Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   272 / 2508
(#) bander91 hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Üdvözlet mindenkinek!
Olyan kérdésem lenne, hogy van egy kenwood erősítőm ami megy is szépem, csak ha a kocsiban jár a motor akkor a zene allatt zug. Annak fügvényében erősödik a zúgás ahogy nő a fordulatszám... Arra gondoltam, hogy a generátor ahogy tölt vissza és az zavarja be... Nincs valakinek ötlete, hogy tudnám megoldani ezt a "zavart"? Esetleg vmi kondival?
Kössz a válaszokat előre is.
(#) zoka válasza torcsi2 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Értem. De azért ez elég vastag, kb 1mm átmérő/szál és az 5db együtt kb 4mm2. Szálanként meg lett csiszolva, így a forrasztásnál az ón valóssággal megharapja jól tapad rá. 10 Ampert meg simán elvisel, annyi meg elég.

Köszi
(#) e-chipmunk hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Hali mindenkinek.
Olvastam már itt ott, hogy milyen vastag vezeték kell hangszórókhoz de nem tudok eligazodni.
Van 2 db rft 50 w tal és ehhez kellene vezeték.
Tudna vki segíteni nekem?
Előre is köszönöm!
(#) szamóca válasza e-chipmunk hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Sima (No OFC, meg egyéb dumás kanóc) 2x1-1,5mm2-es hangszóróvezeték bőven elég az említett dobozokhoz.
Üdv.
(#) KyeX hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Sziasztok,
Lenne 1 kérdésem az stk4141 ic-vel kapcsolatban (remélem írhatom ide is) Van 1 sony hifim (hst-750w), amiben elszállt az jobb oldal(nagyon halk és torz), 6éve 1 elektrobizóban vettük és ott 4ohm-os telefunken hangfalakat adtak hozzá... Akkor nem értettünk hozzá, de már tudom, hogy ez volt a végzete... Szóval most adott egy stk 4142 Ic, kérdésem az lenne h ezt beletehetem? mert az adatlapjukon a teljesítményük és a tépfesz is megyegyezik. Ami különbséget találtam, hogy a 4141 other, míg a 4142 sanyo gyártmány. Előre is köszönöm a segítséget.
Üdv, Attila
(#) Tomy27 hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Hali.Nincs valakinek egy jó végfok kapcsolása +-60V-ra?Lehetőleg tranzisztoros vagy esetleg FET-es, és ne legyen túl bonyolult.
(#) szabónagymester válasza KyeX hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Üdv!
Nem akarok nagy hülyeséget írni, egy időben sokat foglalkoztam elméleti síkon STK41xx-ekkel.
Már régen volt, ezért mindenképpen várj meg más reagálást is, vagy nézz utána a neten, de ha emlékezetem nem csal, az STK41xx-ek végig egy kapcsolási sémára épülnek, tehát teljességgel kompatibilisek, csak a tápfesz tűrésre kell figyelni.
Ha kevesebb mint mit javasol a gyári adatlap, z nem gond. Több ne legyen!!!!!! De ez ésszerű.
A sony óriási előszeretettel használ STK végfokot, ezért is olyan gyönyörű a hangjuk.
Az hogy melyik gyártmány az nem lényeg, mert pl. a TDA7294 és az e féle multivatt tokozású teljesítmény ic-k ST gyártmányok, de van más gyártásban is, neve most nem jut eszembe.
Azt viszont furcsállom, és kicsit kétségbe vonom, hogy a hangdoboz impedaniája okozta a végfok halálát.
Mert az előbb említett TDA is és tudtommal az STK is (bocs ha tévedek, javítsatok ki ha igen) úgy működnek, hogy ha nagyobb impedanciával terheted, akkor nagyobb tápfeszen kell üzemeltetni, a névleges teljesítmény kinyerése érdekében. Baj akkor sincs ha a nagyobb tápfeszen üzemelteted, kisebb impedancián, mert a megengedett üzemi tartományon belül marad, azaz az optimális maximális tápfeszen.
pl: 4 ohm 10w +/- 15V
8 ohm 10w +/- 20V
De ha 20v-on üzemelteted 4 ohm-mal, akkor legfeljebb nem 10, hanem 15, 18w-ot tudsz kinyerni. Az átfolyó áram kicsit több lesz így a végfokon, de nem terheli túl, emrt a megengedett feszültség tartományban van, és ez által a túláram veszélye nem áll fent.
Most raktam össze egy TDA7294-et.
A gyári adatlap 100W kinyeréséhez 4ohm terhelésen +/- 29V-ot javasol. Ugyan ez a teljesítmény 8 ohm-on már 38V.
A feszültség tartománya a következők: 3/-10 és +/-40V. Én 36V 4ohm-on hajtom, csutkára kivezérelve.
Annyi a dolog "hátul ütője", hogy nagyobb bordára kellett szerelni, és szép kéz melegre melegszik, de semmi több.
Az STK-k is így működnek.
Amit Te írtál meghibásodási ok, egy tranzisztoros végfok esetén léphet fel, egy esetben, ha 8 helyett 4ohm-mal terheled. A végfok a 8ohm terhelés melletti áramra lett tervezve, és 4ohm esetén kétszeres áram folyik át, mi megrepteti a tranyókat, és jobb létre szenderülnek. Fordított esetben meg a teljesítményed feleződik le, mert a 4ohm melletti áram helyett csak fele folyik, ami karcsúbb teljesítményt eredményez.
Nos remélem segíteni tudtam, és nem okoskodtam fölöslegesen, és hülyeségeket.
(#) szabónagymester válasza Tomy27 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Itt szétnéztél már?
Rengeteg jó kapcsolás van itt, fetes és ha jól emlékszem, még IGBT-s is.
Ha nem találsz abban a teljesítmény kategóriában, próbálkozz hídkapcsolással, csak ügyelj a tápegységnél, hogy 2x-es árammal méretezz. :papakacsint:
(#) Tomy27 válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Köszi, igen már nézegettem de nem találtam kedvemre valót.
(#) szamóca válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Idézet:
„Baj akkor sincs ha a nagyobb tápfeszen üzemelteted, kisebb impedancián,”

Szia!
Sajnos ez nem így van.
Gondold csak végig A kivehető teljesítmény ugyanazon a tápfeszen, kisebb impedancián nő, vele együtt a kimenő áram is, a hőtermelés is.... Az adatlapot megnézve látható hogy a gyártó SANYO, a kis impedanciás terheléshez, kisebb tápfeszt is ad meg.
Üdv.
(#) KyeX hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Köszönöm a válaszodat, kezdő vagyok eléggé így nem árt a plusz információ Már 3 éve így megy a hifi, 1 oldallal és jó lenne megycsinálni. Rátaláltam erre az oldalra is és elkezdett érdekelni a dolog. A bnőm nagybátyjának van 4142-es végfoka, és nekem adja ha jó. Ezért kezdett érdekelni a dolog Am tényleg jó hangja van, most jelenleg 2 sharp 40W-os hangfal van hozzá, de alig bírják a full hangerőt, bár csak az 1iket mertem rákötni(ezek 6 ohm-osak, a kimenetre pedig 6-16 ohm van írva). Azért hittem h a 4 ohm vágta le, mert az 1ik ismerősöm mondta nekem aki szintén foglalkozik ezekkel. Ha számít valamit, a jobb oldal halálával egyidőben besült a telefunken doboz mély hangszórója is.
Tda7294 építését én is tervezem, csak tápot kéne találnom hozzá, és persze rá kéne szánnom magam
Jó hangja van ugye, sok jó írtak róla itt a fórumban(meg a topikjának a mérete is meggyőző)
(#) szabónagymester válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Ez természetes, ohm törvénye amit Te írsz, és nem is vonom kétségbe, de isten bizony nem írnék ilyet, ha már 2 hete nem így üzemelne hibátlanul. +/-36V 4ohm.
Na persze 38, vagy 40V-on már lehet repkednének a TDK-k is.
Egyébként meg a 100W kamu a TDK7294 esetén. 70W szépen kivehető, de az enyém kb 50W-on üzemel, és pont ez a tartomány min 0,1% a THD.
Tehát értelmetlen dolog szerintem agyon hajtani, ha 10%-os a torzítás.
(#) szabónagymester válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Bár lehet 8 az a 4???????????????
A fadobozos genius hometather frontjai hány ohm-osak?
kimegyek műszerét megmérem.
Lehet téveszmében élek!?*(
(#) szamóca válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Itt megvan jó pár STK főbb adata. Összehasonlítás szempontjára is használható.
(#) Abrakadabra hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Üdvözlet mindenkinek!

Valaki tudna javasolni olyan boltot, ahol profi forgó potenciométert vehetnék az építendő végfokomba hangerő szabályzónak ?
Nem akarok semmi elektronikus hangerőt és hangszínt csak egy (vagy 2) 100K-s potenciométert ami mondhatni örökös darab. Nem recseg, nem kopik el fél év alatt stb.

Kösz a választ előre is ...
(#) szamóca válasza Abrakadabra hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Elektro Kontha 4W-os huzalpoti. Csak mono létezik belőle.
(#) szabónagymester válasza KyeX hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
koránt sincs olyan szép hangja mint egy STK-nak. Ha emlékezetem nem csal, az STK-nak a ezerlékes a torzításuk, Ettől jobbat már csak egy csöves produkál.
Nos lehet hogy a 4ohm ne használt, ha mondjuk a tápfesz a maximálisra van méretezve, mert akkor 4ohm 40V mellett folyna 10 A, míg 40V 6 ohm csak 6,7A, ami máris barátságosabb.
A mélynyomó leégetése össze függhet a végfok halálával, de ez olyan tyúk, vagy a tojás kérdés.
Melyik volt előbb? Mert mindkettő okozhatja a másik halálát. Jártam már hasonlóan, csak esetemben a végfok rántotta magával a 6 ezer HUF-os alu kónuszos mélynyomómat.
(#) szabónagymester válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Hm..... huzal poti???? Nem rossz!!
Kicsit ágyúval verébre. Nem kötekedés!!!!! Valóban örök élet!!!!!!! Még lehet a következő erőlködőbe én is azt teszek.
Ha hiszitek, ha nem, +2 napot a poti miatt szarakodtam a az összerakásnál.
Vagy nem szólt az egyik oldal, vagy nem halkította.....
Pedig frissen ontott alig használt poti.
(#) szabónagymester hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Az előbbiekben itt okoskodtam végfokok ügyében, de lenne nekem is egy kérdésem!
Mennyiben meghatározó tényező, hogy mekkora potit rakjak be az elejére a végfoknak, és miben meghatározó ez?
Az előbbiekben említett TDA7294-ről van szó.
Jelenleg egy 50K-os van.
(#) KyeX válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
SAjnos nem tudom, mert egyszerre jelenkezett a dolog Arra emlékszem, hogy mikor megvettük a hifit, 1 hét után kinyiffant az 1ik dobozban a mély, ez volt a bal oldalra beköve. Sebaj, maradt magasnak bekötve a stereóhoz. Így ment kb 3 évig, míg eygszercsak el nem szállt a jobboldal, ahova az épp hangfal volt kötve.
Akkor megpróbáljam a végfokcserét vagy más gond is lehet?
Már fejembe vettem a tda7294-es építését stereóban, remélem érdemes megépítenem. A mostani házimozimhoz képest (5x15+35W/5db tda2030 + tda 2050) gondolom csak sokkal erősebb, szobába a mostani is elég csak ha csinálunk néha házibulit oda kéne több, megy ugye érdekel a dolog Amúgy tápból mekkorát nézzek, 250-300W körül ha +-33v-ról menne? (ahol néztem a kitet ott ez volt megadva fesznek) hangfalból meg másfélszer erősebbet? Eddig így kalkulálok
(#) Abrakadabra hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Kedves szamóca !

Megnéztem, de a WEB lapjuk szerint csak 25 kohm-ig van és csak lineáris (A-s) kivitelben. Én 100 Kohm B-t szeretnék valahonnan ...
A kérdés így továbbra is fennáll, de köszönöm a segítséget.
(#) szabónagymester válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Na rámértem, 6ohm.
(#) szabónagymester válasza Abrakadabra hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Huzal potiban nem hiszem, hogy kapsz b-set, épp mert huzal, de talán tévedek.
És akkor marad a jó öreg szénréteg poti.
A pihelek elég jó potik, nem feltétlen szükséges huzal poti a megbízhatósághoz is. Csak ne a "sarki" elektronikai boltban keress(d). Nem tudom mond-e alamit neked a RET Robotron Eletroic Trade
(#) szamóca válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
4-5oldallal ezelőtt pont itt tárgyaltuk ki. :yes:
(#) szabónagymester válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Köszi!
(#) szamóca válasza Abrakadabra hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Nem néztem idáig meg hogy milyen széles skálán árulják, mert nekem mindenütt 10Kohm-os van berakva(9éve). De gondolható hogy olyan ellenálláshuzal, amiből 100KOhm-os potipálya tekerhető nem nagyon létezhet. üdv. Keress rá az ALPS potikra, bár méregdrágák,de profik. De ha pénz, ékszer, nálad nem számít.....
(#) Abrakadabra hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Kedves szamóca !

Megnéztem a Neten a RET weblapjá, ha minden kötél szakad akkor lehet hogy pihel poti lesz. A QUAD elé milyen értéket javasolsz ?
(#) szamóca válasza Abrakadabra hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Ennél a változatnál a bemeneti ellenállás R1 220K. Mivel felülillesztésről kell gondoskodni, ezért ha csak bemeneti illesztőfokozat nélkül szeretnéd használni, akkor 50-100kOhm megfelelő. Én biztos készítenék egy egyszerű ME-s fokozatot elé, amit egy 10K potival zárnék le.
(#) szabónagymester válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Az általad említett 4-5 oldallal ezelőtt ne találom a potis témát, bár már fáradt is vagyok, és csak szemezgettem, lehet átsiklottam.
Arra szeretnélek megkérni, hogy a leglényegét ha összefoglalnád egy pü-ben, vagy belinkelnég az említett oldalt, mert Te biztos pontosabban tudod a téma tartalma alapján (emlékezel), hogy hol lehetett, és konnyebben megtalálod.
Óriásit segítenél ezzel, mert ezen részével egyáltalán nem vagyok tisztában sajnos!
(#) Abrakadabra válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Kedves Szamóca !

Kösz az INFO-kat. Az ALPS poti az többe kerül jóformán mint a benne lévő trafó ...

Lehet, hogy beteszem elé a Skori féle előerősítőt és akkor 10 K-val ok.
Következő: »»   272 / 2508
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem