így a feszültségek rendbejöttek, de nem kelt életre. Nézzétek el járatlanságomat, remélem, jól mértem az ECH81-en rácsáramot. A képen pirossal jelölve, 0,5-0,7 μA. Jó éjt! |
Bejelentkezés
Hirdetés |