Fórum témák
» Több friss téma |
Antennajel...
Elképzelhető, hogy a modern TV a szabványos TV csatornák környékén keres, és ha nem talál, akkor ugrik 8 megahertzet. Közben nem keres, mert ott úgysem lehet jel. A Homelabok LC oszcillátorai nem tudnak a csatornakiosztástól. Ráadásul nyomtatott áramköri tekercsből és fix kondenzátorból készülnek. Lehet, megoldás változtatható kondenzátorra cserélni a tekerccsel párhuzamos kondenzátort. Utána már csak egy frekvenciamérő kell kb. 200 megahertzig. De ez csak egy ötlet három évtized távlatából.
Erre a videó kimenetre ne legyenek büszkék a számítógép tervezői. A készülék-kompatibilitás nem volt szempont.
Akkoriban a ruszki Junoszty és a Videoton Tünde (csókosoknak) volt a Keravill-ban megvehető opció ha CRT monitort akart az ember...
Mellesleg soha nem irták azt le hogy szabványos, inkább azt, hogy az egyiknél/másiknál hová kell kötni a drótot, és örülés ha egyáltalán működik, mint mostani esetben is.
Az akkori árát nem tudom néztétek-e a gépnek. 1500 Ft! volt, az alapkészlet, plusz a többi, magnó stb. 1980 környékén.
Nyitom a féregjáratott. Visszautazok hozzok nektek is forraszgatni egy kicsit. Habár 2014-ben még kapható volt kb. 25000 Ft-ért.
Az RF-kimenet meg OIRT 1-es csatornára van hangolva, amit lehet, hogy nem lát a kis Grundig.
A transzformátor sem igazán combos (eredeti?), de még ahhoz képest is keveslem a kondenzátorokat. A másik kérdés, a külső tápnak milyen feszültségeket kell tudnia? A gép rajzát nézegetve, az alaplapon is van egy inverter. Abban is cserélt vajon kondenzátort? Esetleg az ott sincs? Vagy hogyan van ez az egész áramellátás? Esetleg fent azokkal a jumperekkel kell beállítani, honnét jön az áram, és most kintről jön?
A leírás szerint az 5 V-nak 800 mA-nek kell lennie.
off: Ugyanott, ahol a Széchenyi-hegyi? Interferencia nem volt? Nekem a Kékesi OIRT 36-a akadt össze a Spectrumom. on:
Nagyon sok igazság van abban amit irtál, egyben próbálok válaszolni (majd szétválogatjátok).
-5 V és +12 V kell a 4116-os DRAM-oknak (ha az van benne). A rajzon lévő trafós áramkör ezt állitaná elő (egyiken sincs jelentős fogyasztás). Ez szemlátomást nincsen beültetve, helyette olyan külső táp van hozzá, ami három feszültséget ad. PC táppal pedig működik a készülék, igy sokkal többet nem foglalkoznék ezzel a részével. -5 V kellene (másként előállitva) még a magnó bemenet műveleti erősitőjének. Lelki szemeim már látják a következő kérdést, hogy: Van álló képem, működik az eredeti táppal, de hogy tudom a programot elmenteni/betölteni? A fő táp és fogyasztás a +5 V. Amit a 2x12 V 14 VA egyik fél szekunderéből állitanak elő. Normális méretezés szerint olyan 400 mA lenne maximum, de attól még (ugyan sovány, de) működhet is akár. A kondenzátorokat nem tudom mi a bánatnak kellett kicserélni (bár ugye internet szerint minden javitást azzal kell kezdeni). De ha már megtörtént a dolog, akkor lehetett volna nagyobbat és fekvőt beletenni. Azt a jobb felső kondenzátort erősiteném meg, 25 V-os, legnagyobb kapacitás ami befér (olyan nincsen hogy itt túl nagy a kondi).
Először is csatolom a táp aljáról készült képet. Itt az is látszik, hogy a nagy hűtő egy 3 lábú izén van, amiről én eddig mindig azt gondoltam, ezek tranzisztorok, de itt IC néven is emlegetitek, így elbizonytalanodtam.
Kimértem terheletlenül a kimeneteket - alulról hozzáfértem: Fehér: +4.97 Szürke: +11.82 Lila: -5 Majd rádugtam a Homelabra a 20 pólusú tápcsatlakozót :O Fehér: +4.97 helyett 4 Szürke: +11.82 helyett 5 Lila: -5 helyett +3 Az általam eddig lecserélt kondenzátorok kapacitása: 2x100µF és 1db 2200uF A kis szürke, még ki nem cserélt kondenzátorok kapacitása itt is 27uF, amivel bajban leszek, mert újonnan csak 22µF van. Azért cseréljem? Diódákat próbáltam mérni, de igazából nem tudom, mit kellene mérnem. Mindegyikre mondjam meg, hogy milyen számokat mutat az egyik, majd a másik polaritással mérve? A trafó melletti 4 fekete diódából - gondolom graetz - kettő mindkét irányban sípolt. Ez talán így jó is?
Valóban gondolkoztam már a magnó esetén, de előtte biztos fel fog bennem merülni a kérdés, hogy nem lehetne-e stabil TV képet is előállítani ...
Idézet: „Először is csatolom a táp aljáról készült képet.” Nem látom.
A diódákat egyelőre, szerintem ne mérd. Igaz én írtam. De majd legvégsőbb esetben.
A fekete kockák, biztosan IC-k. A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2022
Idézet: „A trafó melletti 4 fekete diódából - gondolom graetz - kettő mindkét irányban sípolt. Ez talán így jó is?” Ez így "talán" pont, hogy nem jó!
Megint kimaradt a kép...de túl nagy meglepetés nem lehet. Mivel a panelen levő stabilizátorokat felismerted, alul esetleg egy TO-3-as tokos 7805 lehet. Egyébként ebben a felállásban talán feleslegesen, ehhez a trafóhoz elég lenne a felsők tokozásában, hűteni azt is lehet.
Terheletlenül teljesen jó, terhelve meg valamiért durván esik a feszültség. Megmérhetnéd ilyenkor a diódákon levő feszültségeket, amik a stabilizátorokra mennek. A stabilizátorok bal oldali lába testhez képest. Illetve a trafó szekunder feszültségeket VAC módban. A trafó alól balra az üvegtokos diódák irányába és fent a fekete diódák felé menő 2 szálat. Ebből egyébként kettőnek közösnek kell lennie, ami a test. Idézet: „Kimértem terheletlenül a kimeneteket - Majd rádugtam a Homelabra: Fehér: +4.97 -> 4 Szürke: +11.82 -> 5 Lila: -5 -> +3” Szerintem a táp is jó, meg a gép is jó, csak el van kötve a tápcsatlakozó.
Ha sokáig baszkolódik igy, akkor is.
Tessék szépen végigkövetni a tápokat (honnan -> hová). Nagy baj nem lehet, mert PC táppal megy. De az a "20 pólusú tápcsatlakozó" (ami nem tudom mi), nekem gyanús...
Próbálom ismét csatolni a képet, úgy tűnik, most sikerült.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2022
Sajnos a táp bekötésével nincs baj, mivel az eredeti táp terheletlenül mért feszültségei alapján kötöttem be a PC tápot, ugyanis erről leírást, dokumentációt sehol sem találtam.
A mostani terheletlen és terhelt értékeket mind a tápegységben, mértem ugyanazokon a mérési pontokon. A 20 pólusú csatlakozó pedig a magyar IP akkori remeke. Azért csatolok róla egy képet.
Hogyan is van a két Greatz a transzformátorra kötve?
Mindkettő egy-egy külön szekunderre megy. Számoljunk egy kicsit: TR: 12Vac csúcsegyenirányító után: 12*1.414 - 2*0.8 = 15.37V 7812: A bemenetén a 12V -nál 3 V -tal magasabbat kér: 12 + 3 = 15V Puffer: 2200 µF esetén 1A áram mellett a ripply feszülség: 4.55V 7805: Disszipáció: (15.37 - 5) * 0.8 = 8,296 W Terheletlenül (ripply feszültség közel 0V) minden rendben van. 1A áramnál a 7812 bemenetén a minimum feszültség 15.37 - 4,55 = 10.82V Kevés. A 7805 esete jónak látszik, de nem számoltunk a transzformátor kapocsfeszültségének a terheléstől létrejövő esésével. A 12.82 V magasabb, mint az előírt 8V. A puffer 4700µF -ra való növelése a ripply feszültséget 2.13 V -ra csökkentené. A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2022
Én nem vennék rá mérget, hogy mondjuk a GND (fekete) folyamatos, a jobb felső sarokban lévő puffer elkó negativ lábától, a Homelab fő GND pontjáig.
Szerintem a 20 pólusúnál néztél be valamit...
Ebben neked igazad van, de mivel közös a GND, és a pozitiv és a negativ oldal külön szekunderről jár, jó bekötés esetén nem lehetne olyan, hogy "rádugás" után a -5 V-ból +3 V legyen.
A -5V -os részt nem is említettem a hozzászólásomban.
De emlitetted, csak nem nevesitve:
Idézet: „Hogyan is van a két Greatz a transzformátorra kötve? Mindkettő egy-egy külön szekunderre megy.” Abból az egyik a -5 V-os rész. De tökéletesen igazad van a "gyengus" méretezéssel kapcsolatban. De szerintem ettől még működhetne is akár, ha jól lenne bekötve.
Azért örülnék, ha valamennyire az eredeti kiszerelésben működne, ha ez lehetséges. Az, hogy biztonságosabban megy egy nagyobb kondival, az belefér, de az, hogy az eredetivel rosszul megy, csak a nagyobbal jó, az elszomorítana. Továbbra is azt gondolom, hogy ez annakidején még működött, csak az idő rágta meg.
Van olyan tápom hasonló berendezéshez, amiben a +5V -os rész az egyik szekunder tekercset felhasználva van kialakítva. Ehhez kapcsolódik még két dióda és két kondenzátor a negatív nyers feszültség előállításához a 7905 számára. Ld. "Labortáp LM324-gyel" topik. A 12V -os részhez a második szekunder tekercs az 5V -os bemenő feszültségét emeli meg a 7812 számára.
Ha a névlegeshez közeli feszültségekel működik a berendezés, akkor azt nem ette meg nagyon az idő.
Az adatlapja szerint a N-MOS verzió 4.75V, a C-MOS verzió 4.50V minimális feszültséget igényel. Az MK4116 feszültség igénye: Vdd min. 10.8V Vcc min. 4.5V Vbb min. -4.5V Valamint: Vbb - Vss ((Vdd-Vss)>0) max. 0 Motto: Stresses greater than those listed under "Absolute Maximum Ratings" may cause permanent damage to the device. Lehet, hogy valaha működött, de azóta a 220V -ot felemelték 230V -re és még így sem teljesíti a specifikációt. A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2022
Az biztos, amíg a feszültségek nem terhelhetők rendesen, a gépre dugdosást mellőzném, mert a negatív táp hiányát lehet a ramok megsínylik.
A másik ami biztos, azzal kezdeném, ohm mérővel végigmérném a kábeleket a csatlakozóig. És nem csak csipogva. (Különösen a GND-t) A vezetékeket alaposan megmozgatva. Utána a csatlakozónál terhelném egyesével az ágakat. Az 5V tudjon legalább 06-07A t a -5V 50-100mA-t a 12V meg 2-300mA-t, anélkül hogy jelentősen változna a feszültsége. Utána jöhet a gépre dugás. Ami másik hiba szokott lenni ezeknél a paneleknél, forrasztások után szeret az alkatrészlábnál a forrpont körül kitörni a vezeték. Ami ráadásul elég nehezen észrevehető. A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2022
|
Bejelentkezés
Hirdetés |