Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM adó kapcsolások kérdések
Lapozás: OK   48 / 107
(#) Action2K válasza (Felhasználó 53314) hozzászólására (») Jan 8, 2010 / 1
 
Én az UHF sávot ajánlom. Felépítesz egy kábeltelevíziósnak megfelelő kábel hálózatot (nem bonyolult). Adó egységeknek rossz sztereo videókból vagy beltéri egységekből kiszerelt RF modulátort ajánlok. Annyi kell, ahány csatorna. A PC-be pedig annyi hangkártya, ahány csatorna. Max 3 darab (egy integrált, 2 PCI-os) talán összehozható. A WinAMP három külön mappában és elindítva, mindegyikhez más-más kártya társítva. Én igazából minden csatornának külön egy PII-es gépet tennék.
A gép TV-outja meg egy képújságszerűen mutathatná, hogy mely csatornán mi van.

Nagy vonalakban így építeném fel, ha még a médiában dolgoznék.

Ja és a vevőnek sima TV, vagy óccsó kinai stereo video, rákötve a HiFi-re. Vagy PC Tunerkártya, a PC-n meg a PC speakerek.
(#) gg630504 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
+USB-s hang"kártyák" (?)
(#) Action2K válasza gg630504 hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Júúúj, tényleg! Abból egy v@laggal tehet rá. Na de azért már pl.: 18 Winamp egy kicsit túlzás lenne, nem?
(#) bgsf válasza Action2K hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Esetleg mehetne multiplexben is, digitálisan kódolva....
Akkor egy frekin 6-8 csatorna is elférne.
Hátránya hogy akkor egy digitális vevő kéne mindenhova. Viszont az adóoldal lényegesen egyszerűbb lenne. A multiplexet és a kódolást csak szoftver végzi. Ez a kódolt jel menne az adóra, nem kell csak egy frekvenciát használni. A kábeles megoldás azért nem tetszik, mert viszonylag nagy távolságon kiépíteni nem egyszerű feladat. Kell közben jelerősítőket alkalmazni, és a karbantartásáról is gondoskodni kell! (szakadás, beázás, egyébb hibák....) Az adóberendezést pedig azért nem ajánlom, mert itthon és a környező országokkal fel van osztva a frekvencia, súlyos büntetések vannak egy kalózrádiónál, de a cuccot minimum lefoglalják, és évekig tartó bíróságrajárás.
Szerintem ez a multiplexes mód járható lenne és egy egyszerű PIC-es dekódolót lehetne hozzá építeni. Sajnos a programozáshoz nem értek, de vannak itt a HE-n akik jártasabbak ebben!
Tetszik az ötlet?
(#) Sanyesz5 hozzászólása Jan 9, 2010 / 1
 
Itt van pár okosság:
Bővebben: Link

VAn egy pár erősítő,ha már van egy alap kapcsolásod,persze vmi igényes,PLL vezérelt cucc.
Én a Veronica típusú adót ajánlanám.

Veronica

És ehhez kinézel valami jó erősítőt,bár egy nagyon jó méretezett antenna is kell,de ha ilyenben nem vagy jártas nem lesz egyszerű dolgod.
(#) bgsf válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Nem akarlak elkeseríteni, de URH rádióamatőr vizsgám van és elektronikai műszerész a szakmám, de még nekem is nehezen jönne össze egy 100W körüli adó. Hacsak nem ténylegesen utánépítek valamit.... GHz- tartományig építettem antennaerősítőket, de a kb 10-ből csak egy volt amit sorozatgyártásban is után lehetett építeni. A többivel annyi beállítási munka volt hogy az órabérem sem jött ki...
Szóval egy ilyen teljesítményű URH adó megépítése a teljesítmény miatt is nagy feladat, és az életvédelmi szempontokat maximálisan be kell tartani (ott az antenna már kicsit ráz...). Mindemellett hangsúlyozom a jogi részét! Jelenlegi szabályok szerint az ilyen adó birtoklása is bejelentésköteles, üzemeltetése vizsgához kötött, és engedélyköteles. Műsorszóró adót csak az ORTT engedélyével lehet üzemeltetni. Emellett a sugárzott rádióadás jogdíjköteles. 6-8 adó után a jogdíj, napi 24 órára számolva sem kevés, nem hogy éves szinten!
Ha hozzávesszük az üzemeltetési költségeket is... akkor megéri? Napi 24 óra 100W kimenő teljesítmény....Akkor annak majdnem kell 200W bemenő....akkor az 4,8KWh.... szorozva 365... éves szinten 1752KWh. A mi átlagos fogyasztásunk 210KWh/hó...... És ez egy nagy lakás.....
Egész nap csak reklám menne, hogy megérje... Bár ez egy kistérségi rádiónál nem olyan nagy bevétel.
(#) Sanyesz5 válasza bgsf hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Szia,én ezekkel mind tisztában vagyok,amit eddig építettem azt is rendelésre,és csak addig sugároztam vele,amíg beállítottam.Kinek kell 100W?
Az mellett már élni sem sem egészséges,bár nekem a 2-3 watt is széthúzta a monitoron a képet.100 wattnál a felharmonikusokat nem lenne egyszerű kiküszöbölni,nade mind1 ekkora teljesítményre nem volt szükségem soha.
(#) bgsf válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
A témaindítónak kellett 100W.
Persze ehhez még egy körsugárzót és tornyot is kell építenie!
Amúgy 2-3 Wattal nehéz egy 50 Km sugarú területet besugározni!
Jó antennával (de tényleg milliméter pontosra készítve és illesztve) Sátoraljaújhelyből 10W kimenő teljesítménnyel értük el a kékesi átjátszót.....
De akor nagyon oda kellett állítani az antennát....
(#) Action2K válasza bgsf hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
A digitális lényegesen egyszerűbb felépítésű, viszont jóval költségesebb, és nehezebb hobbi szinten kivitelezni.

A kábelest nem ajánlod, a rádiós tilos, a digitális drága és nehéz megcsinálni. De ha meg is lenne a digitális, akkor még mindig ott a probléma, hogy kábelen, vagy rádión jutna el.
Szerintem ezzel a hozzászólásoddal nem jutottunk előre.

Igazából a kábeles is tiltott, de azt legalább nem mérik be. (feltételezve, hogy nincs kisugárzás, de ha netán van is, minimális)
Én még mindig e mellett szavaznák. S kezdetnek ráadásul csak egy csatornával. Az utólagos bővítés egyszerű.
(#) bgsf válasza Action2K hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Meg lehet csinálni, csak nem ajánlom! 15-20W már elég lenne három antennával körsugárzónak megépítve, csak a jogszabályok....
Ahogy a műsorszórók jönnek egyre följebb a frekiben, a rádióamatőrök úgy kényszerülnek még magasabb frekire, vagy az elhagyott frekvenciákat turbózzák fel digitálisan.
Szerintem a digitális lenne a járhatóbb út adóoldalon, vevőoldalon meg az FM jel.... Kompromisszumok egymás ellen. Nehéz megoldást találni. Talán a műsorszolgáltatónál kéne jelezni a nem megfelelő vételt, és az talán ki tudná küszöbölni a hibát. Jogilag stabilabb lenne egy KHT, ami üzemeltetne egy kistérségi rádiót, így alapítványi, vagy állami pénzből is mehetne, és legálisan!
Nem a kalózadók ellen vagyok! Sőt! Kell némi fricska az ORTT-nek is, de a jogban is ott vagyok..... Sajna tudom hogy ilyen esetekben a "kisember" húzza a rövidebbet!
(#) (Felhasználó 53314) hozzászólása Jan 9, 2010 /
 
Köszönöm szépen az eddigi segítséget.

Végül csak úgy döntöttem, hogy a kábeles megoldást választom (a jogi dolgok miatt),
de ebben az esetben ha jól értem akkor annyi adó kell amennyi műsort szeretnék közvetíteni, meg annyi hangkártya(USB) is ugye?
Olyan 10 műsor működne (azaz 10 adó) és UHF-re kellene mert a legtöbb normál rádió ezen működik, nem?
(A digitális adás ezért is nem jó, mert senkinek nincs hozzá vevőkészüléke.)

Szóval milyen adó kellene mert azalatt, hogy RF modulátor azalatt sajnos nem sokat értetem, bocsi,
de ha tényleg működik a dolog akkor szívesen rendelek kész adókat.
Mert szerintem ez a veronika adó 1W-al nem lenne elég vagy igen, mert kb max. 10 km-es körzetben futna a kábel és 1W ekkora távolságra, vagy nem tudom?

Előre is kösz a többi választ.
(#) (Felhasználó 53314) hozzászólása Jan 9, 2010 /
 
Bocs az off-ért de már nem tudtam az előzőt változtatni, szóval URH sávra gondoltam, bocsi.
(#) Sanyesz5 válasza (Felhasználó 53314) hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Verához ezt megépíted,és mindjárt 10w lesz,az 1w ból.
De az linkeltem egy oldalt ami tele van erősítőkkel.Bővebben: Link
(#) (Felhasználó 53314) hozzászólása Jan 9, 2010 /
 
Hát igen de akkor kell 10 Vera meg 10 ilyen erősítő, nem?
Az meg kicsit sok lenne.

MSN: DokDa@windowslive.com
(#) kkovi hozzászólása Jan 11, 2010 /
 
Hello
Találtam ezt az oldalt és van itt egy fm adó.Az oszcillátor része jól működik de az erősítő nem.Valaki mondjon valami véleményt róla hogy jó e a rajz vagy valami .
Érdemes e vele vacakolni vagy van jobb?
(#) ferzoo válasza kkovi hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Valószínű hogy működik,de mert csak 3fokozatú 10-20mW Rf.out.nál többet nem tud,Bf tranzisztorokkal sem.
A tekercsek mindenesetre precizen vannak elkészítve,méretezve a képek szerint.
(#) pucuka válasza kkovi hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Üdv!
Az erősítőt lehangoltad?
Mert ha nem, nem fog működni.
(#) kutyakajesz hozzászólása Jan 12, 2010 /
 
Vásároltam egy fm transmittert és 220ról üzemeltetve.[220-at átalakító 12 v-ra] Ilyen búgás hallható meglehet ezt szűntetni?
(#) kutyakajesz hozzászólása Jan 14, 2010 /
 
Segítség ..... [u] Köszöönöömmm.. [i]
(#) kadarist válasza kutyakajesz hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Szia!
Hány voltos elemről üzemelne a transzmitter?
(#) ferzoo válasza kutyakajesz hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Meg lehet szüntetni,igen.
(#) kutyakajesz hozzászólása Jan 14, 2010 /
 
Két darab aaa 1,5 v elemről megy mikor rádugom a 220/12 v -ra szól csak zúgás hallhatüó..
(#) kadarist válasza kutyakajesz hozzászólására (») Jan 14, 2010 / 1
 
A feszültség is sok neki, meg a szűretlenség is nagy.
Egy LM317-es stabilizátoron keresztül tápláld a lejátszód. Beállítasz 3V-ot a stabilizátor kimenetén, és így táplálod a lejátszód. A rajzon látható 1 µF helyett használj 1000 µF 25V-os kondit.Bővebben: Link
(#) kutyakajesz hozzászólása Jan 14, 2010 /
 
Deén ehhez nem konyítok ám...
(#) kadarist válasza kutyakajesz hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Idézet:
„Deén ehhez nem konyítok ám...”

Az gáz...
(#) kutyakajesz válasza kadarist hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Mármint az egész elektronikához..csak felregisztráltam segítséget kérni..
(#) kadarist válasza kutyakajesz hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Kérj meg egy hozzáértő szakit, hogy csinálja meg neked ezt a kis kiegészítőt.
(#) kutyakajesz válasza kadarist hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
kb. ez árban mennyit kóstál ?
(#) kadarist válasza kutyakajesz hozzászólására (») Jan 14, 2010 / 1
 
Anyagköltség szupermax 500Ft. A többit nem tudom.
(#) Novak válasza kadarist hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Ha megnöveli a szűrőkondi méretét, attól max egy kicsit halkabb lesz a búgás, de megszűnni egész biztosan nem fog!!!
A megoldást az jelenti, hogy szétszedi a tápot, és a Graetz híd mindem elemével párhuzamosan berak egy 100 nF-os kondit. Ezekután ha megfelelően nagy a szűrőkondi, legalább 2200 uF, akkor jó lesz.
Következő: »»   48 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem