Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3801 / 3975
(#) Teaway válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
0,22 ohm
(#) vladcepes válasza rolie hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Ezüst. Köszönöm! akkor 0,22 Ohm. W-os mennyi lehet?
(#) rolie válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Ránézésre 2 vagy 3 wattos. Meg kell nézni pár méretet, a hestore-nál a 2W-osak 10-12mm hosszúak, átmérő 4-5mm, a 3W-osak 13-17mm hosszú, átmérő 5-6. Ezek alapján el tudod dönteni.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2022
(#) Karesz 50 válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Lehet színvak vagyok, de nekem ez fekete-piros-piros-ezüst és barna.
0.122R 1%
(#) Karesz 50 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Hülye vagyok... 1.22 Ohm 1%
(#) vargaf válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Az első fekete csík miért 1? A jó érték 0,22 ohm 1 %.
(#) domel hozzászólása Nov 24, 2022 /
 
Üdv! Vettem egy elemes hordozható oszcilloszkópot, ami 40 voltig mér. Mivel én amatőr vagyok a négyzeten, szeretném megkérdezni, hogy rámérhetek-e egy olyan ledre, amin ott a 230 Volt fázis is? Egészen pontosan egy 1 µF kondenzátoron sorbakötött és egyenirányított, majd 3V zenerrel és kondenzátorral simított egyenáramról van szó, amin azt szeretném megnézni, hogy egyáltalán miféle egyenáramot kap a led. Elvileg nem lesz baja, de azért mégsem akarom gallyra vágni a 70 eurós szerzeményem
Előre is köszi a válaszokat!
(#) pipi válasza domel hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Megfelelő érintésvédelmet betartva ha a szkóp testje és a mérőfej között nem nagyobb a feszültség 40V-tól, akkor mérhetsz, de fémrészt nem érinthetsz a kezeddel... De ha megszakad(t) a led akkor ott biza nagyobb fesz lesz.
--
Az enyémre ráírták, hogy tönkremegy 40V mért fesz különbség felett, mert a bemeneten a túlfeszvédő kifekszik...
De mérhetek ugye 400V-ig mivel a mérőfejem 10:1 osztású
(#) Karesz 50 válasza vargaf hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Jóvanna. Jobban jártam volna ha hallgatok
(#) domel válasza pipi hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Most nézem ezen is van 10:1 osztás, kérdés hogy 400 volton mennyire látja a tized voltokat, de abból nem lehet baj. Köcce KÖSZÖNÖM a válaszod!
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2022
Moderátor által szerkesztve
(#) vladcepes válasza rolie hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Köszönöm!
(#) vladcepes válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Úgy van, úgy vannak a színek ahogy írtad.
(#) csikosgabi hozzászólása Nov 25, 2022 /
 
Jó reggelt mindenkinek!

Az alábbi kérdésem volna.

Egy REED relés folyadékszint kapcsolóval akarok egy relét kapcsolni.
24V DC a kapcsolás feszültsége.
Attól tartok, hogy a relé elengedésekor ívet húz a REED relé érintkező párja, és így nem lesz túl hosszú életű a dolog.

A kérdésem az, hogy egy diódát ( pl. 1N4007) a relére párhuzamosan kötve, javítani tud a helyzeten?

Szép napot!
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2022
(#) antiktelefon válasza csikosgabi hozzászólására (») Nov 25, 2022 /
 
Üdv!
Rakj be egy tranzisztort.
Bővebben: Link
Lusta vagyok rajzolni, de kb így, csak B1 helyére megy a relé tekercs és vele párhuzamosan egy dióda.
Ha fordított működést akarsz, akkor R1-et kösd sorba a reed relével és esetleg még a bázist egy 47k-val húzd le test fele, hogy ne lebegjen.
Mondjuk nem írtad egy 40mA-es nyákrelét vagy egy Ganz kontaktort kapcsolnál.
R1-et úgy válaszd meg, hogy a tranzisztor bázisa fele több áram folyjon, mint a relé áramának és bétának hányadosa. De 24V-ról egy 8.2 vagy 10k valószínűleg megteszi bármihez. Tranyó kb bármi lehet, ami a relé áramát bírja.
A relé tekercsére az induktív tüske miatt kell a dióda az biztos, de a reed relék nem szeretnek terhelést kapcsolni tüske nélkül sem.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2022
(#) csikosgabi válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 25, 2022 /
 
Schneider ipari kis relé. 650ohm tekercs ellenállás.
(#) antiktelefon válasza csikosgabi hozzászólására (») Nov 25, 2022 /
 
És a REED? 37mA meg a behúzáskori és elengedéskori tüske megeshet sok, raknék egy tranyót, ha még nem kész panelről van szó, kb 30Ft vagy 5 perc alkatrész bontás.
Most nézem, vannak 0.5A-es REED-ek is már, akkor lehet anélkül is elég, de hosszútávra ha más szempontból nem okoz gondot én raknék.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2022
(#) csikosgabi válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 25, 2022 /
 
Csatolva a reed doksi.
Ipari vezérlő szekrény, nincs panel.

LS03.PDF
    
(#) antiktelefon válasza csikosgabi hozzászólására (») Nov 25, 2022 / 1
 
Kettő van benne, 0.5A és 1A-re minősítettek. Ha nem hazudik az adatlap, akkor elég az a dióda rá és valóban, vezérlőszekrényben szívás több alkatrészt tenni.
(#) csikosgabi válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 25, 2022 /
 
Ez az 1A változat.
Igen, pont emiatt bíztam benne, hogy elég lesz a relé A1-A2 pontokra betenni a diódát.
Megpróbálom.

Köszönöm a segítséged.
(#) Suba53 válasza csikosgabi hozzászólására (») Nov 25, 2022 /
 
Én a relé meghajtó áramköreimnél a relé tekercsével párhuzamosan szoktam rakni egy 1N4148 diódát, és plusz egy 100nF kondit is.
Volt egy ATMEL mikrokontrolleres vezérlés, amiben a kontroller néha hibázott. Közel volt a relékhez, és a zavartüske meghülyítette. Először kondi nélkül készült, csak diódával, és hibázott. Akkor tettem rá a 100nF kondit, azóta stabilan, hiba nélkül működnek.
(#) csikosgabi válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 25, 2022 /
 
Köszönöm a tippet!
(#) atiotezer hozzászólása Nov 26, 2022 /
 
Sziasztok.

Ebben a kapcsolásban érdemes a zénert beépíteni vagy felesleges?
14.4V a max feszültség, a FET VGS feszültsége ±20V. (AOD4185)

Előre is köszönöm.
(#) Bakman válasza atiotezer hozzászólására (») Nov 26, 2022 / 2
 
Ha elfér, nagy baj nem lehet egy kis extra védelemből. A kapcsolásodból hiányzik egy ellenállás. Ha a zener kinyit, akkor annak árama korlátozás nélkül át fog szaladni az N csatornás FET-en bekapcsolt állapotban.

p-fet.png
    
(#) atiotezer válasza Bakman hozzászólására (») Nov 26, 2022 /
 
Közönöm.
(#) szs válasza szs hozzászólására (») Nov 26, 2022 /
 
Na, már azt hiszem, tudom.
Egyszerűen: NEM KÜLDI EL. Még mindig ott jár a cucc, ahonnan indulna. (pedig nov. 22. rég elmúlt)
Küld viszont linkgyűjteményt az üzenetablakba, többször.
És nem is érti (úgy látom), hogy én miért várom az árut.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2022
(#) pipi válasza szs hozzászólására (») Nov 26, 2022 /
 
Hali!
Nekem is van ilyen FR_LOCAL_DHL_EU postázós, nézz rá a https://parcelsapp.com/ -on ott többet látok hol tart a sajátom. Azt látom hogy Kinából indult, nem franciából és a holland posta furikáz (NL végű a követési számom) ... köze nincs a franciákhoz
(#) szs válasza pipi hozzászólására (») Nov 27, 2022 /
 
Ott sem látom. Ezt írja:
Idézet:
„No information about your package. We've checked all relevant couriers for «Magyarország». If the country is not correct, please select the destination country below.”

Azaz nem jutottam most előrébb.
(#) vargham válasza szs hozzászólására (») Nov 27, 2022 /
 
Én nem szoktam velük cseverészni. És izgulni sem szoktam a csomag miatt, se nézegetni a nyomkövetést. Vagy megjön, vagy nem. Néha két hét, néha két hónap, nagyritkán több.
Ha a cucc megjön határidőig, akkor visszaigazolom. Ha nem jön meg, azonnal dispute, és kapom vissza a pénzt. Volt, ami tényleg nem jött meg soha, és volt olyan is, ami hónapokkal a lejárat után.
Ez hobbi. Ha valami munkához kell, vagy határidőre, akkor nem Alin veszem, hanem rendes kereskedőtől Magyaroszágon vagy az EU-ból. Azok a rendelések maximum egy hét alatt meg szoktak jönni, ha nincs hiány az adott alkatrészből.
(#) szs válasza vargham hozzászólására (») Nov 27, 2022 /
 
Ez jó hozzáállás, és bár én nem munkához vásárolok, attól még (ami elérhető) itthon vásárolom meg. (Kicsit tartok is az Alitól, most a háromból egynél talán lesz is mitől tartan? No, majd kiderül).
Valaha mintha "victimológia alapesete"- ként olvastam volna erről: az emberek pénzt küldenek ismeretlen helyre, aztán várják az árut.
De hátha igaz, hogy az Ali vigyáz erre. Nagy pénzeket nem kockáztattam még eddig, most -ha nem jön meg az áru- majd kiderül a védelem hatékonysága
.
Még kicsit váro, közben igyekszem kideríteni majd, hogyan kell visszatérítést kérni.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2022
(#) vargham válasza szs hozzászólására (») Nov 27, 2022 / 1
 
Az Alin még sosem buktam pénzt. Az tulajdonképpen egy gyűjtőoldal, ahol cégek és magánszemélyek is árulnak. Sokan a munkahelyük mellett, másodállásban!
A felületet és a pénz kezelést adja a szolgáltató. A vevőtől hozzájuk érkezik a pénz, és az eladó addig nem is kapja meg, amíg nem igazolta vissza a vevő, hogy minden rendben zajlott. Többször előfordult már olyan, hogy nem a megrendelt terméket küldték, vagy éppen hibást. Olyankor lefotózom, írok indoklást, dispute. Az eladó persze elkezd alkudozni, hogy nem is rossz, meg használjam másra. Nem érdekel, sosem levelezek velük. Ilyenkor eltelik 3 nap, amikor is az Alis ember megnézi a bizonyítékokat, és visszakapom a pénzt. Eddig még sosem volt olyan, hogy az eladónak adtak volna igazat.
Következő: »»   3801 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem