Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2696 / 3975
(#) reloop válasza SzT3 hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Nem, egyszerűen diódán keresztül párhuzamosítod a LED-eket a hagyományos világítással, így a kondenzátor csak a LED-ek felé adja le a töltését kikapcsolást követően.
(#) Tranzisztor mester hozzászólása Dec 30, 2015 /
 
Sziasztok!
Azt hogy tudom megoldani, hogy egy (kis) elektromágnes a kikapcsolást követően még 2-3 másodprecen keresztül bekapcsolva marad?
Ez egy zárnak a részét képezné. Lenne egy kapcsoló az ajtón kívül ami néhány másodpercre nyithatóvá tenné az ajtót. Tehát én csak egy pillanatra nyomom meg a gombot.
Az elektromágnes egy 12 voltos, ehhez hasonló darab:Bővebben: Link
(#) RoliNyh válasza Tranzisztor mester hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Monostabil multivibrátor kell neked, NE555 IC -vel...
Keress a google -al. Ad találatot dögivel...

Ja és ha a tekercsed több áramot vesz fel 200mA -nál, akkor kell valami kapcsolótranzisztor elé.
Az NE555 max 200mA -t tud, de ez totál a plafon, szóval inkább 100mA fölött már kell bele tenni kapcsolótranzisztort, ami bírja a tekercs áramát...
Ajánlom még az aadatlapja tanulmányozását is...
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2015
(#) pont válasza teszti hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Ilyesminek általában az a szerepe, hogy a diódák utáni részre, a diódák nyitófeszültségénél nagyobb fesz ne kerüljön, jellemzően hangfrekis jel, nem + -
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2015
(#) SzT3 válasza reloop hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Jaaa. Azt hittem hogy valami fényérzékeny amivel kapcsoljak! De akkor simàn csak ezért diodàzni hogy ne follyon arra àram! Akkor simàn leàg utàn kössem sorba a dioda kondi ledsor.... aztàn visszatérés az izzo utàn....
(#) reloop válasza SzT3 hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Igazából a kondenzátoros ötletedről is lebeszélnélek, itt keress elektronikát az elhalványuláshoz. A LED-eket pedig simán kösd párhuzamosan az izzókkal, persze ügyelve a helyes polaritásra.
(#) kala1982a válasza Bakman hozzászólására (») Dec 31, 2015 /
 
Gyorsan kellett, kapkodtam.De aki benne van, és látott már ilyet az tudja, hogy miről van szó. Esetemben egy áramkorlátozó ellenállás hőtermelése miatt szakadt meg az áramkör. Egyszerűen megolvadt az ón. Látatlanban menetzárlatra tippeltem, ezért kérdeztem az ilyen trafók méretezéséről, értékeiről. Ez esetben a trafó ránézésre kb 80W-os, 10v AC feszültséggel, 1mm-es huzallal tekerve.
(#) szaki112 hozzászólása Dec 31, 2015 /
 
Fenyeroszabalyzo lampa, hogy kossem be. Igen mar korabban kerdeztem de most van kep is. Most egy sima spot mennyezeti lampa van a szobaban sima kapcsolora van rakotve most es azt akarom fenyeroszabalyozosra kotni.
(#) Bakman válasza szaki112 hozzászólására (») Dec 31, 2015 /
 
Szép, szabálytalan bekötés. A két kéket az "A" pontra, a kéket és a barnát az "L" pontra.
(#) exabit hozzászólása Dec 31, 2015 /
 
78xx stab IC-ket lehet egymás után kötni? Egy 7812 kimenetéről táplálnék meg egy 7805-öt.
(#) qvasz2 válasza exabit hozzászólására (») Dec 31, 2015 / 1
 
Persze, hogy lehet!
(#) szaki112 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 31, 2015 /
 
Na ezt akarom a meglevo helyere bekotni. Itt a kep.

Megtudod nezni, hogy ez bekotheto e ugy ahogy mondod?

CAM00036.jpg
    
(#) geniusmax válasza kadarist hozzászólására (») Dec 31, 2015 /
 
Üdv kadarist! nos a laptop tápegységnek meglett a hibás alkatrésze, a fene se gondolta volna mert kiszedve a helyéről kimérve jónak bizonyult az FR107-es dióda!!! 3.jpg képen van. szereztem másikat kicseréltem és egyből megvan a kimenő 20v feszültség, igazad volt hogy tovább kell keresni a hibás alkatrészt!
(#) Bakman válasza szaki112 hozzászólására (») Dec 31, 2015 /
 
Igen, ehhez írtam. Emlékeztem a képre.
(#) szaki112 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 31, 2015 /
 
Dejo, akkor holnap megcsinalom. Akkor nincs az a kapcsolo beepitve a lampahoz amit regebben mondtal?
Az nem gond, hogy az A_ba ha bedugom a ket vezeteket osszeernek es ugy huzom ra a csavart?

Meg egy dolog, ha veletlenul nem jo lenne a bekotes es felkapcsolom a biztositekot mit ver szet az aram?


De legyen jo
(#) Bakman válasza szaki112 hozzászólására (») Dec 31, 2015 /
 
A kapcsolóban a két egymás melletti kék, és az egymás melletti kék és barna össze van kötve. Ha mind a négy vezetéket összekötöd, akkor sem szabad, hogy bármi különös történjen. Max. a lámpa fog világítani.
(#) szaki112 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 31, 2015 /
 
Okes, jo akkor.
(#) kadarist válasza geniusmax hozzászólására (») Dec 31, 2015 /
 
Igen, mert ugye a kimeneti zárlat eléggé hatékonyan képes blokkolni a normál működést.
(#) dcsaba64 hozzászólása Jan 1, 2016 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni ,hogy 220 voltos 5 állású csillárventilátor kapcsolót ki lehet-e fényeröszabályzós fali villanykapcsolóval váltani ?
Őszintén megvalva keresgéltem fali több állású csillárventilátor kapcsolókat, de leginkább 20-30000-es kategóriát találtam csak- ami megjelenésében is elfogadható számomra(ennyit nem szeretnék rá költeni)
Válaszokat előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2016
(#) RoliNyh válasza dcsaba64 hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Üdv!

Azt kéne tudni elsősorban mi a cél?

A fényerőt szabályozni fokozatmentesen?
A motor fordulatszámát szabályozni fokozatmentesen?
Esetleg mindkettőt szabályozni egymástól függetlenül fokozatmentesen?

Valamint hány vezeték van a készüléken, valami típusszám vagy mellékelt bekötési rajz elérhető -e?
(#) dcsaba64 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Szia
Köszönöm a gyors választ!
A cél:
- kiváltani a mventilátor eredeti kapcsolóját(mivel az eredeti számomra ormótlannak és nem lakásba illőnek tünik)
-szeretnék fali süllyeszthető kapcsolót(ami nem 20-30000 Ft, ezért gondoltam fényerőszabályzos kapcsolóra ilyet már kapnék a feléért is)

Az,hogy most a motor mennyin pörög az csak részlet kérdés, mert 1X beállitom és abban az állásban használom továbbiakban

A ventilátor: falikapcsolós 1 vezeték be (+nulla)
A jelenlegi kapcsolóban található a trafó és az a szabályozza a fordulatot!

A képek mutatják jelenlegi kapcsolót amit kiszeretnék váltani valami korrektebb megoldásra
(#) sunside válasza dcsaba64 hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Az a "trafós" kapcsoló nem trafós hanem szerintem segédfázisú-kondenzátoros. Ha elég 1 fokozat, akkor az annak megfelelő kondenzátort be lehet tenni egy sima kétáramkörös kapcsoló mögé és akkor az egyik kapcsolja a világítást a másik a ventillátort.
(#) LaszloPapp hozzászólása Jan 1, 2016 /
 
Sziasztok!
A következőkben szeretnék érdeklődni Tőletek!
Szeretnék keresni, építeni egy töltő eszközt kerékpárhoz.
Adott egy Shimano DH-3N20 tipusu generátor (dinamó), ez 6V váltóáramot ad meghajtás alatt.
Szeretnék építeni, éppíttetni egy olyan eszközt, ami ennek az ramát használja fel. Van egy beépített akkumulátora és 4db 5V-os USB kimenete.
A lényeg tudjam róla tölteni az akciókamerát és a telefont menet közben, valamint állás esetén a beépített akksija lévén állás alatt is képes tölteni az eszközöket.
Van ezzel kapcsolatosan valakinek tapasztalata?
A válaszokat előre is köszönöm.
Papp
BUÉK
(#) RoliNyh válasza dcsaba64 hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Hát hogy őszinte legyek, nekem ebből csak az jött át, hogy neked a burkolat nem tetszik...

Veszel egy olyan triakos potméterrel szabályozható lámpa fényerőszabályzót amelyík tetszik küllemre.
Kidobod belőle az elektronikát, és egy az egybe átteszed bele a meglévő vezérlésed.
A Potméter forgatójávan meg tudod kapcsolgatni az eredeti vezérlést...
A bekötés marad a régi, magyarán lecseréled a csúnya burkolatot egy szebbre.

Ez így nem játszik?
(#) RoliNyh válasza LaszloPapp hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Ha valóban váltóáramú, akkor első sorban kell egy egyenirányító diódahíd pufferkondenzátorral.
Egyenirányítás után lesz kb 8.6V od a kimeneten. Erre kell tenned egy úgynevezett mobiltelefonokhoz kapható "PowerBank" -ot. Nagyjából ennyi...
(#) Gatyamadzag hozzászólása Jan 1, 2016 /
 
Sziasztok! Szeretném nálam tapasztaltabbak segítségét kérni a következő probléma megoldásában: 7 db LED-et szeretnék úgy üzemeltetni, hogy ne egyszerre, hanem pontosan egymás után villanjanak fel (előre kiszámított ideig), majd miután a hetedik LED is világított, kezdődjön az egész előlről. Kb. mint az úthibákat jelző villogó sárga jelzéseknél. Milyen lehetőség(ek) van(nak) ezt megoldani? Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!
(#) szucsistvan123 válasza Gatyamadzag hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Szia!
Egy mikrokontrollerrel lenne a legegyszerűbb, de ahhoz kell programozó.
ITT EGY VIDEÓ
(#) ferci válasza Gatyamadzag hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Szia!
Van olyan topik, hogy ledek léptetése, vezérlése.
Pl. egy 555-tel és 4017-tel megoldhatod. A 8. lépéssel resetelsz.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2016
(#) Gatyamadzag hozzászólása Jan 1, 2016 /
 
Nagyon szépen köszönöm!!
(#) teszti hozzászólása Jan 2, 2016 /
 
Üdv!

EZ és EZ között mi a különbség?
Következő: »»   2696 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem