Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2396 / 2499
(#) sebestyen_ferenc válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Kifogom próbálni a javaslatodat is, csökkentem a rács ellenállás értékét.
Nem szeretnek színező hangzást pont ez lenne a cél minden frekvencia tartományban tiszta legyen a hang!Ahogy írtam tothbelanak is nem zárkózom el a más megoldástól sem, hiszen számomra is egyértelművé vált, hogy az anódból való meghajtás nem biztos,hogy garantáltan kivitelezhető.
Luxman MQ-80 rajz nagyon érdekes ,hogy meg a meghajtó fokozat is a kimenő trafó kőrbe be van csatolva, igen ezek neves Japán termékek érdemes belőlük inspirálódni.
(#) sebestyen_ferenc válasza tothbela hozzászólására (») Jún 8, 2022 / 1
 
Mellékelem csövek a dc mérési feszültségeket

meres.jpg
    
(#) mek-elek válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Tetszett a tájékoztatód minősége!
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2022
(#) Gafly válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
R15-ön nem lehet 8.4 V. Szerintem R14-hez akartad írni.
R13-at szerintem kicsit zárd rövidre, hogyan változik a két anódon a feszültség?
(#) tothbela válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Nincsenek a meghajtó csövek a kimenő trafó körében, az a pozitív táp ahol közös ponton van vele. Ami érdekes, hogy a végcsövek anódból és katódból is dolgoznak a kimenőre.
(#) sebestyen_ferenc válasza tothbela hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Ja értem benéztem, valóban így van, ez teljesen új megoldás más kimenő és táp is kellene ehhez ennyire nem akarom elölről kezdeni!
(#) tothbela válasza Gafly hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Csak a katód és az anód mérés volt a cél, gondolom csak így fért el a képen.
(#) tothbela válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Igen. A meghajtó cső árama 3mA. Ezt feljebb lehet tornázni. Az R15 értékét kell hozzá csökkenteni. Az új érték 330 Ohm felett lesz valahol.
Most mennem kell dolgozni, majd még jelentkezek.
(#) BLY94A válasza tothbela hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Rendben! Lemértem az új értékekkel az erősítőt.
Most jelenleg az EL34 330K-os előfeszítéssel, 330ohm helyett 270 ohmom volt az ment a katódba és egyenlőre 100µF párhuzamosan vele.
A PCL86 pentódáján a munkellenállást felemeltem 3.3K 5W-osra.
Értékek:
EL34:
Anód: 274V ami korábban 305V
Katód: 18V korábban 24V
PCL86:
Pentóda anód: 175V korábban 242V
Pentóda katód: 3.56V korábban 5.4V
Trióda Anód: 134V
Trióda katód: 0.777V
Szkóppal is megnézem csak várok még egy potit és azzal szeretném bekötni az elejét is...
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2022
(#) sebestyen_ferenc válasza Gafly hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Igen eltévesztettem R14 a közös katód ellenállás ezen a feszültséget 8.4V, R15 a rácsellenállás értelemszerűen ott nulla kell legyen. R13 rövidre zárom nem lesz gond, nem borul fel a működése?!
(#) Gafly válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
R13-on is R15-ön is 0 V kellene hogy legyen.
Ha nincsen rajta jel, semmi problémát nem okozhatsz vele, ha bármelyiket rövidre zárod.
Nekem az nem tetszik, hogy viszonylag nagy eltérés van a két triódafél anódfeszültsége között. Amit okozhat a C6 szivárgó árama is. Ezzel a próbával egyszerűen és eléggé egyértelműen ki tudnád szűrni.
(#) CHZ válasza Gafly hozzászólására (») Jún 8, 2022 / 1
 
Cső aszimmetriája okozza, vàlogatni kell a csöveket, de ennyi eltérés nem problema.
AC szimmetria fontosabb.
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2022
(#) sebestyen_ferenc válasza Gafly hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Köszönöm az észrevételt és kifogom próbálni
(#) sebestyen_ferenc válasza CHZ hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Próbáltam más csövekkel is de a különbség megmarad, volt olyan hogy megfordult 1 felének lett nagyobb a második félnek kisebb az anód feszültség.
(#) sebestyen_ferenc válasza tothbela hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
R14 közös katód ellenállást csökkentettem
Ha R14 - 470R rajta 4.73V anod1 153V és anod2 158V,
Ha R14 - 330R rajta 3.5V anod1 132V és anod2 137V lett.
A soros rács ellenállásokat 2.2K-rol 150R csökkentettem. A jelalakban sajnos nem lett jobb, talán kicsi nőt az amplitúdó 10Khz és 15Khz-en, a módosítások előttihez képest.
(#) CHZ válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Jún 8, 2022 / 1
 
Ez is azt bizonyítja, hogy nem alkatrész hiba, csovek szórnak,
Végcsovekkel is ez lesz a legnagyobb problema, búrán belul nem lesz egy sem egyforma.
Ezert sem egyszerű feladat ilyen triódákkal jó erösítöt készíteni.
(#) Ge Lee válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Csinálj egy olyat, hogy 1kHz-en elkezded növelni az amplitúdót ameddig csak lehet látható torzítás nélkül, majd eljátszod ugyanezt 40Hz-en és 10 majd 20kHz-en is. De jó lenne ha legalább a két alapvető dolgot (idő, amplitúdó) rá is írnád a képekre, abból már látszani fog hogy hol mennyi jön ki belőle. Nem fog szépen mutatni, de ha nem csutkán hallgatod annyira nem is lesz gáz, mivel a magas hangok eleve töredéke amplitúdóval vannak csak jelen a zenében.
A végcsöveket meg jó lett volna megmérni beépítés előtt mert ezek valóban sokat tudnak szórni. Nekem van belőle közel egy kartonnyi, de pl. oroszoknak sikerült küldeni olyat drágábban ami elvileg válogatva volt. Csak annyi eltérés volt a két csőfél között, hogy az egyiken folyt 100mA a másik felén meg 28mA ugyanakkora rácsfesz mellett.
(#) sebestyen_ferenc válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
Igaz az amplitúdót nem írtam oda a többi mérésnél az 5V/osztás, a frekvenciát igen ami az idő fordított értéke, most amit kertel mellékelek rendre képeket 40Hz -5V/osztás, 1Khz-5V/osztás, 10Khz - 2V/osztás, 20Khz - 2V osztás.
A végcsövek között 5mA eltérés van nem 4-szeres szórás és igen is párba van válogatva tisztelt uram ez alap, így kértem így kaptam.
(#) Ge Lee válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
Amiről beszéltem az az 1 búrán belüli végcső felek, azokon van annyi eltérés? A rajzon oda van írva R27-hez 20mA, akkor R25-ön ehhez képest tér el 5mA-t? Egyébként az 25%-os eltérés és egy ilyennél már az is sok, 5%-on belül kéne egyformáknak lenniük. Ez is egyik oka lehet annak, hogy míg 1kHz-en kijön 19W addig 20kHz-en már csak 2,6W, mert a két párhuzamosan kötött csőfél egymás ellen is dolgozik. Nem tudom hogy a -Ug potikkal mennyire lehet ezt kitrimmerelni.
A cikk írójának egyébként működött ez korrektül? Van ott a cikkben mérés vagy valami amiből ez kiderül?
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2022
(#) sebestyen_ferenc válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
Igen én is úgy értetem mivel párhuzamosan vannak kötve, nagyon fontos, hogy kevés legyen a különbség a búrán belül felek között és az is fontos hogy csövenként is. Csövön belüli felek között előfeszültségét P1 es P2 vel lehet állítani, míg a teljes felső és az alsó végcsőnek a táp panelen elhelyezkedő P6-P9 lehet. Tápegységről es a nyugalmi állapotban mert feszültségekről is mellékelek pár képet.
Meresi képen nem fért volna ki végfok mérése nyugalmi állapotosan
R25 -17.5mV maxon 70mV
R27 - 20mV maxon 68mV
R26 - 25mV maxon 63mV
R28 - 18mV maxon 65mV
Maxon úgy értem 1Khz kivezérelem torzítás határig.
Valószínűleg kell működjön mert elég részletesen le van dokumentálva, ha szeretned csatolom ide!
(#) CHZ válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
Fontos mérést nem látok, végcsovek rácsain mérhető AC feszültséget.
Ennek szimmetriája lényeges!
(#) sebestyen_ferenc válasza CHZ hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
Igen valóban holnap megmerem, és felteszem, de nekem nagyon úgy tűnik a meghajtás nem bírja kiszolgálni a nagyobb frekvencián a végcsöveket, ezert katód követős megoldásra váltok és hagyom ezt a földelt katódot mint ahogy előttem többen javasoltak.
(#) CHZ válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
Biztos jobb lesz, érdemes megcsinálnod.
Nagyobb bemeneti jelszintre lesz szükség, eredetileg feleslegesen alacsony bemeneti érzékenységre tervezték. R1 ellenállást elhagynám.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2022
(#) sebestyen_ferenc válasza CHZ hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
En is így gondolom, hogy jobb lesz. R18- 22K a visszacsatoló ellenállás értéke mellet kb 550mV jelet adtam a teljes kivezérléshez.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2022
(#) BLY94A hozzászólása Jún 13, 2022 /
 
Szép napot!
Megjött a potméterem az erősítőhöz így lemértem szkóppal is.
240mV bemenő jel esetén 1khz szinusszal a kimenő 14.5V (Pk-Pk)
EL34 katód ellenálláson (270 Ohm) folyó áram 70mA. A fesz. 18V.
Anódfeszűltség: 284V
Az egész erősítő áram felvétele: 200mA
Sajnos a még mindig rádiózik a jobb oldala (kipróbáltam 150pF-el de az nem segített majd még megnézem 470pF el). Nem tudom mekkora befolyásoló tényező hogy a házunktól légvonalba kb 100 méterre van a fehérvár rádió adó antennája.. Egy 2méteres árnyékolt RCA kábelen keresztűl adok neki jelet és ahogy mozgatom a kábelt ugy hangosodik vagy halkul a rádió és az 50hz.
Próbának alumínium fóliával betekertem a PCL csöveket (majd földhöz kötöttem) de semmi változást nem hozott.
Jelenleg a triódák után kötöttem be a potmétert ( log 2x100K). Trióda anódjáról egy kondi a potira onnan meg vissza a pentóda rácsára..
(#) sandor1632 válasza BLY94A hozzászólására (») Jún 13, 2022 / 1
 
A potmétert a bemenetre kellene tenni, nem 2 fokozat közé.
(#) BLY94A válasza sandor1632 hozzászólására (») Jún 13, 2022 /
 
Tanács miatt raktam oda de nem változtatott semmin.. még lehet kipróbálom az elejére is.
A hang amit ad elképesztően hasonlít arra mikor a bemenetet a levegőben hagyom..
De pedig bekötöttem egy helyen a bemeneti RCA-ak földjét.

l.PNG
    
(#) BLY94A hozzászólása Jún 13, 2022 /
 
Csatoltam egy képet. Így volt bekötve az eleje.

10.PNG
    
(#) CHZ válasza BLY94A hozzászólására (») Jún 13, 2022 / 1
 
Árnyékolást csak az erősítő bemeneténél földeld es kell mellé egy jelföld vezeték ami az erősítő bemeneténel es az RCA aljzatoknál van földpontra kotve.
(#) CHZ válasza BLY94A hozzászólására (») Jún 13, 2022 / 1
 
680n kondikat ki kéne hagyni, felesleges.
Következő: »»   2396 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem