Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegység LM317T-vel
Lapozás: OK   6 / 51
(#) mex válasza Kari55 hozzászólására (») Aug 11, 2008 /
 
Egyáltalán tettél rá valamilyen terhelést?
(#) Kari55 válasza mex hozzászólására (») Aug 11, 2008 /
 
Terhelést nem tettem rá. Nincs felcsrélve a ki és bemenet,
Ja, az IC ki és bemeneten is ugyanannyit mértem.
Bocs, de csak ilyen képeket tudtam csinálni.
(#) mex válasza Kari55 hozzászólására (») Aug 11, 2008 /
 
Tegyél rá egy ellenállást,párszáz ohm értékűt,ha nem változik a fesz akkor forraszd ki a stabot és mérj ahogy irtam. Valószinű cserére szorul.
(#) Kari55 válasza Kari55 hozzászólására (») Aug 11, 2008 /
 
MŰKÖDIK!!

Egy kis processzor-ventilátort halytottam meg vele, és jó volt.

1.2v és 32.8v között szépen állítható a potival, de már Kb. a poti kétharmadánál eléri a 32 voltot. Esetleg másik ellenállást tegyek bele?

Ja, és egy analóg kijelzőt szeretnék bele tenni, találtam is egy kapcsolást ugyaneben a kapcsolásirajzban van köbeiktatva. De nem látok benne sönt-ellenállást.

VPS.GIF
    
(#) mex válasza Kari55 hozzászólására (») Aug 11, 2008 / 4
 
Gratula. Egy 220 ohm,ha lenne,akár több darabból is. Bár 10k potihoz inkább 470ohm kellene.
Alacsony feszültségek beállitásakor,nagyobb áramigény esetén fokozottan melegszik,nem ártana nagyobb borda.
(#) Kari55 válasza mex hozzászólására (») Aug 11, 2008 /
 
Ezt már valahogy összehozom (az ellenállást), meg van rendelve a 4,7k poti és az LM350 csak még nem jött meg.

Hát akkor köszi a segítséget, és hogyan tudok pontot adni?
(#) mex válasza Kari55 hozzászólására (») Aug 11, 2008 /
 
Az feszültségmérő,és az az 1mA a műszer érzékenységét jelzi,ennyi áramnak kell a műszeren átfolyni a végkitéréshez. Egy az egyben felhasználhatod a kapcsolást ha ilyen műszered van.
Egyébként feszültségméréshez nem kell shunt ellenállás.Árammérésekor igen,ilyenkor tulajdonképp a shunt-ön eső feszültséget méred.
(#) Kari55 válasza mex hozzászólására (») Aug 11, 2008 /
 
Idézet:
„Árammérésekor igen,ilyenkor tulajdonképp a shunt-ön eső feszültséget méred.”


Nekem pedig pont ez kellene, hogy lássam a feszültséget, ne kelljen mindíg mérni állításkor.

Egyébként egy ősrégi darab, az előző tápegységemben volt/van ami betojta magát.
(#) mex válasza Kari55 hozzászólására (») Aug 11, 2008 /
 
Nézd meg a műszer skálalapját,ott egyebek mellett feltüntetik az érzékenységét is,ez alapján kell az előtétellenállást számitani.
(#) Kari55 válasza mex hozzászólására (») Aug 11, 2008 /
 
balra M42101, jobbra pedig -2.5

De szerintem másra volt használatos, mert annakidején átírtuk a skálát is meg a funkciót is. Most V/A van helyette.

Amúgy '84-es évjáratu.

Na de mindegy, esetleg majd máskor, most nem zavarlak tovább, még1x kösz,

Szia!
(#) Frankye válasza Kari55 hozzászólására (») Aug 12, 2008 /
 
Idézet:
„hogyan tudok pontot adni?”

Megoldva.
(#) Kari55 válasza mex hozzászólására (») Aug 13, 2008 /
 
Szia István

Bekötöttem a műszert a tápba, és nem is úgy ahogy azon a rajzon van, amit mutattam
hanem: a panelról a pozitív kimenet egy 47k ellenállással a műszer egyik potjára, és tovább a pozitív kivezetéshez, a negatív kimenetről a műszer másik pontjára és tovább a negatív kivezetéshez.
Apropó műszer! Ennek lehet + és - pontjai, mert először fordíítva kötöttem be és a mutató visszafelé akart kimozdúlni?
Már csak át kell kalibrálnom a skáláját, mert nem azt mutatja amit mérek. Vagy mást is lehetne?

Üdv: Karesz
(#) mex válasza Kari55 hozzászólására (») Aug 13, 2008 /
 
Szevasz. Erős a gyanúm,hogy a műszered végkitéréshez tartozó érzékenysége 100uA (mikroamper). Ez esetben az egyik kapcsával sorba kellene kötni 220kohm értékű ellenállást és még egy 100kohm értékű trimmerpotmétert. Elvileg 30V mért feszültségnél folyna 100uA áram a műszeren keresztül,és végkitérésre vinné a mutatót. A poti azért kell,hogy tudd finomitani a beállitást. Tehát beállitassz 30V-ot a tápon,méred digitműszerrel és a poti segitségével hozzáállitod a deprez műszeredet. Azért irtam,hogy deprez mert kiderült,hogy polaritásérzékeny,ez pedig az állandómágnessel szerelt egyenáramú mérésekre alkalmas műszertipus sajátossága. Értelemszerűen a helyes irányú kitérésnek megfelelően kell bekötni.
(#) Kari55 válasza mex hozzászólására (») Aug 13, 2008 /
 
Tehát ha jól értem, az helyett amit én írtam, kell az ellenálás és a poti?

Mert amikor a rajzról csináltam, a multim csak 1 egész valamennyi feszt mért maxon.
(#) mex válasza Kari55 hozzászólására (») Aug 13, 2008 /
 
Úgy csináld ahogy a rajzon van,csak a 27kohm helyett legyen 220kohm,és a trimmerpoti ami most 10kohm ahelyett rakj be 100kohm értékűt.
Idézet:
„Mert amikor a rajzról csináltam, a multim csak 1 egész valamennyi feszt mért maxon.”


A multit a táp pozitiv és a negativ kivezetéseire kösd,ne a mutatós műszered kapcsaira!
(#) Kari55 válasza mex hozzászólására (») Aug 13, 2008 /
 
Ok, próbálom, csak ellenállást kell keresnem...
(#) Kari55 válasza mex hozzászólására (») Aug 13, 2008 /
 
Idézet:
„A multit a táp pozitiv és a negativ kivezetéseire kösd,ne a mutatós műszered kapcsaira!”

Úgy csináltam, a táp pozitiv és a negativ kivezetéseire kötöttem.

Ok majd holnap megcsinálom, már nem látom a csíkokat azokon a pici ellenálásokon.

Köszi, szia.
(#) Kari55 válasza mex hozzászólására (») Aug 17, 2008 /
 
Szia István!

Elkészült a táp műszere is végre, de a műszer elé csak a 100k-os trimmert tettem, és így működik jól - néhány tized eltéréssel a multihoz képest, de 20V fölött egy kicsivel több. Pár képet feltettem róla.

Később majd szeretnék egy digites kijelzőt amit itt találtam az oldalon, csak nekemk dupladigites(2x7szegmens) kijelzőm van és ahhoz szerintem nem jó a Topi által készített rajz. Esetleg a HEStore-nál kapható 3,5 digites panelműszert Bővebben: Link hogyan tudnám bekötni?

Üdv:Karesz


(#) mex válasza Kari55 hozzászólására (») Aug 17, 2008 /
 
Szevasz. Az analóg műszerek pontossága a teljes skála 2/3 részénél a legjobb,itt érdemes pontos értékre állitani a potival. A továbbfejlesztésnél a legegyszerűbb és a legolcsóbb megoldás a HEStore-s lcd műszer. A méréshatár állitása 1db ellenállás beforrasztásából áll,ennek értéke meg van adva a műszerhez adott leirásban. Viszont külön tápfeszültség 9V kell neki,ami az alacsony fogyasztás miatt akár egy 9V-os elem is lehet. Led kijelzős voltmérő rajzot énis tettem fel,de egyrészt azt neked kell megépiteni,másrészt az +5V-ot igényel (és-5V is kell,de azt a panelra épitett áramkör állitja elő),viszont az én szubjektiv megitélésem alapján sokkal szebb a kijelzésképe. Itt látható pár kép a led kijelzős tápról
(#) szilva válasza Kari55 hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
Esetleg nézd meg, hogy a műszer vízszintes helyzetében nem mutat-e pontosabban. Nem emlékszem már a jelölésekre teljesen, de mintha a műszer használati pozíciójára utaló szimbólum is lenne ezeken, az a vízszintes vonal gyanús, hogy a vízszintes használatot jelenti.

Amúgy a magánvéleményem az, hogy a digit multi sem biztos, hogy pontosabb, ráadásul egy mutatós műszeren a változásokat sokkal jobban lehet látni - szóval lehet, hogy én akkor sem cserélném ki az analógot, ha 1-2 tizedet csal.
(#) Kari55 válasza szilva hozzászólására (») Aug 18, 2008 /
 
Nem probléma, hogy nem mutat pontosan, csak az volt a lényeg, hogy mennyire sikerült "belőnöm" a műszert, a mért értékhez képest csak a potival ellenállás nélkül.
(#) Baxi hozzászólása Szept 17, 2008 /
 
Hi

A lent említett kapcsolással lehet DC 12V szabályozni potméterrel 0V től 12V-ig?

Vagy csak a feszültséget méri?

Én egy régi AT-s pc tápnak a 12V-os ágát akarnám szabályozni, vagy az 5V-ost.
Az erre jó, már mint a kapcsolás?
(#) Frankye válasza Baxi hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Pontosabban melyik kapcsolásra gondolsz?
Ha arra, ami ebben a hozzászólásban van, akkor azzal nem tudsz lemenni 1,2V alá.
Készül egy cikkem, amiben olyan - áramkorláttal is rendelkező - egyszerű labortáp van, amivel 0V-tól lehet szabályozni. De még nincs kész a cikk. Remélem, hogy legkésőbb a jövő héten meglesz.
(#) Baxi válasza Frankye hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Igen erre gondoltam, nekem ez tökéletes lesz.
Bőven jó a 1,2V-től felfele.
Akor tehát ez a kapcsolás ezt tudja, azaz 1,2V-12V-ig potival szabályozni.
Köszi, nemsokára megépítem majd.
Majd rakok képet
(#) Baxi hozzászólása Szept 18, 2008 /
 
Hi
Szerintem ma bevásárlok, azt szeretném megtudni hogy az 5K poti milyen legyen A vagy B-s?
A 10K gondolom az a kicsi kell amit a nyákba lehet rakni, vagy nem ?
(#) szilva válasza Baxi hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Az LM317-en el fog veszni 2-3V mindenképpen, úgyhogy legyjobb esetben olyan 10V körülig fogsz tudni szabályozni a 12V-ból.
(#) Baxi válasza szilva hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Köszi

Szerintem ez jó lesz nekem, ugyis csak led teszt meg ilyenekre fogom használni, lehet hogy csak a PC-táp 5V ágára fogom rakni nem a 12V -esre.

Egyépként mennyít fog birni a kapcsolás, annyít amenyít a táp terhelése vagy amennyít 317 ic-bír.
(#) Medve válasza Baxi hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Ha LED tesztet szeretnél, akkor kösd be áramgenerátorként, 10mA-re pl...
(#) Frankye válasza Baxi hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Az LM317-es - kiviteltől függően - 500mA-től 1,5A-ig képes áramot vezérelni, de ha már nagyobb feszültséget kell szabályoznia, és nagyobb terhelést kell elviselnie, akkor komolyabb hűtőbordára kell tenni.
Az 5V-os ágon számolj azzal, hogy legfeljebb csak 2-3V-ot fog tudni adni, mert kb. 2-3V "vész el" az IC-n. Ennek ellenére 1,2V-nál lejjebb nem fogod tudni levinni, így tehát a kimeneti feszültség 1,2V és 2-3V között lesz.
Így is jó Neked ez a kapcsolás?
(#) Baxi válasza Frankye hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 

Na jó, ha kész lesz megy a 12V ágra a pc tápon.

Egyépként még konkrét oka nincs amiért kellenne, de sose lehet tudni mire lesz jó.
Mindig akadt valami aminek kellene X volt, és mindig vakarom a felyem hogy honanis......, de biztos tudjátok míről beszélek
A ledes dolgot csak példának mondtam.
Következő: »»   6 / 51
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem