Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   66 / 3970
(#) stefi hozzászólása Jan 12, 2007 /
 
Hi!

Szeretnék építeni egy 12V-os és min 3A-es tápot, találtam is hozzá a kapcsolást: http://www.freeweb.hu/bss/rajzok/12v8arajz.jpg, de itt egy pnp tranzisztor van és nekem meg van egy csomo npn tranzisztorom itthon.
Az lenne a kérdésem, hogy esetleg nem lehetne átalakítani ezt a kapcsolást úgy, hogy az npn tranzisztort bele tudjam építeni.

Üdv: stefi
(#) Squall hozzászólása Jan 12, 2007 /
 
Hali!
Van egy AKAI 6CT-H40B magas hangszóróm most építek centert és gondoltam jó lenne bele csak az a baj, hogy ilyen koszréteg van rajta meg por is mivel lehet róla leszedni úgy hogy ne menjen tönkre?
(#) kuki hozzászólása Jan 12, 2007 /
 
lehet hogy béna a kérdés...honnan lehet ilyen hobbi elektronikás ujságokat venni???
(#) Krisz03 hozzászólása Jan 12, 2007 /
 
Hali!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy ezen a trafón feltüntetett 25VA-t, hogyan kell értelmezni? Azaz akkor tud ekkora teljesítményt leadni, ha párhuzamosan kötöm a két 12V-os kivezetést? Na és ha sorba kötve szeretném használni, akkor csak fele akkora lesz?
Egy "apró" 6/12V-os akksitöltőhöz szeretném használni, amihez 24V tápfesz kell, és jó lenne kb 1-1.5A töltőáram.
(Vagy ha ez a trafó nem bír akkora áramot, akkor van egy ugyanilyen, de 35VA-es is, de ha nem szükséges, akkor nem használnám azt, jó lesz az még másra is... )
Üdv
Krisz
(#) qssty válasza kuki hozzászólására (») Jan 12, 2007 /
 
ez engem is érdekelne vagypedig rádióteknika cimű ujságot(rádióamatör)
(#) isamisa válasza Krisz03 hozzászólására (») Jan 12, 2007 /
 
Hi...
A trafó névlegesen 25 Volt szor Apmeres. Ez nem teljesen egyenlő a wattal. De veheted annyinak..

Ha sorosan kötöd a secunder tekercseket akkor dupla annyi áramod lesz. általában ehez középenn kell öszekötni. És a két szélén lesz 24V.

I I__I I

Ha párhuzamosan kötöd akor a fesz marad 12V. Csak az egész teljesítményt ki tudod venni...

24V-on 1A-t 12V-on 2-őt

Az elsüt a harmadikhoz, a másodikat a negyedik kivezetéshez. És a két szélsőről leveszed a feszt.

mivel ez 2x110V-os trafó a secunder fesz már nem 2x12V lesz hanem kicsit magassab.

És itt végig AC feszről beszélünk. Neked pedig aksitőltéshez egyenírányítani és pufferelni kell.
Sacc/Kb szerintem olyan 19VDC-t fogsz kapni.

De ha még lenne 12VDC-d akkor sem ajánlom hogy rátedd az aksira valami korlátozás nélkül.. Vannak

egyszerü aksitöltő kapcsik, kersgélj...
Isa
(#) Krisz03 válasza isamisa hozzászólására (») Jan 12, 2007 /
 
Köszi szépen!
Hát akkor nem is tudom, lehet, hogy mégis a 35VA-eset kellene használnom. Na majd kiderül, hogy tölt majd egy jobban lemerült akksit, mert amin teszteltem az elég jól fel volt már töltve.
Ja, és természetesen van normális elektronika a töltőhöz, mégpedig ez (a lap alján lévő).
(#) Dudus válasza isamisa hozzászólására (») Jan 12, 2007 /
 
Idézet:
„Ha sorosan kötöd a secunder tekercseket akkor dupla annyi áramod lesz”


Ez így nem igaz! Ha sorosan kötöd, pontosan ugyanakkora áramot tudsz mindkét tekercsen áthajtani.

Ha a tekercselőhuzal bírja az áramot , akkor vagy 2A-re terheled az egyik 12V-os ágat és a másikat hagyod üresen vagy párhuzamosan kötöd a 2 12V-osat ( figyelve a tekercselési irányra! ) és ekkor is max 2A-t vehetsz ki belőle. ( Előtte mérd meg, hogy tényleg egyforma-e a feszültségük!)

Ha sorosan kötöd őket, megintcsak figyelve a tekercselési irányra, akkor 1A-re terhelheted a kialakult 24V-os szekunder tekercset. Ekkor létrejön egy középleágazásos 12V-os tekercs, ami bizonyos helyzetben nem hátrány....

A lényeg, a szekunder oldali feszültség(ek)et és áramo(ka)t összeszorozva nem kaphatsz nagyobb számot , mint 25! Én a biztonság miatt max. 80%-ig szoktam kiterhelni.
(#) isamisa válasza Dudus hozzászólására (») Jan 12, 2007 /
 
jahj igen. ha sorosan kötöd akkor dupla annyi FESZ. lesz
(#) Barney hozzászólása Jan 13, 2007 /
 
Hali!

Egy baromi hülye kérdésem lenne (legalábbis szerintetek az lesz): A kapcsolási rajzokon, a vezetékek végén a vízszintes vonalkák mit jelentenek, illetve hovy kell őket kötni.
(#) Frankye válasza Barney hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
Az a földelés jele, már ha arra a fejre állított "T"-alakra gondolsz.
Ez a "negatív pólus" (nafgyon konyhanyelven), és mindet rá kell kötni a "negatív oldalra".
(#) qssty válasza Barney hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
a vezeték elején általában az áramforrás + illetve negatív végére kell köni a vezetéket.a vezeték végén pedig eősítőknél a hangszóróra,fénnyel kapcsolatos cuccoknál a lámpa/led végeire a polaritást nézve.De szerintem ezt selyteni lehetett.
(#) Krisz03 hozzászólása Jan 13, 2007 /
 
Hali!
A PC-mben lévő ventillátorokat (8cm-es, ATX tápegységből valóak, kb 150-200mA) szeretném szabályozni fordulatszám-ügyileg, de nem kívánok "bonyolult" elektronikát csinálni hozzájuk, ezért úgy döntöttem, hogy talán elég lesz csak egyszerűen sorba kötni őket 1-1 potméterrel. Ezek a potik Junoszty TV-ből valóak. 12V-ról használnám, potik értéke 470OHM, vagy 1kOHM lenne. Az 1k-sat ki is próbáltam, kb 5 perc fél fordulaton működés után kezdett el nagyon minimálisan melegedni.
Mit gondoltok, megfelelő lesz így?
Köszi
Krisz
(#) Müszi válasza Krisz03 hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
(#) maTaKee hozzászólása Jan 13, 2007 /
 
hi!
ezt a kapcsolást a gyűjtemények között talátam és az lenne a kérdésem hogy AC helyett lehet DC rákötni? mert nekem 12V ból kéne több (ezzel elvileg 24V lenne). előre is kössz
(#) Krisz03 válasza Müszi hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
Köszi! De... Tudom, elég egyszerű ez az áramkör, de lenne vagy 4 venti, amit szabályozni szeretnék, és hát akkor már 4x ennyi cuccos kell hozzá...
Szóval, akkor biztos nem lenne jó/elég, a sorbakötött 1k vagy 470OHM poti?
(#) Müszi válasza Krisz03 hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
Figyelj ide!
A poti szét fog égni.
Egy pár évvel ezelőtt süttem már szét így potikat.
Egyébként nem drága az áramkör+
Idézet:
„de lenne vagy 4 venti, amit szabályozni szeretnék, és hát akkor már 4x ennyi cuccos kell hozzá...

Legalább lesz sikerélményed
És nem lehetne párhuzamosan kötni a 4 ventit és egyszerre szabályozni???
Ha ezt válastod az LM317-re pakolj jó nagy hűttőbordát!
(#) Krisz03 válasza Müszi hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
Hmm, na jó. Meggyőztél! Végülis akár szabályozhatom egyszerre is a ventiket, na de majd még kitalálom.
Köszi a segítséget!
Krisz
(#) maTaKee hozzászólása Jan 13, 2007 /
 
nekem senki??? (#59402)
(#) Tomee válasza maTaKee hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
Nem fog mükődni DC-vel!
Nézz szét valamelyik tápegységes vagy DC-DC konverteres topikban. Ott tőbb eredményre jutsz majd.
(#) fureszk válasza maTaKee hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
leszimuláltam 1N4007-es diódákkal és 12VDC-vel. az eredmény: -0.009pV és csökken...
(#) qssty hozzászólása Jan 14, 2007 /
 
ha megakarok építeni ebből az erősítőből kettőt(hogy sztereo legyen) akkor kettő táp kell neki?vagy dupla akkora?
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/egyszeru_14_w-os_erosito...l.html
(#) Krisz03 válasza qssty hozzászólására (») Jan 14, 2007 /
 
Elég neki egyetlen közös táp is, és arról menne mint a két erősítő.
Dupla akkora? Ja, dupla akkora teljesítményű, mint ami egynek kellene... Miért? Mekkora teljesítményű a tápod?
(#) qssty válasza Krisz03 hozzászólására (») Jan 14, 2007 /
 
még igazábol nincs tápom de egy 16V/?(m)A-eset akarok venni majd.Csak azt nem tom hogy mekkora legyenáramerőségem...Jol értem a szövegből hogy 900mA-es kell?És ha kettőt csinálok akkor 32V/1800mA-es kell?(most kezdem az erősítőépítést...és még nem nagyon értek hozzá,ez lenne az első igazi projectem)
(#) Krisz03 válasza qssty hozzászólására (») Jan 14, 2007 /
 
NEM! Nem kell neki 32V. 16, vagy mit tudom én mennyi kell neki, és mindkét erősítőt ugyanarra a tápforrásra kapcsolold. Azaz párhuzamosan kap tápellátást mind a két erősítő.
Azt, hogy mekkora legyen a min teljesítménye a trafónak, azt majd az okosabbak megmondják, mert nem tudom mennyi áramot vesz fel a kapcsolás...
(#) qssty válasza Krisz03 hozzászólására (») Jan 14, 2007 /
 
80mA-t vesz fel maximum
(#) Krisz03 válasza qssty hozzászólására (») Jan 14, 2007 /
 
"Alapjáraton" biztosan annyi, de terhelve jóval több lesz...
(#) TAdamm válasza qssty hozzászólására (») Jan 14, 2007 /
 
qssty ide nezz be > http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_566.html Sok Sikert!
(#) Krisz03 hozzászólása Jan 14, 2007 /
 
Hali!
Tudnátok ajánlani valami egyszerű érintőkapcsolós megoldást, amivel egy mikrokapcsolót tudnék kiváltani?
Tudom, van olyan, hogy két érintkezőt kell az ujjammal "rövidrezárni", és úgy kapcsol, de inkább olyan lenne jó, ahol csak egy érintkező van.
(#) fureszk válasza Krisz03 hozzászólására (») Jan 15, 2007 /
 
Következő: »»   66 / 3970
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem