Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2813 / 3965
(#) kadarist válasza kaposznyak hozzászólására (») Jún 29, 2016 /
 
Írtam, hogy össze vannak kötve, tehát nem kell neked még külön összekötnöd.
(#) reloop válasza david10 hozzászólására (») Jún 29, 2016 /
 
Figyelmedbe ajánlom ezt a segédprogramot.
(#) kaposznyak válasza kadarist hozzászólására (») Jún 29, 2016 /
 
Rendben, kösz.
(#) gernerakos hozzászólása Jún 29, 2016 /
 
Üdv!
Van egy glimmlámpám, annyit tudok róla, hogy egykor egy ellenálláson keresztül volt a 230V-ra kötve. Szertném újra használni, de gondolom az ellenállás nélkül nem lehet. Mekkora legyen az ellenállás?
(#) Bakman válasza gernerakos hozzászólására (») Jún 29, 2016 /
 
Fénykép van róla? Hátha úgy be tudja azonosítani valalki. Általánosságban elmondható, hogy kb. 70 - 100 kOhm körüli, 1-2 W-os ellenállás jó lehet. Ha nagyon halványa pislákol, lehet csökkenteni az értéket.

A teljesítményfelvétel nem indokolja az 1-2 W-os ellenállást, inkább az átülési szilárdság.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2016
(#) gernerakos válasza Bakman hozzászólására (») Jún 29, 2016 /
 
Nem túl látványos, de van. Megpróbálom amiket mondtál, és megnézem, milyen. Köszönöm a segítéget.

DSC_0136.JPG
    
(#) proli007 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 29, 2016 / 1
 
Hello! Jól számoltás, csak éppen jól meg is csavartad, és elszámoltad magad. Az 1440s-nak az 1%-a, 14,4s és nem 0,144s..
De a képlet azt mutatja, hogy egy adott kapacitású kondiban, ha egy feszültségváltozást hozunk létre, ahhoz mekkora töltés szükséges. De itt a feszültség változáson van a hangsúly. Vagy is dU-ra ugyan úgy vonatkozik a dolog. Hiszen a 14,4V, a 0V-tól is 14,4V-ig változást jelenti.
Ha úgy számoltál volna, hogy dU=14,4V-12V=2,4V akkor egyből minden faxni nélkül is kijött volna a helyes eredmény..
(#) Bakman válasza gernerakos hozzászólására (») Jún 29, 2016 /
 
Elég kicsi, első lépésként 100 kOhm-mal próbálkozz.
(#) RoliNyh válasza proli007 hozzászólására (») Jún 29, 2016 /
 
A cica rúgja meg, valóban az utolsó sort elszámoltam, mert ott a feszültség egy százalékával számoltam, holott az idő egy százalékával kellett volna szorozni a feszültségesést (elméletem szerint)...

Tehát:

14.4s*16.67% = 240s

Egyébként meg Q = 100F*2.4V = 240
Amiből meg egyértelmű, hogy 240Q = 1A*240s
Ezt jól benéztem...

Köszi a kijavítást...
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2016
(#) Scaevola hozzászólása Jún 30, 2016 /
 
Sziasztok!

Olvastam a fáziseltolódásról a wiki-n.

Hol van ennek jelentősége - a fáziseltolódás javítására gondolok - mondjuk egy lakásban?
Vagy csak kb. Visontai erőmű szinten jelentkezik akkora veszteség, hogy foglalkozni kelljen ezzel?

Köszi előre is.
A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2016
(#) pont válasza Scaevola hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Lakás szinten elsősorban azért nem lehet vele foglalkozni, mert folyamatosan változnak a bekapcsolt fogyasztók, de a mérete is jelentéktelen. Ipari létesítményekben ahol pl. sok villanymotor KW van ott szoktak fázisjavítást végezni, na nem azért mert szeretnék egyenletesen terhelni a hálózatot, hanem mert velük kifizettetik a meddőt is....
(#) Gafly válasza pont hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Talán az egyetlen kivétel a fénycsöves világitás a háztartásban, mert ott szokás fázisjavitó kondenzátort használni (igaz ez gyárilag be van épitve). Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2016
(#) FDAssasin hozzászólása Jún 30, 2016 /
 
Sziasztok!
Vettem egy usb powerbankot a telefonomhoz és elég valószínű, hogy nem a ráírt kapacitással rendelkezik. Engem érdekelne, hogy körülbelül mennyi az annyi, szóval keresgéltem egy kicsit. Sima ceruzaakkut ellenállás rákötésével és az idő mérésével tesztelnek. Arra gondoltam, hogy mivel ez egy 5voltos akksi, egy 50ohmos ellenállás 100mA-t engedne át, azaz 0.5Watt lenne a teljesítmény. Tehát egy 0.5Wattos 50ohmos ellenállás jó erre a célra vagy rossz az elgondolás? Az akksi 3 porttal rendelkezik, van köztük 2db 2 amperes és 1db 1 amperes (legalábbis ez van ráírva). A pontos mérés érdekében egy arduino figyelné az akku feszültségét, mérné az időt és amikor lemerült, lekapcsolná az ellenállást az áramkörről, egy tranzisztorral. Gondolom így azért picit csalni fog ez az egész, de ha külső tápot kap az Arduino, szerintem nem fog túl nagyot tévedni. A kérdés az lenne, hogy mit számoltam el, vagy gondolok rosszul. Ha minden szuper, akkor nekiállok összerakni. Előre is köszi!
(#) Csupasz válasza FDAssasin hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Szia
Nem tudom, milyen power bankot vettél, de ha kínai, akkor kb. a ráírt érték tizedére számíthatsz. Olyan értékeket tudnak ráírni, amilyen méretű akksi el sem fér benne.
(#) FDAssasin válasza Csupasz hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Tuti hogy kínai, szóval kb annyira számítok én is, de azért jó lenne lemérni, már csak kíváncsiságból is.
(#) szider hozzászólása Jún 30, 2016 /
 
Sziasztok..
Segítsen nekem valaki szeretnék csinálni egy fénysorompót laserrel. És ehhez kellene nekem valamilyen vevő csak nem igen tudom hogy mi lenne a leg alkalmasabb..
Köszönöm..
(#) gkari válasza Bakman hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Nekem egy ilyen már 1Mohm - al is virít.
(#) pont válasza szider hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Pl. egy fototranzisztorral : Bővebben: Link
(#) exabit hozzászólása Jún 30, 2016 /
 
Lehet nagyon amatőr kérdés, de ez az SSR működőképes akkor is ha a kimeneten csak 24V AC-t kapcsol? Vagy mi a minimum? Bővebben: Link
(#) RoliNyh válasza pont hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Csak lehetőleg olyan eszközt válasszon, ami a használt lézer hullámhosszára a legérzékenyebb...
A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2016
(#) nedudgi válasza exabit hozzászólására (») Jún 30, 2016 / 1
 
Az adatlapból nem derül ki egyértelműen, mennyi a tartóáram. Talán 50mA körül, ha jól tippelek. Ha ekkora áram kialakul, akkor természetesen lehet alacsonyabb feszültségnél is használni, nem csak 220V esetén..
(#) reloop válasza FDAssasin hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Szia! Jó lesz ez. Az ellenállás a névleges terhelhetőségétől nagyon forró lesz, akár 80°C-ot eléri. Használj nagyobb teljesítményűt (2-3W), vagy építsd ki több 0,5W-os ellenállás soros-párhuzamos kapcsolásával. A kimerülésnél azt a feszültséget kell figyelned mely a tervezett fogyasztódat még éppen kiszolgálja. Lehet az 4,25 vagy 4,75V is.
(#) pont válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Amit linkeltem az 420nm-től 1040nm-ig való elég sok színt átfog, de szerintem bármilyen foto cuc érzékenyen reagál a lézerre, talán még egy sima ledet is lehetne használni, feladattól függően.
A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2016
(#) vladcepes hozzászólása Jún 30, 2016 /
 
Sziasztok! Van egy álló ventillátor aminek van három fokozata,amit gombokkal lehet állítani.Olyat csinált hogy nem indult el csak ha a lapátot meghajtottuk.Most a 3-as fokozaton elindul. Ezzel lehetne baj ezzel az inditó kondenzátorral?
Gondolom ez az. Válaszokat köszönöm!
(#) Balabmw hozzászólása Júl 1, 2016 /
 
Sziasztok

Adott egy asszinkron motorvezérlő áramkör,amin egy CPU egy PS21205 IGBT-t működtet. A I/O interface-hez az 5V-ot egy felületszerelt MC34063 step-down szolgáltatta, ami túlmelegedett és a panent is tönkretette maga alatt.

Kérdésem az lenne hozzátok,hogy átalakíthatom ezt az 5V-os tápellátást egy 78L05 stabilizátoros kapcsolásra?
(#) qvasz2 válasza Balabmw hozzászólására (») Júl 1, 2016 /
 
A kapcsi tápod 1,5A-es volt és megsült, te be akarsz tenni egy disszipatívat, ráadásul 100mA-eset.
Szerinted jó lesz?

Egy gyári készüléknél nem szokás túlméretezni, inkább alá. Ha egyszer egy 1,5A-es IC-t tettek bele, szerintem kizárt, hogy 10-20 mA lenne a fogyasztás!
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2016
(#) Balabmw válasza qvasz2 hozzászólására (») Júl 1, 2016 /
 
Bocsánat.
Erre gondoltam:
L7805CV
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2016
(#) kadarist válasza Balabmw hozzászólására (») Júl 1, 2016 /
 
Mekkora a bemenő feszültség? Mert ugye a forrásnak meg kell termelni az eldisszipált teljesítményt is.
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2016
(#) Balabmw válasza kadarist hozzászólására (») Júl 1, 2016 /
 
25V a bemenő feszültség.
Ha szükséges le tudom vinni 17V körülire.
(#) kadarist válasza Balabmw hozzászólására (») Júl 1, 2016 /
 
Á, nem lesz jó. Nem véletlenül oldották meg kapcsolóüzemű megoldással.
Következő: »»   2813 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem