Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   573 / 3971
(#) Hujikolp válasza danelnagy95 hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Üdv! Fel tudnál tenni az egészről egy képet? Csak mert amit mellékeltél, az az 555-ös állandóan astabilban megy, adja z impulzusokat, és te a nyomógombbal engedélyezed a másik IC-t.
(#) Stefan válasza danelnagy95 hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Az 555 mono amit csináltál, a jó is, annyit kell hogy, a led helyére egy optocsatolót rakni. A kimeneteit pedig sorbakötni a ledekkel.
Az 1 kapcsolós megoldás pedig annyi, hogy a mono triggerjét felhúzod a tápra, és egyúttal egy diódával rákötöd a kapcsolóra, hogy amikor megnyomod földre húzza azt is.
Ha nem érthető lerajzolhatom.
Szerintem így megoldható.
(#) danelnagy95 válasza Stefan hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Értem, és kösz h fáradsz.
Légyszi rajzold le a biztonság kedvéért ha van időd, de nem kell sietni mer mostmár úgyis fekszem , meg nincs is optocsatolóm itthon, úgyhogy ha holnap délben felrakod nekem az is jó.
Nagyon köszönöm!
(#) Stefan válasza Stefan hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Nemröhögni Paint & touchpad & hasonfekve
Valaki kössön bele, mert csak tipp, hogy így jó lesz.
Üdv
(#) danelnagy95 válasza Hujikolp hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Hujikolp!

Lefényképezhetem, de csak próbapanelen van és nem hiszem h túl sokat lehetne látni belőle, de felteszem.
Kösz a segítséget tőled is
(#) danelnagy95 válasza Stefan hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Akkor az optocsatoló led-anódja és tranyó-kollektora is a tápra megy?Akkor gondolom a led katódja a gndre.(mármint még mindig az optoról beszélek.)
(#) Stefan válasza danelnagy95 hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
opto: ugyanúgy mint mikor leddel próbálgattad .
anód: az ellenállásra ami az 555 mono kimenetén van
katód: föld
tranyó kollektor: plusz táp
tranyó emitter: a tranyók fele, amik a ledeket kapcsolgatják.

De ha nincs optód és van türelmed akkor megpróbálhatod sima tranzisztorral is.
(#) danelnagy95 válasza Stefan hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Kösz a segítséget, holnap szerzek optót és majd írok ha működik(de főleg ha nem )
(#) Stefan válasza danelnagy95 hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Igazán szívesen. Remélem menni fog.
(#) Mumtaz válasza lapose hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Sikerült beszélnem a kapcsolás kiagyalójával. Neki az autóban hibátlanul működik LM2931-el hűtés nélkül. Ez csak az AVR-t hajtja meg.
Biztos valami hiba lehet, de nem tudok rájönni.

Ezzel tette közzé a kapcsolási rajzot is.
(#) lapose válasza Mumtaz hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Szia!

Hát nem tudom..
Ha megnézed a katalóguslapját: A karakterisztikáit 100mA-ig adják meg, ráadásul 2W körüli max. disszipációval. Ez nagyon kevés egy 12V-5V-os stabilizátornak.

Mérd meg az áramköröd áramfelvételét, és akkor többet tud az ember.

LM2931.pdf
    
(#) elektro777 hozzászólása Júl 25, 2009 /
 
Szaisztok!
Lenne egy kérdésem.
Csináltam egy astabil multit 555-el, a képet mellékeltem, (azokkal az értékekkel csináltam ami a képen van) És a GND-re, meg a kimenetre kötöttem egy relét, és a egy 1N4001 diódát a relének ehhez a 2 lábához, a dióda - oldala van a kimeneten, és a + meg a GND-n, és ha bekapcsolom, akkor a relé meghúz, és soha többet ki nem enged Mit rontottam el? Mi lehet a baja?
Köszi előre is!
(#) brato válasza elektro777 hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Hol van mellékelve a kép?
(#) ddr hozzászólása Júl 25, 2009 /
 
Üdv,

ennél a fogónál: HESTORE: Univerzális saruzó fogó, 230mm

a középső lyukak mire valók, ill. hogy kell használni? (csavarok rövidítése?)
(#) webinas válasza ddr hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Például csavarokat, vezetéket.
Vagy amit beledugsz.

Szétnyitod a fogót, amikor a furatok fedésbe kerülnek, akkor támadhatod meg a nyílás a vágandó anyaggal.

Utána értelemszerűen összenyomod a fogó szárait.
(#) ddr válasza webinas hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Köszi!
Hm, és így el tud vágni egy M5-ös csavart?
Majd kipróbálom mire jó
(#) webinas válasza ddr hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Nem hiszem, hogy ezt a fogót csavarok darabolására találták volna ki. Max réz csavarokat.
Ahhoz elég gyenge szerkezet.
(#) brato válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Kipróbáltam, simán elvágja az M5 horganyzott csavart, az egyik furat az menetes, erről kell beletekerni a csavart és elvágni, kitekeréskor a vágási sorját is kiigazítja így rámegy az anya is.
(#) brato válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Az enyém egy német gyártmány, lehet kicsit keményre van edzve mert a blankoló résznél az éle az kipattant és elég szürke a törésfelület.
(#) elektro777 válasza brato hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Opsz az lemaradt bocsi . Most már mellékelem a képet, mindent úgy kötöttem, mint a képen, és a relé nem enged ki! Mit ronthattam el? Lehet, hogy ellőttem az 555 kimenetét? Vagy be kellene tenni egy tranyót, akimenetre?
Köszi előre is!

astabil1.JPG
    
(#) vicsys válasza elektro777 hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Kezdésnek tegyél be egy kisebb kondit (Pl.: 1µF-ot.) Ha azzal kattog, akkor a kapcsolásod jó...
(#) brato válasza elektro777 hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Számold ki a frekvenciából az időtartamot és várd ki még szintet vált.
(#) elektro777 válasza vicsys hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Hát elvileg mint a képen is látható, 869 s és 153 s az időtartam nem? 1µF-es kodit mingyárt teszek bele.
A kép amit mellékeltem az úgy működöképes lenne?

astabil2.JPG
    
(#) elektro777 válasza vicsys hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
1µF-essel se működik! azzal is meghúzva marad. Lehetséges, hogy az IC a rosz?
(#) mz-x hozzászólása Júl 25, 2009 /
 
üdv mindenkinek!
azt szeretném kérdezni, hogy van két motorom (nyom tatóból) amiknek 4-4 kivezetése van, de nem tudom hogy mit hova kössek ebben kérném a segítségeteket
a válaszokat előre is köszi
(#) ddr válasza mz-x hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Az valószínűleg léptetőmotor lesz, a vezérlése nem olyan egyszerű. Keress rá, ha bővebben érdekel.
(#) elektro777 válasza elektro777 hozzászólására (») Júl 25, 2009 / 1
 
Most kattogott az 1µF-essel! Amikor az ic 5. lábához kötött 10 nanos kondinak az ujjammal megérintem azt a lábát, ahol csatlakozik az Ic 5. lábához, akkor működik! Gondolom leföldelem valahogy Most mit csináljak, hogy jó legyen?
(#) vicsys válasza elektro777 hozzászólására (») Júl 25, 2009 / 1
 
Milyen tápról használod? Nem túl brummos? Elviseli a relé terhelését?
(#) proli007 válasza danelnagy95 hozzászólására (») Júl 25, 2009 / 1
 
Hello!
Felesleges ide optocsatoló, meg nyalánkságok.
A mellékelt rajzot készíts el. A monostabil bemenetét közvetlen rákötheted a nyomógombodra. Ha azt megnyomod, GND-ra zárja a bemenetet. Engedélyezi a 4017 számlálását, és egyben elindítja a monostabilt. Erre a monostabil kimenete magas szintű lesz, kinyitja a tranyót, és égnek a Led-ek. Ha elengeded a gombot, a 417 megáll, és mutatja a pillanatnyi értéket. Azután mikor letelt a monostabil ideje, akkor az kikapcsolja a Led-eket.
Kb. 10 másodpercig fognak világítani ezekkel az alkatrészekkel. (De ha 10másodperc fölött nyomvatartod a gombot, amikor leengeded azonnal kialszanak a Led-ek. Lévén, hogy a gomb megnyomásakor kezdődik a monostabil ideje.)
Persze a Led-ek katódját lekötöd a GND-ről és a tranyó kollektorába kötöd.

Lehetne egy kicsit takarékoskodni is.
- R5-R6-R7-R8-R3 tök felesleges. Azok helyett rövidzár is megteszi.
- A páros diódákat (pld. D8/D9) nem párhuzamosan, hanem sorba is lehet kötni, és R10-R12-R14-et 680ohm-ra cserélni. Így R11-R13-R15 elmaradhat. Grátiszként a fogyasztás is kevesebb lesz.
(Elég vicces, hogy én úgy látom a kocka "kódolása" el van rontva. Vagy rosszul látom?)
üdv! proli007

KockaOff.png
    
(#) elektro777 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
És ha teszek 100 nanókat, akkor működni fog?
A táp az egy telefontöltő 5,7V, 550mA Nem tudom hogy ez jó-e hozzá.
Következő: »»   573 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem