Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   81 / 842
(#) Attila86 válasza mex hozzászólására (») Aug 7, 2008 /
 
Ha a panelmérő modulon belül nincs stabilizátor, akkor a tápfeszültségből egyszerűen leosztott referencia függ a tápfeszültség stabilitásától. Ha kívülről hő kompenzált stabilizátort használunk, akkor nincs ilyen gond, kivéve a panelmérőtől a stabilizálási pontig menő vezetéken eső feszültség problémáját.

De bevallom itt nem értem teljesen a dolgot, mert korábban külső referenciát írtál, tehát ezeknek a panelmérőknek lehetséges külső referenciát is adni?!?

De mint írtam, amíg nem ismerjük ezeknek a panelmérőknek a pontos belső felépítését, addig csak azt mondogatjuk amit épp beleképzelünk a panelmérőbe.
Ezért mondtam hogy hagyjuk a témát.

Üdv.!
(#) mex válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 7, 2008 /
 
Igen te is csak feltételezed,hogy nincs benne stabilizátor,igy persze jogos amit irsz. Nade azt nem gondolhatod komolyan,hogy 8-12V tápfesz mellett stabilizálás nélkül pusztán a tápfesz leosztásával képeznek referenciaalapot Kell,hogy legyen benne,ez szerintem belátható. Ha meg van akkor nincs értelme a külsőnek.
De tényleg hagyjuk.....
(#) Attila86 hozzászólása Aug 7, 2008 /
 
Vicsys után én is megrajzoltam Photoshoppal a tápom leendő előlapját:
Előlap furatai
Előlap 'látványterve'
(#) Doncso válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Ezt a látványtervet melyik progival csináljátok????
(#) szabi83 válasza Doncso hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Idézet:
„megrajzoltam Photoshoppal a tápom leendő előlapját”
(#) válasza Doncso hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Egyébként próbáld ki a Front Designert is, nagyon jó kis progi, és direkt előlaptervezésre van kitalálva. Szerintem sokkal egyszerűbb vele korrekt előlapot gyártani mint Photoshoppal.
(#) Attila86 válasza hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Én a Photoshophoz szinte egyáltalán nem értek, ezért a rögtön a Front Designert vettem elő. Hamar meggondoltam magam...
A Photoshopban sokkal több dolgot meg tudtam csinálni. Példéul Vicsys piros banánhüvelyéből feketét csináltam, a forrasztóállomásom képéről levágott piros ledből pedig zöldet, sárgát és víztisztát. Utóbbi kettő mondjuk nem lett az igazi.
Akár azt is meg tudtam volna csinálni egy másik kép segítségével, hogy a kijelzők szegmensei kéken világítsanak ahogy a valóságban.
(#) válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Értelek, így már világos hogy miést a PS. Mondjuk amikor én előlapot tervezek, nekem nem kell hogy a képernyőn jól mutasson - én igazából nem a látványtervre élezem ki a dolgot, hanem hogy lássam csak úgy nagyjából hogy mi hol lesz később, és hogy legyen egy korrekt ábrám amin minden furat milliméterre pontosan a helyén van - ugyanis azt kinyomtatom, és az alapján fúrkálom szét az előlapot. Szóval erre nekem bőven elég a Front D.

De mostmár abbahagyom az offolást...
(#) Attila86 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Biztos hogy a 2004-es RT évkönyv és a 201. oldal? Mert én nem találom benne sehol. :no:
(#) mex válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Zoli meg akart viccelni,engem is... Azért is irta "violinkulcs"....
Szerintem várjunk türelemmel,meg fogja mondani.
Délután ha hazajövök átnyálazom mégegyszer én is az RT.ÉK köteteit,ha meglesz előbb mint Zoli elárulná,felteszem.
(#) mex válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Köszi igy már megvan.
(#) Attila86 válasza mex hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Én is megtaláltam. Köszönöm köbzoli!
(#) Doncso válasza hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Hát a Front designert ismerem ,csak az a baj vele, hogy ami nekem van az Demo, ha esetleg.........valaki...... ........megköszönném.
(#) Moderátor hozzászólása Aug 8, 2008
 
OFF-olást kéretik befejezni, vagy legalább szürkével írni a megfelelő hozzászólásokat!
(#) mex válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Igen erre emlékeztem. :yes:
(#) mex válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Ami azt illeti kellene,de jövő héttől jócskán akad más dolgom is. Neked milyen igényeid vannak?
(#) mex válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 8, 2008 /
 
Nem hiszem,hogy átfogná ezt a tartományt,legalább egy megcsapolás kellene a trafón.
(#) Attila86 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Megnézegettem a kapcsolást a Rádiótechnikában.
A túlfeszvédelem és a kimeneti 2200µF nekem személy szerint nem nagyon tetszik, de persze ezeket ki lehet hagyni.
Viszont a tirisztoros résztől nem estem hanyatt. Ettől még lehet hogy jó dolog...

De ha tényleg te magad tekered a trafódat, akkor én a helyedben inkább csinálnék néhány leágazást, és a tirisztoros ügyeskedés helyett egy olyan áramkört építenék ami a kívánt kimeneti feszültség függvényében kapcsolja a táp bemenetére a megfelelő szekunder-leágazást.
Szerintem ez sokkal jobb, tisztább lenne.

Üdv.!
(#) Attila86 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Én a helyedben 5 voltonként csinálnám a leágazásokat, a 45V-hoz így ugye 9db leágazás lenne (pontosabban 8db).

A kapcsolgatást egy marok ablakkomparátorral lehetne vezérelni, vagy természetesen mikrokontrollerrel.
De lehet ezt ügyesebben is, mondjuk egy LM3914-el, 'DOT' üzemmódban! Hmm... ez egész jó ötlet, lehet én is építek valami ilyesmit...

Azt kellene még kitalálni hogy mik legyenek a kapcsoló elemek, amik a szekunder leágazásokat ténylegesen kapcsolgatják.
Illetve esetleg egy kis hiszterézisre is lehet hogy szükség lenne.
És azt is ki kellene védeni hogy egyszerre ne tudjon több szekunder is kapcsolódni. Ha az LM3914-es megoldásnál maradunk, akkor ott lehet hogy nincs ilyen gond. Nem nézegettem még célzottan azt soha sem, hogy a kivezérlés-jelző ic DOT módban a kapcsolási határokon hogyan viselkedik.
(#) Attila86 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Most hogy mondod, rémlik mintha lenne ilyen triak.
De én még nem találkoztam ilyennel.

A kapcsolás ideje alatt nem szükséges tiltani a kimenetet, hiszen egyrészt a kapcsolás félvezető esetén igen gyors (mert ugye akár még relékkel is lehetne kapcsolni, bár nem valami szép dolog), másrészt pedig ott van a nagy puffer, abban tárolódik energia a kapcsolás idejére.

A triak mint kapcsolóelem önmagában szerintem nem biztos hogy jó lesz, mert azt csak begyújtani lehet, azt hogy mikor aludjon ki, azt sajnos nem tudjuk nagyon kézben tartani. Bár talán lehetne valamit ügyeskedni... Gondolkodom valami megoldáson...
(#) KTobi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Van már olyan triak, ami negatív impulzussal kikapcsolható.
(#) Attila86 válasza KTobi hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Igen tudom, de nem nagyon ismerem őket.

Köbzoli!
Közben kitaláltam egy lehetséges vezérlést a triakoknak, de a Tinában nincs triakvezérlő optocsatoló.
Ha meg tranzisztor kimenetű triakot teszek be, akkor már két triakra azt mondja hogy a kapcsolás túl nagy.

Olyasmi megoldást találtam ki, hogy ÉS kapcsolatba kellene hozni az LM3914 kimenetét és a graetz bemenetét (a triakok kimenetét). Így az LM3914 csak akkor tudná bármelyik triakot begyújtani, hogyha a graetz bemenetén nincs feszültség. Ott pedig ugyebár akkor nincs feszültség, hogyha mindegyik triak ki van kapcsolva.
Tehát begyújtani egy triakot csak akkor tudna az LM3914, amikor mindegyik ki van kapcsolva. Amint aztán bekapcsolja valamelyiket, utána feszültség jelenik meg a graetz bemenetén, ami letiltja a triakok gyújtóimpulzusát, megakadályozva hogy a félperiódus idejére az LM3914 begyújthasson esetleg egy másik triakot.
Ha a triak begyulladt, akkor meg már egyébként sem szükséges neki a begyújtó jel, hiszen a következő nullátmenetig magától begyújtva marad.

Könnyen lehet hogy van valami hiba a gondolatmenetemben, de sajnos a nyomorult Tina miatt nem tudtam leszimulálni a dolgot.
(#) Attila86 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Az LM3914 egy kivezérlés-jelző IC. 10db LED-et tud meghajtani, a bemenő jelének nagyságától függően. "DOT" üzemmódban nem egy LED oszlop világít, hanem csak egy pont. Tehát minél nagyobb a bemenő jel (esetünkben a tápegység kívánt kimeneti feszültsége), annál magasabb szintű kimenete lesz L (invertált a kimenete).

Az LM3914-et nem kell belerakni a szimulációba, elég lenne ha csak manuálisan tudnám kapcsolgatni a két triakot, figyelve hogy az előzőekben leírt működési elv a valóságban is működik-e, nem csak a fejemben.

De a szimulációban nem a triakkal van a gond, hanem az optocsatolóval. Ezért hiába is tennék be tirisztort, azzal ugyan úgy nem tudnék szimulálni.
(#) hzsolt77 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem,hogy ebben a fórumtémában sok kapcsolási rajz van ami segédtáp nélkül 0-30V(stb) ig írja a táp kimenő feszültségét.Ez most tényleg 0-30vagy esetleg 2-3V - 30 kimenő fesz? ha egy két példát mutatnátok ,hogy melyik 0-30 annak örülnék!
(#) Proci_85 hozzászólása Aug 9, 2008 /
 
Ez tuti 0-30V Bővebben: Link
0.1 V-ot is be tudtam rajta állitani
(#) hzsolt77 válasza Proci_85 hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Jaj de jó ! ennek már megvan a kapcsrajza ,csak kételkedtem ebbe a 0-30V-ba mindenesetre köszi az infót!!
(#) Attila86 válasza hzsolt77 hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Általában azok a tápok mennek le abszolút 0V-ig, amikben valamilyen módon negatív tápfeszültség van előállítva a szabályozó kör számára.
(#) hifiaki válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Szia köbzoli!
Szerintem a 3914 -el és 3db relével sokkal egyszerűbben meg lehetne oldani a szekunder kapcsolgatását. A lényeg, hogy kellene két 6V-os, egy 12V-os és egy 24V-os tekercs. Az egyik 6V-os leágazás mindig a kimeneten lenne.
A reléket egy-egy optocsatoló húzná be. A 3914 kimenetei és az optók ledjei közé diódákkal kialakítva a kapcsolást. Pl.: ha 34V szükséges, akkor a 6V-os leágazást az első relé, és a 24V-os leágazás a harmadik relé bekapcsolná, a 12V-os tekercs a levegőben lógna. A kezdő 6V-ot még hozzáadva, a kimeneten megvan a 36V.

(#) Attila86 válasza hifiaki hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Ha már relé, akkor minek kell optocsatoló?
És miért kell diódákkal valamilyen kapcsolatot az LM3914 kimenetein kialakítani?

Üdv.!
(#) hifiaki válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Nem kell az lm3914 kimenetére 8 darab relé. Ha használod a 2-es számrendszert elég 3 darab is.
Azért kell optocsatoló, mert az ic kimenete nyitott kollektoros, és egy-egy kimenetnek nem mindig csak egy relét kell behúznia.
Következő: »»   81 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem