Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   26 / 3960
(#) iamrob válasza Tomee hozzászólására (») Júl 10, 2006 /
 
Elvileg MC33201. Ez paramétereiben hasonlít a TL071-hez, de nem ismerem, úgyhogy nézz utána. De mindenképpen a negatív tápos megoldást javaslom. Ha trafóról járatod a végleges áramkört, akkor egyszerűen kicsatolhatsz a graetz előttről egy gyenge negatív feszt - a műverősítőnek elég. Ha elemes, akkor 555.
Gondold meg - normális differősítő csak így lesz belőle :yes: .
(#) Tomee válasza iamrob hozzászólására (») Júl 10, 2006 /
 
Negativ feszt nem kell mérni, csak pozitív irányút.
Én is találtam egyet: TLC2272.
Az sem baj, ha csak 0,5V felett mér rendesen.
Köszi a gyors választ és segitségedet!
Megnézem azt is amit ajánlottál aztán majd eldöntőm, hogy mi lesz a vége.
(#) pakibec válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 11, 2006 /
 
Köszönöm a választ!

Az elvel tisztában voltam, csak a kivezetések voltak zavarosak. Azóta már bekötöttem (végigpróbáltam a lehetőségeket). Azért érdekes ez a 3 lábú trafó, legalább valamit megjelelölhettek volna.

Még1x kösz!
Üdv
(#) _JANI_ válasza pakibec hozzászólására (») Júl 11, 2006 /
 
Hát, igen, mondjuk a közöspontot…
(#) Marco_HUN válasza Tomee hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
Mibe rakhatom bele a gyorsmarató vas-kloridot? herámia tálba? műanyag tálba
(#) szabi83 válasza Marco_HUN hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
müanyagba, az könnyebb
(#) Marco_HUN válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
nem marja szét a cuccot?
illetve még egy kéréseml nenne mi az a TTL ?
(#) Báddzsó válasza Marco_HUN hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
a TTL az a feszszintekhez rendelt értékek egyik "fajtája".
bemenet: 0,8V- :ligikai 0, 2,4V+: logikai 1
kimenet: 1: 4,5V+ 0: 0,4V-
(#) _JANI_ válasza Marco_HUN hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
Transistor-Transistor-Logic =T2L=Tranzisztor-tranzisztor logika...
A TTL leítása is, és még sok hasznos ifó van a [link=http://www.hobbielektronika.hu/lexikon/]http://www.hobbielektronika.hu/lexikon/[/link].ban!!!:nezze:
(#) Báddzsó válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
áá, most nekem lenne egy 1*ű kérdésem, a tekercseken a gyári jelölés 331 akkor az 330 uH vagy mH??? köszi
(#) Báddzsó válasza Báddzsó hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
mH kilőve sztem, két gyártót néztem egyiknél a 331 az 330uH másiknál 330nH most mit lehet tenni???
(#) Báddzsó válasza Báddzsó hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
méretéből következtetve (8*11mm) és mivel 0,5 amperesnek vettem még régen sztem ez 330uH. valaki?
(#) Norberto válasza Báddzsó hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
Szerintem is Mikor Henri
(#) stefi válasza Norberto hozzászólására (») Júl 16, 2006 /
 
Hi!

A következő lenne a kérdésem.
Szeretnék egy olyan kapcs.rajzot csinálni, amivel lehetne 5 fokozatot kapcsolni(A,B,C,D,E), 5 db nyomógombbal. Tehát ezt úgy értem, hogy pl.: A nyomogombbal bekapcsolom az A rellét, majd utánna a C nyomógombbal a C rellét, de közebn az A rellének ki kell kapcsolni.
Kérlek segítsetek!

Üdv: stefi
(#) vicsys válasza stefi hozzászólására (») Júl 16, 2006 /
 
A kapcsolósor neve: egymást kiváltó kapcsoló. (asszem)
[link=http://www.hqvideo.hu/info/hu/swb0002.html]http://www.hqvideo.hu/info/hu/swb0002.html[/link]
valami ilyesmi persze 4 kapcsolóval...
(#) stefi válasza vicsys hozzászólására (») Júl 16, 2006 /
 
És ezt nem lehet megcsinálni IC-vel????
De nem muszály így lehet máshogyan is, pl: léptetni fel-le
(#) vicsys válasza stefi hozzászólására (») Júl 16, 2006 /
 
természetesen lehet ic-vel is!
csupán az egyszerűség kedvéért linkeltem....
(fel-le számláló: 4510 itt a rajz hozzá + töltsd le az adatlapját. megfejeled a kimeneteket 1-1 tranyóval ami a reléket kapcsolja. Na ennek csak az a gondja, hogy sorba egymás után tudsz kapcsolni...)
(#) stefi válasza vicsys hozzászólására (») Júl 16, 2006 /
 
OH! köszi
De ha már itt tartunk, akkor azt az egymást kiváltó kapcsolóra nem kaphatnék ötleteket??

üdv: stefi
(#) stefi válasza vicsys hozzászólására (») Júl 16, 2006 /
 
Visszatérve ehhez a 4510-es IC-hez, ennek 4 kimenete van és 16 féle állapota lehetséges, de ezt hogy tudom megcsinálni, hogy csak 6db állapot legyen és ez fel le számoljon?
Bocsi, hogy ilyen butus kérdéseket teszek fel, de még nem nagyon értek ilyen dolgokhoz!

Üdv: stefi
(#) vicsys válasza stefi hozzászólására (») Júl 16, 2006 /
 
pl. csatoltam
kékkel berajzoltam az átkötést
a led helyére mehet a relé tekercse
a multivibrátor helyett 1 kapcsoló a léptetéshez...
(#) stefi válasza vicsys hozzászólására (») Júl 17, 2006 /
 
OK! köszönöm, kipróbálom!
És akkor a Q6-Q8-ig a kimenetek maradhatnak üresen; ugye?

Még egyszer Köszönöm!
stefi
(#) stefi válasza stefi hozzászólására (») Júl 17, 2006 /
 
Hogyha már ennyire belemerültem ebbe a témába, esetleg nem tudna valaki ötlete adni az elektronikus egymást kiváltó kapcsolóhoz??
(#) stefi válasza stefi hozzászólására (») Júl 17, 2006 /
 
Én erre gondoltam, egy kis átalaktással: itt van vagy nem lehet?

üdv: stefi
(#) bubu válasza stefi hozzászólására (») Júl 17, 2006 /
 
Hello!
Azt szeretném kérdezni , hogy a Chipcad CD-t hogy lehet megrendelni?
Szállítási költség mennyi szokott lenni?
A válaszokat előre is köszönöm!
bubu
(#) Krisz03 válasza bubu hozzászólására (») Júl 17, 2006 /
 
Hali!
Lenne egy LED-ekkel kapcsolatos kérdésem. Hallottam olyanról, hogy impulzusüzemmel nagyobb fényerőt lehet kicsikarni a nagy fényerejű LED-ekből. Ezt hogy lehetne megvalósítani? Lehetőleg úgy, hogy ne nagyon károsodjon a LED, ne melegedjen nagyon. Valami kapcsolási rajzot és egy kis leírást (magyarul) tudna valaki szolgáltatni?
Egyébként 10mm-es, 6000mcd-s, fehér LED-ekről lenne szó.
Köszi előre is!
Krisz
(#) Báddzsó válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 17, 2006 /
 
Ez nem teljesen így van, neked szemmel láthatóan nem fog erősebbnek tűnni a fénye. Ez az imulzusos üzemeltetés arra jó, hogy egy pillanatra tud a led elég nagy fényt kiadni, (ez a pillanat néhány msec/usec) tehát ha pl 40kHz-en járatsz egy ledet nagy árammal akkor nem lesz nagyob a szemmel látható fényereje, mert nem egyfolytában világít hanem csak villog, és ha valami gyorsan villog akkor azt te folyamatos fénynek látod. kb oylan lesz mint ha simán járatnád a normális árammal.
(#) vicsys válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 17, 2006 /
 
pl infralednél az áthidalható távolság megnövelése, esetleg a külső zavaró fény leküzdésére...Optimális üzemeltetés a látható tartományhoz-ajánlott.
(#) Gory válasza vicsys hozzászólására (») Júl 17, 2006 /
 
Ez így van, leginkább infra LED-nél használják. Azért impulzusokkal, mert rövid időre jóval nagyobb áramot is elbír a LED. Tehát a 35-40khz-el néhány pulzus erejéig odapakolhat neki az ember és akkor "jobban visz". Egy távolságmérőben láttam hogy 1A-t is adtak neki. Látható fénynél nemtudom hogy ez hogy van, de gondolom ha elég sűrűn kapja az impulzust, akkor csak fényesebbnek tünik. A kitöltési tényezővel, meg a burst hoszával biztos optimálisan be lehet lőni, de szerintem macerás.
(#) Krisz03 válasza Gory hozzászólására (») Júl 18, 2006 /
 
Értem. Köszi szépen mindhármótok válaszát! Akkor maradok a normál 20mA-es működtetésnél, csak hát mondom megkérdezem, hátha lenne valami előny...
(#) nl válasza vicsys hozzászólására (») Júl 18, 2006 /
 
Milyen tranzisztor és ellenállások kellenének a lenti kapcsrajzba?
Valami olcsó tranzisztor lenne jó, mert elég sok kell belőle. Ja és a fesz 230 V váltó.
Következő: »»   26 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem