Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
A linkre nem jön be semmi. Próbáld újra.
A D (germánium dióda) a detektoros vevőben a demodulátor szerepét tölti be. (Az AM moduláció burkológörbét, azaz a hangfrekit állítja vissza az RF-ből.) Elkót nem használunk a detektoros rádiókban, de nF-os értékben ilyen nem is létezik.
Bővebben: Link
Erről az oldalról a fenti kapcsolás... csatoltam a képet ami fentebb valóban nem jön, nemtudom miért... Ja és csak germánium dióda jó, vagy jó szilicium dióda is?
hogyan kell oda belekötni...
Alulról tekersz 15 menetet, kivezeted a felső végét egy forrpontra, majd folytatod a tekerést az előző mellé vagy felé folytatólagosan ugyanolyan iránnyal 15 menetet ( ez lesz a 30. meneti megcsapolás ). Az első tekercs felső és a következő alsó pontja egy forrpontra kerül és ez lesz egy megcsapolás. S így tovább. tekercs túloldalán... Különböző antennák különböző impedancián illesztve működnek ( hangerő, szelektivitás ) a legjobban. Ehhez kísérletezési lehetőség. (( A rezgőköri tekercs így egyben autotranszformátor is a megcsapolások okán. )) csak szűrőkondi jó?... llaci56 válasza tökéletes. jó szilicium dióda is?... Jobb a germánium, mert kisebb a nyitófeszültsége.
Köszi a segítséget, mostmár értem
neked is köszi llaci56 a választ
Tehát mindenképpen germánium diódát használj! A sziliciummal meg sem szólal. (Ha csak nem közvetlen az adó mellett laksz.)
Adatok a tekercshez: (0,6 -os CuZ huzalra, és 46mm tekercsátmérőre (WCpapír guriga) számoltam ki.) 500 pF-os forgokondihoz cca. 75 menet a KH alsó határa. (540 kHz - Kossuth) Kivezetéseket 40 menettől 10 menetenként készíts, legalább a 80. menetig. Az antennát 80-hoz, a kimenetet 50. leágazáshoz kösd. Utána lehet kísérletezni, hogy melyik leágazással szól jobban. (Ez a rácsatolt rendszer - hallgató - impedanciájától függ.) A megadott pontok 4 kOhm-os (2 x 2 kOhm) fejhallgatóhoz illeszkednek.
A FM- vétele lehetséges , ha nagyon közel laksz egy erős adóhoz. Kb. max 15 km. A napokban véletlen egy ilyen angol nyelvű írásra bukkantam, amely 5 detektoros /diódás/ tervrajzot is közölt. Egyszerűek. Fényképek is voltak a készülékekről. Leírás. angolul) én igaz még egyetsem készítettem el, de érdekelne, hogy valóban milyen teljesítnénnyel működnek. Szükség esetén a rajzokat, a fontosabb adatokkal eltudom küldeni. Cila
Ha egy kicsit tovább lapozol, linket is találsz detektoros FM-re.
Nem kell nagyon közel lakni az adóhoz, abban a tartományban jó hatásfokú antennát lehet készíteni. (amit persze lehet KH-ban is, csak az elég nagy lesz...) A rálátás a fontosabb, az URH terjedési tulajdonságok miatt.
Igaz, hogy középhullámu, de egy elég érdekes kapcsolás.
Lehet tudni róla, hogy mikori? (valami évszám...)
A szelektivitás biztosan erőssége ennek a készüléknek.
Ez a legendás Miller detektoros az ötvenes évekből. Itt van többi oldal is:
http://www.crystalradio.net/crystalplans/xximages/miller1.jpg http://www.crystalradio.net/crystalplans/xximages/miller2.jpg http://www.crystalradio.net/crystalplans/xximages/miller3.jpg plusz: (kb. oldal alja) http://www.hobbytech.com/crystalradio/crystalradio.htm
Laci 56
Az URH vételnél-adásnál valóban a "rálátás" nagyon fontos. Igaz hegyes , dombos vidéken ez elég macerás. No meg az antenna minden kristálydetrektoros rendszerű vevőnek a lelke.A távolságot én nem a "hasból" vettem, mert 2-3 cikben is így írták az okosak. Én elég régen foglalkozom mindenfajta egyszerübb rádióvevő és adó készítésével, HH,KH és RH-ra is, de URH-ra még gondolni sem mertem. Normális esetben olyan demodulálási endszert kíván az irodalom szerint, ami kristálydetektoros készüléknél nem alkalmazható. Öszintén mondva, most nem régen olvastam, hogy mégis lehetséges egyszerübb módszerrel is a frekvencia demuduláció, a nyárig kipróbálom. Természetesen az antennával kezdem. Majd felmászok valami magas helyre. Éppen a napokban vagy 100 detektoros rádió rajzát tanulmányoztam, de szerintem egészen a legújabb időkig senkit nem láttam a frekvencia módulált adás egyszerű detektoros vételével kisérletezni. Kb egy éve , hogy először olvastam erről. Most már annnyit tudok hogy megvalósítható. Milyen lesz ? "meglássuk mondta a vak"! Kösz a kiegészítést.
Üdv! Kellene egy kis segítség a detektoros vevőm fejlesztésében. Van 2db GERMÁNIUM tranyóm és azokból szeretnék telep nélküli erősítőt a detektoros vevőre. Nagyon jó lenne kapcsolás meg egy kis egyébb szóbeli segítség. Ja és a tranyók száma: AD161 és AD162. Thx!
Milyen a vevő?
(a rajza érdekelne.)
Üdv! Gyors voltál. 4 min. A kapcsolások közül a (b) változat.
Ezt nézd meg!
http://crystalradio.net/crystalplans/xximages/Free2.JPG Nem hiszem, hogy jobban szól így, mint tranzisztor nélkül, de erről megoszlanak a vélemények. Én mindenképpen a vevőt tökéletesíteném, mert a kapcsolásod szelektivitása mindössze azon alapszik, hogy csak egy adó van a közeledben. (vagy a legerősebb...)
Üdv! Ami igaz az igaz, a vevő tényleg csak egy adót fog de most készítek egy jobbat ami elvileg mágneses fülessel is elmegy. A germánium dióda az pont van 2 de sajnos az egyik a már megépített vevőben. Míg beszerzek egy pár GE-diódát addig próbálkozok shottky val is, mert van egész kicsi kapcsolóáramú.
Minden rádió szól "minden" hangszóróval, csak az impedancia illesztéséről kell gondoskodni. (pl. kimenőtrafó.)
GE diódát kapsz az Elektrokontha -ban, vagy bontott régi cuccokból bányássz! (Ha lehet, aranytűs!) Érdemes többet beszerezni, és próbálgatással megtalálni a "legjobbat". Ma börze van a Puskásban, (1106.Budapest Jászberényi u 94) - ott is lehet mindenféle jóságokat kapni. (...én most indulok oda...)
Az AD 161-162 párt régebben hangfrekis végtranyónak használták, Ge alapanyagú, kb. 6-8W teljesítményt lehetett kivenni belőlük. Valami kisebb tranyóba gondolkodj, ezek erre túl otrombák. Ruszki cuccokban rengeteg germánium dióda található, akár egy Junoszty TV-ben is van 10 biztosan (főleg a régebbiekben).
Jól olvastam az elöbb? A vaspirit jó kristálydetektornak?
Akár jó is lehet.
ezt hogy érted? Mért csak lehet?
Eddig használták, de elég nehéz beállitani.
A piritek - mint előttem is mondta masi1, - használhatók, de lehet, hogy sokat kell vacakolni velük.
Hátha még a krumplidetektort láttad volna!Egy varrotü és egy rézdrótbol állt az egész (krumpliba beleszurva).Addig szépendolgozott, mig volt egy kis viz a krumpliba.A piritesnél viszont az volt a probléma, hogy egy kristálylapkát a nagyon vékony tüvel meg kellet találni.Innen jött a rozsda és az elmozdulás.Viszont ök voltak elterjedve az 50-es években jobbára.
aha értem A krumpli el volt terjedve mint étel a vaspirit meg mint detektor. Azt is mondják a piritre hogy a bolondok aranya, akkor bolond aki egy hegyes tűvel szurkodja
Láttam, - sőt! Készítettem is krumplidetektort, de az nekem soha nem szólalt meg.
Szoval bolondok vagyunk egy jópáran.Köszönjük szépen ezt a beszólást!
Nem sértésnek szántam. Poénnak! De amúgy ha tényleg érdekel a detektoros rádiózés akkor itt ez az oldaldetektoros rádiók ude fog az enyém is felkerülni
Már bocs de jópáran piszkáljuk a piriteknek a kristálylapját tüvel.Igaz AA szériábol szedjük ki (csupán aranyozott!).Az OA1161-est megbecsüljük ha be lehet szerezni.Csupán a GOOGLE-en is találsz hasonszörü "bolondot?"!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |