Fórum témák
» Több friss téma |
Az a különbség, hogy a CCP modulra érkező jel hatására a timer értéke automatikusan eltárolódik egy regiszterpárban. Ha B0 megszakítást csinálsz akkor a timer értékek mentését saját magadnak kell megoldanod.
Akkor jó, ha csak ennyi!
Köszönöm!
Srácok segítséget kérnék PIC32MX795 USB bekötésével kapcsolatban.
Manuál: Bővebben: Link Következő lábak vannak. PIN - Név 57 - D+ (ez egyértelmű) 56 - D- (ez is egyértelmű) 55 - VUSB 3v3 54 - VBUS illetve van egy 51-es láb ami USBID névre hallgat. Ez mire való és kell e ezt használni? A két V... láb kérdéses számomra. 55-ös lábra simán csak ráeresztek 3.3v-ot, mondjuk szűrve egy 100nF-os kondival? 54-es lábra meg egy az egyben az USB-ből jövő 5v-ot tolom rá, itt is mondjuk egy 100nF-os kondival? 54-es láb az 5v-ot tolerálja. Ahány kapcsolási rajzot nézem annyiféle képen oldják meg. És még egy kérdés: Van olyan láb ennél a PIC-nél ami mondjuk csak bemenetként lehet használni? Én nem találtam ilyet az adatlapjában, de egy csomószor átsiklottam már más típusoknál, és kellemetlen, hogy utána nem akar rendesen menni. Gondolok itt olyanra mint 18F442-nél az A4-es láb. Előre is köszi. A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2016
Lehet azt is kimenetként használni, de az nyitott kollektoros. Ezt keresd az adatlapban: Open Drain.
Melyikre gondolsz?
Adatlap nem segít a keresésben USB-t használni akarom, szóval ott nem érdekes ez a Open Drain dolog.
Az adatlap 36. oldalán a PORTG2-3 csak bemenet lehet, de ez pont a D+ D- láb az USB-n. Az USB leírás ebben az adatlapban van.
54 - VBUS : A buszon megjelenő tápfeszültség érzékelése.
55 - VUSB_3v3 : Az USB busz meghajtóinak tápfeszültsége. 51 -USBID : Az USB modul képes a host és a device funkciókat is ellátni sőt váltani közöttük (USB On The Go). Az USBID lábat a mini / mikro USB csatlakozó megfelelő lábára kötve lehet érzékelni, hogy milyen kábelt csatlakoztattak, így el elhet dönteni, hogy a PIC host vagy device legyen. Idézet: „...szűrve egy 100nF-os kondival...” Nézd meg a tápszűrési ajánlást az adatlapban. Egy 100nF nem lesz elég. Több karámia kondenzátort kell párhuzamosan kötni : 100n // 10 n, de egy-két helyen 10u // 100n // 1n Minden táp lábhoz kell egy ilyen csomag, max. 6 mm -re a lábaktól.
Úgy látom a VDD-éket az USB3v3 kivételével 100nF-al szűri.
A be tápnál van az a 10u // 100n // 1n szűrő sor. Köszi a segítséget. Elkészítem a tervet és a megfelelő topikba majd mutatom. Ja és még egy kérdés. Szeretném csúcsra járatni a PIC-et, de nem a megszokott módon közli az adatlap a kristály méretét. Ha jól olvasom, akkor maximum 80MHz-re képes a 32MX795, ezt hogy érhetem el? 8MHz-es kristály elég lesz neki, mert mindenhol ezt látom, hogy ekkorát kötnek be. A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2016
Vagy másik módszer: TMR0 interrupt belső osszciról hajtva, ebben egy számláló számolja felfelé (+1) az interruptok számát. A fordulatszám jeladó egy porton figyelve, és két jeladó jel -azaz egy fordulat- közötti interruptok száma egy megfelelő számban osztva, megvan a fordulatszám. A fordulatszám mérés felbontása függ a TMR0 interrupt periódusok számától, minél több annál nagyobb felbontás, ki kell számolni
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2016
A portfigyelés minél gyorsabb legyen, legjobb ezt is a számláló interruptban megoldani.
A kavrc jeléhez belsőleg van egy osztó. A 8 megát le szokták osztani 2-vel, mert a pll-nek 4..5 mhz kell a bemenetre, és abból tudsz szorozni mondjuk 20-al. Úgy kapod a 80 mhz-et. De azt használni nem mindig a legérdemesebb. Olyan sebességgel futni az egész program csak akkor fog tudni, ha ram-ba cache-eled az egészet. A flash-ből olvasni lassabb, késleltetési ciklusokat használ hozzá, amíg a program futás stop-ot kap. Köztes megoldásnak van külön cache is alapból, ami működik, de az is olyan, hogy várakozással előbb feltölti a cache line-t, és utána indul a futás, ami utána megint megáll, megint cache line töltés, és így tovább. 60 mhz fölé pakolni a frekit nem különösebben hatékony, a mindenféle statisztikák azt határozták meg középútnak. Vagy rakd teljesen ram-ba a programot, ha annyira kicsike, de nem szokott annyira kicsi lenni, és kell az a ram másra is majd.
Ha kapcsolási rajz problémáid vannak, az ubw32-es kapcsolási rajza publikus nyákrajzostul mindenestül, remek jó alap lehet a tervezéshez, és az eredeti tervezőjét is el lehet még érni interneten, ha utána kotorsz google-al. Az origi project page.
Még mindig a PIC kiválasztásán agyalok ...
Nincs valahol, lehetőleg magyar nyelvű leírás arról, hogy mi a különbség az egyes típusok között ( dsPIC30, dsPIC33, PIC24... ) , ill mit jelentenek a névben a különböző betük (EP, FJ, HJ, EV, MC, GP stb ... )?
Uraim, ha Motorola 68K Reset lábát PIC-el akarom lehúzni 0 szintre, kell valami védelem PIC lábának vagy közvetlen köthetem rá?
Teszem azt, egy 10K-s ellenálláson keresztül kössem a PIC lábára vagy valahogy másképpen? PIC32MX795, 49-es lábára az RF4-re kötném 68K reset lábát. A PIC ezen lába tolerálja az 5v-ot. Előre is köszi. pajti2: Nem vettem észre, hogy van már egy újabb lap Köszi, megnézem az oldalt, remélem segítségemre lesz. A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2016
Akkor itt egy frissebb változat 2016.05.15-i adatokkal, ha már dolgoztam vele kicsit...
Ez is egy jó katalógus, szűrőkkl lehet a keresést szűkíteni.
Abszolút aktuális PIC készlettel, mivel a Microchip szerkeszti. Link
A MAPS mindig őszinte - de néha téved. Mivel a Microchip fejleszti.
Idézet: „Srácok segítséget kérnék PIC32MX795 USB bekötésével kapcsolatban.” Hasonló esetekben az adatlap mellett mindig érdemes megnézni a "gyári" kártyák kapcsolási rajzát is. Pl. PIC32 Ethernet Starter Kit (Microchip dm320004), chipKIT Max32 (Digilent), PIC32-MAXI-WEB (Olimex), UBW32 (32 bit PIC32 based USB Bit Whacker). Nem muszáj szolgaian követni egyiket sem, de adhatnak ötletet, vagy felvethetnek érdekes kérdéseket. Egyébként ezzel a mikrovezérlővel már át kellene vonulni a haladó topikba, finoman szólva kilóg már a kezdők témaköréből. A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2016
PIC24-es családnál mit jelent az hogy
Idézet: ? „remappable pins”
Vannak olyan funkciók, amelyeknél megválasztható, hogy melyik lábra kerüljön a ki- vagy bemenet. Pl. kiválasztható, hogy melyik láb legyen a PWM 0 kimenete.
A remappable pins feature a pdipes tokokon van jelen mindegyik 16 és 32 bites pic-ek esetében. 16 bites pik-eknél lehet, hogy van 1-2, amelyiknek nincsen olyanja, de azokról hirtelenjében nincsen tudomásom.
A történet dióhéjban annyi, hogy sokkal több periféria van a pic-ben, mint amennyit a lábakra ki tudnak vezetni, ezért számos periféria kezdetben nincsen kivezetve egyik lábra sem. Ha nézed a lábkiosztást az adatlapon, nem fogod megtalálni például az spi buszokat (egy példa). Az említett perifériákat programozottan tudod a kimeneti lábakra rákötni. Mindegyik perifériának vannak kivezetései egy tokon belüli átkapcsoló mátrixra, arra fixen vannak ráhuzalozva, mint ahogy a kimeneti lábakon az RPx pin-ek is be vannak kötve a mátrixra. A mátrixon ha felprogramoztad a kapcsolatot, akkor kapja meg az a periféria kivezetés azt a lábat. Konkrét példákért lásd az adott pic adatlapját. Jellemzően a pic induláskori alapinitelésének része az RPx pin-ek beállítása.
Találtam pár régebbi hozzászólást/hozzászólásokat: Bővebben: Link és ebből angol tudás nélkül is meg lehet érteni, hogy mi mire utal: Bővebben: Link
Valójában ha akad rá elég pénzed, a sparkfun-tól egyben megvenni egy ubw 32-est sem nagyon mellélövés kezdeti kísérletezésnek. Részemről tanácsolnám, ha a pénztárcád elbírja.
Az 5v toleráns lábakat közvetlenül összekötheted másik tok kivezetésével is, ha tutibiztosan odafigyelsz rá, hogy egyetlen időpillanatban se legyen a két láb együttesen kimenetként vezérelve egymástól eltérő feszültségre. Ha nem tudsz rá biztosan odafigyelni, kösd sorba mondjuk egy 1 kohm-os ellenállással, az már biztonságosnak mondható. A közös lábat reset esetében húzd fel a + tápra mondjuk 33 kohm-al. Ha mindkét láb bemenetnek van programozva, kell valami, ami beállítja a lábak feszültség szintjét, reset jelet lebegni hagyni nem jó buli. A pic32-nek van weak pull-up funkciója is a CNx lábakon (az RF4-en a CN17-et találod az MX795-ösökön a 64 és 100 lábas példányon is), de ilyesmire jellemzően explicite külső ellenállás használata a jobb, amit a 68k táplábához huzalozol be közelre. A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2016
Ha az adatoknál TQFP tokozás van ira, honnan lehet tudni, hogy az 0,5 vagy 0,8mm lábkiosztás?
Egyáltalán 64 lábú létezik mindkét kiosztásban?
icserny: köszi, és tényleg
pajti2: 32MX795-el kapcsolatos kérdéseket majd a "PIC - Miértek, hogyanok haladóknak" topikban teszem fel, mert tényleg ez már nem a kezdő kategória. A RESET lábbal kapcsolatban: 68K RESET lába folyamatosan 5v-ra van felhúzva és 0-ra húzva resetel. Csak az a kérdés, hogy PIC-el hogy húzzam le 0-ára. Ha csak simán beeresztem PIC-nek, és amikor nem kell 68K-t resetelnem, akkor bemenetnek állítom be PIC lábát, ha meg resetet kell okozzak, állítsam PIC lábát kimenetre és 0-ra? Nem akarok gondot sem PIC-nek sem 68K-nak.
Minden PIC-nek van a doksija vége felé PACKAGING INFORMATION címen szereplő rész ahol minden információt miden tokról leírnak (amelyik tokban gyárthatják az adott PIC-et). De egy kép, hogy mit kell keress..
64 kivezetésesben QFN (MR) és TQFP (PT) tok szokott lenni, de ezt az adott dokumentáció egyértelműen megadja valahol az elején. A vége felé pedig a tokozások minden geometriai méretét is megtalálod. A TQFP64 (PT) tok lábtávolsága 0,5mm.
A 100 kivezetéses TQFP tok létezik két változatban; a PT az 0,4mm, a PF pedig 0,5mm lábtávolságú (osztású).
Reset vezérlésre úgy pont jó is lesz, és azért kell a felhúzó ellenállás, hogy ha bemenetnek állítod, legyen valami jelszint rajta akkor is. Valójában egy 1nF kondit is ráköthetsz, de akkor tényleg rakj egy soros ellenállást is a pic kimenetére áramkorlátnak.
A pic haladó topic igazából olyan kérdéseknek van fenntartva, ahol valaki már tudta, mit csinál, utána is lesett a felmerülő problémáknak, de doksikkal a kezében is sikerült eltévednie, mert tényleg valami olyan "upsz" van a függöny mögött, hogy oda a tapasztalat sem árt. Olyasmi kérdéseknek, mint hogyan húzzunk magasra egy reset lábat külső áramkörrel, szerintem nem a haladó topic való. Digitális kimeneti jelalak formálást mindegyik pic-el pontosan ugyan úgy lehet csinálni, maximum a feszültség szinteket kell szintilleszteni, de az sem 32mx relatív kérdés. Nem tudom, minek keverted ide a 32mx-et. Idézet: „Reset vezérlésre úgy pont jó is lesz, és azért kell a felhúzó ellenállás, hogy ha bemenetnek állítod, legyen valami jelszint rajta akkor is.” Ezt nem értem. 68K 5v-ot ad ki a reset lábán, ha működik. Tehát PIC-nek ha bemeneten van a lába, lesz rajta jelszint. Pontosan 5v, ami maga a 68K reset láb feszültsége. PIC-en lesz egy gomb amelyre beállítanék egy eseményt, ez az esemény lenne 68K resetelése. Ennek eléréséhez le kell húznom egy röv időtartam elejéig reset lábat 0 szintre. Ha sorosan kötnék be egy ellenállást, mondjuk egy 10K-osat reset láb elé, akkor az jó lehet? Korlátoznom kellene 68K reset lábáról érkező áramerősséget, nehogy túlterheljem PIC-et.
5V-tűrő nyitott-nyelős kimenetet használj, vagy ha az nincs, akkor egy külső (lehúzó) tranzisztort vezérelj! A 10k-s soros ellenállást nem is értem hogy' gondolod komolyan. (A külső tranzisztor bázisának/kapujának meghajtásához kellhet korlátozó ellenállás.)
Egy korábbi kérdésedre (nagyvonalakban):
dsPIC30F: 5V-os, 16MIPS telj., DSP funkciók dsPIC33FJ: 3,3V-os, 40MIPS telj., DSP funkciók dsPIC33EP: 3,3V-os, 70MIPS telj., DMA, DSP funkciók, bővített utasításkészlet PIC24F: 3,3V-os, 16MIPS telj., kis fogyasztású PIC24FJ: 3,3V-os, 16MIPS telj. PIC24HJ: 3,3V-os, 40MIPS telj.,DMA PIC24EP: 3,3V-os, 70MIPS telj., DMA, bővített utasításkészlet -MC: motor vezérlő -GS: tápvezérlő -GP/GA: általános célú -KA/KL: általános célú, kis fogyasztású -GB/GU: általános célú, USB-vel -DA: grafikus kijelzőhöz |
Bejelentkezés
Hirdetés |