Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   202 / 240
(#) antikzsolt válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 17, 2023 /
 
Közben újra megnéztem az előre szerelt dobozt. Van benne szakaszoló kapcsoló nem csak az olvadó biztosítékok. . Azaz le tudom választani a napelemeket az inverterről.
(#) zoli200 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 17, 2023 /
 
Új panelek
Longi 405W napelem
32 500 Ft
Termékdíjat tartalmazza.
Az ár nettó ár áfát nem tartalmaz!
Emődi átvétel, igény eseten szállitás megoldható.
Nullahat harminc 208 tizenhét 35
(#) zoli200 válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 17, 2023 /
 
Nála érdeklődhetsz még megbízható, van nála választék. Bővebben: Link
(#) antikzsolt hozzászólása Aug 18, 2023 /
 
Kicsit hosszú volt az éjszaka azt most kicsit akad a lemez a fejemben. Ha veszek egy akkumulátort 8 db 3,2V feszültségű 310Ah-320Ah-s cella alkotja. A cellák összteljesítménye 7936Wh-8192Wh. amiből csinálok 48voltos rendszert a 7936Wh-8192Wh nem fog változni az elgondolásom alapján. Vagy tévednék?
(#) proba válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Párhuzamosan kapcsolod, sok áram kicsi feszültség = sorba kötöd kis áram nagy feszültség.
(#) antikzsolt válasza proba hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Köszi. Ezen akadtam én is fent azt bekevertem saját magam rendesen Legyen már tél mert aludni akarok
(#) Massawa válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Egyre vigyázz a nagy egyenáramok kapcsolására komoly szerkezeti elemek kellenek ( szikraoltoval stb ellátva) és ezek beszerzése nagyon körülményes. Tavasszal honapokig kerestünk egy 3 áramkörös 160 Amperes megszakitot/kapcsolot. Aránylag kevés tipus van és azok beszerzése is nehézkes.
Söt a villanyszerelö barátom le is hordott, mert DC vezetékeket az uj szabványok szerint csak fémcsövekben vagy fémcsatornákban szabad vezetni. Nekem meg az invertertöl az akkukig a kb 1,5 m hosszú vezetékek csak müanyag kábelcsatornában mentek.
(#) dB_Thunder válasza Massawa hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Idézet:
„mert DC vezetékeket az uj szabványok szerint csak fémcsövekben vagy fémcsatornákban szabad vezetni.”

Nem vitatom, de érdekelne melyik szabvány írja elő!! Kíváncsi lennék a pontos megfogalmazásra..

Én még, rajtam kívül, nem láttam olyat aki fém anyagokat használt volna!
(#) Ge Lee válasza zoli200 hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Használt 250-es 25-ért. Használt 235-ös 25-ért.
Új 385-ös 25,5 nettóért!
Új 400-0s 28,2 nettóért!

Akkor miről is beszélünk? Drágábban adják a használt vackot mint az újnak az ára! A 400W/230W az durván 1,74-es teljesítmény arány, ha azt felszorzom 25-tel akkor 43,5 ezer. Az új meg 28,2x1,27=35,8 ezer!
Tehát teljesítmény arányosan, a tizenéves ledobott vackot drágábban kapod meg mint az újat garanciával! Sírjak vagy nevessek?
(#) Ge Lee válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Kell valahonnan keríteni még 2 embert és akkor tudunk venni egy raklappal (olyat is tudtam volna venni amire áfa sem lett volna...).
400-as 28,2 vagy 445-ös 30-ért. És nincs az sem odaírva hogy +áfa, de még ha van is +áfa akkor is nagyon jó ennyiért. Egy hátránya van, meg kell venni a 36db-ot csak akkor ennyi az ára.
Pár hónapja még én is nagyon ellene voltam a napelemnek, főleg a sziget üzemnek, hogy így nem éri meg meg úgy nem éri meg, 25 év alatt sem jön vissza az ára. Hát, ha százezerért veszed a paneleknek darabját, meg másfél millióért veszel akkut akkor valóban nem jön vissza az ára 25 év alatt sem. De magamnak számolgattam egy 24V-os rendszert, inverter 130 ezer, bontott autós lion akkupakk 126 ezer, meg ha meglenne a 4 tábla 120-130 ezerből akkor ez összesen még 400 ezer sincs, nyilván a sallangokkal valamivel több lesz. Termelne évente saccra 1700kWh villanyt az olyan 66 ezer forint, legyen csak 60 ezer, ha addig nem megy tönkre semmi, akkor 400/60 az 6,6 év, legyen 7 év. Ha vigyázol a lion akkupakkra, nem töltöd fel és nem is meríted le soha teljesen akkor tizenévet elmegy gond nélkül.
És ez egy tetőre szerelt számolás volt, ha tudnád forgatni a paneleket akkor itt egy ábra hogy mennyivel termel többet. Nem 10-15%-kal ahogy azt valaki mondta, hanem sokkal. Odaírtam az ábrára a 30,60,90%-os állapotokat és a hozzájuk tartozó időket (már ha egész nap süt a nap). Már a 60%-os állapot is majdnem dupla termelési idő, a 90%-os majdnem tripla, a 100%-os állapot meg a sokszorosa!
Nem volt teljesen releváns a mérés mert nem találtam megfelelő terhelést itthon, így jócskán túl volt terhelve (majdnem rövidzárban egy nagy izzóval) a 15W-os kis panelem, de kivittem reggel 7:30-kor, ráfordítottam a napra és lejött róla 3,85W. Aztán feltettem a háztetőre, ott meg lejött róla 0,1W. Na ennyit arról hogy érdemes-e vagy sem forgatni. Igazából nem is forgatni kell hanem döntögetni, egy olyan parallaktikushoz hasonló szereléssel mint amivel a csillagásztávcső mechanikák forognak. A tengelyt amire rászereled be kell állítani nagyjából a föld tengelyével párhuzamosra, és onnantól a tengely fordulásával mindig pont a napra néz. Persze, 1 táblával ezt nem olyan nehéz megoldani, de 12 táblával már macerás.
(#) antikzsolt válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Én is ezt mondtam. Bár az áfa miatt még emelkedik de 1wattra levetítve az ár többre jön ki a használtnál.
(#) Massawa válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Nekem sincs meg a szabvány, de amikor a paneleket szerelték, azok is fémcsöbe huzták a DC vezetékeket a háztetöröl a pincébe. S valoszinüleg nem unalmukbol vagy az ár miatt.
Itt van a belsö csövezés. (A külsökön kivülröl meg müanyag réteg van a csöveken.)

A dobozba jönnek a tetöröl a vezetékek a kimenö fémcsöbe meg az inverterbe mennek a DC kábelek.

IMG_6736.jpeg
    
(#) Ge Lee válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Nekem elvileg hétfőn hozza a GLS az inverteremet, meg ha akarom talán akkum is lesz 1-2 héten belül (AGM van most is de az egy vicc), de a panelekre nem szeretnék egy vagyont kiadni, azért mondom, álljuk össze páran és vegyünk egy raklappal. Azért nem mindegy, hogy 53 vagy csak 39 darabja.
(#) proba válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Akkor te még jó vagy, ismerősömnél csak feldobálták a fa gerendára a vezetékeket. Mentségükre szólva, olyan kuszán, hitványul, hogy csak néhány pontban érnek össze. A zárlat szinte kizárt. Csövet meg csak az inverter közelében kültéren látott.
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2023
(#) antikzsolt válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Ok. Nekem visszamondták a megrendelésem mert nem kapható már alapon. Merre felé élsz? 7 panel lehet én is vevő lennék. Aksi nekem még nem lesz, idővel biztosan. 50% merítéskor legalább 6kw akarok kivenni.
Élvezem a vidéki élet minden hátrányát. 60-100 darab ezrest kérnek el szállításért. Baranya megye zádor jómagam.
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2023
(#) antikzsolt válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Mennyi panel van egy raklapon?
(#) Ge Lee válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Már írtam, 36db. Ha 48V-os rendszert építesz és ki is akarod használni, akkor ahhoz kell 10-12db.
Mondjuk azokat nem ismerem annyira, mert a 24V-osakból próbálok okosodni, ezek olyanok, hogy nem kell (nem is köthetsz rá) annyit mint amekkora teljesítményt tud, hanem az van, hogy ha van mondjuk 1600W-nyi paneled a tetőn de az inverterből 2000W-ot akarsz kihúzni, akkor azt úgy csinálja, hogy a hiányzó teljesítményt az akkuból húzza ki, illetve hogy efféle bypass-t is tudnak-e azt nem tudom, ha igen, akkor ezt el tudja játszani a hálózattal is, azaz a hiányzó teljesítményt a hálózatból pótolja ki. Emiatt is kerülnek fele-harmada annyiba mint a nagy 5-6kW-is inverterek, mert gyengébb bennük a teljesítményelektronikai rész. Létezik 24V-osban is olyan ami többet tud, de az több mint kétszerannyiba kerül, sőt láttam 24V-osban 5kW-osat is.
(#) Kovidivi válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Az aluprofil síneket honnan szerzitek, meg a rögzítö elemeket? Nekem bitumenfedésre kellene, de arányaiban a napelemek árának a felébe kerülne az összes kallanty hozzá... A mostani szelek miatt rendesen le kell rögzíteni mindent, ha elrepül 1db 1.7mx1m-es napelem, a szomszéd autójában kárt tesz, vagy akár a tetőszerkezetben, 10évre csődbe megyek... De már alapból az alu profilok is nagyon drágák. Ti mennyiért találtatok? Vagy honnan rendeltek? A szállítás is érdekes, mert az alu profil ugye hosszú... Szóval vagy helyi árustól hozod el utánfutóval, vagy kifizeted a szállítást, ami ismét nem lesz olcsó... Nála, ezért szünetel a projekt kicsit - na meg persze más oka is van sajnos
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2023
(#) antikzsolt válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Akkor elsiklottam valahol ahol a darabszám volt leírva. Így jár aki futva olvas két gyerekjáték közt.

Az inverter mppt vezérlője fogja megmondani hogy mennyi napelem mehet rá egy adott típusú napelemből. Az alábbi értékeket nem szabad kimaxolni egy inverternél mert van még egy hőmérsékleti tényező is. Ezt általában 25 fokon végzik el de télen mikor hidegebb jóval a panel lehet csúnya tűzijáték mert többlet termelés volt. Amit én kinéztem tudja az áthidalást akár hálózatból akár aksiból is.



Napelem teljesítmény: 380 Wp Watt szám*darabszám(*string számával)
Üresjárási feszültség: 41,9V Volt szám*darabszám(*string számával)
Rövid zárási áram: 11,52 A Amper szám(*string számával)
(#) antikzsolt válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Jómagam innen szándékozom megvenni. De mivelhogy elsőre talajra kerül ideiglenesen így még nem vettem meg. (December körül akarom megvenni akkorül lesz rá időm úgy is hogy felszereljem.)Bővebben: Link
+25.000Ft a szállítás mert egyedi
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2023
(#) zoli200 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 19, 2023 /
 
Látom te leragadtál a használt paneleknél, én újat írtam nem használtat ..
(#) Ge Lee válasza zoli200 hozzászólására (») Aug 19, 2023 /
 
Nem ragadtam le, de én ott nem látok semmit jó árban, töröttek meg lyukasak vannak. Amiket linkeltem, annál olcsóbban nem hinném hogy bárki hozzájut (kamionos tételek), hacsak nem lopja, vagy nem megy ki érte személyesen vonattal Kínába.
(#) Ge Lee válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 19, 2023 /
 
A nagyobbakra (48V) rá lehet tenni a névleges teljesítményű panel mennyiséget, tehát egy 5,5kW-os inverterre rátehetsz 13-14db 410W-os panelt is ha nem léped át vele sem feszben sem áramban amit a PV bemenetre megenged a gyártó. A picikre már ez nem igaz, a 3kW-osra csak 4db ilyen panel rakható mert nem bír kezelni nagyobb bejövő teljesítményt a PV felől (ezért olcsóbb), hiába tudná egyébként feszben és áramban is. Megkérdeztem két forgalmazót is, ugyanezt mondták, de hát sok inverterhez van kiadva ugyanaz az angol nyelvű doksi, vagy úgy van vagy nem.
(#) Ge Lee válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 19, 2023 /
 
Első körben bemegyek majd személyesen az egyik itteni kivitelezőhöz (mert telefonon nem egyszerű semmit elintézni velük) és megkérdem, hogy mennyiért tennék fel nekem azt a pár panelt a tetőre. Előre sejtem, hogy erre a kérdésemre kétféle lehetséges választ fogok kapni, vagy horror árat mondanak és akkor megoldom valahogy magam, vagy eleve elhajtanak, mivel nem zsíros a meló, ezért nem is foglalkoznak vele.
Én már ott leragadtam, hogy sokféle tetőtartó van, ezek amik a képen vannak nem igazán szimpatikusak nekem, mert csak néhány apró csavar szorítja a szarufába, egy izmosabb szél kitépi onnan. Van olyan is hogy átmenő csavar, egy 8-as menetes szár ami bele van hajtva, na azt ha átfúrás után alul le van anyával biztosítva akkor csak a tetővel együtt tudja elvinni a szél.
Igazából a földre tenném le és forgatnám, de arra jelenleg nincs hely, ahol lenne az meg nagyon messze lenne az épülettől, plusz fák is takarnák a lemenő napot úgy meg semmi értelme. Meg van még olyan ötletem is, hogy az udvarban vasból építek egy boltívet a ház és a melléképület közé, olyan magasra hogy teherautó férjen el alatta, és arra tenném rá, ott forgatni (döntögetni) is lehetne, de ott megint a nagy szél a gond mert olyan lenne mint egy vitorla. Vagy kellene rá vihar esetére egy vihar pozíció ahol vízszintesen állna hogy a szél ne tudjon belekapni.
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2023
(#) dB_Thunder válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 19, 2023 /
 
Idézet:
„már ez nem igaz, a 3kW-osra csak 4db ilyen panel rakható mert nem bír kezelni nagyobb bejövő teljesítményt a PV felől (ezért olcsóbb), hiába tudná egyébként feszben és áramban is.”

Én nem is vennék ilyen invertert! Minimum tudjon 4kW még egy fázisban is, mert ha valami olyat akarok működtetni ami nagyobb induló áramot kíván...
Én ezt nézegettem mert az áramszolga szívatott:
https://www.napelemsziget.hu/termek/epever-hy-up5000-hm8042-up5000-...2-80a_

Aztán pont időben, csak elfogadták az eredeti tervet, a már megvásárolt SolarEdge SE12,5k ment fel, ez pl 15kW-ig túl lehet panelezni, most csak 7,7 van rajta, még maradt a raklapon 7 panel.

Tegnapi poén (levél) az áramszolgától:
mivel majd egy hónapja megvolt az készre jelentés, és az óracsere is. Erre megint várják a készre jelentést...
(#) Feri007 hozzászólása Aug 19, 2023 /
 
Sziasztok,
Valamelyik yt videóban hallottam, de nem találom.
Magyarországon csúcsteljesítményben 1kW-nyi napelemből/egységből -azonos, és optimális tájolást feltételezve-, hány kWh energiát lehet kivenni egy év alatt?
Ha esetleg havi bontásban is meglenne vkinek, köszönöm!
Kérem, hogy ne a kérdést piszkáljátok. Igen, tudom, hogy vannak egyéb paraméterek, peremfeltételek. Ha a rendekezésedre álló adat a feltételeket is tartalmazza, azokat is add meg. Kösz!
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2023
(#) dB_Thunder válasza Feri007 hozzászólására (») Aug 19, 2023 / 1
 
Vannak erre tervezők, de a felhőkkel (időjárással)nem tudnak tervezni!! Pl. a Solaredge weblapján minden adatot meg lehet adni, és abból kalkulál.
Aztán online is elérhető pár naperőmű egész éves termelése.
Az én 7,77kW telepem napi 40+ kWh-t hoz, ha süt a nap
De ha borús, felhős akkor nem, tegnap 21,8 lett...
(#) helektro válasza Feri007 hozzászólására (») Aug 19, 2023 / 1
 
Egy ökölszabály szerint 1kW napelem egy évben kb. 1100kWh energiát termel, ha a napelem dőlésszöge a nyári termelésre van optimalizálva.
(#) Massawa válasza Feri007 hozzászólására (») Aug 19, 2023 / 1
 
Nálunk a 5,4 kW panelböl egy év alatt az egyik mérö eljárás 4 MWh-t a másik 3,66 MWh mér. ( ez nem látja az akkukat).
(#) Ge Lee válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 19, 2023 /
 
Alapból én sem vennék. De. Különféle okok miatt, én nem akarom a teljes fogyasztásunkat kiváltani, pláne nem olyan beruházással ami 25 év alatt sem térül meg. Ez ha minden összejön akkor pár év alatt megtérül, és nekem bőven elég ha csak az éves fogyasztásunk harmadát vagy negyedét termeli meg, cserébe van szünetmentesem, nem kell azon aggódnom mint télen, hogy egy nagy vihar után annyi volt a munka, hogy a szolgáltatónak 35 óra alatt sikerült helyreállítania a szolgáltatást. Plusz az utóbbi hónapokban egyre több ingadozás van, van hogy 238V a hálózat és van hogy csak 218, valamint szinte hetente vannak ilyet tikk-ek, hogy a másodperc tört részére elmegy a villany, annyira nem hogy az LCD-s óra lenulázzon, de annyira igen, hogy leálljon a PC meg újra induljon a kamerarendszer. Na ezeket akarom megszüntetni.
És még körvonalazódni látszik egy olyan, hogy nekem ez egyfajta hobbi is, érdekel. Ja, és volt tavaly is egy olyan, hogy adott napon halaszthatatlan munkám lett volna amihez kell a villany, erre benyögték előtte két héttel hogy azon a napon reggel 8-tól délután 3-ig nem lesz mert valahol oszlopokat cserélnek.
Következő: »»   202 / 240
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem