Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akkumulátor töltő
 
Témaindító: josephx, idő: Jan 18, 2006
Lapozás: OK   14 / 299
(#) proli007 válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Jún 11, 2008 /
 
Hello!

Igen, Zoli jól értelmezte.
Egyébként, ennek a 4Ah-ás aksinak ezek az áramok szerintem durvák. Az aksi kapacitása, (mint ahogy a képem is látható) a húszóra alatti kisütésre vonatkozik. (Ez itt 0,2A lenne..) Ha ettől eltérünk, a kapacitása jelentős mértékben csökken, ráadásul még csak nem is lineárisan. (Mint ahogy itt már többször elhangzott)

Nem írtad, hogy 4-5 óra töltés, milyen árammal történt, de így első hallásra a kapacitásával sok baj nincs az aksinak, ha eddig tud töltődni.

Mondjuk, a túláramot érdemes lenne jelezni valahogyan, hogy ne lépjen fel felesleges terhelés. (növény...)

Hogy melyik típusú aksival járnál jobban, nem tudom. Azt ki kellene próbálni, de mindenek előtt mérni kellene.

üdv! proli007
(#) Master_of_the_web válasza proli007 hozzászólására (») Jún 11, 2008 /
 
Mértem.. járattam kb 7 percig a fürdőkádban megállás nélkül (midnen jó vizes lett). Az eredmények a következők:

-nem nyomom bele, csak lefogom: 8-10A
-Mélyebben benne van a vízben, kicsit lenyomom hátul: 14-16A
-Kezd merülni, még mindig kicsit lenyomom: 10A és egyre kevesebb. (motor már forró)

A töltőárm 550-600mA nél kezdődik és szépen viszi lefelé egészen addig amíg kb 10-20mA el csepptölti..

üdv
(#) proli007 válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
Hello!

Hááát, mit is mondjak. :ijedt: Szegény aksi, nem lesz hosszú életű. Ezek az áramfelvételek, biztos megfekszik a gyomrát.

Ha a töltésnél a maximumot számoljuk, 5óra*600mA, akkor is már csak 3Ah a bevitt töltésmennyiség, a szükséges kb. 5Ah töltéssel szemben. (Ha tényleg ki volt merülve az aksi. kb. 5V-ig)
Ha a töltés-kisütés közötti hatásfokot figyelembevesszük, (kb. 0,7..0,8) nem tud leadni már csak maximum 2,4Ah-t. Ekkora terhelés mellett, ha kijön belőle 1Ah akkor már hurrá. 10A terhelés mellett, ez 6perc. Kb. célba is értünk.

Azon ne csodálkozz, hogy a motor meleg, ha kb. 50W megy bele, akkor olyan, mint ha az asztalilámpát, vagy a pákádat fogdosnád.

El sem tudom képzelni, milyen táplálásra gondolt a tervező. A motor feszültsége biztos, hogy 6V? Bár az ilyen modell gépeknél nem elsődleges szempont az élettartam.

üdv! proli007
(#) Master_of_the_web válasza proli007 hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
A motor 7,2v os, tehát 1,2 V os cellákból álló akku pack-hoz tervezték valószínűleg.

CSak hát ilyen nagy teljesítményű akku pack-ok elég horribilis árban vannak az ólomakkukhoz képest., de nincs mit tenni váltani kell.

Vannak fúróakkuból bontott 1,2V/1200mAh celláim. Szerinted megérné megpróbálni összerakni belőlük egy pack-ot 7,2V-ra és azzal megpróbálni, vagy értelmetlen lenne?

A másik meg az, hogy akitől a motort kaptam aztmondta, hogy neki füstölt a motor meg el se indult utána (ezért is adta oda ingyen). Nálam egyből indult szépen pörgött, erő is volt benne, úgyhogy úgy véltem, hogy jó mégis csak, bár volt némi gyanúm menetzárlatra, de nekem eddig nem füstölt, szóval nem tudom rossz-e a motor vagy sem... A fentebb linkelt oldalon vannak a motor adatai is.

üdv
(#) potyo válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
Jó lenne azt a motort névleges terhelésen járatni valami komolyabb áramforrásról, pl. hálózati trafó+egyenirányító. Ha mondjuk öt óra múlva még működik, akkor a motor rendben van. Ha hibás, akkor úgyis le fog égni.
(#) proli007 válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
Hello!

Sajnos nem vagyok otthon annyira a dolgokban, hogy csuklóból jó megoldást tudnék adni a problémádra. De az RC modelleknél csupa LiPo aksit látok. Két cella esetén igen közel van a motorfeszültséghez. És szép árakon.
Szerintem tudakozd meg valamelyik RC cuccokkal foglalkozó fórumon, ott biztos vannak tapasztalataik a témával kapcsolatban.

Egyébként gyanítom, hogy a NiMh aksikkal, nem fogsz jobb eredményt elérni.

ui. Az árammérés közben a feszültséget is mérni kellett volna, a feszültségesés összehasonlítása miatt.

üdv! proli007
(#) roland8lsm hozzászólása Jún 19, 2008 /
 
Sziasztok! Az lenne a kérdésem hogy zárt savas akkut milyen töltővel lehet tölteni? 12V 7,2Ah akkuról van szó, egy rossz szünetmentestápból van.
(#) Sebi válasza roland8lsm hozzászólására (») Jún 19, 2008 /
 
Attól függ, milyen módon használod: ha egy kézilámpában = szakaszos üzem, akkor ugyanúgy a töltési végfesz 14,4V lehet, mint bármely savas ólomakkunál.
A folyamatos (puffer) üzemnél (riasztók, szünetmentes), nem tanácsos 13,8V fölé menni. Ez a nem zárt kivitelűekre is érvényes.
(#) roland8lsm válasza Sebi hozzászólására (») Jún 19, 2008 /
 
Egy 2x20W os tda-s erősítő menne róla kb napi 30 percet
(#) oldman válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2008 /
 
"az aksi, is egy "nagy kondi""
:csodalk:
Ez biztos????
(#) gooffy hozzászólása Júl 9, 2008 /
 
nekem 1 olyan :nezze: kellene hogy szabályozni lehessen az áram erőséget és persze pc tápból kellene létrehozni ha lehetséges
(#) proli007 válasza gooffy hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Hello!

Ennél szellemesebbet, még nem láttam.

üdv! proli007
(#) sector99 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 18, 2008 /
 
Szia !

Ez valami kapcsolóüzemű "dolog" lehet ?? Hiszen a bemenő fesz. csak 12 V.
(#) proli007 válasza sector99 hozzászólására (») Júl 18, 2008 /
 
Hello!

Nem a szabályzó kapcsoló üzemű, hanem a tápja.
Ez a PC tápr "+12V"-jára csatlakozik és azt szabályozza. Az lehet magasabb is mint 12V.

üdv! proli007
(#) soda válasza proli007 hozzászólására (») Júl 18, 2008 /
 
Szia proli007!

Fel tudnád tölteni valahova ezt a rajzot nagyobb felbontásban is? Vagy esetkleg egy linket, ahol Te leltél rá? Köszi szépen!
(#) proli007 válasza soda hozzászólására (») Júl 19, 2008 /
 
Hello!
A hálón találtam valamikor, de hogy hol?
Feltettem ide meg ide

üdv! proli007
(#) soda válasza proli007 hozzászólására (») Júl 19, 2008 /
 
Szia!

Köszi szépen!
(#) sector99 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 20, 2008 /
 
OK mostmár világos.
Én s köszönöm !!!
Üdv !
(#) Lucifer hozzászólása Júl 23, 2008 /
 
Üdvözletem!

Régóta szeretnék már egy univerzális kapcsolóüzemű akkutöltőt építeni. Gyk. valamilyen uC-vel szeretnék kapcsolóüzemű tápot építeni ami tud programozható feszültségenerátorként működni. Az áramgenerálást meg egy söntön keresztüli visszajelzéssel megoldom.

Kutattam a neten, de senki nem épített még ilyet.
Már kezdtem feladni, hogy lehet e egyáltalán ilyet építeni, és végül találtam ezt: Bővebben: Link Gyk. a kívánt dolgot valósítja igaz uC helyett más IC-kkel.

Ha jól gondolom a tekercs a neuralgikus pont. Mi módon kellene ezt úgy méretezni, hogy viszonylag széles feszültségtartományt tudjak generálni?

(#) fongab válasza Lucifer hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Tisztelettel te adtad a linket.
Ha alul megnéznéd, akkor nem a tekercsen akarnál változtatni. Olvasd el a MAX712-713 leírását.
1…….16 celláig tudsz tölteni. Természetesen a 16 cellához kell a feszültség is.
A IC 3 és 4 lábával állítod be a cella számot a rajzon azért nincs rajta mert 6 cellánál nem kell bekötni.
A tekercs inkább az áramhoz kell. Ne legyen max akkor ha 1 cellát töltesz.
üdv.
(#) Lucifer válasza fongab hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Tisztelettel olvasd el mit írtam. Nem azt mondottam vala, hogy ezt szeretném megépíteni, hanem azt, hogy ilyen elvű töltőt kapcsolóüzemű töltőt szeretnék építeni valamilyen mikrovezérlővel.

Bármilyen akku töltéséhez tudni kell feszültséggenerátorként működni. Az áramgenerálás innen egy lépés egy sönt egy AD és némi szabályzás beillesztésével. Továbbá tudni kell akkufeszt mérni. Ha ezt tudja a stuff akkor onnantól gyk. programozás /* és betáp*/kérdése az hogy most hány cellát, illetve milyet töltök.

Szvsz. a szűrőtekercs mérete fontos. Szereztem egy Tietze-Schenk könyvet ebben van sok okosság a témáról. Ha majd jutottam valami jelentkezem.
(#) fongab válasza Lucifer hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Tisztelettel, akkor még egyszer, leírom.
A tekercs inkább az áramhoz kell. Ne legyen max akkor ha 1 cellát töltesz.
Az áram, meg függ, az akkumulátor, és a tápfesz, különbségétől.
Szaggatni azért kel,l hogy tudjon áramot szabályozni. Mert a tekercs, csak váltót korlátoz.
Ha elérte a beállított feszültséget, akkor lekapcsol. (nem kap tápot, az akkumulátor )
(#) dudzsi hozzászólása Júl 24, 2008 /
 
Hali!
Van már valakinek tapasztalata a poli007 által felrakott pcés táp töltöröl? Mekkora táp kell minimum hozzá? Csak 8A a max amit ki lehett hozni belöle vagy nagyobb wattszámubol lehet egy kicsit többet is?
A ledek mit is szeretnének jelenteni? Egy kicsit gyenge a szlovák tudásom.
Köszi
(#) proli007 válasza dudzsi hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Hello!

Én nem építettem meg, de talán azért tudok segíteni.

A töltő működése hozzávetőlegesen.
A FET csak akkor kapcsolja az aksit a töltőre, ha az aksit, helyes polaritással kapcsoltuk a töltőre és annak feszültsége meghaladta a 8,5V-ot. (nincs mélykisülésben és nem 6V-os az aksi)

Amíg az akkumulátor a P2-vel beállított feszültség szintet el nem éri a töltés folyamán, a töltő, a P1-el beállított értékű állandó árammal tölti az aksit. (piros Led ég)
Ha a kapocsfeszültség eléri a beállított töltés végfeszültségét, a feszültség állandó értékű lesz, így a töltőáram idővel csökken. (piros Led kialszik,és kigyúlad a zöld)

Számításaim szerint:
A töltőáram, 150mA és 6,5A között P1-el állítható be.
A töltés végfeszültsége 14,2 és 15,5V között állítható be a P2 potival.

- Alapvetően a töltőáram a PC táptól függ. Viszont a tápra rá van írva, hogy a +12V feszültségen hány ampert képes leadni. A táp hiába erősebb, mert a trafó ehhez van tekerve, és az egyenirányítók sem tudnak többet. A szabályozást alapvetően nagyobb áramra is át lehetne alakítani.
De tapasztalatom szerint nem szükséges nagyobb árammal tölteni, kivétel, ha valami 200Ah-ás traktor aksit szeretnél. Mert az aksi belsőellenállása miatt a kapocsfeszültsége a nagyobb töltőáram hatására felemelkedik és akkor a feszültségkorlátozás miatt még is kisebb lesz a töltőáram. A töltés úgy is automatikus, így felügyeletet nem igényel, tehát nem kritikus a töltési idő. (viszont mivel a töltés végén az aksit a töltési végfeszültségen tartja, nem maradhat az aksi a végtelenségig a töltőn) Ha meg csak a lemerült aksit szertné tölteni az ember, hogy elinduljon a kocsi, akkor meg nem kell csutkára feltölteni, egy óra alatt felfrissíti és már indul is.
Én készítettem töltőt PC tápból, de mivel AT táp volt, csak 4A-t lehetett megbízhatóan kivenni, de az is bőven elég volt. (Az egyszerű gyári töltők zöménél is csak kamuka amit ráírnak, tekintve, hogy nincs szabályozás, a töltés végén jelentősen csökken a töltőáram a töltés időben elhúzódik.)

- Hát a szlovák, nekem is kínai. De..
a Led5 jelzi, ha a táp be van kapcsolva
a Led4 jelzi, ha az aksi feszültsége atöltéshez alacsony, vagy fordítva van a töltőn az aksi. (BUZ11 nem kapcsol be)
a Led3 jelzi, ha az aksi feszültsége és polaritása megfelelő. (Buz11 az aksit a töltőre kapcsolta)
a Led2 jelzi, hogy az aksi feltöltött állapotban van. (feszültség genrátoros üzemmód)
a Led1 jelzi, hogy a töltő, konstansáramú üzemmódban vam (áramgenerátoeos üzemmód)

(A vastag vonalak, egyben vastag 2,5mm^2 vezetőt is jelentenek.)

üdv! proli007
(#) dudzsi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Köszi. Igy már minden világos. Kimeritö válasz volt. Megprobálkozok vele aztán valami csak lessz
(#) proli007 válasza dudzsi hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Hello!

A segédpanelről a szabályzójelet árnyékolt vezetéken vezesd, mert a TL494 elég háklis a zajokra a szabályzó bemnetén. (pin 3.)

Sok sikert! proli007
(#) marci91 hozzászólása Júl 28, 2008 /
 
Üdv! Van egy régi szlovák akkumulátor töltője ismerősömnek és teljesen leégett az egész valami oknál fojtva. Nem hiszem hogy nagyon megérné az egészet újraépíteni, viszont van egy akkumulátor töltőből származó trafóm, de csak trafóm de az jó. Nos én ezt szeretném megépíteni komplett töltőnek.Amúgy pedig személykocsi akksihoz kellene. Visszajelző műszernek led is jó lenne, mind1 csak lehessen vele jól tölteni és ne tegye tönkre az akksit. Köszönöm előre is a segítségeket!
(#) HSanyi63 válasza Remci hozzászólására (») Aug 3, 2008 /
 
Üdv!

Köszi a választ.
Beszerzés folyamatban.

Sanyi
(#) proli007 válasza marci91 hozzászólására (») Aug 3, 2008 /
 
Hello!

Idézet:
„van egy akkumulátor töltőből származó trafóm”


Hát azért ez egy elég tág fogalm. Hány voltos, mekkora teljesítményű (v. mekkora árammal terhelhető), és milyen töltőt szeretnél készíteni belőle? Mert ha ráteszel egy Graetz egyenirányítót, akkor már kész is a "töltő" belőle)

Kicsit szétnézhetnél a topikban, biztos találsz benne ötleteket, vagy valami szimpatikus áramkört, ami szolgálhatna kiindulási alapnak.

üdv! proli007
(#) Tomi20 hozzászólása Aug 3, 2008 /
 
Heló

Van egy lakás riasztóm, amire szeretnék egy 12V-os 5Ah-s akkumulátort csatlakoztatni. A kérdésem az lenne, hogy 5mA-es töltő áram megfelelő lenne?
ilyen akku, csak 5Ah
Következő: »»   14 / 299
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem