Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   48 / 3975
(#) Joci77 hozzászólása Nov 4, 2006 /
 
nem játszik
közös a GND fekete vezetík +12,+5 stb.
(#) borvendeg válasza Joci77 hozzászólására (») Nov 4, 2006 /
 
Köszi mindent
Tudom hogy ez nem ide tartozik de most jut eszembe nem tud vk egy egyszerű kapcsolást tapskapcsolóhoz (valami tényleg egyszerű kellene mert gondoom már észrevettétek .hogy amatőr vagyok) előre is kösz
(#) snakeday hozzászólása Nov 4, 2006 /
 
12V-ra 12db 3V-os LED-et hogyan?
(#) robbbb válasza attila26 hozzászólására (») Nov 4, 2006 /
 
Sziasztok!!

Tudna valaki segíteni,hogy hogy tudok ic-t(pl 4017es johnson) sorbakötni??
Tehát hogy miután az 1ik elszámolt 10ig....utána folyassa a másik....és aztán kezdődjön elölről.
ja és nincs olyan ic ami nem csak 10ig,hanem tovább tud "számolni"??

Előrei is köszi a segítségért!!

Robi
(#) mosomate hozzászólása Nov 4, 2006 /
 
Építettem egy URH adót, de sehogy sem tudom behangolni! Igaz, abban se vagyok biztos, hogy működik, ezt meg lehet állapítani valahonnan? Ha valaki csinált már ilyet segítsen!
Előre is köszönöm!
(#) mosomate válasza mosomate hozzászólására (») Nov 4, 2006 /
 
Ja, egyébként
Hali!
(#) valzso válasza snakeday hozzászólására (») Nov 4, 2006 /
 
Szia!
Mivel a kapcsolásod alapján 4x3led=12V (sorosan), ezért egy leden pont 3V fesz. esik- és ezek továbbá még 3x párhuzamosan, ahol a feszültség ugyan akkora, ezért R=U/I képletből R=12/10mA (egy led kb. 10mA-es)=1,2Kohm-os ellenállás kell?!
(#) szabi83 válasza snakeday hozzászólására (») Nov 4, 2006 /
 
12V -ra kell 12 DB led, leden ként 3V.

én azt mondom hogy:
3 led sorba + előtét R

azaz

R=u/i

u= Ut-(3*Uled) = 12-3*3 = 3V

tehát

R=3/0.02 =150 ohm

így lesz: (4* párhuzamossan)
Ut o----R---->|---->|---->|----o GND


ui: általános I_led számoltam - 20mA -, ezt lehet nővelni, ha kevés a fényerő.

üdv
(#) Sebi válasza borvendeg hozzászólására (») Nov 4, 2006 /
 
Ez a kérdés már sokszor felmerült.
Nem megy tönkre, de ne csodálkozz rajta, ha kikapcsol egy bizonyos terhelés után, ha csak a + 12V van terhelve, mert a stabilizáláshoz szükséges visszacsatolás általában csak a + 5V-os kimenetről van. Ahhoz, hogy a + 12V-ra Írt áramot ki tudd venni, a + 5V-on legalább1-2A terhelésnek kell lenni!
(#) Müszi válasza mosomate hozzászólására (») Nov 4, 2006 /
 
Van erre egy jó trükk:

Van az URH adón egy testpont és az antenna kimenet: oda kötsz egy bicikliizzót és ha villog vagy világít akkor biztos jó az adód!
(#) Müszi válasza mosomate hozzászólására (») Nov 4, 2006 /
 
Rajzot tudsz csatolni?
(#) mosomate válasza Müszi hozzászólására (») Nov 4, 2006 /
 
Aha, itt van:

urh2sch.JPG
    
(#) maTaKee hozzászólása Nov 5, 2006 /
 
Üdv! Lenne pár kérdésem:

a hálózatba hány A folyik?
a be/ki kapcsoló az hány állású?
az egyik árlistában azt olvastam, hogy(billenő kapcsolónál) 1ák. 2áll. az 1ák. az mi??
1×záró az mit jelent?
mi a "hivatalos" neve a Hi-Fi -k hátulján lévő csatlakozónak (amire a hangfalak kábeleit kell beledugni és az meg rászorítja)?

röviden ennyi lenne válaszaitokat előre is köszönöm!
(#) szabi83 válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 5, 2006 /
 
Idézet:
„a hálózatba hány A folyik?”

attól függ milyen biztin keresztűl férsz hozzá, lehet 8A, 16A, 25A- es satöbbi..
( 230VAC*16A = 3 680 VA )

Idézet:
„a be/ki kapcsoló az hány állású?”

attól függ milyen kapcsolót veszel..


Idézet:
„az egyik árlistában azt olvastam, hogy(billenő kapcsolónál) 1ák. 2áll. az 1ák. az mi??”

ák= áramkör
áll= állású

tehát: 1 áramkörös 2 állású


pl:




Idézet:
„1×záró az mit jelent?”

nyomógombnál volt ez biztos.., ha megnyomod akkor zárja az áramkört.

pl:


Idézet:
„mi a "hivatalos" neve a Hi-Fi -k hátulján lévő csatlakozónak (amire a hangfalak kábeleit kell beledugni és az meg rászorítja)?”

őő
erre:



gondoltál??
ez csiptetős csatlakozó


üdv
(#) _JANI_ válasza robbbb hozzászólására (») Nov 5, 2006 /
 
A LED-ek sorban történő léptetése fórumban a CD4017-est is eléggé kitárgyaltuk. Érdemes átolvasnod! :yes:
(#) Dudus válasza szabi83 hozzászólására (») Nov 5, 2006 /
 
Idézet:
„„a hálózatba hány A folyik?” attól függ milyen biztin keresztűl férsz hozzá, lehet 8A, 16A, 25A- es satöbbi.. ( 230VAC*16A = 3 680 VA )”


A hálózatban nem folyik áram "csak úgy". Az áram, ami folyik az pontosan akkora, mint a hálózati feszültség osztva a rá kapcsolt fogyasztók eredő ellenállásával. Ha nincs bekapcsolva fogyasztó, a biztosítéktól függetlenül , nem folyik áram.

A biztosíték csak az elméleti maximumot határozzza meg.

Ezt még el lehetne bonyolítani az induktív és a kapacitv fogyasztók miatt folyó meddő illetve hasznos árammal, de ez már csak finomság.
(#) maTaKee hozzászólása Nov 5, 2006 /
 
ha építek egy labortápegységet akkor ajánlatos beletennem egy biztosítékot vagy valami "védelmet"??
(#) Balázs válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 5, 2006 /
 
Mindenképp! Nem is gondolnád, hányszor fogod azt még rövidrezárni!
(#) maTaKee válasza Balázs hozzászólására (») Nov 5, 2006 /
 
ha PC tápból építeném abba van bizti, vagy az nem elég??
(#) Balázs válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 5, 2006 /
 
Hát ez jó kérdés... Attól függ, hogy csak úgy akarod-e használni, vagy akarsz még rakni utána egy szabályozható stabilizátort? És egyáltalán melyik oldalon van ez a biztosíték? Mert én úgy tudom, hogy az a 230V-os körben van, de lehet, hogy tévedek...
(#) maTaKee válasza Balázs hozzászólására (») Nov 5, 2006 /
 
háát építenék hozzá egy feszstabot is...
(#) Balázs válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 5, 2006 /
 
Akkor ajánlatos mégegy bizti a stabilizátor megvédésének érdekében.
(#) maTaKee válasza Balázs hozzászólására (») Nov 6, 2006 /
 
és azt hova?
a feszstab elé or után? Nem nagyon értem a biztosíték dolgokat.
(#) Balázs válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 6, 2006 /
 
Csak sorba a fogyasztóval... Csináltam egy rajzot, bejelöltem a biztit pirossal... Ezt speciel LM317-tel csináltam, de te azzal csinálod, amivel akarod, csak úgy összeskicceltem, hogy lásd, mit-hova...

szabtap.jpg
    
(#) Kicsa hozzászólása Nov 6, 2006 /
 
Szevasztok! Vettem ma egy 30 W-os kis 220as pákát...jó kis páka így 1 óra használat után,smdzgetek vele.Szóval nem árt-e neki ha folyamatosan be van dugva és fűti a hegyet?
Kéne építenem hozzá vmi szabályzót vagy így is rendben van?Vagy esetleg ezek bizonyos hőfok felett lekapcsolnak? köszi előre is...
(#) maTaKee válasza Balázs hozzászólására (») Nov 6, 2006 /
 
ah mostmár értem THX!

én is hasonlót csinálok
(#) maTaKee hozzászólása Nov 6, 2006 /
 
meikünké jó??
(#) Balázs válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 6, 2006 /
 
Mindkettő jó! Ugyanaz, csak más alkatrészértékekkel...
(#) Balázs válasza Kicsa hozzászólására (») Nov 6, 2006 /
 
Nem tesz az különösebben rosszat... Nálam is egyfolytában jár a páka... De ugye mágneses szabályozás van benne?
(#) maTaKee hozzászólása Nov 6, 2006 /
 
egy feszstabnak az a lényege hogy bizonyos fesz. értékek között lehessen változtatni?
Következő: »»   48 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem