Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   276 / 2501
(#) Moderátor hozzászólása hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009
 
Mielőtt még az a vád érne hogy pikkelek rád, közlöm veled hogy most a link beszúrást sem használtad!
(#) barniby hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Hali urak lenne egy nagy problémám.
Az van h meghalt az erölködőm még régebben.
Meghaltak a végfokok.
Egy "proli007" nevü emberke +próbált segíteni azzal h átszabta a végfokokat 4ohmra,de nemigazán sikerült összehoznom.
Arra gondoltam h kellene bele valami egyszerűbb véget tenni.Pl:TDA****
Csak sajna nemtaláltam semmi belevaló.
Sajna a tarfó +58V ad le.A trafóhoz nem nyúlnék mert a többi része jó.


Nah szóval kellene nekem valami egyszerűbb +58V környéki végfok terv.Kb 2*50W.
Előre is köszönöm

AET-230.gif
    
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Nah nem voltam figyelmes! Akkor ujj kérdés az egyenáramú tálágak azok mit hol találom azt? Ha jól értettem idáig relé kiiktat áthidal hangfalakat ráteszem az erősítő kimenetire és hangosítom szépen felfele amég az égő el nem kezd világítani?

Egyébként a versírás háttér az látszik a válaszokban.
(#) szamóca válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Oda írta hogy a tápágakba, NEM a hangszórókimenetre! Vagyis a +-tápfeszültség ágakba sorosan kösd be az izzókat.
(#) hammer14 válasza (») Ápr 8, 2009 /
 
Bocs!
Elhiszem amúgy hogy pikkelsz rám mert egész délután az írásaimat javítottad. A link beszúrását azt nem vágom nem olyan rég fórumozok,szóval ha kicsit türelmes leszel még,nem kell tiltanod bele jövök. :yes:
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
(#) szamóca válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Csak a jó szívem miatt nem adtam warn-t. Tőlem türelmesebbet nem találsz, biztosíthatlak.
Ha pikkelnék már megkaptad volna.
De bízok abban hogy a szóbeli figyelmeztetéseim jó hatással lesznek rád, és nem követed el ezeket a hibákat újra. A linket a LINK gombra kattintással, majd az Oldal linkje: ablakba való beírásával (beillesztéssel)szúrhatsz be a válaszodba. Ne feledd a hozzáad gombot.
Még valami. Ne használd a nah borzalmat, mert nincs ilyen szavunk, csak olyan hogy na. Köszi.
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Találtam benne egy nagy ilyen kerámia ellenálást ami meg van repedve hosszába.. sőt mostmár hogy a port le akartam róla törölni hogy megmonjam az értékét egy darab is hiányzik belőle.. 1,2kohmJ nah amég ezt le nem cserélem addig nem kockáztatok. remélem ez lesz a baja!
(#) szabónagymester válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Nem a hangfal kimenetre.

Nos: Tudod-e hogy hol kapja a feszkót az erősítő?
Panelen van az egyenirányító, kondi, tápvezetékek?(Általában igen!) Ha igen akkor a kondikat ki kell pákászni, és az erősítő fél menő +/- ágba egy egy izzót bekötni.
De mindjárt készítek egy sematikus rajzot.
(#) szabónagymester válasza barniby hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Hát ez nehéz ügy!
Ha véget nem akarod feléleszteni, akkor ekkora fesz mellett felejtsd el az IC-s végfokot.
TDA7294-et is megállítja 40V!
STK marha drága, de marha jó is!-de azt hiszem az sem visel el ekkora feszt. De megnézem a doksiját.
Hirtelen quad405-re gondoltam a feszkó láttán, de azt hiszem az is csak 50v-ig megy. Bár lehet kis moddingal el megy a 60V is. (Bikább végtranyók)
Erre a feszkóra mindenképp alami egyszerű de nagyszerű tranyós, esetleg fetes végfokot tudnék elképzelni.
(#) DJ Szabcsa válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Fogsz egy 230voltos 40 vagy 60 wattos sima mezei villanykörtét. Ezt kösd be sorosan a tranzformátorhoz menő 230volt fázisába és kész. Ha az izzó picit halványan világít, akkor nincs gond, ha viszont rendesen ég, akkor valami gáz van az erősítővel, de nem fog elszállni semmi, mert ahogy előttem már mondták az izzó felveszi a túláramot. Nagy hangerőnél és basszusos zenénél viszont az erősítő nagy áramfelvéltele miatt ütemre fog villogni az izzó, és kicsit torzak lesznek a mély hangok, de ez nem baj. Javaslom, hogy szerezz be két olcsóbb (pl somogyi) szélessávú hangszórót, és ezen végezd az ilyesfajta teszteléseket. Ha ezek elszállnak nem fog fájni a fejed miattuk
(#) szamóca válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Mester úr! Vigyázz szimpla tápfeszről van szó, ahogy nézem!
(#) szabónagymester válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
De jó neked, én még virtuskodtam az akrobatban vele, de még nem sikerült kihámozni hol a vége?!
(#) szabónagymester hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
T. Pákások!
Errevalami ötlet?
(#) hammer14 válasza barniby hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Ha-Ha

Sanyo STK 4048! 87V-ig jó apro neten 6 ezer a 2db!
Itthon nekem is van pont 2db de az nem eladó.
Bátyám szerint nagyon jó minőségű cucc. Ja az 5050-es az 200w-os ha jól emlékszem. De mivel te 50w ot írtál így ez is bőven jó lesz. Főleg ha 57v nál is műkszik rendesen.
Bővebben: Link
(#) hammer14 válasza DJ Szabcsa hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
OKé

Ezt értem! Már csak azt nem hogy ha mind ezt megcsináltam akkor jó torzan hallgattam a zenét és néztem egy ütemre villogó égőt? Ebből a kísérletből hol derül ki hogy a rövidzárvédelmem rossz az erősítőbe? Vagy esetleg valami más.

Bocs hogy ilyen sokat értetlenkedek csak nem értem az elméletét. Addig ok hogy a végfok tranzisztorom életbe marad a villany körte miatt. Vagy mind ezt úgy gondoltad hogy amit előbb már leírtak hidaljam át a relémet így nem lesz ami lekapcsol de ha a villanykörte nagyon izzik akkor ki lehet indulni valamiből?
(#) szabónagymester válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Na már számát sem tudom hanyadjára találkozok ezekkel az STK IC-kkek.
Az egyszer tuti. hogy ettől jobb erősítőt max audio fill kapcsolásban lehet csak találni, vagy csövesben.
Sony hifikben nagy előszeretettel használják, és olyat szól mint az álat. Bika hangerő és még jó minőségű hang is. De 6 ezetet egy IC-ért? Az nem felhasználó barát ár.

Egyszer évekkel ezelőtt, kb 7-8 éve akartam összerakni egy STK4141II IC-vel erőlködőt. KEzdő pákász voltam még, suliba jártam. Akkor volt 5 ezer 1db IC.
Hosszú, hosszú tervezgetés után megszületett egy panel terv. Össze is raktam. És jött a fekete leves. Nem tudom mit hol ronthattam el, vagy az IC volt hibás, de csak az egyik oldal működött, a másik oldal csak "pumpált". -Fel le mozgatta a hangszóró kónuszt.
Mintha egy 1Hz-es színuszos jellel vezéreltem volna.
És itt a bibi!
SZIMMETRIKUS ERŐSÍTŐ tehát a nyák is szimmetria tükrözve. Azaz, ha a bal csatorna jó volt megtervezve, elvileg a jobb oldalnak is jónak kellet volna lennie.
Persze akkor még csak egy féle PC(r)-s tervezést ismertem. Papír-Ceruza (radír). Szóval lehet hogy volt ott valami megbúvó rajzolási hiba, de kicsi az esélye, mert nem egyedűl készítettem, tehát ha ketten hibáztunk ugyan abban...
Egy szó, mint száz, azóta rohadtul félek az STK-któl.
Főleg hogy ezen fóbiámra most rá is erősítettem néhány hsz.-szel egy másik topikban.
Tuti, hogy szuper ketyere az STK, de őrült nagy odafigyelés és tapasztalat kell sztem hozzájuk.
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Nah Nagyon durva dolgokat mértem így hozzá nem értő kézzel. Lemértem a kerámia ellenállásokat amik elvileg teljesítmény ellenállások. Nah 200ohm os tartományban volt a műszer az ellenállásra 0,22ohmk volt írva és a műszer 1ohmot mutatott szinte az összes ilyen fehér ellenállásnál van eltérés 6db-van összesen ezekből mindél van eltérés 0,8ohmal vagy 1-ohmal nagyob érték is akad a 0,22ohm os nál. ezek az ellenállások nem tudom mit szolgálnak de a végfok tranyohoz van közel 3-3 db van a 2 végfoknál 2 végfoknál meg nincs ilyen mondjuk gondolom az nem számít hogy helyezték el.
Ez már okozhatna ilyesmi gondot mit ami fellép?
(#) Imi65 válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Az ilyen kis értékű ellenállások mérése multiméterrel nem ad megbízható eredményt, mint a Te esetedben sem. Ezen adatok nem jelentenek nagy valószínűséggel hibát, ez a műszer korlátaiból ered.
(#) szabónagymester válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Ha a villanykörte nagyon pilácsol, az már baj! Túl sok áramot vesz fel valamiért az erősítő.
Elmászott munkapont, vagy valami érték torzulás egy beállító tagnál, vagy egy döglődő tranzisztor.

Igen itt valaki az előbbiekben említette a kapcsolási rajzot, amit be is linkeltél. Itt ki kéne számolgatni rajz alapján, hogy hol mekkora áramnak kell folynia a végfokon, és rámérni. Az rögtön elárulja a baj okát, helyét.

Amit DJ Szabcsa mond, hogy a hálózati ágba köss be az sem rossz, de az érintés védelem miatt maradj inkább a kisáramú oldalon.
Ehhez azonban kell legalább egy kis vizuális tapasztalat, hogy hogy épül fel általában egy készülék,
mi, hol, hogy néz ki. Pár erőlködőt már látni szétszedve, és átbújni mi micsoda. Mert az hogy ott van előtted kidobozolva, kevés. tudnod kell mi micsoda, hogy tudd, mit hova tegyél.

Az tuti, hogy a szekunder kivezetés nincs nyákon, hanem be van kábelezve a panelre. Tehát nem nyák trafó.
Szekunder:trafóból az erősítő felé menő 2 v 3 színes vezeték. Ha 3 vezeték, kettő azonos színű. Ha több vezeték, akkor ki kell mérni azokat, és a legmagasabb feszültség értékű a végfok tápja.
Ebbe az ágba kéne bekötnöd egy fényszóró izzót.

A mély hangok ínpulzus szerűek, és a mély hangok erősítése több energiát igényel. Hogy miért, abba most ne menjünk bele. Ha érdekel, pü-ben leírom.
Tehát ilyenkor több áramot vesz fel, és lüktet az izzó.
Azért torzít, mert az izzó felveszi az áramot az erősítől.
Mintha baromi kajás lennél, lenne előtted egy marha nagy pizza, de valaki minden második szeletet elkajálna előled. Ráncolnád csúnyán te is a homlokad!
Ha a teljes kivezérléshez közelítve el kezd világítani az izzó, akkor baj van. Mert csak a mély ínpulzusokra volna szabad.
Hogy honnan tudod, hogy mi a hiba akkor?
Ebből még pontosan nem tudod, csak azt, hogy túláram miatt tílt le.
Ezek a védelmek kimondottan ilyen céllal vannak.
bizonyos kapcsolásokban aktív védelem van. Egy külön tranyó erre célra.

Remélem nem voltam túl bonyolult?
Ha mégis, akkor bocsi érte!
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Hát ez tök jó!

Csak azért mert bátyám így suliba elkezdett egy ilyen stk ic-s erősítőt építeni! Akart valami brutált ! Megvette a 4048 as félét 150w ig megy el. Akkor isibe kimaratták a nyákot félig be is lettek ültetve az alkatrészek meg lett tervezve az erősítő doboz. Meg lett véve egy jópár 100v os puffer kondi 18db 4700mq ha jól tudom. Ő szerinte ez is kevés lett volna 2 oldalra na mind1 biztos értette hogy akarja. Az egész erősítőből mára 6 év elteltével csak 4-6db vmi OPA műveleti akármi hiányzik,ami drága dolog lenne még a 600w os toroid. Sajna a kapcsolási rajz elveszett amit tervezett most meg már nincs ideje befejezni meg már nem is érdekli.. Mára nekem van jó hangfalam hozzá csak nincs erősítő. Jelen pillanatba se Yamaha se STK.Tök zsír vagy megtanulom az elektronikát és befejezem én vagy hagyom a dobozba állni.Ami valószínűbb így az írásaidat olvasva hogy milyen kényes dolog.
(#) szabónagymester válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
1. szamóca már figyelmeztetett, hogy nem nahhozzál! Kicsit engem is zavar már.

2. Azok az ellenállások a munka ellenállások, és általában igen kis értékűek. Van, hogy nem is valós ellenállásként van beépítve, hanem egy kis értékű, pár menetes, légmagos tekercs van munka ellenállásnak.

3. Szerintem ez túl kemény fa lesz neked! Nem lenézés, mert semmi tisztem ehhez, de még avatott tapasztalt műszerésznek is alapos munkát ad egy védelmi "hiba".
Ugyan is esetekben nem a hiba a hiba, hanem ami a hibát okozza.
Én itt ezen távlati "szemléletből" és kevés tapasztalatból is valami túláram hibára gyanakodok, mit egy túlhajtás okozhatott.

Nincs valami műszerész, tv szerelő ismerősöd, ismerősöd ismerőse... (fokozva)
Biztos vagyok benne, hogy ha végig gondolod az ismeretségi köröd, egy ismerősödnek csak akad egy ismerőse, ki pákász, vagy ismerősének ismerőse....
(#) hammer14 válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
OKé király ez most világos volt mint a nap.
Akkor holnap ezt a villanykörtét apámmal bekötetem az erősítő elé! Még jó hogy villanyszerelő így nekem nem lesz gond a fázis megkeresésével és az érintésvédelemmel sem. Azért maradok ennél mert nem akarok a nyákon csak úgy forrasztgatni mert állandóan a forrpontokat csúnyára csinálom.

A mély hangoknál gondolom a frekvencia amplitúdója miatt kell több energia mert a mélyebb hangnak hosszabb az amplitúdó menete a magas közép hangoknak meg kicsi. Ezt most szakszavakkal úgyse tudom de így a grafikont magam elé képzeltem már.

A multiméter az nekem is gyanús hogy rossz értéket mutat esetleg. De csak annál a fehéreknél csal ? és főleg 0,2 ohm helyett mutat 1,4-meg 1,2 az már nagyon nagy kiingás egy digitális műszernél. Az elem ujj benne meg az 1kohm os ellenállás színjelölés szerint amit vettem az annyi hajszál pontosan.
Mondjuk az furi hogy a 6db fehér ellenállásnál párba vannak és a párja is pont annyival van eltolódva értékbe pl egyik 1,2 ohm és a túloldali is annyi nahát ennyire egyformán nem hiszem hogy elöregszik egy ellenállás. Főleg hogy a B oldat alig használtam az erőlködőn.
(#) szabónagymester válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
NA!

Dobj össze egy kis TDK7294-et. Az még neked is menne. Lehet rendelni készre szerelten, csak trafó kell, és hűtő borda. Az nem baj ha nagy.
Ha érdekel a dolog, itt a link.

600W? 150 W-ra?
Na a kedves bratyó sem ért hozzá túl sokat.
Jajj gyerek! Mi a szarét (bocs a kirohanásért, titeket óvlak ezzel!) fogtok bele olyanba miről fingotok nincs!
Egy 600-as trappista (toroid) testvérek kozott is ÁFA nélkül majd egy 20-as! És olyan spiclik még nem vagytok, hogy eszetekbe jusson cigánykodni (ÁFÁT lealkudni)
18db 4700uf/100V-os koni? Az megint nem apró pénz!

Akkor egy kis elektrotechnika!
Nyomtasd ki, és tömd meg vele a bátyót is, mert negyed annyiból ki jönne a cucc!

Konik: amperenként 1000uf elég a féma szerint. De 2x2 10000uf -mert általában szimmetrikus (+/- a) táp, több mint elég!
Trafó: Az erősítő teljesítménye, min két oldalé össze adva, szorozva 1,5-tel, max 2-vel.

ez esetben egy 300W-os trafó is bőven elég! De legyünk túlzóak, és vegyük 400W-ra.
akkor még marad mindig oldalanként közel 150W tartalék.

Sok, sok ezer forintot lehet így megspórolni, ha az ember tudja miből mi kell.
Főzni sem úgy szoktunk, hogy ebből is egy jó nagy marokkal, amabból is jó nagy marokkal, mert ebből egyébként is sok kell belőle.
(#) hammer14 válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
De akad pl bátyám de ő nem itt van. Meg nincs műszere sem hozzá. Majd esetleg haveromat megkérdezem mert ő rendszeresen erősítőjét javíttatja. Bár ha rendszeresen rossz neki lehet nem a legmegfelelőbb szerelőhöz viszi .

Am elhiszem hogy nem lenézésből mondod az elektronikát érteni kell meg tudni.. Na hát ebből egyik se nagyon van nekem. (még)

Majd akkor szétnézek a környéken hogy ki tudná elválalni.
Az idegesít a legjobban hogy ha egyszer mi vagy bárki a családból szerelőhöz vitt tv-t autót bármit az tuti hogy többet jól nem működött.
(#) szabónagymester válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Idézet:
A multiméter az nekem is gyanús hogy rossz értéket mutat esetleg. De csak annál a fehéreknél csal ? és főleg 0,2 Ω helyett mutat 1,4-meg 1,2 az már nagyon nagy kiingás egy digitális műszernél. Az elem ujj benne meg az 1kohm os ellenállás színjelölés szerint amit vettem az annyi hajszál pontosan. Mondjuk az furi hogy a 6db fehér ellenállásnál párba vannak és a párja is pont annyival van eltolódva értékbe pl egyik 1,2 Ω és a túloldali is annyi nahát ennyire egyformán nem hiszem hogy elöregszik egy ellenállás. Főleg hogy a B oldat alig használtam az erőlködőn.


Na ennek jót mosolyogtam!
Ne menjünk bele a villamos készülékek jósági tényezőjébe! OK? Még nekem is nehéz téma éjszakára, nem még egy kezdőnek.
Annyit, hogy olyan kis értékre nem tud hitelesen mérni.
Ha össze érinted a mérő tüskéket, a műszered 1ohmot mutat. Ez a minimális méréshatára a műszerednek.
Nulla nem lehet, mert nem ideális vezető, tehát van ellenállása, de 1-től is egész biztosan kevesebb.
Ezért csal a multi métered.
SŐT! ha nagyobb méréshatárban mérsz egységnyi ellenállást, kisebb éréket mutat pár ohmmal.

mot meg felveszem a 180 fokot[/b]
(#) hammer14 válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Ok megtömöm!

Hát bátyám úgy vázolta nekem hogy 2x150w az 300w és zene csúcsokba akkor elérheti a 180w ot oldalanként az 360w meg 140w-ot hagyot veszteségre fűtésre stb meg a kisegítő elektronikákra. Jah akkor rosszul írtam most 500w os toroid. aminek utána néztem az igény szerint tekercselt 115c hővédelemmel 10 rongyért vagy max 12.

A kondikat nem tudom megmagyarázni mert a yamahámba is 2x12000uf van. (fogjuk rá hogy jó vétel volt azé vette meg mindet a fószertől)

Am azt a TDK7294-et néztem már régebben kit-be csak nekem olyan kéne ami 2x200w ot tud mert hangosítani akarok majd. És az meg sokból jönne ki.Dobozt azt szerzek a méhtelepen nyákot megveszem alkatrészekkel de a kondik tegyük fel lenyúlom azt ami van. Még akkor is a trafó az kéne nekem is egy 500w os. Vagy egy kapcsoló üzemű az olcsóbb,de olyat én nem tudok csinálni meg az megint akkor rontja a minőséget. Bár 0,7THD-t még nem hall az ember.
(#) barniby válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Köszi de ahogy "Szamóca" is írta nekem sajan csak szimpla tápfeszem van.
(#) barniby válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Köszi de nekem szimpla tápos kellene.
Az STK meg ugye ą feszkós sajna.
(#) barniby válasza barniby hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
(ą = plusz - mínuszos/szimetrikus )
csak nemhajlandó bevenni a jelet
Következő: »»   276 / 2501
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem