Fórum témák
» Több friss téma |
Szia!
Nem csak Európa létezik villanyszerelés terén. Ázsiában ,Afrikában, Dél Amerikában ma is a csavart kötések a nyerők. !! Gyártanak is hozzá adaptert a csavarbehajtóval. A másik; A vasúti sin Kétféle áramkörben is vezeték! A Felsővezeték /vontatásnál a földelt visszavezető. A biztositó berendezésnél meg ,érzékelő....
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem: A közvilágítást jelenleg mi kapcsolja általában? Létezik még a hálózatra feladott HFKV hangfrekvenciás jel? Arra gondoltam, hogy kéne egy ilyen vevő, és akkor egyszerre gyújtana a kerti lámpám a közvilágítással.
Nem kell azt bonyolitani! Alkonyatkapcsolót kell berakni, és ha jól van beállítva, akkor szépen tesz a dolgát.
Az időn kívül az adatok titkosak.
2022-01-20, 2022-01-21 Napkelte: 07:19 Napnyugta: 16:24 Mod: adatok mellékletbe helyezve. A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2023
Moderátor által szerkesztve
Ha HFKV (mert Lakihegy nem az), akkor létezik, három helyről veszi a megvilágítást, valamilyen átlagot képez, majd ha eléri a megadott értéket, akkor adja ki a táviratot.
Üdv!
Tudja valaki, hogy a Traconnnak háromállású kapcsolóban, miért csak nem világítósban van 2xNO? Világítósban csak 1xNO + 1xNC van. Ez valami tervezési specialitás? A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2023
Ezekre gondolsz? Mert valamiért gyárilag így konfigurálták össze. Annyi plusz érintkezőblokkot rakhatsz rá amennyit csak akarsz (na jó 3 emeletnél többet nem ajánlott). A rajta lévőket is leveheted és kicserélheted.
Érintkezőblokk A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2023
Létezik olyan írott, vagy akár íratlan szabály, ami megköti hogy a dugalj melyik érintkezője a fázis, és melyik a nulla? (Pl. helyzettől függően bal/felső legyen a fázis?)
Alapvetően nincs.. Mivel a villásdugó szabadon megfordítható. Csak szokások vannak. Egyet szoktak betartani, hogy egy ingatlanban lehetőleg egységes legyen a bekötés mindenhol.
Szia
Nincs rá szabály, de szemből nézve a dugaljat, bal oldalra szoktam kötni a fázist, egy szaki egyszer elmagyarázta Nekem, hogy az átlag ember jobb kezes, és hogy ezért kell bal oldalra kötni, akkor sem foglalkoztam ezzel a gondolatmenettel túlságosan, mert dolgoztam, most belegondolva sem látom értelmét, de így szerelek.
Vannak olyan dugaljak aminek a védőföld egy tüske , inkább nyugaton találkoztam ezekkel, és azok hszosszabíttókkal, ahoz való dugvillákat csak egy féleképpen lehet belehelyezni, a makita gépeknél is nagyrészt ezekbe a dugaljakba csak egyféle módon lehet bele dugni.
Gondolom ha így módon van kivitelezve az egész hálózat, akkor tényleges vezeték színen van a fázis, és olyan gépeknél aminél valamilyen előny hogyan kapja fázist.. Vagy passz
Meg tőlünk északra is ilyenek vannak : SK, CZ
Köszönöm a válaszokat. Kaptam Proli007 jóvoltából néhány 3 fázisú csatlakozót, és ha már ezeket felszerelem, akkor tennék mellé néhány 1 fázisú dugaljat is. Ezért kérdeztem van-e ajánlás az irányokra.
Nem, a fogyasztó szempontjából, mert ha az nem földelt dugaljal csatlakozik (hanem a lapossal), akkor azt bárhogy be tudom dugni. Inkább a szerelés, javítás okán gondoltam valamilyen kialakult szokásra.
Köszi. Akkor ezek szerint csak a kapzsiság miatt van így...
Sziasztok,
mi annak a kis, C-sínre pattintható eszköznek a neve, ami a kisautomatához kapcsolódik, és egy zárókontaktot ad akkor, amikor az automata elejt? Köszönöm.
Szia.
Kismegszakító segédérintkezőnek szoktuk hívni. A kismegszakító oldalára pattintható fel.
Sziasztok!
0,75mm2 sodrott kábelt behúzhatok védőcsőbe 1,5mm2 mcu mellé? Illetve biztosíthatom-e külön a vele készült köröket? Mondjuk 4A kismegszakítóval. A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2023
A szocializmusban kiadott hatféle Ipari Szakkönyvtáras villanyszerelési szakkönyvből kettőben volt fázis jelölés a bal oldalra, négyben meg semmilyen utalás.
De a kettő közül az egyikben a jelölés zárójelben volt, megemlítve a szövegben, hogy felcserélhető.
Lényegében tökmindegy, hiszen a váltóáram működési elve miatt nem lehet különbség (értelemszerűen 1 fázisú dugalj esetén). Amit konkrétan meg tudnék nevezni, hogy pl egy villamos hálózat kiépítésekor - például egy lakás felújításánál - sokkal egyszerűbb végigszaladni a legvégén egy műszerrel úgy, hogy biztosan tudod, pl bal a fázis, mert akkor a műszer egyik végét mindig a bal oldalo nyílásba szúrod, a másikat meg egyszer a jobb oldaliba, egyszer a földre. így pikk pakk végig lehet ellenőrizni egy teljes épületet, hogy mindenhol minden működik.
Egyébként csak szokások vannak. Semmi jelentősége, habár még ma is tanítják okj képzéseken, hogy "a fázis mindig bal oldalon van" ami szerintem baromi nagy marhaság, mert magyarázatot sem szabályozást nem tesznek mögé az oktatók - mivel nincs ilyen. "így kell és kész" ...
Érdekesség a témához :
Még gyerekkoromban egy nógrádi kis faluban nyaraláskor figyeltem meg, hogy házakban a dugaljak* egyik nyílása kékkel meg van jelölve. Kérdésemre elmondták, hogy a rádióvétel javítása miatt a legtöbb rádiókészüléknek arrafelé van egy plusz farkincája amit oda csatlakoztatva jobb vétel érhető el ... az elemeseknek is * főleg a konyhaasztal, polc mellettiek, a teraszon levők - a könnyen hozzáférhetők .
a váltóáram működési elve miatt nem lehet különbség
Amiatt akkor nem lenne, ha földeletlen egyfázisú rendszer lenne, de Magyarországon általában földelt csillagpontú háromfázisú rendszer van, egy fázisa és a nulla van a konnektorban, annál meg piszok nagy különbség van (földeletlen csillagpont esetén is piszok nagy különbség lenne). Idézet: „Lényegében tökmindegy, hiszen a váltóáram működési elve miatt nem lehet különbség” Ott fontos a fázis vezető helyzete, ahol a védőföldhöz képest érzékelnek valamit. ( pl lángőr.) Bár azok a készülékek legtöbbször fix bekötésűek, de igazad van, külön a baloldaliságot nem tesztelik. A lengő hosszabbítóval bajban lennének....
Sziasztok, érdekelne, hogy a wago-s megoldás helyett,
számomra elegánsabb fali kötődobozba való T-elégazás létezik-e, ha igen hol találok ilyet ? A google nem a barátom a témával kapcsolatban. A válaszokat előre is köszönöm.
Hálózati feszre nem használhatsz 1mm2 alatti vezetéket, ha meg törpefeszre kell, akkor meg nem viheted hálózatival egy csőben, csak ha megfelel a legnagyobb fesz szigetelésének.
(tudtommal)
Milyen T elágazás s mi a baj a wagoval?
Konkrétan T alakú kötőelemet nem fogsz találni, mert nem helytakarékos és nem praktikus. |
Bejelentkezés
Hirdetés |