Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikus rovarcsapda
 
Témaindító: Neszeszellem, idő: Jún 27, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 4
(#) Neszeszellem hozzászólása Jún 27, 2006 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy rovarcsapdát, és szükségem lenne hozzá nagyfeszűltségre.Arra gondoltam hogy a már meglévő autóba való gyújtótrafót használnám de nem tudom hogy kell bekötni.Csak annyi van ráírva hogy 12V.Szerintetek meg lehet ezt oldani?Mindenkinek a segítségét előre is köszönöm.
(#) szabi83 válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
tessék...
(#) Neszeszellem válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Köszi szépen, de sajna nem müxik az url
(#) Medve válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Hello! A trafó (gondolom hengeres) homlokfelületéből áll ki egy jól leszigetelt cső, annak a mélyén van az a felület, ahonnan a nagyfeszt leveheted a testhez képest. A primer tekercs valahol a másik oldalon lehet, egy igénytelenebb csavaros csatlakozással. Erre kell rákapcsolgatni a 12 V-ot, szintén a testhez képest. De vigyázz mert "megrázó" élmény lehet! De talán nincs is szükség 30 kV-ra, mert -úgy tudom- a gyári berendezések kb 3kV-tal mennek...
(#) szabi83 válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
akkor szerez be egy RTÉK-t 97 -s számot, 245-s oldalától 247-ig találd az írást..

üdv
(#) Medve válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Szives információ: A jelölt cikkben a szerző feszültség sokszorozóval oldotta meg a feladatot
(#) Neszeszellem válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Sajna jelenleg azt nem áll módomban beszerezni, de minden esetre köszönöm a tanácsot, így legalább tudom azt hogy lehet készíteni ilyen szerkentyűt.Gondolom nem is bonyolultan.
(#) Neszeszellem válasza Medve hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Huh.. köszi, de kicsit lassítsunk pls...
Nem vagyok profi, csak panelokat rakosgtok össze, meg ügyeskedek. Szóval a testhez képest?Az mi?A minusz vezeték?Ezen 2 vezetékhely van s 1 jó nagy amin a nagyfesz jönne.Simán rá kell kötni a 12 voltot, mondjuk 1 adapterről polaritáshelyesen és már meg is van a nagyfesz?Muszáj megoldanom mert nagyon tele vagyok darázzsal és a kicsit nem lehet így kivinni az udvarra.Hiába verem le a fészket, visszajönnek.
(#) Neszeszellem válasza Medve hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Még az jutott eszembe hogy a kocsikban van megszakítás, szóval erre a trafóra nem váltóáramot kellene kötnöm, vagy ez nem gond?Egyenárammal is lesz nagyfeszem, megszakítás nélkűl?Sajnos megmérni nem fogom tudni, ezért kérdezősködök, ellenkező esetben már bekötöttem volna és nem tenném próbára a türelmeteket.
(#) Medve válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Feszültség ugye két pont között van, igy értettem, tehát a testre a minusz, a csavarra a plusz, a nagyfeszvezeték (gyújtókábel) a "csőbe", igy a testhez (minuszhoz) képest fogja húzni a szikrát.
Mondhatjuk hogy simán kell rákötni a 12V-ot de mivel trafóról van szó az ugye csak váltóáramal tud mit kezdeni, még ha az mondjuk 1 hertzes is. Vagyis, ha folyamatos nagyfeszt akarsz, akkor meg kell rángatni azt a primer kört, épp úgy, ahogyan azt egy autóban teszik. Vagy az 50Hz-es váltófeszt kell rátenned, de gondolnunk kell arra, hogy ez nem kis terhelés, hiszen ha az autón rajtahagyjuk a gyújtást az közel 4A-rel terheli az aksit (megszakítós gyújtás esetén)
(#) Neszeszellem válasza Medve hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Értem.Akkor váltóáram kell 10-12 volt, és valami jó nagy trafó?Adapter 1 amperes ezek szerint nem fogja bírni ugye?
(#) Medve válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Jól látod! Lehet segiteni ugy, hogy a primer tekercsel sorba kötsz egy ellenállást, ezzel korlátozod az áramot arra az értékre amit a táp elbír. Ezzel ugyan a nagyfesz is csökken, de sztem elég lesz az is! Egy multiméterre szükséged lesz, az ellenállás "kicsi" legyen, de több watt terhelhetőségű.
(#) Medve válasza Medve hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Ja és ne felejtsük azt sem, hogy egy tekercs egyenáramú ellenállása kisebb annál, mint amit 50Hz-en mérünk
(#) Neszeszellem válasza Medve hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Van nekem 1 Suzuki swift tp személygépjárművem, tehát bekötöttem a trafót és megnéztem mi a helyzet.
-1. Működik a trafó
-2. 300miliampert vesz fel a kocsiból amikor indítózok de nincs rákötve a nagyfesz kábel.
600miliampert vesz fel ha rá van kötve a gyertyakábel is és jár a motor.
Ennyit tudok eddig.Váltóáramnál akkor lehet többet mérek majd.Nemsokára kipróbálom.Még 1 fontos kérdésem lenne, de ne nevessetek ki léci.Nem robban fel???
(#) Medve válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Hát nem tudom, hogyan mérted, valószínű, hogy átlagot mértél. Itt ugyanis a zárásszög mondja meg, hogy egy főtengelyfordulat alatt meddig van rákapcsolva a táp a trafóra. (Gjmű villamosságiak segítsenek!). Tulképpen a trafó is átlagáramra van (lehet) méretezve,egy a lényeg, próbáld ki. Felrobbanni nem fog, de a melegedését kisérd figyelemmel. A dugasztápét is.
(#) Medve válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
pl a Samarában a zárásszög 60 fok, ami a 360-nak 6-od része. igy ha állandóan zárva lenne a megszakító 600mA-es átlagáramnál ez 3,6A-re jönne ki, tehát nagyságrendileg stimmel
(#) Sebi válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Próbálkozz 3V váltóval, bőven elég lesz...
(#) Neszeszellem válasza Medve hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Váltóáramra kötöttem.Megy a dolog de sajnos nem úgy ahogy akartam.Hiába a váltóáram, nem szikrázik ha nem szaggatom meg.Miért?Mit csináljak?
(#) gulyi88 válasza Sebi hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
csá

szem ide nem jó a szinuszos jel ide 4szög kell legalábis a megszakítás pillanatában kell határozottan "megszűnnie" a fesznek
legegyszerűbb ha egy 555 el csinálunk jelet és egy feten keresztül meghajtjuk a trafót

(jah és szem pont fordítva kellene működtetni mivel 1Hz-s szikra tök elég lenne attól tuti megsülnek a darazsak
az elv ua mint az elektromos szúnyogírtóé?? 2párhuzamos drót...)

vagyis a trafónak kell kb 3ms idő hogy rendes mágneses tér jöjjön létre amit meg lehet szakítani
(lenz tv-nye)

szal egy 1Hz-s 2-3ms kitöltésű jelet kellene csinálni
mivel 1-2Hz elég és energiatakarékossági szempontból csak 3ms-ra lenen bekapcsolva a trafó

de ha arra rátaperolsz azt nem fogoz élvezni

csá
(#) Neszeszellem válasza gulyi88 hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Ez szép, jó, és köszi, de hol találok én ilyen kapcsolást?
(#) Sebi válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Akkor kevés a betápfesz. A színuszos táplálás sem az igazi, mert ugye az indukált fesz. az B*I*L*v, tehát ott az a fránya sebesség, ami jelen esetben a megszakítóval előállított négyszög fel és lefutására értelmezhető. Ezért jobb a szaggatás.
(#) Neszeszellem válasza Sebi hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Nem kevés a táp, mert ha szaggatom akkor a szikrát szépen vágja.De lehet mégis a betáp kevés.Nem vágom
(#) gulyi88 válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
minygá összeszedek egyet

nyákot tudsz csinálni ??
(#) Neszeszellem válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Vagy esetleg szerezzek 1 kocsiba való 12 voltos elektronikus megszakítót?Mit gondoltok, azzal menne?
(#) gulyi88 válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
jah tééé
forraztani már csak tudsz.

elektroboltokban lehet kapni egységcsomagba jelgenerétort néhányszáz forintért
(#) Neszeszellem válasza gulyi88 hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Tudok csinálni nyákot, persze.Ha nem nagyon bonyolult akkor kapcsolási rajzból meg is tudom tervezni, csak kapcsolásokat nem tudok kitalálni mert annyira nem értek hozzá még
(#) Neszeszellem válasza gulyi88 hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
1 ébként meg a jelgenerátorra nem fogadnék mert ez itt Szabolcs-Szatmár-Bereg megye .. kérem szépen Szóval akármi kell, jobb ha megrendeled mert tuti nincs, rossz esetben nem is lesz
(#) gulyi88 válasza Neszeszellem hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
EZ egyszerűű

a kimenetre megy egy fetet kötsz egy védő diódával
lerajzolom ha kell
(#) (Felhasználó 1542) válasza Medve hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
A "tirisztoros" gyújtás egy kondit süt ki a primeren.
Vegyél 1 simson vagy varnyú trafót, azt szaggasd meg 50% kitöltési tényezőt is kibír. Egy 4 hengeres motor 3000-es fordulaton 50 hz-el gyújt. Ja és zavar ezt-azt... Miért nem veszel 1 kis coolert fölé 1 hálót ,
és alá egy ledet?(csak ne sárgát mert az lepkét fog)
(#) Neszeszellem válasza gulyi88 hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Ezt meg tudom csinálni.Köszi szépen, és full extrás az az oldal is.Igen, rajzold le léci.Köszi
Következő: »»   1 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem