Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   33 / 162
(#) bbatka válasza csezoli21 hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Ott van felül a neve hogy tranzisztor tömb. Ez is kell hozzá, mert ez biztosítja a kellő áramot a meghajtáshoz, de a vezérlő impulzust valami más adja. Szóval ez az IC újrahasznosítható.
(#) csezoli21 válasza bbatka hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
mit jelet az hogy ujjra-hasznosítható? mire gondolsz? akkor szerinted hogyan lehetne megmozgatni ezzel a nyákkal ezt a motort? mivel próbálkozzak milyen feszültség, meg áramerösségel és hol?
(#) bbatka válasza csezoli21 hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Úgy értem hogy mindenképpen kell valamilyen teljesítmény meghajtó áramkör és ha már megvan akkor ezt kellene használni. Ebben a fórumban is találsz léptetőmotor vezérlőket, de a kapcsolások között van egy PIC-es is. "UV ledes nyák levilágító"
(#) csezoli21 válasza bbatka hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
akkor szerintem az lenne a legegyszerűbb, hogy kellene 1 kapcsolási rajz hozzá, de én nem akarom gépről vezérelni, szóval nem kell agyonbonyolítani a kapcsolást, hanem csak annyi kéne hogy két gombbal lehessen forgatni egyik, meg másik irányba, ilyet nem találtam, nekem ilyen kéne, szerinted van ilyen?
(#) Action2K válasza csezoli21 hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Szia! Amit bbatka is említ, hogy az általad belinkelt IC mindenképpen kell. De ha jól láttam az SMD kivitel. Helyette elég 4db tranzisztor. az ide oda lépegetéséhez egy decimális oda vissza számláló.
(#) csezoli21 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Ne haragudj, de nem vagyok jártas a témában nem lehetne kicsit részletesebben? úgy mondjátok mint egy kezdőnek, konkrétumok kellenének, alkatrészlista, kapcsolási rajz ilyenek, de olyat amit keresek nem találtam!
(#) Action2K válasza csezoli21 hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Ok, akkor előbb ezen a linken Olvasd el az első részt az unipoláris motorról, aztán lapozz a következő oldalra. Ha ez meg van jöhet a konkrétabb kérdés, ugyanis az egész megtervezése nem annyira egyszerű csupán TTL-ekből. Nem lehetetlen, de...
PC-s re már küldeném is azt a programot, amit szeretnél megépíteni, mert én már rég megcsináltam.
(#) csezoli21 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
már megnéztem ezt a leírást! akkor azt akarod mondani hogy itt most a kapcsolós, vagy poti tekergetős megoldás bonyolultabb lenne a pc-re rákötősnél?
(#) Action2K válasza csezoli21 hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Pontosan! A PC-re kötéshez egy meghajtó IC kell csak, ami a floppyból kiszerelhető.
(#) csezoli21 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
és melyik az? a mellékleten? akkor linkelnél esetleg 1 kapcsolást a pc-s vezérléséhez? meg mindent ami van hozzá? esetleg nyákterv beültetési rajz alkatrészlista stb, megköszönném

IMG245.jpg
    
(#) Action2K válasza csezoli21 hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Valószínűleg a baloldali pici az. Itt egy rajz, ez 3 motorhoz van. Bővebben: Link A lábkiosztás értelemszerűen a Te IC-dnél eltérhet. Progi mellékelve

DTR.exe
    
(#) csezoli21 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
bocsi de kicsi a kép alig látok valamit rajza, nincs meg nagyobba?
(#) torres1122 hozzászólása Jan 26, 2009 /
 
Sziasztok egy másik fórumban láttam egy hozzám hasonló kérdést, de ott nem reagáltak rá ezért én most itt tenném fel.
A kérdés pedig szétkaptam egy kis flopit. amibe ugye van egy léptető moci, na ezt szeretném vezérelni jobbra illetve balra 180 fokig ha lehet automatán oda vissza, számítógép nélkül, esetleg a sebességet szabályozva tök lassútól az elég gyorsig. Sajna tök gamma vagyok hozzá, de térkép mellékletről megtudom csinálni. ha tud valaki segíteni előre is tenx :yes:
(#) Action2K válasza torres1122 hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Szia!
Nem egy egyszerű amit kérsz. Persze PIC-el igen, de akkor programoznod kell(ene). TTL jöhet csak szóba helyette, viszont az meg jó bonyolult áramkört hoz létre. Az a motor 4 kivezetéses? Mert ha igen, és bipoláris, akkor még bonyolultabb a helyzet. Én inkább a nagyfloppyból való motort ajánlom, könnyebb vezérelni. Egyszerűbb az elektronika hozzá.
(#) torres1122 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
sajna olyanom nincs meg hát ez egyenlőre csak nyákon van de mindegy majd holnapra kiderítek még ezt azt róla.
(#) besi99 hozzászólása Jan 26, 2009 /
 
holnap 10-kor kihajítok egy lineprintert a 2 léptetőmotorjával együtt
(#) Action2K válasza besi99 hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Kár, hogy nem tudsz úgy 50km-est hajítani
(#) pid1951 hozzászólása Jan 29, 2009 /
 
Sziasztok!

Valaki tudja esetleg a következő motoroknak mekkora lehet a nyomatékuk:
STH-54D500-07 , 6,2V/1,3A/1,8°
STH-54D500-03y - egyforma kinézetre az előzővel, meg a ráírt paramétereik is.
23LM-C004-51 6V, 1,2A, 1,8°

nem találom az adatlapjukat!

Köszönöm!
(#) Medve válasza pid1951 hozzászólására (») Jan 29, 2009 /
 
Szia! Ha máshogy nem megy, akkor mérd meg. Bővebben: Link Ha irsz hozzá egy "integető" programot, akkor az adott nyomatékon vizsgálhatod a motor dinamikus viselkedését is.
(#) torres1122 hozzászólása Jan 30, 2009 /
 
sziasztok ismét kérdeznék
Miszerint van egy léptető motorom egy cd rom-ból meg egy nyákom is tartozékokkal. azt már megtaláltam, hogy valószínűleg mi hajtja meg a motort. De gőzöm sincs hogy kéne bekötni az egészet lpt-re. ha tudnátok segíteni azt előre is köszi. Az ic vagy mi pdf je
BA6849FM datasheet pdf
Ja a mociról, nyákon van és szétszedhetetlen. Van rajta egy U, V, W, betű ahol szerintem be megy az áram és ezeknek van még egy megjelölésük a nyákon ahol ellenállásaik vannak.
(#) bbatka válasza torres1122 hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
A fig.12 mutatja a bekötést.
(#) torres1122 válasza bbatka hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
Nagyon kösz de nem tudna nekem valaki egy firkantást nyomni erre a fig12-re úgyhogy egyik oldalt a moci másik oldalt a csatlakozó, közte pedig dióda ellenállás vagy stb. minél egyszerűbben és kezdő magyarral. mert még ez vagyok a témában :lama:
(#) Medve válasza torres1122 hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
Építsd meg a "fig 12"-t. A 22-es lábon analóg jelet vár, nem kell oda PC, egy potival lehet a motor szöghelyzetét változtatni, ha jól értelmezem. 1-4V-ig adhatod...
(#) anton válasza ufi hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
Nem az elektronikán múlik (általában).
Valójában mikrovezérlővel chopper módban javítani lehet a sebességen, de a mikrovezérlő progiját vagy megírod, vagy elég drágán megvásárolod... Azzal cca. +20-30% gyorsítást tudsz elérni.
Leginkább alap esetben a motorhoz csatlakozó mechanika szokott problémát okozni. És persze a motortól is sok függ.
Ökölszabályként tekintsd úgy, hogy minél több lépéses a motorod (minnél több lépésből tesz meg egy fordulatot), és minél nagyobb, annál lassabb. Azonban az is igaz, hogy a nagyobb motor nagyobb áttételt is elbír, így az adott szerkezeted gyorsabb is lehet...
A programod ami az általad mutatott elektronikát kapcsolgatja, abba kell lennie egy időzítő résznek. Tehát a program minden lépés után várakozik, mert a számítógéped lényegesen gyorsabb. A várakozási időt persze tudod módosítani, így gyorsabban vagy lassabban fog forogni a motorod...
Amennyiben nem kell nagy súlyt mozgatnod, akkor betehetsz egy ellenállást a táp és a motor közé, ezzel csökken az RL tag időállandója (magyarul gyorsabban tud fordulni a motorod, azonban gyengébb lesz).

És persze semmiképp ne feledkezz meg arról, hogy a léptetőmotor szakaszos üzemre van tervezve !!!
Tehát amikor nem lépteted, tedd alacsonyabb feszültségre, mert könnyen leégetheted.
(#) vlacexx hozzászólása Feb 3, 2009 /
 
sziasztok, parhuzamos porton keresztul szeretnek egy lepteto mocit mokudtetni az-az egy kamerat szeretnek forgatni fele jobbra balra, ehez szuksegem lenne egy kiprobalt(mukodokepes) rajzra. a moci 12V os es 6 laba van, koszi elore is
(#) pittyu válasza Manyoc hozzászólására (») Feb 4, 2009 /
 
Szia. Modell repülőzök, és egy fordulatszám mérő nekem is jól jönne. Gond nélkül után tudnám építeni az oldaladon lévő áramkört, de csak 16f628 as PIC em van,. Nincs kidolgozva a HEX erre a procira?
(#) pittyu válasza pittyu hozzászólására (») Feb 4, 2009 /
 
Oké , már megtaláltam a megfelelő rajzot és HEX et.
(#) Medve válasza vlacexx hozzászólására (») Feb 4, 2009 /
 
Hello, minek ide rajz? Egyetlen tranzisztor kell, meg a bázisellenállás, tekercsenként...
(#) Action2K válasza Medve hozzászólására (») Feb 4, 2009 /
 
... és hol marad a táp neki?
Amúgy a programozása bonyolultabb (pedig az is egyszerű), mint az "elektronikája".
Ja, és a védődióda kimaradt a tekercs mellől!
(#) Medve válasza Action2K hozzászólására (») Feb 4, 2009 /
 
A védődióda legyen benne a FET-ben! A táp meg jöjjön a PC ből. (Én kivezettem az 5V-ot a csatlakozó néhány lábára, igy ezzel sem kell törődnöm.)
Következő: »»   33 / 162
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem