Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tesla tekercs építése
 
Témaindító: finenet, idő: Júl 17, 2006
Lapozás: OK   12 / 227
(#) yello hozzászólása Okt 9, 2008 /
 
Hello!
Ezt én sem tudom megmondani, én is olyan 30 cm re vártam de elkezdtem tekerni és 1000 menetnél volt olyan 35 cm széles. Szerintem a szigetelés is belejátszhatott a dologba, helyközt próbáltam nem kihagyni!
Üdv!
(#) Kacsavadasz hozzászólása Okt 9, 2008 /
 
Hi!

Megépítettem a Skori féle "mini" tesla tekercset, de hiányzik a 6,8µF 63V MKS kondi. Tudna valaki segíteni, mivel helyettesíthetném?
(#) Collector válasza Kacsavadasz hozzászólására (») Okt 9, 2008 /
 
Oda fóliakondi kell.
(#) Kacsavadasz hozzászólása Okt 22, 2008 /
 
Nekem azzal van gondom, hogy nem tudok ebben az értékben MKS kondit venni. Ha jó a sima fóliás azt tudok venni.
Köszi a segítséget!
(#) Skori hozzászólása Okt 25, 2008 /
 
Miért nem tudsz venni? Lehet kapni. A lomex pl. akár postázza is. Az értéke nem kritikus (picit kisebb, vagy nagyobb kapacitású is jó).
Amúgy enélkül a kondi nélkül is beindul, de az elkók élettartama lecsökken, de egy kipróbálás azért belefér...
A semminél amúgy a mezei fóliakondi is jobb, ha az van, akkor épitsd be azt.
(#) Kacsavadasz hozzászólása Okt 28, 2008 /
 
Szlovákiában sajna nem árul senki ilyen kondit. Lomexben tudom, hogy van, de többe kerülne a postázás mint maga a kondi. Normál fóliásat tudok venni. Kipróbálom azzal.
Köszönöm a segítséget!
(#) yello hozzászólása Okt 28, 2008 /
 
Hello!
Végre készen vagyok a tesla tekercsemmel !
Örülök neki mert pöccre indult és még a vártnál is jobba teljesít, mert 11V tápfesz mellet kb 7cm es szikra keletkezik!

Kacsavadasz:Neked üzenem hogy nekem sem az ajánlott kondi hanem egy 10uf 63V MKP kondi és eddig tökéletesen működik vele semmilyen alkatrész nem melexik aminek nem kéne!
Üdv!
(#) mutatvanyos válasza yello hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Gratulálok! A poti tengelye tán "rázott" ? . Jó lett nagyon.... Na lehet kísérletezni a tetőkapacitásokkal!
(#) Skori válasza yello hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Jó lett!
Csak úgy kiváncsiságképpen: Látom beépítetted L4-et és C4-et, az értéküket milyen módszerrel határoztad meg? Mekkora értéküek?
(#) yello válasza Skori hozzászólására (») Nov 2, 2008 /
 
Hello!
Kicsit csalóka a kép mert be van építve de csak az egyik lábuk szóval az áramkörben nincsen szerepük, a tekercs saját frekijén megy, amúgy pedig 3,3 p és 68uH amit látsz benne alkatrészt.
Nagyon időm sem volt kísérletezni meg alkatrész is kellene, majd talán egyszer mikor lesz rá időm, addig is megkérdezhetem hogy te hogyan határoztad meg a az értékeket??
Üdv!
(#) nemes válasza Skori hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Mindegy, kérdezősködöm akkor itt.
A primer rezgőkör rezonancia frekvenciájából számolt hullámhossz a szekunder tekercshez felhasznált drót hosszának 4x-esével kell egyenlőnek lennie?
(#) Skori válasza nemes hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Nem.

A szekunder tekercshez felhasznált huzal hossza nem határozza meg egyértelmüen a rezonancia frekvenciát.

Ha a primer kör rezonáns felépítésű (pl. szikraközös, DRSSTC, stb...) akkor a szekundernek ugyanazon a frekvencián kell rezonálnia. Ez a tekercsen kívül (menetszám, átmérő, hossz, huzalvastagság, stb...) pl. még a tetőkapacitástól is függ.

Ezzel a programmal nagyjából meg lehet határozni a szekunder rezonancia frekvenciát, a tekercs méretei alapján.
(#) nemes válasza Skori hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Nos én csináltam egy 8kVos DC tápot.
Indukciós tekercs + nagyfesz diódás megoldással dolgozok. Így kb a primer kondit töltő fesz 20-28kV.
A szekunder tekercs adatai: 11cm csévetest átmérő, 1200 menet, 0,56 Cu2Z, 772mm tekercshossz. Viszont nekem tórusz tetőkapacitásom van, ennek adatai: belső (üres) átmérő:140mm, külső (felületi) átmérő:366 mm.
A primer tekercs pontos induktivitása:L=29,311uH.
A primer kondenzátort alu+PE fóliáből készítettem, síkkondi, szendvicsmegoldás... 361,465 kHz re számítva csináltam egy 5,69nF-os kondit.
A szikraköz sajnos még csak 50Hz-es szaggatásra képes, de szerintem ennek is elégnek kellene lennie, hogy valami szikrajelenség bekövetkezzen, ha jó a rezonancia, viszont semmit nem tapasztaltam.
(#) Collector válasza nemes hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Idézet:
„A szikraköz sajnos még csak 50Hz-es szaggatásra képes, de szerintem ennek is elégnek kellene lennie, hogy valami szikrajelenség bekövetkezzen, ha jó a rezonancia, viszont semmit nem tapasztaltam.”

Ebben tévedsz. 50 bps esetén nem tud rendesen felgerjedni az egész rendszer, és összevissza működik, ha földet közelítesz hozzá, olyankor talán egy kis szikra, ha van, de korona semmiképp. A kondi értéke fogja elsősorban meghatározni, mekkora bps kell (de sok más is, ezt ki kell tapasztalni).
Illetve akkor sincs korona, ha egész egyszerűen a veszteségek nagyobbak, mint maga a meghajtó teljesítménye. 8kVDC az csak 1 paraméter, de mekkora árammal tölti a kondit?
(#) Skori hozzászólása Nov 4, 2008 /
 
Szerintem ilyenkor az energiamérleg számít. Tehát attól függ, hogy a primer kondi mekkora energiát tárol, hogy egy impulzusra mennyire gerjed fel.
A feszültségből és a primer kapacitásból számítható a tárolt energia, ha ez mondjuk 80%-os hatásfokkal jut át a szekunder oldalra (a % a felépítéstől függ - ne ezen vitázzunk) akkor az induktivitásból kiszámolható mekkora feszültség fog keletkezni - ez alapján pedig már kiderül mekkora szikra várható.
Ha sürübb bps-el megy a tekercs akkor előfordulhat, hogy az előző impulzus még nem csengett le, amikor jön a következő, és így nagyobb energia kerül át a szekunder oldalra.
Ha egyáltalán nem szikrázik, akkor sem ha földelést közelítesz hozzá, akkor valami nem stimmel, más a rezonancia freki, vagy becsúszott valami baki, mérési hiba stb....
(#) nemes válasza Collector hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
A kondi töltő áramát elég nehéz lenne megmérni, de az biztos, hogy nemsok időt tölt el azzal, hogy feltöltse.
Annyit tudok mondani, hogy az indukciós tekercs áramának maximuma:2-300A, amit nyílván megint nem egyszerű megmérni.
A kondi energiája kb 1,5 Joule.
A táp képes 50Hzes táplálás alatt periódusonként kb: 48Joule-t leadni, ezt még fel lehet turbózni 64-re ha nagyon muszáj.
(#) nemes válasza Skori hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Na akkor úgy látom, hogy a kondi kapacitásának változtatgatásával lesz a móka.
Most dolgozok egy jobb szikraközön legalább 500Hz-es szaggatást szeretnék.
A kérsés csak annyi, hogy akkor előbb csináljam meg ezt a szikraköz dolgot és utána keresgessem a rez. frekit?
(#) Collector válasza nemes hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
1,5J az kevésnek tűnik ekkora tekercshez. Szerintem 5J-ig fel kéne turbózni, a frekit meg -ha kell- a primerrel kicsit kompenzálni. Ha tudsz fotót felrakni, az sokat tudna segíteni. A primer és szekunder közti csatolás is rendkívül fontos, illetve a menettávolság. Szikraköznek első körben használhatsz sztatikusat is, amíg a megfelelő kondi energiát be nem lövöd.
(#) nemes válasza Collector hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
A primer és szekunder tekercsen már nem tudok változtatni, max újat csinálni, amit nem nagyon szeretnék.
Ha növelem az energiát, nő a kapacitás, csökken a freki, amit csak marhanagy tetőkapacitással tudok kompenzálni.
(#) Collector válasza nemes hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Az elég probléma, a primert mindíg szabadon kell hagyni, hogy utólag hangolni lehessen. A nagyobb tetőkapacitás nem okoz problémát egy bizonyos arány eléréséig. Ha a meghajtóáram elég nagy, akkor érdemes inkább nagyobbra növelni a kapacitásokat. Ezért lenne jó tudni a töltőáramot, legalábbis megközelítőleg.
(#) nemes válasza Collector hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Számolgattam egy kicsit, ha a tóruszomat egy hasonló méretű tárcsával méretezve számolok Skori progijával, akkor 262,6 kHz jön ki.
Amire már lehet rakni 12,5nF kondit, ami nálam 5J-t fog tárolni. Ha építek mégnagyobb tetőkapacitást, akkor mégtovább lehet húzatni elméletileg.
(#) nemes válasza Collector hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
A töltőáramot nekem egy indukciós tekercs szolgáltatja+ a táp. 8-10centis ívet húz a szegény szikraköz és az 5 nano semmit nem nyelt le belőle, mintha ott se lenne.
Ja és mi lenne, ha a primerből elhagynék 1 menetet, 10 menet van.
(#) nemes válasza Collector hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Itt egy kép.

Tesla.jpg
    
(#) Collector válasza nemes hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Igen, túl alacsony a bps. Kis kondihoz nagyon nagy sebesség kell (a töltő árammal egyenesen, a kondi kapacitásával fordítottan arányosan van a bps sebesség). Ezért is meg kell növelni a kapacitást, és a bps-t. 12nF-al már valamit produkálnia kéne majd. De figyelj arra is, hogy a kondi fólia szigetelése elég vastag legyen, mert nagyon nagyok a veszteségek, ha csak úgy van méretezve, hogy épp ne üssön át. Minimum az átütési távolság háromszorosával kell számolni fóliavastagságban.
A primert lehet hangolni, rá kell tekerni egy rézszalagot a lecsapolásra.
(#) belganarancs hozzászólása Nov 13, 2008 /
 
Üdv!ha valakinek van esetleg skori-féle minitesla 24v-alkatrészfelőli,elemértékes kapcsrajza az légyszi küldje el nekem a belganarancs@citromail.hu-ra.További jó fórumozást!
(#) belganarancs válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 13, 2008 /
 
Skori oldalán az alkatrész felőli elemértékes kapcsrajzbol-az elemérték rész hiányzikEgy fórumtag már elküldte nekem korábban,de olyan filekiterjesztés volt,amit a gépem nem tudott megnyitni sajni.a mérges smile csak azért,mert tetszik
(#) belganarancs válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 13, 2008 /
 
ez lenne az,valaki konvertálja nekem át vmi szebb formátumba lééégyszii
(#) belganarancs hozzászólása Nov 16, 2008 /
 
Megöltem a fórumot?
(#) Collector válasza belganarancs hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Amennyi időt vársz, hogy valaki neked dolgozzon, már réges régen megcsinálhattad volna! Ez egy eagle fájl, mi a probléma vele? Berakod, és már nyomtathatod is ki a nyáktervet....
(#) mutatvanyos válasza belganarancs hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Még én küldtem neked régen ezt a nyáktervet, de ha egy Eagle fájl is gondot okoz, akkor inkább hagyd az egészet.. Ha mégis összeszeded magad, akkor töltsd le az internetről, egy kis leleményességgel rengeteg helyről letölthető! /Google/
Következő: »»   12 / 227
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem