Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   252 / 2500
(#) Alkotó hozzászólása Feb 14, 2009 /
 
a kérdezőknek:
HTA30-ba BDT64C-65C helyett BDW83C-84C is rakható. ez van az eredeti gyári OBELISK-ben is.
Ez utóbbi tranyók kaphatók, nem úgy mint a BDT.
Alkotó
(#) CHZ válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Az előfok ott van , csak a rövidzárvédelem tranyóit hagytam el , az csak árt nem jó semmire .
Kicsatóló elkoval nyákoldalon van 2,2u ami javít... így nem rosszabb mint sok kisebb elkóból összerakni (6800u)
BDW83C-84C Tranyókat használtam .
Tápban is többféle elko elhelyezhető .
(#) isiske hozzászólása Feb 14, 2009 /
 
egy 12v hütö ventilátoros hűtöt szertnek csinálni az
erősítömhöz (+dvd )-hez automatikusan indujon s ha hő érri és álljon nem . le ha lehet egyszerü kapcsolás kéne.

isiske
(#) WaRL0 válasza isiske hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
tessek a 100uH-t talan el is hagyhatod
(#) DJ Szabcsa válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Üdv
Nincs véletlenül ehhez a végfokhoz olyan Sprint Layoutos nyákterved amin rajta van a beültetés is?
(#) zoka hozzászólása Feb 14, 2009 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy-két alapvető fogalommal tisztában lenni, az erősítők működésével kapcsolatban. Remélem, valaki segít nekem, mivel nagyon fontos lenne

Tegyük fel, hogy egy erősítő tápfeszültsége +/- 12...50 V közötti lehet.
A bemeneti érzékenység 500mV (ez nem tudom pontosan mit is jelent, itt maximális az erősítés vagy mi van ha tovább növelem ???).

Lényegében azt szeretném tudni, hogyha mondjuk 40V tápfeszt adok neki és beállítom úgy a bemenő jelet, hogy a kimeneten 10% THD legyen, majd ezen az ÁLLANDÓ bemenő jel mellett csökkentem a tápfeszt 35V-ra: akkor a THD marad 10% vagy megnövekszik ?

Egyáltalán mi befolyásolja a THD-t?
A THD mennyire impedanciafüggő vagy annak köze nincs ahhoz hogy mondjuk 8 vagy 16 Ohm-os hangfallal használom ?? (a tejesítmény nem érdekel)

Lényegében azt szeretném elkerülni, hogy a THD 10% fölé menjen - ez megoldható-e csupán a bemenő jel korlátozásával, tehát nem engedem mondjuk 500mV fölé, akkor sosem torzít független attól hogy 12 vagy 50V ot kap ???
Vagy 12V nál le kell vennem 100mV ra hogx ne torzítson vagy hogy van a dolog ??

Tudom nagyon amatőr kérdések, éppen ezért jó volna tudnom

Köszi előre is
(#) Imi65 válasza zoka hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Idézet:
„Tegyük fel, hogy egy erősítő tápfeszültsége +/- 12...50 V közötti lehet.
A bemeneti érzékenység 500mV (ez nem tudom pontosan mit is jelent, itt maximális az erősítés vagy mi van ha tovább növelem ???).”

A bemeneti érzékenység az a feszültségszint, ahol az erősítő névleges teljesítményét adja, névleges tápfesz mellett, névleges terhelésen. Az erősítő "erősítése" általában nem annyira függ a tápfesztől. Viszont azért érdekes lehet a tápfesz, mert a kimenő teljesítmény erősen függ tőle, mint ahogy a terhelőimpedanciától is.
Idézet:
„Lényegében azt szeretném tudni, hogyha mondjuk 40V tápfeszt adok neki és beállítom úgy a bemenő jelet, hogy a kimeneten 10% THD legyen, majd ezen az ÁLLANDÓ bemenő jel mellett csökkentem a tápfeszt 35V-ra: akkor a THD marad 10% vagy megnövekszik ?”

Megnövekszik. Félvezetős erősítőnél általában a 10% THD nagyon sok, itt már túlvezérlődik az erősítő ("elfogy" a tápfesz), ha tovább csökkented, még rosszabb lesz a helyzet.
Idézet:
„Egyáltalán mi befolyásolja a THD-t?
A THD mennyire impedanciafüggő vagy annak köze nincs ahhoz hogy mondjuk 8 vagy 16 Ω-os hangfallal használom ??”

A félvezetős erősítők többségénél a negatív visszacsatolás mértékétől függ elsősorban. A THD alacsony mivolta még korántsem jelent jó hangminőséget.
Idézet:
„Lényegében azt szeretném elkerülni, hogy a THD 10% fölé menjen - ez megoldható-e csupán a bemenő jel korlátozásával, tehát nem engedem mondjuk 500mV fölé, akkor sosem torzít független attól hogy 12 vagy 50V ot kap ???
Vagy 12V nál le kell”

A THD félvezetős erősítőnél a 10% nagyon goromba érték, szinte bántó. A bemenőjel közel sem lehet 12V-nál akkora, mint 50V-nál.
(#) LGS94 hozzászólása Feb 14, 2009 /
 
Sziasztok a ebben a kapcsolásban nem lehetne elhagyni a két darab 220µF-os kondenzátort?

névtelen.JPG
    
(#) CIROKL válasza LGS94 hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Hát elhagyni is lehet , de azért kéne a panelra tenni valamit ezek helyett . 47-220 uf között valamit .
(#) fulop lajos válasza LGS94 hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Üdv! El lehet hagy ni ebből a kapcsolásból, de a tápegységbe azért tedd bele!
Üdv! Lajos
(#) LGS94 válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
rendben
(#) Alkotó válasza DJ Szabcsa hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Nem nagyon értelek. EBBEN benne van. Nyákkal a háttérben, és a nélkül is.

Más:
Ha valaki fel akarja vasalni a pozíciófeliratokat, akkor a mellékelt ábrát tükrözni kell!

Alkotó
(#) szamóca válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Szia!
Úgy gondolom DJ szabcsa arra gondolt hogy SL-ban le tudja szedni a beültetési rajzot a nyáktervről, és a kinyomtatása után visszateszi. Mert a nyák készítéshez csak a nyák rajzolat nincs pdf-be a rar file-odban.
üdv.
(#) Alkotó válasza szamóca hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Erre most mit mondjak.
Én is megnyitottam, nálam van benne egy nyákrajz fotózáshoz is, meg egy másik vasaláshoz is.

Akkor csak annyit mondok, tévedsz. Benne van a nyákrajz (igaz nem lay-ként).
Alkotó
(#) djgombi válasza isiske hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Én ezt használnám a helyedben mert ez csak akkor indítja a ventit ha a hűtőborda melegszik. Így nem lessz fölöslegesen zajos a szerkezet.
HŐFOKSZABÁLYZÓ
(#) zoka válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Köszönöm a gyors választ, sokat segítettél

Egyébként TDA 7293-ról van szó.

A tápfesz csak annyit változik, hogy éppen mi van a konnektorban
(ami remélhetőleg 220...230 V között marad)
Az más kérdés, hogy nagyobb kivezérlésnél leesik a tápfesz. (de az meg mindig ugyanúgy leesik, mivel a tápegység "állandó" vagyis mindig ugyanaz a trafó lesz)

Azt szeretném megoldani, hogy bármilyen hangfalat is kötök az erősítőre (kb 4 és 16 Ohm között), a torzítás ne haladhasson meg egy bizonyos határértéket, mivelhogy a hangfalak nem rajonganak a torz jelért. Hogy ez most 5 vagy 10% azt nem tudom de állandó legyen. Hogy ezt hogyan lehet megoldani, azt sem tudom ...

És pont azért érdekeltek az előbb megkérdezett dolgok, hogy lehet-e pusztán a bemenő jel korlátozásával "megakadályozni" a torzítást terheléstől függetlenül (4-16 Ohm változhat). Tehát egyszerűen egy limiterrel ?

Vagy kell egy olyan áramkör, ami figyeli a bemenő jelet, összehasonlítja a kimenő jellel, és ha eltér egy meghatározott mértékben, akkor maximalizálja a bemenő jelet (további hangosítás nem lehetséges), ez tökéletesen hangzik, csak megoldható-e ?


Köszi mégegyszer, és ha van ötleted ezekre amiket most kérdeztem, légyszi ne fogd vissza, de ha Másnak van ötlete, hogy ezt hogy "szokták" megoldani, azt is szívesen meghallgatnám

(#) szamóca válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Nekem ez a két pdf van benne. :nemtudom:
(#) Nagy Tamás válasza zoka hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
szia! Én nem vagyok híve a limiter áramköröknek.kétségtelen hogy a feladatukat jól ellátják de beleszólhatnak a hangzásba.
Figyelni kell a bemeneti/kimeneti kijelzőket,klipjelzőt
és nem túlvezérelni a rendszert.Ha kell manuálisan beavatkozni,és csökkenteni a jelet.
Egyébként egy vájtfülű ember félvezetős erősítőnél a közepes hangoknál 1-2%torzítást már zavarónak tart.
(#) zoka válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
"beleszólhatnak a hangzásba"
Az pedig nem lenne jó...

Tehát jobban jár az ember (vagyis a hangfal jár jobban), ha észnél van az ember

Fülre nem lehet menni, kizárt hogy szubnál 1-2%-ot észrevegyek, jó ha 5-10-et. ("szobai hangerőn" viszont egyszerre kihallom a torzítást (közép hangoknál), de ez nem szobai hangerő...)

Tehát célszerű kivezérlés illetve clip jelzőt használni, és azt figyelgetni.
A 7293 IC rendelkezik clip jelzővel... csak arra kéne rájönnöm, hogy pontosan hogy kell használni, adatlapba elég ködös a dolog számomra
De lehet hogy jobban felügyelhető, ha házilag építek clipjelzőt. Utána is nézek a dolgoknak....

Köszi a véleményt elgondolkodtatott
(#) Tomy27 hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
zoka, szerintem felejtsd el ezt a tda-t, és nézz inkább valami normálisabb tranzisztoros kapcsolást hidd el nem ugyan az.
(#) Ricsi89 hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Helló!
Segítségre lenne szükségem. keresem a Dual CV-120-as erősítő kapcsolási rajzát, mert valaki már belepiszkált és vissza kellene állítanom az eredeti állapotot, mielőtt elkezdem a javítást.
(#) zoka válasza Tomy27 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Semmi bajom a tda-val.

- nekem megfelelő a teljesítménye
- a zaj sem számottevő
- THD 0,007% 1kHz-en 80W-ig (adatlap) De ha több, le***m
- olcsó
- egyszerű megépíteni

(Ez csak az én véleményem) De nekem nem kell jobb erősítő, egy tranyósat meg nehezebb is megépíteni, több macera van vele....egyszóval eszem ágában sincs elfelejteni
(#) DJ Szabcsa válasza szamóca hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Nekem .lay fájlban kéne, a szerkeszthetőség miatt.
(#) LGS94 hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Sziasztok ha van egy kapcsolási rajzom egy erősítőröl és az alkatrészeket összekötöm kábelekkel akkor is működnie kell az erősítőnek?
(#) M.Béla válasza LGS94 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
igen ,de ne várj tőle sokat

Egyébként miért van szükséged erre?
csak ki akarod próbálni a kérdéses áramkört?
szerintem mindenképp megérne inkább egy nyákot megtervezned hozzá.
(#) LGS94 válasza M.Béla hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
mért ne várjak tőle sokat a vezeték is ugyanúgy vezeti az áramot mint a nyák csak a nyák paraktikusabb.
(#) M.Béla válasza LGS94 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
persze működhet de sokkal jobban bele bonyolódsz majd na meg hát esztétikailag sem a legjobb.
(#) kokmate hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
sziasztok!

Egy tda1557q ic-vel 2x22w-os erősítőt csinálnék, csak a tápegységgel vagyok gondban. Nem tudtok ajánlani valami jó tápegység kapcsolást? még megy kérdés: milyen trafót vegyek? úgy tudom, hogy az erősítő áramfelvétele 3A körül van max hangerőn, tehát egy olyan tápegység kellene ami le tud adni ennyit.
előre köszönöm a válaszokat
(#) DJ Szabcsa válasza kokmate hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Veszel egy toroid trafót és utána már csak sima egyenirányítás + puffer és kész is.
(#) djgombi hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Hello!
Neten találtam EZT a kapcsolást.
Kérdés, hogy a diódáknak 1n4007 megfelel? És a fényellenállás az milyen legyen?
Következő: »»   252 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem