Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » ULN2803 kérdések
Témaindító: instantwater, idő: Nov 12, 2008
Témakörök:
Hello.
Kérdeznék pár dolgot az ULN 2803 al kapcsolatban. A szimuláció szerint logikai magas szintre alacsonyat ad ki. vagy semmit. Tehát ha beteszem mondjuk egy 74HC595 elé, akkor meghalt az egész áramköröm logikailag? Az az elképzelésem ,hogy 595 és 4017 es számláló közé szeretnék ledeket rakni (ledkocka) mert az 595 se a 4017 nem bír el 320 mA t a kimenetein, ezért gondoltam rakok eléjük ULN2803 akat. de amint szembeültem ezzl a problémával kicsit megakadtam Kérem aki tud segíteni ebben a problémában, írjon. Előre is köszönöm a segítőkészségetek.
Idézet: „A szimuláció szerint logikai magas szintre alacsonyat ad ki. vagy semmit.” Ez szerinted világos? ---------------------------------- Az ULN2803 terhelés kapcsolására való, nem logikai funkciókra. Tehát az ULN kimenetéről nem megyünk másik kapu bemenetére.
Ha led meghajtóként akarod használni
kb így csináld
lehet hogy nem is invertál. de szakadáskor mért világít a led????
A képen az ULN2803 2 es kimenetére van bekötve a 2 led - lába, és világít. fizikai leheetlenség, ugyanis a 2 es lábon szakadás van. vagy nem?
Ez így sz...r ahogy van ! a két icdet kösd össze ahogy akarod és a kimenetre kösd a 2803 at
világos. - t ad ki vagy szakadást mutat.
trhelés kapcsolásra. oé. de mért invertál? láttam a sematikus ábrát, NPN tranzisztor. oké. de akkor kicsit bonyolódik a helyzet. nah a legutolsó komentemben csatoltam egy rajzot, hogy mit szeretnék elérni. most csatoltam a proteus kapcsolást is. mosst ami 2 led ott 2*8 lesz (2 db 595, és mindegyiken 1-1 led, és 4 pinnel választva a 4017 el emeletet a ledkockában. ( a rajzon 8 vn, de ott 4 lesz)
Az megint mi, hogy világost ad ki? Ha a bemenet magas, akkor lehúzza a kimenetet a gnd-re. Ha a bemenet alacsony, akkor meg lebeg a kimenet.
Képet csatolj, mert nem fogunk azért proteust felrakni, hogy ezt megnézhessük.
világos.
- t ad ki (minuszt ad ki) ott van a 305898 ban a kép. de itt a lefgrissebb szóval a lép szerint kellene, csak invertálni a 4017 kimeneteit. ULN 2803 elvileg megteszi. de akkor mért világított szakadáskor is a led?
érdekes. most meg jó
csatoltam. biztos megint tökhülyének néztek. pedig ez csak a tanulási folyamatom része.
Akkor ha jól sejtem 32db ledet akarsz vezérelni?
A 4017 kimeneteire kösd rá a 2803 bemeneteit és a kimenetek mennek a ledsorokra . Igen így már jó lesz . (egyszerre írtunk )
jah igen. időközben kiszenvedtem
#305898 ben csatolt képen azért világítottak a ledek szakadáskor is mert a COM le volt kötve testre. hmm menő de akkor honna kap pozitívot a 2803 a valóságban? mert van GND, COM, 8IN, 8OUT hol kap tápot??? hülye vagyok megin. nincs külön táp neki. TRANZISZTOR TÖMB. csak gyorsabbn jár a kezem mint az eszem
Nem kell neki táp! Nézd meg a belső felépítését az adatlapjában!
most melyiket fogadjam el megoldásnak?
potyo. egyszerre irtunk. tulajdonképpen akkor berakom a 4017 elé a 2803 at az 595 meg a ledek közé ellenállatot, a ledek másik végét a 2803 kimeneteire, és mehet???
Potyo megelőztél!
Szia!
Az ULN2803-ban 8 db darlington kapcsolás van open kollektoros kimenettel, ezért invertál! A kimenet az open kollektoros kimenet miat csak akkor lesz magas, ha egy felhúzó ellenállással +Ut-re kötöd! A tranzisztorok benne 50V-ot és 500mA viselnek el!
nem kell magas. akkor jó ez így
Idézet: „nem kell magas. akkor jó ez így” Ha nem teszel ellenállásokat a kollektorokra, nem fog működni! Folyamatosan 0V-on áll a kimenet!
ez tökéletes, ugyanis, ezzel csak negatívot adok a led emeleteknek. tehát vagy semmi agy negatív az ULN kimenete. pozitívot 595 ről fogja kapni ellenálláson keresztül. 20 mA os ledet simán elbírja.
Ha meg majd egyszer nagy fényű ledkockára adom a fejem amiben egy led többet eszik mint 20mA akkor majd megfejelem ULN2803 al az 292 öt is+felhúzó. de ha berakok egy X kOhmos ellenállást, akkor azon hogy fog 50-100 mA folyni moondjuk egy nagy fényerejű ledhez?
Idézet: „de ha berakok egy X kOhmos ellenállást, akkor azon hogy fog 50-100 mA folyni moondjuk egy nagy fényerejű ledhez?” Sehogy. Egy-egy NPN tranzisztorral kell megfejelni az 595 kimeneteit, emitterkövetőként, vagy PNP tranzisztorral kapcsolóüzemben bekötve. Az is lehet, hogy létezik az ULN2803-hoz hasonló PNP tranzisztor tömb, rá kellene keresni.
Jah, igen a tranzisztort is feltalálták jó ideje hogy pont most nem jutott eszembe
de várj csak. ha PNP t rakok az 595 re akkor elé kell egy inverter is nem? 595-inverter-PNP hogy amikor PLUSZ jön ki az 595 ön az összepasszoljon az 2803 minuszával. csak meg van erősítve egy tranzisztorral.
jól sejtem?
Feladatfüggő a dolog, nem lehet ennyire általánosan semmit mondani. De lehet NPN tranzisztort használni emitterkövetőként bekötve, akkor inverter nélkül jön ki magas szint a tranzisztorból, amikor az 595 kimenete magas.
emitterkövető bekötésről nem hallottam még.
az milyen? (elektro tanár nem említette, hogy van ilyen is. talán egy 3adikosnak nem kell tudnia ennyire mélyen...)
Nevezik még földelt follektoros alapkapcsolásnak is. Itt a 6. ábrán látható
Igen! Jól gondolod!
S talán egyszerűbb a földelt kollektoros és földelt emitteres kapcsolást együtt alkalmazni...
Hogy mi az egyszerűbb, az megint a konkrét áramkörtől függ. De a felső tranzisztor bázisellenállását ki kell venni (vagy jóval kisebbet tenni oda, ha tartunk tőle, hogy a tranzisztor emittere esetleg zárlatba kerül a gnd-vel), ugyanis az a 10k ott kimondottan káros!
akor most mi van? egyedül a JANI által először csatolt képen a 2 es számú ábrát értem....
Én a 2803 kistestvérét a 2003 -at közvetlenül (ellenállás nélkül) rákötöm a pic kimenetére és ez semmi gondot nem okoz tökéletesen működik
az én javaslatom : a 2803 közvetlenül az ic-re a tranzisztor 1k-s bázis ellenállással a másik ic -re Jani földelt emitterec-kollektoroc rajza szerint. A 220ohmos ellenállás a tápfeszhez számítva !
közvetlenül lesz rákötve a 2803 a 4017 re. épp ezt akartam kérdezni hogy a 4017 és a 2803 közé kell-e ellenállás, de ezekszerint nem kell.
azért lesz 2803 és nem 2003 mert az csak 7 csatornás, nekem pedig 8 kell és azt a 2803 tudja. |
Bejelentkezés
Hirdetés |