Fórum témák
» Több friss téma |
A Motorola NMT rádiók duplex szűrőinek, és belső RF részeiben is ilyen csatlakozók voltak.
Értem, megpróbálom a típusát kinyomozni.....
Azt már meg sem merem kérdezni hogy a3845elw típusú ic nincs e valakinek?!! Bővebben: Link
Nézegesd, hátha megtalálod
Bővebben: Link
Sziasztok!
Reggel fülelgettem az SDR vevőmmel. A dobogókői 70cm-es átjátszón (HG7RUC) elcsíptem a balatoni kör qso-t. Itt is van esetleg délutáni esti kör qso mint az R0-n?(HG5RVB) Illetve van még ezeken kívül ilyen kör qso más átjátszókon is?
Egy kis Heatkit nosztalgia
Az SB-104 még javítás alatt
Vételre érdemes kísérletezni T2FD antennával, ami mondjuk nem macskalétrával lenne kialakítva, hanem szalagkábelből, esetleg MM Fal vezetékből? Gondolom a lezáróellenállás a kábel hullámimpedanciájához lenne igazítva. Van valakinek ilyen irányú tapasztalata?
Szia!
Egy kísérletet megér, de ha lehet maradj a macskalétrás megoldásnál. Így is veszteséges az antenna nem kell tovább rontani a vételi jelet. Szalagkábel lehet még megoldás, vételre jó lehet. Rádiós fórumon az MM falkábelt remélem csak a 230V-os kábelre gondoltad a tápegység felé. Üdv: Gábor
Elvileg akár jó is lehetne az MM fal, de pont a lényeget rontja el. Nem ismerjük a szigetelés dielektromos állandóját, és sok is van belőle a két vezető között/körül, ami biztos növeli a veszteséget.
A macskalétra körül szinte csak levegő van, így a csillapítása is kicsi, a hullámimpedanciája is viszonylag nagy, így magához az antennához is jobban illeszkedik. Az antenna szalagkábel is jó lehet, de az antennához való illesztést meg kéne oldani.
Köszönöm a válaszokat. Azért gondoltam a MM fal vezetékre - mert van . Plusz a vésővezető meg a másik kettő között nagyobb távolság van és ott olyasmi híd van, mint a szalagkábeleknél. A macskalétrát is meg fogom csinálni, csak valami diszkrét távtartót keresek hozzá, olyasmit mint egy szívószál, de erősebb annál.
Ilyen készeket lehet beszerezni, ezeken vannak távtartók, amik variálhatóak, hogy milyen hosszan szeretnéd a macskalétrás részt, illetve porcelán diókat is tartalmaz. Ónozott vörösréz vezeték van a szigetelés alatt.
Hurkapálcika? Csónaklakkal lakkozva.
A hullámimpedanciát a vezetők átmérője, és távolsága határozza meg. A csillapítást a vezetők között levő dielektrikum dielektromos állandója, ami a levegőnél a legjobb. Azért jó a csillapítás szempontjából a macskalétra, mert annál a két vezető között gyakorlatilag levegő van, aminek az értéke εr=1 A legjobb, leg időállóbb, ha megveszed a készterméket.
Nekem ez a megoldás nagyon tetszik. Egyszerű és olcsó is.
A műanyag csepegtetős öntözőcső elvileg UV álló mivel szabadtérre találták ki és gyorskötözőből is van UV álló típus.
Köszönöm! Nekem is nagyon tetszik. Hab a tortán, hogy számítani is lehet az oldalon.
Sziasztok!
Örökségből került hozzám egy Unitra DSP-301 készülék. Nagyon szép állapotú és sajnáltam kidobni, sőt, megtartom. Viszont most szembesültem a ténnyel, hogy ezzel már csak a Kossuth-ot tudom fogni 540kHz-en. Találtam egy videót, ahol ha jól értem épp áthangolják az új FM sávra. Addig okés, hogy kicseréli a kondikat. kondenzátorok cseréje Azt nem értem, hogy azon a légmagos tekercsen mit mutogat, azzal is mókol valamit: tekercs Segítsetek kérlek!
Az áthangolás lényege, hogy magasabb frekvenciára kell hangolni a köröket. Ezt kisebb kapacitású kondenzátorokkal és kisebb induktivitású tekercsekkel lehet elérni. A tekercs induktivitásának csökkentését a tekercs meneteinek széthúzásával, vagy a menetszám csökkentésével lehet elérni. Egy szót sem tudok lengyelül, de szerintem a tekercs meneteit széthúzta, és azt mutatja.
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2021
Nagyon köszönöm! Akkor megpróbálkozok vele.
Azt azért nézd meg, hogy a környéken hol vannak adók, amit hallgatni szeretnél, mert ugye a két sávnak (67...73 és 88...108) kicsit más az átfogása, és nem minden fér be.
Pontosabban bele is férhet, de akkor már nem annyira egyszerű... Ha egyszerűen akarod megúszni, akkor az oszcillátorral kezded, ahogyan mondták kondenzátor és tekercs módositással (venni kivánt tartomány és 10,7 KF frekvencia). Majd a többi (modulátor kör, ahogy régen hivták) része, hogy eléggé érzékeny legyen. Gondolom vobulátor, szignál generátor és frekvencia mérő nincsen a polcon korrekt áthangoláshoz, és "fülre" kell csinálni.
Köszönöm!
Egy kis oszcilloszkópom van, ami ezt a tartományt már nem kezeli. Elôször is egy antenna kellene. Ez volt hirtelen a padláson. Kéteres szalagkábel-darab van benne, gyanús hogy ilyesmire használták. A készülék antenna csatlakozóján 300 Ohm felírat van. Jó ez hozzá?
Az antenna nem lesz jó hozzá, a 100 MHz -re kb 1,5 m széles antenna kellene, és az olyan antennának a méretei miatt max 1 - 3 direktorja van.
Ami az áthangolást illeti, ebből a készülékből létezett 100 MHz -es változat, a hangolóegység ugyanaz, csak a kondenzátor készlet más, létezik olyan kapcsolási rajz, ahol fel is van tüntetve. Azonban az áthangolás után az akkori keletnémet szabvány szerinti 87,5 - 100 MHz között hangolható lesz. Ahhoz, hogy ezt a mai sávra (87,5 - 108 MHz) hangolhatóvá tegyük, a tekercsekhez is hozzá kell nyúlni, és a hangoló kondenzátorokhoz is, majd újrahangolni az egész modult. Ehhez a művelethez egy oszcilloszkóp hasznavehetetlen jószág, egy szignálgenerátor, és egy analóg multiméter kell hozzá. Egyébként a témának semmi köze a Rádióamatőrök topikjának, van erre a célra Rádió javítás, rádió áthangolás, Rádió tuner hiba stb topik. Oda lenne való a kérdésed.
A képen lévő bitkészlet méretei alapján ez egy UHF tv antenna lehetett (470-790 MHz). Ez nem rádióvételre való, ahhoz nagyobb méretű elemekből álló antenna kellene. De ha ezt csatlakoztatod a rádióhoz, a semminél többet ér, főleg, ha jó magasan, háztető fölött van. De egy CCIR antenna kellene igazából (kb. 1 méteres elemekkel).
Lehet venni mindenirányú antennát, de ha nincsen áthangolva és darab dróttal nem jön semmi, akkor minek...
Hangolás menetét meg irtuk már páran. Csak azért irtam pont Neked, mert Te voltál az utolsó a sorban. A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2021
Köszönöm mindkettőtöknek!
Azt hiszem egyenlőre félreteszem, ilyen kondenzátorokat nem is találtam. Legközelebbi rendelésbe beteszem és újra előveszem a dolgot.
Tipikusan lakóautóban, lakókocsiban, kishajóban használják. Nagyjából LW (hosszúdrót) kategória.
12 - 30 pF közötti kerámia lencse kondenzátorokat rendeljél több darabot, mert nagyjából egyszer forrasztható darabok. Többször forrasztva szétesik.
Ha már Morse. Egy érdekesség. A sarkvidéken léghajótörést szenvedett Nobile expedíció résztvevőit megmentő rádióadó. Gondolom, a sávszélessége is közrejátszott abban, hogy az orosz rádióamatőrök meghallották a segélykérésüket. (A rádiósuk kézirata és a tisztázat)
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2021
Nem is annyira az adó sávszélességével, hanem akkoriban a vevők sávszélessége is elég nagy lehetett.
Bár ezzel a csengővel anódmodulált jel sávszélessége sem lehetett piskóta.
Tegnapi Burabus beszerzésből ezekkel sikerült a rádióamatőr készülék gyűjteményt bővíteni
Egy ilyen Sommerkamp volt az első rádióm a 80-as években..
|
Bejelentkezés
Hirdetés |