Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2609 / 3975
(#) zsoltee0001 válasza ferci hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Találtam 7,4-eset, összerakva tökéletesen működik, járatom pár órát, hogy megbizonyosodjak a sikerről.
Egyáltalán nem melegszik.
Üdv
(#) ferci válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Akkor talán nem is fog... - de arra is rá lehet tolni utólag is vmi miniatűr hűtő-gyűrűt.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
(#) usane hozzászólása Júl 29, 2015 /
 
Üdv!

Nem tudom hol tegyem fel a kérdést, úgyhogy jó lesz itt.
Az elektronika hogy bírja a mikrohullámokat? Ha egy beöntött kütyüt(műgyanta, beton, akármi) mikroban melegítek a belsejében mi történik? Nem főzni akarom, csak lassan szárítani.
Nyilván a kondenzátorok és a félvezetők a fő kérdés.
(#) ferci válasza usane hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Inkább ne tedd be.. - de ha kíváncsi vagy mégis, fogj egy kis tranyót, biztos van elfekvőben és nézd meg, jó marad-e.
(#) nagym6 válasza usane hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Ha csak apró fémdarabka van a mikróban, nagy szikrák, csattogás. Ezt biztosan nem éli túl elektronika. Inkább pld. grillsütőben 50 fokon.
(#) venndi hozzászólása Júl 30, 2015 /
 
Sziasztok!

Egy zajszűrőt szeretnék építeni ISP G-string. Amikor rákeresek az alkatrészekre, akkor ugyanazon a név alatt többféle típus is van, különböző karakterisztikákkal, pl a dióda 1N4148-ból Ezeket találtam: 75V 200mA, 100 V 150 mA, 100 V 150 mA. A kondenzátorokból szintén egy rakat van, pl 330nF: van 100V, 250V, 400V....R=5, R=7,5 R=15...Mire kell figyelnem, melyiket vegyem.
Egy dolgot nem találtam neten, THAT2181C. Ezt hol tudnám beszerezni?
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2015
(#) pont válasza venndi hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Mivel 9v-ról üzemel a készülék a dióda és kondenzátor feszültségekkel nem kell foglalkozni mindegyik jó bele. A kondenzátoroknál a jel útjába esők jó minőségűek legyenek(=drágább).
A keresett alkatrészekért kattints a saját hozzászólásod aláhúzott részeire.
(#) venndi válasza pont hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Kösz. Az ellenállásokkal se foglalkozzak? A listán pl csak 100K szerepel, HEstore-on pedig van fémréteges, szénréteges, %, W.
(#) ferci válasza venndi hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Ez leginkább ár-kérdés a te esetedben. Fémréteges, minél kisebb %-os, annál jobb.
A watt pedig 1-2 kohm feletti nagyságrendnél 0.125, 0.25. lehet. Ahogy elnézem, semmi különös, nagyobb teljeítményű rész nincs, tehát maradhatsz az előző wattos típusoknál.
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2015
(#) lukacsp válasza Brazsik hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Szia! Nem tudom mennyire árérzékeny az alkalmazás, de legjobban járnál egy az érzékelőhöz lehető legközelebb elhelyezett 4-20mA távadóval (pl.: ilyen), ezek után akár 2-nél több helyen is felhasználhatod a mérőjelet.
(#) venndi hozzászólása Júl 30, 2015 /
 
Ezen a képen van 3 narancssárga színű kondenzátor, ilyen nem találtam, tegyek olyan kocka alakút? Egyébként melyik a legjobb, a kerámiás, téglalap vagy a hengeres, vagy más-más funkciójuk van?
(#) ferci válasza venndi hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Válassz "téglalap" alakút.
(#) venndi válasza ferci hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Téglatest . Tehetek mindenhova téglatestet? Csak hogy minőségibb legyen, az pár forint ide vagy oda.
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2015
(#) ferci válasza venndi hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
A "lencsék" helyére ne, mert azok kerámiák.
(#) erdgab válasza venndi hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Szia!
Ahova tárcsa alakú kerámia kondenzátor van rakva,oda csak olyat tegyél.A három narancssárga helyére tehetsz téglatest alakút,mert a narancssárga is meg a téglatest alakú is fólia kondenzátor.A téglatest alakú belsejében is olyan van mint a narancssárga csak beöntötték egy műanyag tokba persze,minőségi eltérés lehet a két kivitel között.
(#) venndi hozzászólása Júl 30, 2015 /
 
Köszönöm a válaszokat!
Ellenállásoknál fémes vagy carbon bevonatút használjak?
Kellene egy forrasztópáka is, a lényeg az legyen, hogy könnyen megtudja olvasztani a forrasztóanyagot. Ahogy látom a forrasztópákáknál a legfőbb karakterisztika a W, 12,30,40. Hány wattosat javasoltok?
(#) ferci válasza venndi hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Egyszer már beírtam, hogy fémréteget.. ennek semmi köze a pákához..- minimum 40 wattost, de inkább 50 vagy nagyobb wattos nem ártana és hőfokszabályzós..
(#) yoman917 hozzászólása Júl 30, 2015 /
 
Sziasztok!

12V-al kapcsolgatok egy tranzisztort (2N5551, bázis ellenállás 10k). Amikor nincs vezérlőjel, megjelenik néha egy-egy feszültségtüske, tranziens jelenségként a kapcsolószálon, ami kapcsolja a tranzisztort, és aminek a megjelenését nem tudom befolyásolni. Milyen hardver megoldással tudnám ezt a tranzienst kiszűrni?

forum.jpg
    
(#) ferci válasza yoman917 hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Szia!
A vezérlésedet alakítsd át úgy, hogy aktív "0" is legyen, ne csak 12 volt nyitó.
(#) yoman917 válasza ferci hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Nem igazán értem amit írtál. A vezérlésbe nem tudok belenyúlni, így szerintem az lenne az egyetlen megoldás, ha az ilyen tranzienseket ki tudnám szűrni. Lehetséges ez?
(#) proli007 válasza yoman917 hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Hello! Ha talán lerajzolnád a dolgot, lehetne tudni mire válaszoljanak. De ha a tranyót 12V-al kapcsolgatod, nem csak egy soros 10kohm kell, hanem bázis-emitter ellenállás is (1..2,2k). Az feszültséget is oszt, így nem kapcsol majd 500mV tranziensre. Szűrni pld. RC tag) akkor lehet, ha ismert a sebesség igény és a tranziens viszonya..
(#) venndi válasza ferci hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Ezek megfelelnek, ZD-99 és ZD-708A? Melyiket ajánlod?
(#) teszti hozzászólása Júl 30, 2015 /
 
Sziasztok!

Ezt csak 3V-ról lehet működtetni? 5V-ról pl. nem? Bővebben: Link
(#) yoman917 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Szia!
Próbáltam szövegesen elmagyarázni a dolgot, mert nem készült még kapcsolási rajz, de ezt most pótolom. Szóval a vezérlőjel egy autó gyújtása. A tranzisztor kimenete egy uC I/O lábára van kötve, ami csak a logikát nézi, tehát azt, hogy a láb magas vagy alacsony szinten van. Érdekes módon, ha gyújtás nélkül rálépek a fékpedálra, ilyen tranziens keletkezik. Mértem többször is, és tranziens maga nem érte el a +1V-ot. Arra, hogy a tranzisztor ne kapcsoljon ilyen kis feszültségre a feszültségosztó lenne a megoldás? Ki lehetne tolni a tranzisztor kapcsolási határát ~3V-ra, hogy biztosan ne kapcsoljon be az alatt?

forum1.jpg
    
(#) Kovidivi válasza yoman917 hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Ha nem lebegne a tranzisztor bázisa, már az is sokat segítene.
(#) ferci válasza yoman917 hozzászólására (») Júl 31, 2015 / 1
 
Szia!
Kaptál már válaszokat. Megint az jön le a te beírásodból is, hogy először jön egy kérdés mindenféle környezeti leírás nélkül, utána az nagyjából, hogy mi célt szolgál.
Először 12 volttal kapcsoltatsz, utána gyújtásra kötöd. A következő az lesz talán, hogy gyújtótrafóra, annak is melyik kivezetésére, a 12 voltra vagy a kapcsolt ágra ( megszakító). Persze az is lehet, csak azt akarod látni, rá van-e adva a gyújtás vagy sem. Ez még mindig kérdés.
Nem mindegy, hogy "kapcsoltatni" akarsz a tranyóval, tehát egy gyors folyamatot akarsz, vagy simán kinyittatod a 12 volt megjelenésekor. Az első esetben a feszültségosztó +egy kis szűrőtag megfelel, de a 2. esetben csakis osztó, de akkor be kell lőni az alsó tagot egyszer azért, hogy ne nyisson a tranziensre, de még elegendően kinyisson, határozottan vezérelje, működtesse a uC-t.
Azt pedig én nem értem, hogy az érzékelendő 12 volt és a báziskör közé miért nem tudsz belenyúlni.. akkor mégis hogy gondolod a hibát kiküszöbölni? A 10 k előtt bármit csinálsz, az a bázisra nem fog hatni, viszont kitűnő antenna, ha csak szabadon van hagyva.
Ha lehetséges, tegyél be első lépésben egy 2k2-s trimmert a bázis-emitter közé és nagyon finoman állítva próbáld elérni, hogy ne nyisson a tranyó feleslegesen, de a 12 voltra megfelelően kinyisson. Utána cseréld le ugyanakkora elenállásra, tesztre pedig tegyél párhuzamosan vele 1-2 nF kondit és próbák ismét.
(#) yoman917 válasza ferci hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Köszönöm a segítséget. Még annyit fűznék hozzá, hogy a "gyújtás" valójában az autó gyújtáskapcsolójának az ON állása, de úgy gondoltam ez olyan gyakran használt elnevezés, hogy nem kell külön részletezni. Legközelebb körültekintőbb leszek.
(#) ferci válasza yoman917 hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Persze gyakran, de azért jó pontosítani, mert a jelenlegi alkalmazásoddal ezek szerint nincs semmiféle gyorsasági probléma.
Akkor nyugodtan alkalmazhatsz akár pár µF szűrőkondit ( ne elkót, ha lehet ) is a bázison, plusz egy 2k2-es alsó tagot.
Feltételezem, hogy a uC sem kér egy pár us átmenetű negatív ugrást a kollektorról.
(#) pont válasza ferci hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
És ha betenne egy 5v-os zenert a bázisellenállás elé, az kiszűrné az alacsony feszültségű impulzusokat..
(#) ferci válasza pont hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Nem néztem annyira, mekkora volt az impulzuscsomag amplitúdója, de akkor inkább megosztott 10 kohm "közé" egy 2v4, 2v7...csak azok se fognak meg 1 voltos tüskét.
Végülis pár méréssel, verzióval kiderül, mi elég..
Rba mindenhogyan kell, mert akármilyen diódázás, zener nem fog ebben a szituban nyitott báziskörrel.
Következő: »»   2609 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem