Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   929 / 1207
(#) Udvari Zsombor válasza cross51 hozzászólására (») Ápr 15, 2017 /
 
Oké, frissítem én a drivert, de a telepítés során hiba történik!!! (Az eszköz nem indítható el. (Kód: 10))
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2017
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 15, 2017 /
 
Küld el a pic-et és felprogramozom neked.
Miért nem vettél pk2 vagy pk3-at? Azokkal nincs ilyen gond.
(#) Udvari Zsombor válasza attika hozzászólására (») Ápr 15, 2017 /
 
Nem küldöm el. Legyen a projektem teljesen saját.
(#) sonajkniz válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 15, 2017 / 1
 
Idézet:
„Legyen a projektem teljesen saját.”

Akkor miért nem nulláról írod assemlyben?
(#) Udvari Zsombor válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 15, 2017 /
 
Úgy értem, hogy a felprogramozást meg összerakást teljesen én akarom csinálni.
(#) bbalazs_ válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 16, 2017 /
 
Nekem ugyanez volt Win7-tel, mindent kiprobaltam, a netet turtam, azokat is mind kiprobaltam, semmi, csak dobalta a Kod10-et.
Aztan a Win10-re frissiteskor megszunt a hiba.
(#) Pali79 válasza attika hozzászólására (») Ápr 16, 2017 /
 
Sokszor lesz az még felprogramozva....
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 16, 2017 /
 
Ehhez konfigurációs beállításokat, és főleg az órajel beállításokat, frekvenciát tudni kell.
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 16, 2017 / 1
 
Hát ezen a "teljesen saját"-on jót derültem!
Napok óta (szinte csak) Rólad szól ez a téma!
Kimásoltál valamit valahonnan, ami persze tele volt hibával, a fórumtásak meg soronként javították a programodat... belekezdtél egy sokismeretlenes egyenlet megoldásába és másoktól várod a megoldását. Hiába javasolták többen is, hogy egyszerübb feladattal kezd, nem halgattál senkire.
Én hónapokig túrtam a netet mielőtt az első PIC programomnak neki mertem volna állni. Nem fogod elhinni, egy LED-et akartam villogtatni! És nem működött elsőre! A programot magam írtam (CCS-C-ben), a programozót magam építettem ( páhuzamos portos), a próbapanelt magam készítettem ( 16F887, 2x16 LCD kijelző, pár nyomógomb, pár LED, a nem használt lábak meg tüskesorra kivezetve).
Ismerkedtem a használt pogramokkal, rájöttem hogyan tudom a programomat az MPLAB szimulátorán kipróbálni, hogyan tudom visszaellenőrizni a PIC tartalmát égetés után stb .. kiszűrtem a hibákat, és a LED elkezdett villogni.
Még ma sem tudok sok mindent ( legfőképp angolul nem, ami szinte nélkülözhetetlen) de, ha valami nem stimel, előbb saját magam próbálok rájönni a hibára, néha napokig gyötörve egy-egy problémát. Mert véleményem szerint a fórumtársak ideje, türelme és energiája is véges! És legfőképpen, ha magam jövök rá, hogy hol szútam el, akkor legközelebb ugyan azt a hibát már biztosan nem követem el.
Szerintem Te se éljél vissza mások segítő szándékával! Ha nem határidős munkáról van szó, akkor szánd rá a saját idődet, fejtsd meg, hogy a programodban melyik szó, melyik parancs, melyik vessző, melyik karakter mit jelent, tudd, hogy melyik sor mit csinál. Ha más mondja hogy a 6.-sor végére kell egy pontosvessző, Te meg csak kiteszed oda, soha nem fogod megtudni hogy miért, és legközelebb is elhagyod, akkor legközelebb is mindent mások csinálnak meg helyetted. És hol marad akkor a saját alkotás öröme?
(#) nagym6 válasza Lamprologus hozzászólására (») Ápr 16, 2017 /
 
Szerintem igazán így lehet megtanulni, ha az ember maga szenvedi végig, csak kevéske segítséggel. Akkor régen nekem kérdezni sem volt senkitől.
(#) pajti2 válasza Lamprologus hozzászólására (») Ápr 16, 2017 /
 
Amit leírtál, már leírtuk mi is. Egyik fülén be, és ugyanazzal a lendülettel a másikon ki. Időnként elfilozom rajta, hogy ha lehetne kritikai lendületmérőt rakni a két oldalra, sikerülne-e kimutatni bármilyen eltérést? Vagy esetleg az eredmények arra utalnának, hogy odabent a kritika szupravezetést kap, és teljesen kölcsönhatásmentes a környezetével
(#) _BiG_ válasza Lamprologus hozzászólására (») Ápr 16, 2017 /
 
Az a fő baj, hogy fórumtársunk úgy akar egy összetett feladatot megoldani, hogy nincs tisztában sem az eszközzel és részeivel, működésével, amit használ, sem azzal a programnyelvvel, amiben fejleszt. Kap egy halom hibaüzenetet és fogalma sincs, mit kapott és miért. Na így nehéz sikeresen fejlődni. Mert ha még valami így össze is jön, a fejében nem áll össze, mi micsoda. Mondták neki, hogy kicsit előbb a téma részeivel ismerkedjen meg, aztán bonyolítson - de hát falra hányt borsó... A probléma ott lesz, hogy a következő próbálkozása sem fog tudásra épülni...
Azt már megfigyeltem, hogy a programfejlesztés legalapvetőbb eszközét, az algoritmizálást sem használja, ahogy más se nagyon itt a fórumon. Csak másolják, szabdalják mások kódjait, vagy pötyögik halomra a saját agyszüleményüket, de hogy ez össze fog-e állni egy hatékony, egyszerű és gyors kóddá... Sok szenvedés után talán.
(#) Pali79 válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 16, 2017 /
 
Ebben szerintem szinte mind egyetértünk, de egy elsőéves gépész hallgató sem kezd el űrsiklót építeni egyedül. Nem azzal van a baj, hogy sokat kérdez és szenved hanem, hogy neki a PIC az csak egy IC és azt hiszi, hogy mindegy mi van ráírva belül egyformák mind és még egy ovodás is meg tud csinálni egy olyan projektet amit ő szeretne.
(#) nagym6 válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 16, 2017 /
 
Egyetértek veletek, lehet, hogy rosszul fogalmaztam. Arra gondoltam, hogy alapvetően saját erőből a kezdetektől -alapokat is- kell tanulni, csak közben lehet némi segítség. Mint visszább valaki írta, ez a fórum nem teljes konstrukciókat állít elő mások számára (természetesen), hanem kisebb megakadáson átsegíti az egyébként hozzáértőt.
Itt nehézség az is, hogy a MikroC programot senki nem ismeri -én sem, ahogy olvastam. Ezért kapásból jó válasz nemigen van, a legkisebb kérdéshez is manual letöltés, átbogarászás pld. szintaktikai dolgokhoz, nincs idő, kedv sem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2017
(#) sonajkniz válasza _BiG_ hozzászólására (») Ápr 16, 2017 1 /
 
Idézet:
„Csak másolják, szabdalják mások kódjait”

Ezen én már rég nem csodálkozom.
Aki C-vel, Basiccal, Flowcodeal kezd, eleve mások álltal megírt kódokat pakolászik egymásra. Innen kezdve semmi kivetnivalót nem talál abban, hogy mások komplett programjait másolja és szegelgesse. Persze arról fogalma sincs, "mitől megy a villamos".(Tisztelet a kivételnek)
Régóta mondogatom, hogy assemblyvel kell kezdeni!
Ott nincs semmi megírva. Mindenért magunknak kell megszenvedni.
Azt nem mondom, hogy legyen olyan megszállott, mint én, hogy tömérdek makro megalkotásával készítssen saját programnyelvet, (pedig hosszú távon megéri) de sajátítssa el az alapokat, és a gondolkodásmódot.
Akkor el fog boldogulni a C-vel is, és nem szül irracionális hosszúságú, bugokkal teli programot.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2017
(#) gazspe hozzászólása Ápr 17, 2017 /
 
Sziasztok!
Hestore-on nem talált PIC-ek beszerzésére mit javasoltok? Hestore-on csak felületszerelt kivitelbe találom, nekem DIL kellene. 18f2525/2620.
Assembly architektúrális ismereteket és gépi szintű gondolkozást igényel. Ennek kialakítása szerintem bölcsebb egy magasabbszintű nyelven. Egyetemeken sem első féléves tárgy az assembly, nem véletlen (igaz, számítógép architektúrára épül, de a progalap első félévtől van).
(#) brato válasza gazspe hozzászólására (») Ápr 17, 2017 / 1
 
Chipcad
(#) kriszrap hozzászólása Ápr 17, 2017 /
 
Sziasztok pic16f628 nál RA1 RA3 egy máshoz valamilyen módon van közük egymáshoz?? Mert ha a programba akarom használni akkor az egyik tuti nem add ki magas jelet.
(#) attika válasza gazspe hozzászólására (») Ápr 17, 2017 / 2
 
Ha Pic akkor CHIPCAD
Sose vettem máshonnan és nem is fogok, főleg nem a hestore-ból.
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2017
(#) kriszrap válasza kriszrap hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /
 
comparáttorokat kell kikapcsolni gondolom de azt igy kell tenni:
CMCON =0b11111111;
(#) nagym6 válasza kriszrap hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /
 
Esetleg nyitott draines kimenet, van egy ilyen, nem tudom melyik, talán a RA3. Ott ellenállással kell felhúzni a kimenetet.
(#) kriszrap válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /
 
RA4 az
(#) Hp41C válasza gazspe hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /
 
Idézet:
„Hestore-on csak felületszerelt kivitelbe találom, nekem DIL kellene. 18f2525/2620.”

Furatszereten csak DIL -ben tokozzák.
(#) nagym6 válasza kriszrap hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /
 
Igen, a lényeg a 0, 1, 2 bitek 1-be állítása, azaz "CMCON = 0bxxxxx111" (x=mindegy).
(#) Bakman válasza attika hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /
 
Miért? Gondolod, hogy hamisítványokat gyártanak és forgalmaznak?
(#) attika válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /
 
Mert sokkal drágább mint akármelyik bolt, jobban szeretem látni is, hogy mit veszek és nem csak monitoron. Egyszer próbáltam vásárolni az istenített Hestore-ból de soha többet köszönöm szépen.
Na erről ennyit mert ez itt elég OFF.
(#) kriszrap hozzászólása Ápr 17, 2017 /
 
Sziasztok nem értem miért nem müködik rendesen a pwm nem vagy is szerintem hadweres a baj ..
A bajom ha a shiftregiszterek 10nél töb ledet világitatnak akkor nagyon nagy a fényerő csökkenése.
De a képen ábrázolt részen hozzá érintem az újam akkor müködik .Miért??
Kép csatolva.

unnamed.jpg
    
(#) Bakman válasza kriszrap hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /
 
Shift regiszter és PWM? Hogy érted azt, hogy működik? Micsoda? A tranzisztornak viszonylag nagy erősítése van, ha lebeg a bázis, egy kis zavar is ki tudja nyitni.
(#) nagym6 válasza kriszrap hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /
 
Ez a BC337 kis erősítésű típus, a bázis 1K helyett 330-390 ohm próbáld. Vagy BC337-40, az nagyobb erősítésű.
(#) Bakman válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /
 
hfe 100 és 630 között bárhol lehet.
Következő: »»   929 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem