Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3954 / 3962
(#) proli007 válasza BLY94A hozzászólására (») Jún 10, 2024 / 1
 
Hello! Ha erre gondoltál. Feltétel, hogy a nyomógombot ne nyomd 10 másodpernél tovább.
(#) BLY94A válasza proli007 hozzászólására (») Jún 10, 2024 /
 
Nagyszerű! köszönöm a gyors választ!
(#) Jonni válasza BLY94A hozzászólására (») Jún 10, 2024 /
 
Üdv!

Egy ILYENNEL is megoldható.
(#) nagym6 válasza ssdroon30 hozzászólására (») Jún 10, 2024 /
 
6V elem milyen elem? Ha az elterjedt szén-cink, akkor újkorában kb.:6,4V. Ez csökken kimerülésével.
(#) Suba53 válasza nagym6 hozzászólására (») Jún 11, 2024 /
 
Például ilyen.
A fiam hozott haza az USA-ból egy jó kis taktikai zseblámpát. Amikor kezdett lemerülni az elem benne, akkor néztem, hogy mi van benne.
Kettő ilyen 6V-os cella volt benne, 12V-ról ment a lámpa. Aztán a lámpa adatlapján olvastam, hogy elmegy 2db sima 3V-os cellával is. Gyanús volt, ezért labortápról ellenőriztem, hogy mi kell neki.
4V-nál már relatíve erős fénye volt, de úgy 5V körül érte el a maximumot, majd 12V-ig azonos erős fénnyel világított, az áram csökkent a feszültség növelésekor..
Először egy 18650-es Li-Ion cellát raktam bele, de nem volt az igazi. Aztán találtam elég jó áron VARTA CR123A 3V-os lítium elemeket, és azóta az van benne 2db.
(#) pont hozzászólása Jún 12, 2024 /
 
Üdv!
Az IGBT modulon a rajzon nekem úgy tűnik, hogy a tranzisztor hiába zár le, védődiódákon akkor is átmegy a váltóáram, hogy is van ez?

i.jpg
    
(#) proli007 válasza pont hozzászólására (») Jún 12, 2024 / 1
 
Hello! Úgy, hogy az IGBT nem váltóárammal működik..
(#) tufatofu hozzászólása Jún 14, 2024 /
 
Üdv mindenkinek!
Föld alatt védőcsőben vezetett már valaki koax kábelt? Ez konkrétan műholdas parabolától jönne, és arra lennék kíváncsi, hogy mennyire sínyli meg a jel?
(#) kendre256 válasza tufatofu hozzászólására (») Jún 14, 2024 / 1
 
Ha jó minőségű a kábel, és bírja a vízben állást (előbb-utóbb lesz víz a védőcsőben, hacsak nem lesz folyamatos lejtése), nem szabad, hogy befolyásolja a jel terjedését. Vezetünk föld alatt koax kábelt, de azok sokkal kisebb frekvencián működnek, mint a műholdas jel, nincs velük baj. De kábelszolgáltatók is vezetnek föld alatt, csőben kábeleket (némelyik vízben is áll valószínűleg), és működnek.
(#) tufatofu válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 14, 2024 /
 
Köszi! KPE gázcsőben húznám, abba nem kéne víznek lennie elméletileg.
(#) kendre256 válasza tufatofu hozzászólására (») Jún 14, 2024 / 1
 
Hacsak nem zárod le légmentesen, a kondenzvíz kicsapódik benne és összegyűlik. Ilyen módon víz még a függőleges(!) több eres UTP kábelben is lett már, amiben nem volt parafin kitöltés. Több esetben tapasztaltam már...
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2024
(#) tufatofu válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 14, 2024 /
 
Esetleg tudnál valamit javasolni, mi a legalkalmasabb?
(#) pucuka válasza tufatofu hozzászólására (») Jún 16, 2024 / 1
 
Profi helyeken az ilyen esetekre enyhe levegő túlnyomást alkalmaznak, de ez elég drága, babrás dolog.
Házi körülmények között marad a hibátlan, vadiúj, folyamatos koax használata a csatlakozóknál jól tömítve (N). Aztán megy amíg megy, utánna csere. Ne felejts el a koax mellé műanyag behúzó kötelet is tenni.
(#) Krisztián1 hozzászólása Jún 16, 2024 /
 
Sziasztok!
Tudna segíteni valaki?

Egy pc-s tápegységről van szó, valamiért nem kapcsol be készenléti állapotból !
A számítógépházon található bekapcsoló gomb megnyomásakor nem történik semmi! Csak azután kapcsol be miután kihúzom a tápcsatlakozótkábelt egy kis időre majd újra vissza dugom! Viszont miután a gép alvó üzemmódba kapcsol ,hiába nyomom a billentyűt, egeret stb. csak miután kihúzom a tápkábelt majd vissza azután kapcsol be újra a gép! szét szedtem a tápegységet hogy csináljak pár képet a belsejéről, bár nem tudom, hogy képekről mennyire lehet mondani bármit is a lehetséges hiba okáról?Igazából az érdekelne hogy melyik alkatrész okozhat ilyen hibajelenséget? Én arra gyanakszom hogy talán valamelyik tranzisztor lehet a ludas, ha egyáltalán tranzisztoros kapcsolású? a nyák mindkét oldaláról csináltam képeket, bár a nyák hátoldalán inkább ellenállások és biztosítékok vannak.

Előre is köszi a segítséget!

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=4151718551738534.jpg
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=7181718551739043.jpg
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=9321718551739550.jpg
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=9561718551740066.jpg
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=9341718551740519.jpg
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=9371718551741024.jpg
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=7291718551741486.jpg
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=1541718551741962.jpg
(#) JZoli válasza Krisztián1 hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Hát ezek a képek a panelról készültek. Nem fognak sokat segíteni! Azt kellene tudni, hogy ATX-es tápegységről van-e szó. Ha igen (ez a legvalószínűbb) , akkor a zöld színű vezetékre tegyél testet (fekete vezeték). Ezt legkönnyebben egy darab vezetékkel tudod megoldani. Ha elindul a táp amíg rajta a rövidzár, akkor semmi baja neki. Ha nem akkor kel tovább keresgélni a tápegységben, a zöld vezeték bemeneti pontja körül.
(#) Krisztián1 válasza JZoli hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Köszi

Elfelejtettem írni hogy a a tápegységet teszteltem a zöld +test vezeték összekötésével! Az elején az alaplapra gyanakodtam mivel egy régi lapról van szó! De már cseréltem új alaplapra és most egy régebbi tápegységet raktam a számítógép házba és tökéletesen működik vele! De ezt a tápegységet kb. 2 éve vásároltam és nem szeretném kidobni. Érdekes hogy amikor egy időre áramtalanítom a tápegységet akkor bekapcsol! Úgy tudom ha pl. egy tranzisztor meghibásodik akkor az utána már egyáltalán nem fog működni , vagy folyamatosan zárni fogja az áramkört! Szerintem ic-s kapcsolásnál se lehet olyan hogy egyszer működik egyszer nem, de én nem vagyok műszerész úgyhogy fogalmam sincs ,hogy működik és mi lehet az oka annak hogy rövid áramtalanítás után be kapcsol? Viszont történt olyan hogy az egyik usb port zárlatos lett, ami a számítógép előlapjára van kivezetve, A csatlakozó teljesen megolvadt! Kicseréltem a csatlakozót de utána már nem működött rendesen az usb port, azért is lett új alaplap véve! Talán a zárlat okozhatott a tápegységben valami meghibásodást?
(#) vision61 válasza Krisztián1 hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Szia!

Ellenőrizd, hogy a készenléti +5 V (STB) megvan-e. A 24 pólusú alaplapi csatlakozóban lévő lila, és valamelyik fekete között. (Nem kell közben az alaplaphoz csatlakoztatni.)
Ha ez a rész hibás, akkor sem tudod elindítani. Mi a tápegység pontos típusa, az alapján talán könnyebb lesz további tanácsokat adni a javításhoz.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2024
(#) Krisztián1 válasza vision61 hozzászólására (») Jún 16, 2024 /
 
Szia!


Köszi a segítséget, holnap megnézem készenlétit...

A táp Típusa: Chieftec GPS-400A8
(#) Lamprologus válasza Krisztián1 hozzászólására (») Jún 17, 2024 /
 
Idézet:
„... de én nem vagyok műszerész úgyhogy fogalmam sincs ,hogy működik és mi lehet az oka annak hogy ...”

Ennek ellenére Te akarod megjavítani azt a tápot? Azért a 230V (320V) nem játék!
(#) Krisztián1 válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 17, 2024 / 1
 
Gyerekkorom óta érdekel az elektronika és sok dolgot megjavítottam már! Nagyjából ismerem az alkatrészek működését , de egyértelmű hogy mivel nem vagyok műszerész így nincs is meg a kellő tudásom hozzá, hogy mindent megtudjak javítani! Pont azért kértem segítséget Az meg egyértelmű hogy mielőtt bármit is elkezdenék javítani , áramtalanítom!Azért Köszi a figyelmeztetést
(#) tufatofu válasza pucuka hozzászólására (») Jún 17, 2024 /
 
Köszönöm!
(#) Lamprologus válasza Krisztián1 hozzászólására (») Jún 20, 2024 /
 
Az hogy áramtalanítod a berendezést az helyes ... de néha szükséges feszültség alatt méregetni egy áramkörben a hiba behatárolásához ... javítás után ki kell próbálni ... És ha látszólag rendben működik még akkor is elvárás az, hogy a jövőben se okozzon senkinek sem áramütést...

Tranzisztor, IC és bármely más alkatrésznél előfordulhat, hogy néha működik, máskor meg nem ...
Lehet rosszul beforrasztva, lehet a tokon belül kontakthiba, vagy csak épp a paraméterei változtak meg annyira, hogy már nem mindig működik vele az áramkör.
Pl. csökken egy kondenzátor kapacitása, megnő a belső ellenállása ... kapcsolóüzemű tápoknál tipikus hiba ok. Ha találsz a tápban pupos kondit azt méregetés nélkül is cserélheted, tuti már nem tudja a gyári értéket!
(#) HA2SR hozzászólása Jún 21, 2024 /
 
Üdvözletem,

segítséget, illetve tanácsot szeretnék kapni, hogy 800W kefe nélküli motorhoz 1100W szabályzót lehet e csatlakoztatni. Csatlakozók a 800, és 1100 - nél is ugyan azok, (230V hálózat/3 fázisú csatlakozó motornak, fordulatszám kijelzőnek/fordulatszám szabályzónak) valószínű csak a teljesítmény, félvezetők mások. Segítséget előre is köszönöm.
(#) szs válasza HA2SR hozzászólására (») Jún 21, 2024 /
 
Akár 1100W-ost is szabályozhatsz vele -azaz a 800W-ost mindenképp.
(#) HA2SR válasza szs hozzászólására (») Jún 21, 2024 /
 
Köszönöm. A motor egy esztergagépé, tönkre ment a szabályzó, és a Kínai felajánlotta a panel árát+ még egy fájdalom díjat. Eredetileg 850W de biztosabb, teljesítményben az 1100 W. Még egyszer köszönöm.
(#) CH-Croix hozzászólása Jún 26, 2024 /
 
Sziasztok!
Van egy régi, de szép hangú JVC sztereó rádióm. Sajna nincs AUX bemente, de van CD és kazetta lejátszója.
Van egy működő, de nem használt Bluetooth hangszóróm. Össze lehet ezeket kötni?
Az lenne a cél, hogy kempingben a mobilon "sugárzott" adót a rádión tudjam hallgatni. Arra gondoltam, hogy a rádión a CD-t kiválasztva aktiválódna az általam beépített bluetooth ketyere és annak a fejhallgató kimenetére csatlakozna a rádió erősítőjének bemenete. Aztán hallgatnám
Valószínűleg nem találnám meg a bluetooth erősítő előtti részét, tehát csak a hangszóró kimenetében tudok gondolkodni. Ugyan így a rádió CD oldali erősítő bemenetének a megtalálása sem lenne nekem kis feladat.
A táphoz találtam pár száz forintos DC-DC átalakítókat, amik 5-9V bemenetből tudnak 5V/0,5A kimenetet csinálni. Ez azt hiszem jó lehet nekem.
Köszönök előre is minden segítséget!
(#) gg630504 válasza CH-Croix hozzászólására (») Jún 26, 2024 /
 
Ha nem sokat akarsz barkácsolni, akkor meggondalandó autós "FM transmitter" használata.
Jellemzően autó szivargyújtójából kap ( 12 voltos ) áramot,
bluetooth-on mint fejhallgató látszik,
van egy CCIR sávban működő kis teljesítményű stereo rádióadó benne, amin a bluetooth-on vett hangot kisugározza.
Közelben lévő, adóra hangolt CCIR vevővel fogható és hallgatható.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2024
(#) Suba53 válasza CH-Croix hozzászólására (») Jún 26, 2024 /
 
Ha a pontos típusokat is megadnád, valószínű hogy egy jólelkű hobbi társ tudna hozzá szerviz könyvet mutatni, ahol azt is meg tudná mondani, hogy hol is vannak azok a kis jelű pontok, ahová a bluetooth modul kimeneteit köthetnéd.
(#) Fats Domino hozzászólása Jún 27, 2024 /
 
Üdv!
Interneten láttam, hogy CD lemezeket sugárirányban rézdróttal befonva 15-20 hurkot készített, és ezzel napelemet gyártott a tag. Ez talán egy marhaság...vagy nem?
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2024

solar.jpg
    
(#) kendre256 válasza Fats Domino hozzászólására (») Jún 27, 2024 / 1
 
Marhaság, de jó sokan kattintanak rá, ebből van pénze a videó készítőjének.
Következő: »»   3954 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem