Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Nincs meg valakinek a Videoton Pluto RC 4623 kapcsolási rajza? Előre is köszi. A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2017
Köszi, de ez nem az.
Közben megtaláltam, ha valakit érdekel.
Sziasztok!
Keresem az europhon rck 1540 régi music-center rádiórészének kapcsolási rajzát.Hibás az fm része. Először antennával volt teljesen érzéketlen,az első tranzisztor lábához érve halkan szólt.Szétszedtem, az első 3 tranzisztort kicseréltem újra, mindent átforrasztottam.A rádió am-fm része 4 tranzisztor+tda1220ic.Most antennával vannak állomások kis hangerővel közte hangosan sistereg,a sáv végefele egy két adó zajosan és hangosan szól.Mi lehet a baj?
kKöszi,_nincs fenn!
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2017
Moderátor által szerkesztve
Lefényképeztem a panelt._Aamire jutottam:
Ha egy másik zsebrádio kf jelét rákötöm a kfKF szűrőre akkor is olyan hangerőn szól, mint a saját hangolásával, de ha félrehangolom, vagy nem kötöm rá az antennát, csak közelitem, akkor nagy hangerővel csak sisteregve, torzan szól._Lehet, hogy a tda TDA 1220 ic IC hibája? A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2017
Moderátor által szerkesztve
aAz első kép:
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2017
Moderátor által szerkesztve
A SHIFT billentyű használata semmilyen módon nem káros, nem veszélyes. Szükség szerint bátran lehet használni.
A vok és az xd után szoktatni kell a népet a megfelelő írás módra.
Megoldottam máshonnan kapott segítséggel: a demodulátor kör KF-ének kapacitása szakadt meg.Nem lehetett hangerő maximumot beállítani. Csak kis mértékben szabályzott. Párhuzamosan forrasztva egy 22pF kondit a tekerccsel, be lehetett állítani.
Van egy havernak Unitra beta dss 201 rádiója. Nem szól alap zugás van csak. Biztik jók. Végfok ic-k rosszak??
Ennyi információ alapján az jut az eszembe: van a kezemben egy ellenállás, színes sávok vannak rajta, mekkora az értéke? Olvassam le a sávok színét és nézzem meg a kód alapján vagy mérjem meg multiméterrel? Nem egyszerűbb ha felteszem ide a kérdést hátha valaki a kevés információ alapján is kitalálja.
Ha azt az „alap zúgást” a hangerőszabályzóval tudod változtatni, akkor nem a végfok a hibás. Sokkal valószínűbb a KF-ben valamelyik tranzisztor elhalálozása (ennyire nem tud elhangolódni).
Az is lehet, hogy nincs áthangolva CCIR URH-ra és ezért nem hallasz semmi értelmeset...
Nézd meg ezt:
http://oldradio.tesla.hu/szetszedtem/171unitrareceiver/beta.htm Ha még az eredeti OIRT normás az FM sáv, akkor nem tudsz adókat fogni.
Sziasztok !
Adott egy Grundig Satellit 1400 SL. FM sávban működik, de nagyon bizonytalanul. Ráhangolok egy adóra, majd továbbhangolva egy darabig nem történik semmi, aztán ugrik valahova teljesen kiszámíthatatlanul. A frekvencia kijelző is így jelez. A forgókondi látszólag szépen, egyenletesen mozog. Közép- és rövidhullámon meg sem mukkan. Találkozott már valaki ilyennel ? Hol keresgéljem a hibát ? Köszönöm előre is a segítséget !
Nem lehet kikapcsolni az AFC-t? (Hangoláskor.)
Az AFC-t kikapcsolva nem változik a helyzet. Hangolom-hangolom, majd egyszercsak ugrik akár 1-2 MHz-et (a hangolás irányába)
Hmm, nagyon érdekes! És ezt a skála bármely pontján eljátssza, nem csak egy adott helyen?
Igen, a skála bármelyik pontján megtörténik
Nem láttam még ilyet...
Az biztos, hogy az oszcillátor megy odébb - ezt méri a digi skála is és azon látszik. Ha a teljes skálán bárhol előfordul, akkor majdnem teljesen kizárható a forgókondiba került idegen anyag - kivéve, ha valahogy tud benne vándorolni. Esetleg kontakthibás forgórész? Próbáld meg ütögetéssel előidézni... Talányos... A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2017
Most néztem újra, az FM két végpontja 88,60 MHz és 109,60 MHz.
Az adókat (amit megtalál) nagyjából a megfelelő frekin találja.
Tiszteletem!
Adódott egy kis problémám. Izzót szerettem volna cserélni a Pio tx 1000- es tuneremben, de szétszedés közben kicsavartam egy zsinórvezető görgőt is. A madzag közben leugrott, azt sehogy sem tudom, hogy kéne visszaaplikálni. Szó szerint elvesztettem a fonalat.
Sziasztok. Lenne egy ilyen rádióm: Sanyo M4420. A magnó részével már nem foglalkozom. A rádiót hallgatjuk a konyhában. Magyarországon lehetett kapni. Érdekes módon kapcsolási rajz sehol. Sem a Kádár Géza sorozatban, sem az interneten az Elektrotanyán nincsen. Ebay-on árulnak ilyen papír alapú service manualt, 3500 Ft + nem tudom még mi plusz. Ennyiért inkább kidobom, új korában nem került többe a magnós rádió. Az egy baj, hogy a megszokott helyén nagyobb készülék nem férne el. Eredetileg OIRT sávos, egyedi módon a légmagos tekercsekbe méhviasszal voltak rögzítve az áthangolást szolgáló vasmagok. Visszahangoltam, amennyire tudtam, de szerintem a konstrukció sajnos elég érzéketlen, és a manapság elmaradhatatlan AFC is hiányzott belőle. Bajok vannak az aránydetektor körül. Csak úgy megfelelő a hangerő, ha valamennyire mellé van hangolva, így meg 2x jönnek be az adók egymás mellett. Az oszcillátor kör kialakítása is érdekelne, mert leágazásos az oszci tekercs, és mert az AFC beépítése után csak a sáv felét tudja, illetve az AFC varicapra adok + 5Voltot, és úgy tudja a másik felét. Jó lenne egy rajz, mert érdekelne, lehetne-e még belőle egy normális rádiót csinálni? Le is fényképezhettem volna, de találtam ezt a rádiómúzeumos képet, csak éppen kapcsolási rajz róla ott sincs fenn valamiért.
Érdekes, hogy ehhez nem lehet rajzot beszerezni, pedig Magyarországon árulták. Elég szokványos, és már elavult kapcsolás, hiszen csak rezgőkörök vannak benne, nincs piezó szűrő, a hang végfokozat is trafós. Mindegy, az aránydetektort én rontottam el az AFC-vel, pedig a koncepció jó volt. Megmértem az aránydetektor kimenetén mindkét irányba félrehangolva a hibafeszültséget, az oszcillátor rezgőkörére tettem egy varicap-ot. (Valami BB, talán BB139) Először nagyobb kondenzátorral sorba, de végül kiderült 10 pF elég lesz. A baj az volt, hogy túl kicsi ellenállásokat tettem be, legalábbis az aránydetektor kimenetére 10 Kiloohm, nem is értem miért, úgy látszik, nem álltam a helyzet magaslatán, hiszen ott 50-100 K nagyságrendű ellenállások szoktak lenni. Így már teljesen jól be lehetett hangolni. Az oszcillátor elég rossz helyen van a skála alatt, körbe építve forgó kondenzátor, KF, stb. nem sikerült kideríteni, lehet- e nagyobb sáv átfogás? Marad a ketté osztott sáv, mikor is a felső részt a varicap-ra ellenálláson keresztül juttatott stabil +5 V állítja be.
Kapcsolási rajzot sohasem volt kötelező mellékelni, csak magyar nyelvű használati utasítást.
Nagyobb sávátfogást úgy tudsz beállítani, hogy növeled az oszcillátor köri soros kapacitást, vagy csökkented a forgóval párhuzamos kondenzátort. A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2018
|
Bejelentkezés
Hirdetés |